
ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 листопада 2016 р. Справа № 804/6890/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Барановського Р.А., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості ,
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція в Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (далі- ДПІ в АНД районі м.Дніпропетровська, податковий орган, контролюючий орган) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до ОСОБА_1 щодо стягнення з відповідача заборгованості по сплаті орендної плати з фізичних осіб в сумі 28 865, 74 грн.
Позовні вимоги мотивовані наявністю непогашеної заборгованості відповідача по сплаті орендної плати з фізичних осіб у розмірі 28 865, 74 грн. Податковий борг утворився внаслідок несплати узгоджених податкових зобовязань, які відповідачем у добровільному порядку не погашені, що зумовлює накопичення.
Позиція відповідача відображена у запереченнях на позов та полягає у протиправності заявлених контролюючим органом позовних вимог. Так, ОСОБА_1 зазначає, що у даному випадку має місце неврегульований спір стосовно сум, на які нараховані штрафні санкції у розмірі 28 865, 74 грн., оскільки заява ОСОБА_1 про скасування податкових повідомлень-рішень від 24.06.2014р. №10430-15 та від 12.05.2015р. №145-15 ДПІ в АНД районі м.Дніпропетровська розглядається Дніпропетровським окружним адміністративним судом (суддя Гончарова І.А.) з травня 2016 року у справі №804/1867/16. Окрім того, відповідач зазначає, що ще не прийнято рішення щодо правомірності нарахування основних сум на які вже нарахована пеня 28 865, 74 грн., а провадження по справі №804/4778/16 - призупинено. Також ОСОБА_1 зазначає, що у відповідності до положень ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України вказані позовні вимоги до відповідача підлягають задоволенню лише в межах шестимісячного строку, з огляду на те, що з самих позовних вимог витікає, що про порушення своїх прав позивач дізнався відповідно у 2014 та 2015 році - податкові повідомлення-рішення за відповідний період мають конкретні кінцеві дати сплати, то, на думку відповідача, суд повинен застосуваи до них пересічний строк 6 місяців на звернення до адміністративного суду та залишити позовну заяву ДПІ в АНД районі м.Дніпропетровська без розгляду в частині позовних вимог в порядку статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, 02.10.1935 р.н.) перебуває на податковому обліку у ДПІ в АНД районі м.Дніпропетровська як платник податків та зборів.
Так, станом на 26.09.2016р. за обліковими даними контролюючого органу за відповідачем обліковується заборгованість по сплаті орендної плати з фізичних осіб у загальному розмірі 28 865, 74 грн., яка утворилась внаслідок несплати відповідачем:
- грошового зобов'язання за платежем "Орендна плата з фізичних осіб" за податковий період - 2016 рік в сумі 26 536, 10 грн. (граничний термін сплати - 29.08.2016р.), визначеного згідно сформованого ДПІ в АНД районі м.Дніпропетровська податкового повідомлення-рішення за №19407-1303 від 17.06.2016р., яке направлялось на податкову адресу ОСОБА_1, однак 02.08.2016р. було повернуто до контролюючого органу з відміткою працівників поштового зв'язку "За закінченням терміну зберігання";
-пені в сумі 2329, 64 грн., нарахованої контролюючим органом в порядку ст. 129 Податкового кодексу України у період з 28.11.2014р. по 19.07.2016р. на борги минулих років, а саме - документ №9132-15 від 30.06.2014р.
Так, у зв'язку з порушенням платником граничних термінів сплати грошових зобов'язань з орендної плати з фізичних осіб, визначених ОСОБА_1 згідно рішення податкового органу, сума грошових зобов'язань відповідача набула статусу податкового боргу.
Наявність зазначених сум податкового боргу підтверджується роздрукуванням зворотного боку інтегрованої картки платника по платежу "Орендна плата з фізичних осіб" (код класифікації доходів бюджету 18010900), у звязку з подальшою несплатою відповідачем суму заборгованості у добровільному порядку ДПІ в АНД районі м.Дніпропетровська звернулась до суду із даним позовом.
Згідно із ст. 67 Конституції України встановлено - кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Стаття 68 Конституції України ж передбачає, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України, законів України.
Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст.16, ст. 36 Податкового кодексу України (далі-ПК), встановлено обов'язок платника податків сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи. Податковий обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку в порядку і строки, визначеному цим Кодексом. Податковий обов'язок платника податків виникає за кожним податком та збором.
Пунктами 54.1, 54.2 ст. 54 ПК передбачено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Грошове зобов'язання щодо суми податкових зобов'язань з податку, що підлягає утриманню та сплаті (перерахуванню) до бюджету в разі нарахування/виплати доходу на користь платника податку - фізичної особи, вважається узгодженим податковим агентом або платником податку, який отримує доходи не від податкового агента, в момент виникнення податкового зобов'язання, який визначається за календарною датою, встановленою розділом 'V цього Кодексу для граничного строку сплати податку до відповідного бюджету.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 ПК - платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Пунктом 57.3 ст. 57 ПК передбачено, що у разі визначення грошового зобовязання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1.-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобовязаний сплатити нараховану суму грошового зобовязання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків. Коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Згідно п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПК, плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
У відповідності до положень ст. 269 та ст. 270 ПК, платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) і землекористувачі. Об'єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Згідно із п. 285.1 ст285 ПК, базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
Пунктом 286.2 ст. 286 ПК - платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу. Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (п. 286.5 ст. 286 ПК, п. 287.5 ст. 287 ПК).
Пунктом 288.7 ст. 288 ПК встановлено, що податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.
Так, на виконання вимог ст. 286 ПК контролюючим органом сформовано податкове повідомлення-рішення №19407-1303 від 17.06.2016р., яким ОСОБА_1 визначено грошове зобов'язання по оредній платі за землю за 2016 рік в сумі 26 536, 10 грн.
Відповідно до п. 58.2. ст.58 ПК, податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з п. 58.3 ст.58 ПК - податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її законному представникові або надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого її місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.
У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
У матеріалах справи відсутні докази оскарження відповідачем податкового повідомлення-рішення ДПІ в АНД районі м.Дніпропетровська за №19407-1303 від 17.06.2016р. в адміністративному або у судовому порядку, у зв'язку з чим грошове зобов'язання визначене за даним рішенням контролюючого органу є узгодженим та набуло статусу податкового боргу.
Підпунктом 14.1.162 пункту 14.1 статті 14 ПК визначено поняття "пеня", у відповідності до якого -це сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.
Статтею 129 ПК встановлено, що після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається:
- при нарахуванні суми грошового зобовязання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобовязання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);
- при нарахуванні суми податкового зобовязання, визначеного контролюючим органом у випадках, не повязаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобовязання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);
- при нарахуванні суми податкового зобовязання, визначеного платником податків або податковим агентом, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобовязання.
Згідно із п. 129.2 ст. 129 ПК - у разі скасування нарахованого контролюючим органом грошового зобов'язання (його частини) у порядку адміністративного та/або судового оскарження пеня за період заниження такого грошового зобов'язання (його частини) скасовується.
У відповідності до п. 129.3 ст. 129 ПК, нарахування пені закінчується:
-у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань;
- у день проведення взаєморозрахунків непогашених зустрічних грошових зобов'язань відповідного бюджету перед таким платником податків;
- у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів (при винесенні відповідної ухвали суду у справі про банкрутство або прийнятті відповідного рішення Національним банком України);
- при прийнятті рішення щодо скасування або списання суми податкового боргу (його частини).
У разі часткового погашення податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку.
Пунктом 129.4 статті 129 ПК визначено, що на суми грошового зобовязання, визначеного підпунктами 129.1.1 та 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобовязання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
На суми грошового зобовязання, визначеного підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення у його сплаті, включаючи день погашення, із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
Згідно з п. 14.1.175 ст.14 ПК - податковим боргом вважається сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до п. 59.1 ст. 59 ПК - у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання (п. 59.3 ст. 59 ПК).
Податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п. 59.4 ст. 59 ПК).
На виконання вимог зазначеної норми, ДПІ в АНД районі м.Дніпропетровська було сформовано та направлено на податкову адресу ОСОБА_1 податкову вимогу №4221-25 від 01.09.2014р. на суму 58 813, 70 грн., однак дане відправлення повернуто до контролюючого органу з відміткою працівників поштового зв'язку "Повернення за закінченням терміну зберігання".
За правилами, визначеними п. 59.5 статті 59 ПК - у разі, коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що ііснує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Відповідно до вимог ст. 58.3, 59.1 ПК, податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо його передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Зазначена податкова вимога відповідачем залишилася не виконана у встановлені законодавством строки.
Докази оскарження зазначеної вимоги у матеріалах справи відсутні.
Стосовно доводів ОСОБА_1, викладених у запереченнях на позов, суд зазначає наступне.
У запереченнях відповідач стверджує, що у даному випадку має місце неврегульований спір стосовно сум, на які нараховані штрафні санкції у розмірі 28 865, 74 грн., оскільки заява ОСОБА_1 про скасування податкових повідомлень-рішень від 24.06.2014р. №10430-15 та від 12.05.2015р. №145-15 ДПІ в АНД районі м.Дніпропетровська розглядається Дніпропетровським окружним адміністративним судом (суддя Гончарова І.А.) з травня 2016 року у справі №804/1867/16. Окрім того, відповідач зазначає, що ще не прийнято рішення щодо правомірності нарахування основних сум на які вже нарахована пеня 28 865, 74 грн., а провадження по справі №804/4778/16 - призупинено.
Також ОСОБА_1 зазначає, що у відповідності до положень ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України вказані позовні вимоги до відповідача підлягають задоволенню лише в межах шестимісячного строку, з огляду на те, що з самих позовних вимог витікає, що про порушення своїх прав позивач дізнався відповідно у 2014 та 2015 році - податкові повідомлення-рішення за відповідний період мають конкретні кінцеві дати сплати, то, на думку відповідача, суд повинен застосуваи до них пересічний строк 6 місяців на звернення до адміністративного суду та залишити позовну заяву ДПІ в АНД районі м.Дніпропетровська без розгляду в частині позовних вимог в порядку статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України.
Водночас судом встановлено та матеріалами справи підтверджується, що заявлена ДПІ в АНД районі м.Дніпропетровська в рамках даного адміністративного позову до стягнення сума 28 865, 74 грн. складається із грошового зобов'язання по оредній платі за землю за 2016 рік в сумі 26 536, 10 грн., визначеного ОСОБА_1 контролюючим органом в порядку статті 286 Податкового кодексу України за податковим повідомленням-рішенням за №19407-1303 від 17.06.2016р., а також із пені у розмірі 2329, 64 грн., нарахованої контролюючим органом в порядку ст. 129 Податкового кодексу України у період з 28.11.2014р. по 19.07.2016р. на борги минулих років, а саме - документ №9132-15 від 30.06.2014р.
Отже, у даному випадку мова йде саме про новостворений борг відповідача, який не стосується оскаржуваних у судовому порядку податкових повідомлень-рішень ДПІ в АНД районі м.Дніпропетровська №10430-15 від 24.06.2014р. та №145-15 від 12.05.2015р. (адміністративна справа №804/1867/16) та нарахований ОСОБА_1 у 2016 році, у зв'язку з чим суд не вбачає підстав для залишення позовних вимог податкового органу без розгляду в порядку статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України.
Таким чином, загальна сума податкового боргу ОСОБА_1 по сплаті орендної плати з фізичних осіб становить 28 865, 74 грн. та у добровільному порядку відповідачем не погашена.
Пунктом 87.2 ст. 87 ПК визначено, що джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Згідно п.п. 95.1, 95.2 ст. 95 ПК - контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше, ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Згідно з п. 87.11 ст. 87 ПК - орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до Закону України "Про виконавче провадження".
На підставі викладеного, з урахуванням відсутності доказів остаточної сплати узгоджених зобов'язань, Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровської області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, 02.10.1935 р.н.) на користь бюджету (код ЄДРПОУ 39857263) заборгованість по сплаті орендної плати з фізичних осіб в сумі 28 865, 74 грн. (двадцять вісім тисяч вісімсот шістдесят п'ять гривень сімдесят чотири копійки).
Копію постанови направити сторонам по справі.
Постанова підлягає негайному виконанню відповідно до ч.6 ст.183-2 та ч.1 ст. 256 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя ОСОБА_2