Постанова № 67346442, 23.06.2017, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.06.2017
Номер справи
815/2607/17
Номер документу
67346442
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/2607/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2017 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Бойко О.Я.,

розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Суворовського районного у м. Одеса відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправним висновок та зобов'язання внести зміни до актового запису цивільного стану про народження,-

СУТЬ СПОРУ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Суворовського районного у м. Одеса відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області в якому позивач просила суд:

- скасувати висновок Суворовського районного у м. Одесі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області від 25.11.2016 року про відмову у внесенні змін до актового запису про народження №10 від 23.04.1969 р., про народження ОСОБА_1 складеного Томашпільським районним управлінням юстиції Вінницької області в графі дата народження дитини, змінивши дату народження з ІНФОРМАЦІЯ_1 року на ІНФОРМАЦІЯ_2 року;

-зобов'язати Суворовський районний у м. Одесі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області внести зміни до актового запису цивільного стану №10 від 23.04.1969 р. про народження ОСОБА_1 складеного Томашпільським районним управлінням юстиції Вінницької області в графі дата народження дитини, змінивши дату народження з ІНФОРМАЦІЯ_1 року на ІНФОРМАЦІЯ_2 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 року зазначена дата народження вказана у всіх документах. Після звернення до відділу державної реєстрації актів цивільного стану Томашпільського районного управління юстиції Вінницької області про видачу повторного свідоцтва про народження позивач помітила помилку, а саме дата народження вказана не ІНФОРМАЦІЯ_2 року, а ІНФОРМАЦІЯ_1 року.

З метою усунення неправильності запису про народження позивач звернулася за місцем реєстрації до Суворовського районного відділу у м. Одесі державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, але у відповідь отримала висновок про відмову у внесені змін до актового запису цивільного стану та відмову внести зміни до актового запису цивільного стану.

Враховуючи вищевикладене позивач просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі, оскільки внесення змін до актового запису про народження має для позивача юридичне значення, так як у всіх документах виданих на її ім'я дата народження вказана ІНФОРМАЦІЯ_2 року.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити з підстав викладених у позовній заяві (а.с.6-9).

Представник відповідача у судове засідання не з'явився про день час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та завчасно.

Від представника відповідача через канцелярію суду надійшли заперечення на позов в яких зазначено, що зобов'язання Суворовського районного відділу у м. Одесі державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області є не законним, оскільки актовий запис про народження позивача зберігається у Томашпільському районному управлінні юстиції Вінницькій області. Таким чином довести дату народження позивача не представляється можливим.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо не має перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не належить до задоволення. Свій висновок суд вмотивовує наступним чином. Так, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 року, що підтверджується копією свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 (а.с.18).

Позивач звернулася до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Томашпільського районного управління юстиції Вінницької області з заявою про видачу повторно свідоцтва про народження.

14.03.2011 року позивач отримала повторно свідоцтво про народження серії НОМЕР_2, про що в книзі реєстрації народження 23.04.1969 року зроблено відповідний актовий запис за №10 (а.с.11).

Суд встановив, що в свідоцтві про народження позивача серія НОМЕР_2, яке зареєстроване в книзі реєстрації актових записів за №10 зазначено дату народження « ІНФОРМАЦІЯ_1 р.».

Позивач з метою отримання свідоцтва про своє народження звернулася до КУ «Томашпільської центральної районної лікарні» Вінницької обласної ради.

15.08.2016 року позивач від КУ «Томашпільської центральної районної лікарні» Вінницької обласної ради отримала відповідь за №1369 про неможливість надати довідку про народження ОСОБА_1, так як архівні документи за 1969 рік не збереглися (а.с.10).

Позивач з заявою про внесення змін до актового запису про народження №10 від звернулася за місцем реєстрації до Суворовського районного відділу у м. Одесі державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області.

25.11.2016 року відповідач прийняв висновок про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану про народження позивача №10 від 23.04.1969 року, складеного відділом державної реєстрації актів цивільного стану Томашпільського районного управління юстиції, а саме: змінити дату народження дитини з « ІНФОРМАЦІЯ_1 року» на « ІНФОРМАЦІЯ_2 року» (а.с.14).

Даний висновок мотивований тим, що в актовому записі про народження позивача серія НОМЕР_2 виданий Томашпільським районним управлінням юстиції Вінницької області зазначено дату народження « ІНФОРМАЦІЯ_1 р.» та з аналізу наданих заявником документів вбачаються розбіжності та не можливо підтвердити заявлене.

Відповідач при винесенні зазначеного висновку аналізував документи надані позивачем а саме:

- актовий запис про шлюб позивача №858 від 29.08.1987р. складений Першим Суворовським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Одеського управління юстиції на ОСОБА_2 та ОСОБА_1 в якому зазначено дату народження « ІНФОРМАЦІЯ_2 року»;

- повний витяг з ДРАЦСГ щодо актового запису про шлюб ОСОБА_2 та ОСОБА_1 НОМЕР_3 в якому зазначено дату народження нареченої « ІНФОРМАЦІЯ_2 р.»;

- актовий запис про розірвання шлюбу між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 №425 від 10.08.1994 р. складений Першим Приморським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області в якому зазначено дату народження дружини « ІНФОРМАЦІЯ_2 р.»;

-повний витяг ДРАЦСГ щодо актового запису про розірвання шлюбу між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 НОМЕР_4 в якому зазначено дату народження дружини « ІНФОРМАЦІЯ_2 р.»;

-паспорт позивача серії НОМЕР_5 від 28.12.2000 року, виданий Суворовським РВ ОМУ УМВС України в Одеській області в якому зазначено дату народження « ІНФОРМАЦІЯ_2 р.»;

-довідку КУ «Томашпільської центральної районної лікарні» Вінницької обласної ради.

Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулюються Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».

Відповідно до положень ч. 1 ст.6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Згідно з ст. 22 Закону, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.

У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.

Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану (ч.3, 4 ст. 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»).

Внесення змін до записів актів цивільного стану регулюється також Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України 12 січня 2011 року №96/5 та зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 року за №55/18793 (далі - Правила).

Відповідно до пункту 1.1 Правил, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Згідно з п.1.7. Правил зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.

Відповідно до положення пункту 3.6 Правил, разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

Пунктом 1.16 та пунктом 2.12 Правил встановлено, що відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку. На підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.

Проаналізувавши документи, які були подані відповідачу для вирішення його заяви, суд встановив, що вони є недостатньою підставою для позитивного висновку, оскільки не є первинними.

З огляду на копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 та повторно виданого свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 суд встановив, що вони були видані Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Томашпільського районного управління юстиції Вінницької області.

З сукупного аналізу зазначених вище норм права суд робить висновок що, в даному випадку відповідні зміни до актового запису про дату народження позивача повинен вносити Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Томашпільського районного управління юстиції Вінницької області, тобто за місцем зберігання актового запису цивільного стану.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оцінивши всі наявні докази в даній адміністративній справі, суд робить висновок, що адміністративний позов ОСОБА_1 не належить до задоволення.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

Відповідно до ч.2 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Оскільки суд по справі свідків не залучав та не призначав проведення судових експертиз, розподіл судових витрат не здійснюється.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 86, 94,128, 159-164 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Суворовського районного у м. Одеса відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправним висновок та зобов'язання внести зміни до актового запису цивільного стану про народження - відмовити.

Порядок і строки оскарження постанови визначаються ст.ст. 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Відповідно до частини першої статті 185, частини першої-другої, четвертої статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, сторони які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку дану постанову повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя О.Я. Бойко