Постанова № 67345759, 27.04.2017, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.04.2017
Номер справи
804/1736/17
Номер документу
67345759
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2017 р. Справа № 804/1736/17

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сидоренко Д.В., при секретарі Гелетій М.Т., розглянувши за участю:

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_3,

до відповідача ОСОБА_4 сервісного центру №1249 Регіонального сервісного центру МВС у Дніпропетровській області,

про зобовязання вчинити певні дії.

Обставини справи: ОСОБА_3 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про зобовязання ОСОБА_4 сервісний центр №1249 Регіонального сервісного центру МВС у Дніпропетровській області зареєструвати за нею транспортний засіб вантажний автомобіль марки RENAULT TRAFIC, 2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_1.

Позовні вимоги мотивовані протиправністю відмови в реєстрації транспортного засобу з підстав закінчення терміну дії сертифікату відповідності вантажного автомобіля, оскільки для реєстрації транспортного засобу подані усі необхідні документи. Крім того, позивач зазначає, що пропуск митним органом на митну територію України транспортного засобу на підставі наявного сертифікату відповідності, унеможливлює відмову у здійсненні першої реєстрації, навіть за умови закінчення терміну дії сертифікату.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач проти позову заперечував. У запереченнях на адміністративний позов зазначив, що листом від 08.02.2017р. за вих.№31/4-1249/17 позивачу повідомлено про відмову в реєстрації транспортного засобу у звязку з тим, що поданий сертифікат відповідності, не є дійсним на момент звернення та термін дії сертифікату закінчився ще 14.09.2016р. Також у запереченнях на адміністративний позов відповідач зазначає, що до реєстрації було надано сертифікат зареєстрований в реєстрі системи УкрСЕПРО за №UA1.1930013932-16, після виключення норми щодо обовязкової сертифікації КТЗ в державні системі сертифікації УкрСЕПТО, з терміном дії з 14.03.2016р. по 14.09.2016р., та в той час, коли ТОВ «Рівнестандарт» не було ще призначено органом із сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, партій частин та обладнання.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд-

ВСТАНОВИВ:

Згідно з частиною 1 статтю 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність субєктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до пунктом 1 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Пунктом 1 ч.1 ст.3 КАС України визначено поняття справи адміністративної юрисдикції, - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п.3 розділу «Загальні положення» Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженні постановою КМ України №1388 від 07.09.1998р. державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС) з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.

Враховуючи зазначене, ОСОБА_4 сервісний центр №1249 Регіонального сервісного центру МВС у Дніпропетровській області, здійснюючи свої повноваження у спірних відносинах є суб'єктами владних повноважень, спір що виник між сторонами пов'язаний із захистом прав позивача у сфері публічно-правових відносин і є справою адміністративної юрисдикції, його належить розглядати в порядку, встановленому КАС України.

Як вбачається з матеріалів справи, 14.03.2016р. Рівненською митницею ДФС було здійснено митне оформлення вантажного автомобіля марки марки RENAULT TRAFIC, 2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_1, що підтверджується митною декларацією №204050003/2016/000789.

Згідно з договором купівлі - продажу від 02.04.2016 року ОСОБА_3 придбано даний транспортний засіб у ТОВ «Стар-Авто-Луцьк».

26.01.2017р. позивач звернулася до ОСОБА_4 сервісного центру №1249 Регіонального сервісного центру МВС у Дніпропетровській області з приводу реєстрації транспортного засобу RENAULT TRAFIC, 2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_1.

Листом від 08.02.2017р. за вих.№31/4-1249-Т-17 відповідач повідомив про відмову у реєстрації у звязку з тим, що Сертифікат відповідності не є дійсним на момент звернення. Термін дії Сертифікату закінчився 14.09.2016р.

Правові та соціальні основи дорожнього руху з метою захисту життя та здоров'я громадян, створення безпечних і комфортних умов для учасників руху та охорони навколишнього природного середовища визначає Закон України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 №3353-XII (далі - Закон).

Відповідно до статті 31 Закону транспортні засоби, їх складові частини і комплектуючі вироби, що ввозяться на територію України, підлягають перевірці на відповідність діючим стандартам або повинні мати сертифікат, виданий уповноваженим на це Секретаріатом ЄЕК ООН Адміністративним органом по сертифікації дорожніх транспортних засобів.

