
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 травня 2017 р. Справа № 804/2871/17 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіОСОБА_1 при секретарі за участю: представника позивача представника відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ПАРТНЕР-ЕКСПІ" до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним і скасування рішення,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ПАРТНЕР-ЕКСПІ" звернулося до суду з позовною заявою до Головного управління державної фіскальної служби у Дніпропетровській області, в якому позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0000541304 від 28.02.2017 року, яким до ТОВ "ПАРТНЕР-ЕКСПІ" застосовано штраф у розмірі 24 079,83 гривень та за період з 21.12.2016 року по 22.12.2016 року нарахована пеня у розмірі 240,80 гривень.
У обґрунтування позову зазначено, що рішення Головного управління ДФС у Дніпропетровській області №0000541304 від 28.02.2017 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені було прийнято відповідачем безпідставно та підлягає скасуванню, оскільки позивач не порушував Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", в тому числі в частині своєчасної сплати (перерахування) єдиного внеску.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засідані заперечив проти позову та просив суд відмовити у задоволенні позову. У обґрунтування своєї позиції відповідачем зазначено, що позивачем належним чином не виконано норми ст. 9 Закону №2464, а саме суми самостійно нарахованого єдиного внеску визначених у звітах про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за листопад 2016 року, терміном сплати 20.12.2016 року, фактично сплачено 22.12.2016, тобто з порушенням законодавчо встановленого строку.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи та пояснення представників сторін, дослідивши подані до суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи, суд встановив таке.
20.03.2017 року ТОВ "ПАРТНЕР-ЕКСПІ" отримано рішення Головного управління ДФС у Дніпропетровській області №0000541304 від 28.02.2017 року про застосування штрафних санкції та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до ТОВ "ПАРТНЕР-ЕКСПІ" застосовано штраф у розмірі 24 079,83 грн. та нараховано пеню у розмірі 240,80 гривень.
Не погоджуючись з рішенням, 27.03.2017 року позивачем направлено до Державної фіскальної служби України скаргу на рішення №0000541304, в якій просило переглянути та скасувати це рішення..
04.05.2017 року позивачем отримано рішення ДФС України про результати розгляду скарги, згідно якого рішення №0000541304 від 28.02.2017 залишено без змін, а скарга ТОВ "ПАРТНЕР-ЕКСПІ" - без задоволення.
Відповідно до п. 1 ч.2 ст. 6 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464 Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зі змінами та доповненнями (далі - Закон України № 2464-VІ), платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно до ч.ч. 8,10 ст. 9 даного Закону платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця.
Днем сплати єдиного внеску вважається: у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.
19.12.2016 року позивачем було подано до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за листопад 2016 року через ПАТ КБ Приватбанк (ЄДРПОУ 14360570), в якому відкритий розрахунковий рахунок підприємства, за платіжним дорученням № 283 від 20.12.2016р. на суму 119911,05 грн. (22%) та за платіжним дорученням № 284 від 20.12.2016р. на суму 488,12 грн. (8,41%). Також про це свідчать надані в програмі Приват24 роздруківка Відправлені документи, де навпроти вказаних платежів вказано Повернуто.
Крім того, надані ТОВ "ПАРТНЕР-ЕКСПІ" у паперовому вигляді до канцелярії банку вищезазначені платіжні доручення також не були виконані.
У зв'язку із вищенаведеними обставинами на рахунки єдиного внеску ДПІ Бабушкінського району м.Дніпра платежі не зараховані, що підтверджується повідомленням про повернення платіжного доручення.
ПАТ КБ Приватбанк повідомлено позивача, що платежі з ЄВ сплачено тільки 22.12.2016 року.
22.12.2016 року позивач письмово звернувся до Голови Національного банку України вих. №2212/44 та ПАТ КБ Приватбанк та уповноваженої особи на здійснення тимчасової адміністрації ПАТ КБ "Приватбанк" вих. №2212/46 та просив розблокувати поточні рахунки позивача та вжити заходи для недопущення в подальшому аналогічних випадків, забезпечити своєчасне проведення розрахункових операцій з рахунків, що відкриті у ПАТ КБ "Приватбанк".
04.01.2017 року позивачем отримано відповідь на вищезазначені звернення (вих. №20.1.0.0.0/7-20161226/2449 та №20.1.0.0.0/7-20161226/2513) в яких зазначено, що згідно Указу Президента України №560/2016 Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 18 грудня 2016р.Про невідкладні заходи щодо забезпечення національної безпеки України в економічній сфері та захисту інтересів вкладників та Постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2016р. №961 Про деякі питання забезпечення стабільності фінансової системи, було прийнято рішення про націоналізацію ПАТ КБ Приватбанк. Рішенням №2859 від 18.12.2016р. виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з 18.12.2016р. у ПАТ КБ Приватбанк було запроваджено тимчасову адміністрацію. В рамках своїх повноважень тимчасовою адміністрацією було прийнято рішення щодо заборони здійснення будь-яких видаткових банківських операцій. З 22.12.2016р. поновлено виконання платежів юридичних осіб.
Пунктом 8.1 ст. 8 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" передбачено, що банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, що міститься в розрахунковому документі, який надійшов протягом операційного часу банку, в день його надходження.
Відповідно до п. 8.3. Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" за порушення строків, встановлених пунктами 8.1 та 8.2 цієї статті, банк, що обслуговує платника, несе відповідальність, передбачену цим Законом.
Частиною 11 статті 9 Закону України № 2464-VІ передбачено, що у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до положень ст. 25 Закону України № 2464-VІ рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Пунктом 2 частини 11 ст. 25 Закону України № 2464-VІ передбачено, що орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції:
2) за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Відповідно до ч.12 ст. 25 Закону України № 2464-VІ органи доходів і зборів застосовують до банків такі фінансові санкції:
1) за несвоєчасне перерахування або несвоєчасне зарахування на рахунки органів доходів і зборів сум єдиного внеску, фінансових санкцій, зазначених у частині одинадцятій цієї статті, нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка зазначених сум, розрахована за кожний день прострочення їх перерахування (зарахування), та накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не зарахованих (неперерахованих) сум.
Відповідно до п. 129.6 ст. 129 Податкового кодексу України, зі змінами та доповненнями, за порушення строку зарахування податків до бюджетів або державних цільових фондів, установлених Законом України Про платіжні системи та переказ коштів в Україні, з вини банку або органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, такий банк/орган сплачує пеню за кожний день прострочення, включаючи день сплати, та штрафні санкції у розмірах, встановлених ПКУ, а також несе іншу відповідальність, встановлену цим Кодексом, за порушення порядку своєчасного та повного внесення податків, зборів, платежів до бюджету або державного цільового фонду. При цьому платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасне або перерахування не в повному обсязі таких податків, зборів та інших платежів до бюджетів та державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивачем було своєчасно та у строки визначені ст.9 Законом України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, сплачені суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за листопад 2016р., у звязку з чим рішення Головного управління ДФС у Дніпропетровській області №0000541304 від 28.02.2017 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ПАРТНЕР-ЕКСПІ" до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним і скасування рішення задовольнити.
Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № НОМЕР_1 від 28.02.2017 року, яким до ТОВ "ПАРТНЕР-ЕКСПІ" застосовано штраф у розмірі 24079,83 грн. та за період з 21.12.2016 року до 22.12.2016 року нарахована пеня у розмірі 240,80 гривень.
Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ПАРТНЕР-ЕКСПІ" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Дніпропетровській області судовий збір у розмірі 2756 гривень.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 02 червня 2017 року.
Суддя В.В ОСОБА_1