
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
20 червня 2017 року м. Київ справа № 800/251/17
Суддя Вищого адміністративного суду України Маринчак Н.Є., вирішуючи питання про відкриття провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання незаконними дій та скасування рішення від 20.12.2016 року №152/вс-16, -
встановив:
Позивач звернувся до Вищого адміністративного суду України з позовом, в якому просить визнати незаконними дії Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та скасувати рішення від 20.12.2016 року №152/вс-16.
Статтями 105, 106 Кодексу адміністративного судочинства України визначено форму та зміст адміністративного позову та вимоги до позовної заяви.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов - звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів або на виконання повноважень у публічно-правових відносинах.
Частиною першою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Так, відповідно до пункту 4 частини першої статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Згідно з частиною другою статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло.
Всупереч зазначеним нормам чинного законодавства, позивачем не надано до позовної заяви доказів, на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, не вказано в чому полягає протиправна дія чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень з викладенням обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, не надано доказів на підтвердження порушення його прав з боку суб'єкта вданих повноважень та не зазначено причини неможливості їх надання.
Крім того, частиною третьою статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Однак, позивачем подано клопотання про звільнення від сплати судового збору, яке обґрунтовано скрутним фінансовим становищем позивача, на підтвердження чого надано ксерокопію декларації за 2016 рік.
Як визначено у статті 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до частини другої статті 88 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Аналогічне правило закріплене й у статті 8 Закону України «Про судовий збір».
Положення наведених правових норм покликані забезпечити безперешкодний доступ особи до правосуддя, незважаючи на її майновий стан, а також гарантувати право на судовий захист усіх осіб, які такого потребують, але через певні фінансові (матеріальні) фактори, складнощі постійного або тимчасового характеру не можуть оплатити судові витрати повністю або частково у строк та в обсязі, встановлених законодавством.
Разом з тим, названі правові норми Закону України «Про судовий збір» і Кодексу адміністративного судочинства України не мають безумовного, абсолютного характеру і встановлюють певні умови, за наявності яких особа, яка звертається до суду з відповідною заявою чи скаргою, може скористатись можливостями, встановленими цими статтями в частині сплати судового збору.
У клопотанні про звільнення від сплати судового збору за подання до адміністративного суду цього позову заявник не зазначив розмір доходу, який він отримує станом на час звернення до суду. Не містять таких відомостей і матеріали позовної заяви.
Посилання позивача на те, що він наполегливо готувався до кваліфікаційних іспитів та відмовляв клієнтам при зверненні до нього як адвоката не може бути самостійною підставою для звільнення його від сплати судового збору без врахування інших обставин, зокрема, і щодо розміру сукупного доходу заявника.
У зв'язку з чим, позивачу необхідно надати документ про сплату судового збору у розмірі та порядку, встановленому законом, або надати належні докази на підтвердження незадовільного матеріального становища станом на момент звернення до суду із даним адміністративним позовом, якими за даних обставин є відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків.
Поряд з цим слід зазначити, що згідно з пунктом 4 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору встановлена у розмірі 0,4 прожиткового мінімуму на працездатну особу.
Відповідно до статті 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2017 рік» прожитковий мінімум на працездатну особу у місячному розмірі з 01 січня 2017 року встановлено 1600,00 грн.
Судовий збір за подачу позовної заяви до Вищого адміністративного суду України повинно бути внесено або перераховано на розрахунковий рахунок 31210255700007, отримувач коштів: УДКCУ у Печерському районі, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38004897, код банку отримувача: 820019, банк отримувача: ГУ ДКСУ у м. Києві, код класифікації доходу бюджету: 22030105 «Судовий збір (Вищий адміністративний суд України, 075)», призначення платежу: « 101; судовий збір, Вищий адміністративний суд України».
Документи про сплату судового збору подаються до суду в оригіналі.
Відповідно до частини першої статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Враховуючи викладене, позовну заяву ОСОБА_1 слід залишити без руху з наданням строку, достатнього для усунення недоліків.
Роз'яснити позивачу, що у разі неусунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк, заява буде повернута з підстав, передбачених пунктом 1 частини третьої статті 108 КАС України.
Керуючись статтями 105, 106, 108, 171-1 Кодексу адміністративного судочинства України, -
у х в а л и в :
Позовну заяву ОСОБА_1 - залишити без руху.
Встановити ОСОБА_1 строк до 15 серпня 2017 року для усунення зазначених в ухвалі недоліків.
Попередити ОСОБА_1, що в разі неусунення недоліків позовна заява буде повернута.
Суддя Н.Є. Маринчак