Відповідно до частини першої статті 34 Закону державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.

Механізм державної реєстрації транспортних засобів визначений Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року №1388 (далі - Порядок №1388).

Відповідно до пункту 6 Порядку № 1388 транспортні засоби реєструються за юридичними та фізичними особами в сервісних центрах МВС.

Відповідно до п.8 Порядку №1388 державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.

Пунктом 10 Порядку №1388 передбачено, що державна реєстрація транспортних засобів, що перебували в експлуатації та ввезені на митну територію України, проводиться за умови відповідності конструкції і технічного стану даної марки (моделі) транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, обов'язковим вимогам правил, нормативів і стандартів України, що підтверджується сертифікатом відповідності або свідоцтвом про визнання іноземного сертифіката, копію яких власники подають до сервісного центру МВС.

Згідно п.28 Порядку №1388 ввезені в Україну транспортні засоби підлягають державній реєстрації на підставі заяв власників і митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа на паперовому носії або електронних митних декларацій або виданих органами доходів і зборів посвідчень про їх реєстрацію в сервісних центрах МВС.

Відповідно до п.29 Порядку №1388 у разі коли транспортні засоби перебували в експлуатації за межами України і були зареєстровані у відповідних органах іншої держави, обов'язковим є подання до сервісних центрів МВС реєстраційних або прирівняних до них документів такої держави.

З аналізу наведених норм слідує, що відсутність документів, на підставі яких можливе проведення державної реєстрації транспортного засобу, має наслідком відмову у проведенні державної реєстрації транспортного засобу.

Також, на думку суду, сплив терміну дії Сертифікату відповідності на продукцію транспортний засіб, має наслідком неможливість його використання з метою підтвердження умов відповідності конструкції і технічного стану даної марки (моделі) транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, обов'язковим вимогам правил, нормативів і стандартів України.

Крім того, Законом України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності» внесені зміни до Декрету Кабінету Міністрів України «Про стандартизацію і сертифікацію» від 10 травня 1993 року №46-93, у тому числі в частині виключення з 01 січня 2016 року норм стосовно обов'язкової сертифікації в державній системі сертифікації транспортних засобів, а також вузлів агрегатів та частин до них.

З метою виконання Угоди про прийняття Єдиних технічних приписів для колісних транспортних засобів, предметів обладнання та частин, які можуть бути встановлені та/або використані на колісних транспортних засобах, і про умови взаємного визнання офіційних затверджень, виданих на основі цих приписів від 20 березня 1958 року, до якої Україна приєдналась 10 лютого 2000 року, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «ОСОБА_5 питання сертифікації транспортних засобів, їх частин та обладнання» від 09 червня 2011 року №738 (далі - Постанова №738).

Підпунктом 1 п.1 Постанови №738 визначено, що пропуск колісного транспортного засобу, який підлягає державній реєстрації в Державній автомобільній інспекції, предметів обладнання та частин, які можуть бути встановлені на транспортному засобі та/або використані для його оснащення, на митну територію України з метою вільного обігу, а також перша державна реєстрація транспортного засобу, введення в обіг обладнання здійснюється за наявності сертифіката відповідності, виданого згідно з порядком затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання.

Підпунктом 3 п.1 Постанови №738 встановлено, що сертифікат відповідності видається: виробником або його уповноваженим представником - резидентом України на кожний транспортний засіб або партію обладнання, тип яких відповідає вимогам єдиних технічних приписів, що підтверджується сертифікатом типу транспортного засобу або обладнання; уповноваженими органами або органами із сертифікації, акредитованими відповідно до законодавства, призначеними Міністерством інфраструктури, на кожний новий транспортний засіб або партію обладнання, які відповідає вимогам єдиних технічних приписів, але відповідність типу яких не підтверджена сертифікатом типу транспортного засобу або обладнання, а також на ті, що були у користуванні.

На виконання вказаної вище Постанови №738 Міністерством інфраструктури України видано наказ «Про затвердження Порядку затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання та Порядку ведення реєстру сертифікатів типу транспортних засобів та обладнання і виданих виробниками сертифікатів відповідності транспортних засобів або обладнання» від 17 серпня 2012 року №521, яким встановлено вимоги до колісних транспортних засобів, їх частин та обладнання, порядок введення їх в обіг на території України.

