
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 червня 2017 року м. Київ К/800/30157/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі
суддів: Мороз Л.Л.,
Горбатюка С.А.,
Стрелець Т.Г.,
розглянула в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 09.06.2015 року у справі за позовом ОСОБА_3 до уповноваженої особи фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства"Банк"Демарк" Приходька Володимира Олександровича , Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_3 звернулася до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Банк «Демарк» Приходька В.О., Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Банк «Демарк» Приходька В.О. щодо не включення її до переліку вкладників ПАТ «Банк «Демарк», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб; зобов'язання Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Банк «Демарк» Приходька В.О. включити ОСОБА_3 до переліку вкладників ПАТ «Банк «Демарк», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та надати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб інформацію щодо позивача, як вкладника ПАТ «Банк «Демарк», якому необхідно здійснити виплату відшкодування за вкладом, згідно договору банківського рахунку № 660447 від 07.08.2014 в сумі 87700,00 грн., за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб; зобов'язання Фонд гарантування вкладів фізичних осіб включити ОСОБА_3 до загального реєстру вкладників ПАТ «Банк «Демарк», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та здійснити виплату відшкодування за вкладом, згідно договору банківського рахунку № 660447 від 07.08.2014, у сумі 87700,00 грн., за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 18.03.2015 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Банку "Демарк" Приходька Володимира Олександровича щодо не включення ОСОБА_3 до переліку вкладників ПАТ "Банк "Демарк", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Зобов'язано Фонд гарантування вкладів фізичних осіб включити ОСОБА_3 до загального реєстру вкладників ПАТ "Банк "Демарк", які мають право на відшкодування коштів за вкладом згідно договору строкового банківського вкладу (депозиту) № 660447 від 07.08.2014 за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 09.06.2015 року постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 18.03.2015 року в частині задоволених позовних вимог - скасовано та у цій частині прийнято нову постанову про відмову в задоволенні позову. У іншій частині - постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 18.03.2015 року - залишено без змін.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, позивач подав до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу у якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказане судове рішення та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що між позивачем та ПАТ «Банк «Демарк» укладено Договір банківського рахунку № 660447 від 07.08.2014, відповідно до якого Банк відкрив поточний рахунок НОМЕР_1, та зарахував кошти для подальшого збереження.
На підставі постанови Правління Національного банку України від 25.09.2014р. № 600 «Про віднесення Публічного акціонерного товариства «Банк «Демарк» до категорії неплатоспроможних», рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 26.09.14р. № 102 з 29.09.2014 запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено уповноважену особу Фонду на тимчасову адміністрацію в ПАТ «Банк «Демарк».
Постановою правління Національного банку України від 30.01.15р. № 66 відкликано банківську ліцензію та ліквідовано Публічне акціонерне товариство «Банк «Демарк».
Дізнавшись про блокування коштів на рахунках, позивач звернувся до Уповноваженої особи із заявою, у якій просив надати інформацію про причини не включення її до реєстру вкладників ПАТ «Банк «Демарк».
Листом від 05.12.14р. №18-13/686 Уповноважена особа повідомила про відсутність підстав для включення позивача до реєстрів вкладників Банку, які мають право на відшкодування коштів за вкладами (поточними або картковими рахунками) за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, з огляду на те, що під час перевірки активів неплатоспроможного банку та його зобов'язань виникли сумніви щодо законності операцій, внаслідок яких у Банку виникли зобов'язання перед позивачем, про що було подано відповідну заяву до правоохоронних органів. Також листом було повідомлено позивача про те, що до часу надання правоохоронними органами належної оцінки викладеним в заяві фактам, Виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення про блокування видаткових операцій по рахунку/рахункам позивача відкритих у Банку «Демарк». За висновками наданими правоохоронними органами за результатами опрацювання заяви буде переглянуто звернення позивача.
Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд), порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також відносини між Фондом, банками, Національним банком України, повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків встановлюються Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».
Відповідно до статті 27 Закону уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.
Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.
Протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий кур'єр" або "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію формує перелік вкладників, кошти яких підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 цього Закону.
Наведеним нормам кореспондують приписи пунктів 3 - 4 розділу ІІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09 серпня 2012 року №14 (надалі - Положення) , згідно з якими Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (додаток 8), із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню (далі - Перелік), перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4 - 6 частини четвертої статті 26 Закону, а також перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку.
Перелік складається станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується, виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів (зменшених на суму податку), але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку.
Визначений у Переліку залишок гарантованої суми надається з урахуванням розрахункових сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у неплатоспроможному банку.
Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах граничного розміру суми відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації за рахунок цільової позики Фонду, така сума відшкодування включається до Переліку.
Пунктом 6 цього розділу Положення передбачено, що протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно: зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування; зміни розміру належних їм сум; зміни особи вкладника; змін реквізитів вкладників; змін розміру сум разом із змінами реквізитів вкладників.
