
Справа № 344/1326/17
Провадження № 2-а/344/610/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 червня 2017 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої судді Пастернак І.А.
секретаря Кріцак Г.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про визнання дій щодо проведення перерахунку пенсії на виконання постанови Івано-Франківського міського суду від 09.08.2016 року в розмірі 60% від суми заробітної плати протиправними, зобов"язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з 30.07.2016 року у розмірі 90% від суми заробітної плати, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про визнання дій щодо проведення перерахунку пенсії на виконання постанови Івано-Франківського міського суду від 09.08.2016 року в розмірі 60% від суми заробітної плати протиправними, зобов"язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2015 року у розмірі 90% від суми заробітної плати, мотивуючи тим, що їй призначена пенсія державного службовця із врахуванням стажу в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування. 09.12.2016 року позивачка отримала повідомлення управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську, про те, що перерахунок пенсії проведено з врахуванням умов ст.37 Закону України "Про державну службу" (в редакції Закону №1166-VII від 27.03.2014 року), що діяла на дату 01.12.2015 року в розмірі 60% від сум заробітної плати. 19.12.2016 року позивачка повторно звернулась до управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську за роз'ясненням проведеного перерахунку пенсії, вжиття заходів щодо здійснення правильного перерахунку пенсії та надання інформації про розмір призначеної їй пенсії по відношенню до заробітної плати, на яке 26.12.2016 року отримала відповідь, що перерахунок пенсії на виконання постанови суду здійснено в розмірі 60% від заробітної плати, враховуючи ст.37 Закону України "Про державну службу" (в редакції Закону №76 від 28.12.2014 року). Позивачка ОСОБА_1 вважає такі дії відповідача протиправними.
09.03.2017 року позивачка подала до суду заяву, в якій просила стягнути з відповідача сплачені нею судові витрати по справі (а.с.36).
Ухвалою суду від 19.06.2017 року адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про зобов"язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2015 року по 29.07.2016 року у розмірі 90% від суми заробітної плати - залишено без розгляду.
Позивачка, представник позивачки в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав, викладених в адміністративному позові, просили задоволити в повному обсязі з врахуванням поданої 09.03.2017 року заяви.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення заявлених вимог адміністративного позову заперечила з підстав, наведених в письмовому запереченні, просила в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, судом встановлено, що позивачка є пенсіонером та з 12.03.2005 року отримує пенсію згідно ЗУ "Про державну службу", ця обставина сторонами не оспорюється, тому з урахуванням положення ч. 3 ст. 72 КАС України не потребує доказування в судовому засіданні.
Пенсійний фонд України в м. Івано-Франківську відмовив у перерахунку пенсії з врахуванням довідки Управління НБУ в Івано-Франківській області про складові заробітної плати від 27.11.2015 року №93-оц/12-246/92898. В зв'язку з цим позивачка зверталася до Івано-Франківського міського суду за захистом своїх порушених прав та інтересів.
Постановою Івано-Франківського міського суду від 09.08.2016 року, яка набрала законної сили, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську в проведенні перерахунку ОСОБА_1 пенсії державного службовця за поданою нею заявою від 27.11.2015 року та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську здійснити перерахунок і виплачувати ОСОБА_1 пенсію як державному службовцю з 01.12.2015 року, з врахуванням довідки Управління НБУ в Івано-Франківській області про складові заробітної плати від 27.11.2015 року №93-оц/12-246/92898 (а.с. 5-6).
На виконання вказаного рішення суду, позивачці було проведено перерахунок пенсії та нараховано в меншому розмірі ніж було попередньо, у зв"язку з чим позивачка звернулась до відповідача за роз"ясненням з приводу зменшення розміру пенсії.
На свої звернення від 09.11.2016 року та від 19.12.2016 року позивачка ОСОБА_1 отримала відповіді від 09.12.2016 року №405/М-15 та від 26.12.2016 року №496/М-15, згідно яких Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську повідомляє, що на виконання рішення суду позивачці проведений перерахунок пенсії з 01.12.2015 р. з врахуванням довідки Управління НБУ в Івано-Франківській області про складові заробітної плати від 27.11.2015 року №93-оц/12-246/92898 в розмірі 60 відсотків від заробітку, враховуючи ст.37 Закону України "Про державну службу" (в редакції Закону №76 від 28.12.2014 року). Оскільки, рішенням суду вирішувалось питання не самого відсоткового відношення при перерахунку пенсії, а зарахування матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових потреб, перерахунок пенсії необхідно проводити з врахуванням умов ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції Закону №1166-VII від 27.03.2014 р.), що діяла на дату, з якої проводиться перерахунок пенсії на виконання рішення суду, тобто в розмірі 60% від заробітку (а.с. 7-13).
Проте, таке твердження представника відповідача є незаконним виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі". За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
На підставі вищенаведеного, суд приходить до висновку, що позивачка має право на призначення пенсії державного службовця із застосуванням 90 відсотків від суми заробітної плати на які нараховуються страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування.
Представник відповідача на підставу перерахунку пенсії з врахуванням 60% від суми їх заробітної плати посилається на ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на дату, з якої проводиться перерахунок пенсії на виконання рішення суду, проте, сам представник відповідача, зазначає, що рішенням суду вирішувалось питання здійснення перерахунку і виплату пенсії як держслужбовцю з врахуванням довідки Управління НБУ в Івано-Франківській області про складові заробітної плати від 27.11.2015 року №93-оц/12-246/92898, а не відсоткове відношення при перерахунку пенсії.
А тому, відповідач немав жодних законних підстав на застосування 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції Закону №1166-VII від 27.03.2014 р.), оскільки, пенсія позивачці призначена з 12.03.2005 року.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що вимога ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду в м. Івано-Франківську про визнання дій щодо зменшення відсоткового відношення при перерахунку пенсії протиправними підлягає до задоволення.
З самого визначення поняття пенсії випливає, що щомісячні пенсійні виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу. Цей вид виплат не є строковим, а тому не може бути призначений на певний строк. У цьому випадку визначається лише дата, з якої особа має право на отримання пенсії (чи її перерахунок). Кінцевий термін або строк, на який призначається пенсія, не може встановлюватись, оскільки це суперечить самому визначенню та суті пенсії. Тому виплату пенсії не може бути обмежено будь-яким кінцевим терміном або строком, оскільки це б обмежувало право особи на отримання пенсії, яка повинна виплачуватись постійно, один раз на місяць протягом невизначеного часу та без встановлення будь-якого терміну або строку виплати пенсії.
З врахуванням позиції ВСУ, викладеної у постанові від 11.12.2012р. (справа №21-393а 12), виплати перерахованої позивачці пенсії слід здійснювати і надалі.
Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення.
На підставі викладеного, відповідно до, ст. 37 Закону України «Про державну службу», ст. 84 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 6-11, 71, 158-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про визнання дій щодо проведення перерахунку пенсії на виконання постанови Івано-Франківського міського суду від 09.08.2016 року в розмірі 60% від суми заробітної плати протиправними, зобов"язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з 30.07.2016 року у розмірі 90% від суми заробітної плати - задоволити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську щодо зменшення відсоткового відношення при перерахунку пенсії ОСОБА_1 до 60% місячної(чинної) заробітної плати.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську (м.Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 44, ідентифікаційний код 20550895) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1, жительці АДРЕСА_1 пенсії із застосуванням 90% місячної(чинної) заробітної плати, починаючи з 30.07.2016 року (не зазначаючи кінцевого терміну), без обмеження будь-яким терміном, періодом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1, жительки АДРЕСА_1 - 640,00 грн. витрат по оплаті судового збору.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення через суд першої інстанції.
Суддя Пастернак І.А.