Згідно з пунктами 1.2 та 1.3 розділу І «Загальні положення» вищезазначеного Порядку затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання на кожен КТЗ або партію обладнання, тип яких відповідає вимогам єдиних технічних приписів, що підтверджується сертифікатом типу транспортного засобу або обладнання, виробник або його уповноважений представник - резидент видає сертифікат відповідності.

На кожен новий КТЗ або партію обладнання, які відповідають вимогам єдиних технічних приписів, але відповідність типу яких не підтверджена сертифікатом типу транспортного засобу або обладнання, а також на КТЗ, що були у користуванні, сертифікат відповідності видають уповноважені органи або органи із сертифікації, акредитовані відповідно до законодавства, призначені Міністерством економічного розвитку і торгівлі України за поданням Міністерства інфраструктури України.

Пункт 1.10 розділу І «Загальні положення» вищезазначеного Порядку затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання визначає, що сертифікат відповідності це документ, яким виробник підтверджує, що окремо взятий КТЗ або партія обладнання відповідають затвердженому типу, а сертифікат відповідності щодо індивідуального затвердження це документ, яким уповноважений орган чи орган із сертифікації підтверджує, що окремо взятий КТЗ чи партія обладнання, які не мають сертифіката типу, відповідають вимогам цього Порядку.

Аналіз зазначених вище норм дає підстави для висновку, що єдиною законодавчо передбаченою процедурою видачі сертифікатів на транспортні засоби є оцінка їх відповідності нормам Порядку затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання.

Для здійснення державної реєстрації вантажного автомобіля марки RENAULT TRAFIC, 2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_1, позивачем подано Сертифікат відповідності серії ВГ №620047 (Державна система сертифікації УкрСЕПРО) виданий ТОВ «Рівнестандарт» із терміном дії з 14 березня 2016 року до 14 вересня 2016 року, тобто сертифікат обов'язкової сертифікації в державній системі сертифікації транспортних засобів, а також вузлів агрегатів та частин до них (Системи сертифікації УкрСЕПРО), обовязковість проведення якої виключена з 01 січня 2016 року.

Разом з тим, наказом Міністерства інфраструктури України «Про призначення органу із сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, партій частин та обладнання» №306 від 06.09.2016р., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.06.2011 № 738 "ОСОБА_5 питання сертифікації транспортних засобів, їх частин та обладнання", Порядку призначення, відмови у призначенні та анулювання призначення органу із сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, партій частин та обладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.07.2016 № 419 та з урахуванням рішення Комісії Міністерства інфраструктури України з питань забезпечення виконання Женевської Угоди 1958 року від 06.09.2016, призначено органом із сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, партій частин та обладнання товариство з обмеженою відповідальністю «Рівнестандарт» (вул. Князя Володимира, 28 Б, офіс 32, м.Рівне, 33028, код згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань 38888641) за номером UA.CTR.005.

Отже, лише з 06.09.2016р. ТОВ «Рівнестандарт» набуло статусу органу із сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, партій частин та обладнання для перевірки транспортних засобів відповідності нормам Порядку затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання.

Частиною ч.3 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

-на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

-з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

-обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

-безсторонньо (неупереджено);

-добросовісно;

-розсудливо;

-з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

-пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

-з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

-своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Так зокрема, принцип прийняття рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України що є одночасно і орієнтиром при реалізації повноважень владного субєкта, який вимагає від останнього діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним, з дотриманням встановленої законом процедури.

Враховуючи відповідність відмови ОСОБА_4 сервісного центру №1249 Регіонального сервісного центру МВС у Дніпропетровській області у реєстрації транспортного засобу вищенаведеним принципам прийняття рішення, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для зобовязання відповідача зареєструвати транспортний засіб, та як наслідок необхідність відмови в задоволенні адміністративного позову повністю.

Вступну та резолютивну частину постанови проголошено у судовому засіданні 27.04.2017 року.

Повний текст постанови складено 10.05.2017 року.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.

Суддя ОСОБА_5