Додаткова інформація залежно від її типу надається окремими файлами, що формуються згідно з додатками 9 та 10 до цього Положення.
Приписами пунктів 2, 4 розділу IV Положення закріплено, що Фонд складає на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення (далі - Загальний Реєстр).
Виконавча дирекція Фонду приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами та затверджує Загальний Реєстр протягом шести днів з дня отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Таким чином, процедура визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, включає наступні етапи:
1) складення Уповноваженою особою переліку вкладників та визначення розрахункових сум відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду;
2) передачу Уповноваженою особою сформованого переліку вкладників до Фонду;
3) складення Фондом на підставі отриманого переліку вкладників Загального Реєстру;
4) затвердження виконавчою дирекцією Фонду Загального реєстру.
У той же час, частинами 1, 2 статті 38 Закону № 4452-VI встановлено, що уповноважена особа Фонду зобов'язана забезпечити збереження активів та документації банку. Протягом дії тимчасової адміністрації уповноважена особа Фонду зобов'язана забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою цієї статті.
У частині 3 статті 38 цього Закону закріплено підстави, з яких правочини (у тому числі договори) неплатоспроможного банку є нікчемними.
Протягом 30 днів з дня початку тимчасової адміністрації уповноважена особа Фонду зобов'язана провести інвентаризацію банківських активів і зобов'язань. Під час інвентаризації перевіряється наявність і відповідність балансової вартості фактичній вартості таких активів та зобов'язань неплатоспроможного банку (ч. 7 вказаної статі).
Таким чином, Закон закріплює обов'язок уповноваженої особи Фонду, з метою збереження активів банку, провести інвентаризацію активів і зобов'язань банку та забезпечити перевірку правочинів вчинених банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку.
Пунктом 6 ч. 2 ст. 37 Закону № 4452-VI передбачено, що Уповноважена особа Фонду має право звертатися до правоохоронних органів із заявою про вчинення кримінального правопорушення в разі виявлення фактів шахрайства та інших протиправних дій працівників банку або інших осіб стосовно банку.
Як встановлено, під час виконання визначених законом повноважень у відповідача-1 виникли сумніви щодо законності операцій, внаслідок яких у Банка виникло грошове зобов'язання перед позивачем.
З урахуванням можливих порушень законності під час обслуговування рахунку/рахунків відкритих у Банку «Демарк», Уповноваженою особою Фонду було ініційовано подання відповідної заяви до правоохоронних органів з метою отримання компетентних висновків щодо наявності або відсутності ознак злочину в діях осіб вказаних у заяві, в т.ч. і щодо позивача.
29.12.14р. банком «Демарк» отримано від слідчого відділу Чернігівського МВ УМВС України в Чернігівській області повідомлення про завершення досудового розслідування №12014270010006705 від 05.12.14р. та його закриття у зв'язку з відсутністю в діянні складу кримінального правопорушення, щодо можливих шахрайських дій невстановлених осіб по переказу коштів в банк на рахунки фізичних осіб.
За результатами завершення досудового розслідування та наслідками проведеної у Банку перевірки операцій, в тому числі, за рахунками позивача, складено протокол засідання комісії, яка дійшла висновку про те, що такі операції Банком проводились в межах закону.
В зв'язку з цим, відповідачем-1 надано до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (відповідача-2) додаткову інформацію - обґрунтування та направлено відповідного листа від 18.02.15р. №29/14-541 про внесення змін та доповнень до переліку вкладників Банку «Демарк», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, до якого включено позивача.
Таким чином, дії відповідача-1 відповідають наведеним вимогам Закону та Положення, а тому відсутні правові підстави для висновку про його бездіяльність щодо не включення позивача до переліку вкладників Банку, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування - як на момент звернення позивача із заявою до відповідача-1 так і на момент звернення позивача до суду.
Разом з тим, на момент звернення позивача до суду (27.02.15р.) Фонд гарантування вкладів фізичних осіб ще не мав додаткової інформації про внесення змін та доповнень до переліку вкладників щодо позивача.
При цьому, згідно з приписами пунктів 2, 4 розділу IV Положення загальний реєстр складається виключно на підставі поданого Уповноваженою особою переліку вкладників або додаткової інформації.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що на момент звернення позивача до суду Фонд гарантування вкладів фізичних осіб ще не мав додаткової інформації про внесення змін та доповнень до переліку вкладників щодо позивача, колегія суддів погоджується з висновками суду апеляційної інстанції, що така інформація не могла бути врахована при складанні загального реєстру, а відтак немає підстав для висновку про неправомірність дій Фонду. Отже, вимоги заявлені позивачем до Фонду є передчасними та необгрунтованими.
Касаційну скаргу слід залишити без задоволення, оскільки рішення суду апеляційної інстанції ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що при розгляді справи судами допущено неправильне застосування норм матеріального чи порушення норм процесуального права.
Керуючись ст. ст. 220, 222, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 09.06.2015 року у цій справі залишити без змін.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.
Судді: