
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Недашківська К.М.
Суддя-доповідач:Мацький Є.М.
УХВАЛА
іменем України
"21" червня 2017 р. Справа № 817/641/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Мацького Є.М.
суддів: Капустинського М.М.
Шидловського В.Б.,
за участю секретаря судового засідання Гунько Л.В.,
позивача,
представника позивача ОСОБА_3
представника відповідача - Верещук Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у режимі відеоконференції апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "18" травня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_5 до Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області за участю третьої особи - Фізичної особи - підприємцч ОСОБА_6 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення певних дій, ,
ВСТАНОВИВ:
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_5 (далі іменується - позивач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - фізична особа-підприємець ОСОБА_6, до Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області (далі іменується - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,00 га ОСОБА_5 у власність для ведення особистого селянського господарства з земель державної власності на території Обарівської сільської ради Рівненького району Рівненської області, викладені у листах від 29.03.2017 №Г-1106/0-2736/0/6-17 та від 14.04.2017 №К-1486/0-3193/0/6-17; зобов'язати відповідача вчинити дії щодо розгляду питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,00 га ОСОБА_5 у власність для ведення особистого селянського господарства з земель державної власності на території Обарівської сільської ради Рівненького району Рівненської області у порядку та у спосіб, передбачений п.9 ст. 118 Земельного кодексу України. Крім того, позивач просить суд зобов'язати відповідача подати звіт про виконання рішення суду у строк - один місяць з дня набрання чинності.
В обґрунтування заявлених вимог позивач вказує на те, що він звернувся до відповідача з клопотанням про затвердження проекту землеустрою, однак йому відмовлено у цьому на підставі невідповідності проекту статті 34 Закону України «Про державний земельний кадастр». При повторному зверненні з аналогічним клопотанням ОСОБА_5 також отримав відмову, яка була обґрунтована тим, що проект землеустрою не відповідає вимогам закону. Однак, позивач зазначає, що статтею 118 Земельного кодексу України визначено підстави для відмови лише у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, а не у затвердженні проекту та передачі земельної ділянки у власність, а тому відповідач не мав законних підстав для незатвердження проекту землеустрою.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 18 травня 2017 року адміністративний позов - задоволено повністю.
Визнано протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області щодо відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,00 га громадянину ОСОБА_5 безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства із земель державної власності на території Обарівської сільської ради Рівненського району Рівненської області, викладені в листах від 29 березня 2017 року №Г-1106/0-2736/0/6-17 та від 14 квітня 2017 року №К-1486/0-3193/0/0-17.
Зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області розглянути подане ОСОБА_5 клопотання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,00 га безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства із земель державної власності на території Обарівської сільської ради Рівненського району Рівненської області, у порядку і у спосіб, передбачені статтею 118 Земельного кодексу України.
Присуджено на користь ОСОБА_5 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області, суму судового збору у розмірі 1280 (одна тисяча двісті вісімдесят) грн. 00 (нуль) коп.
Зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області подати до суду звіт про виконання судового рішення протягом одного місяця з моменту набрання рішенням суду законної сили.
В апеляційній скарзі Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нову - про відмову в задоволенні позову. Зокрема, апелянт посилається на те, що висновки суду не відповідають обставинам справи.
Розглянувши справу, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_5 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області із клопотанням від 14.03.2017 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,00 га у власність для ведення особистого селянського господарства з земель державної власності на території Обарівської сільської ради Рівненького району Рівненської області.
Листом від 29.03.2017 за №Г-1106/0-2736/0/6-17 Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області відмовило позивачу у задоволенні клопотання, посилаючись на те, що поданий на затвердження проект землеустрою не в повній мірі відповідає вимогам чинного законодавства, а саме: відсутні відомості щодо врахування пропозиції до проекту землеустрою, зазначені у висновку про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; на кадастровому плані не зазначено кадастровий номер земельної ділянки; в акті прийомки-передачі межових знаків на зберігання не зазначено кадастровий номер земельної ділянки (а.с.7).
03.04.2017 позивач повторно звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області з клопотанням про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
14.04.2017 відповідач відмовив у задоволенні повторного клопотання, при цьому зазначив про неврахування позивачем попередніх зауважень, зазначених у листі Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області за №Г-1106/0-2736/0/6-17 від 29.03.2017 (а.с.9).
Відповідно до ч. 6, 7 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержані безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Частиною 1 ст. 186-1 ЗК України встановлено, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин.
Згідно ч.5,6 ст.186-1 ЗК України органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.
Разом з тим, судом встановлено, що відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області №17-1719/16-16-СГ від 29.04.2016 ОСОБА_5 був наданий дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої на території Обарівської сільської ради Рівненського району, орієнтовний розмір 2,0000 га (а.с.35).
На замовлення позивача та на підставі укладеного договору фізичною особою-підприємцем ОСОБА_6 був розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_5 (а.с.27-49).
Експертом державної експертизи у висновку про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 20.02.2017 №147/88-17 зазначено про відповідність проекту вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам; підсумкова оцінка проекту землеустрою: погоджується (а.с.53).
Тобто, проект землеустрою був погоджений у встановленому законодавством порядку, проведена державна реєстрація земельної ділянки, присвоєно кадастровий номер земельній ділянці 5624687400:03:004:0270, що підтверджено витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (а.с. 24-26).
Правові та організаційні основи діяльності у сфері землеустрою визначає Закон України «Про землеустрій». За визначенням цього Закону, проект землеустрою - це сукупність економічних, проектних і технічних документів щодо обґрунтування заходів з використання та охорони земель, які передбачається здійснити за таким проектом.
Частиною 9 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Таким чином, реалізації права особи на отримання земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства передує декілька окремих етапів (звернення до компетентного органу за отриманням дозволу на розроблення проекту землеустрою, замовлення такого проекту, його розробка, погодження, подання на затвердження). І як правильно зазначено судом першої інстанцій, останнім етапом реалізації вказаного права є затвердження уповноваженим органом проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Отже, враховуючи приписи зазначених правових норм, суд першої інстанції вірно дійшов висновку про те, що у Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області відсутні повноваження щодо перевірки проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який вже є погодженим, та на підставі якого здійснена державна реєстрація земельної ділянки.
Тобто, уповноважений орган - Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області зобов'язаний у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
За наведених обставин, суд першої інстанції вірно встановив, що дії відповідача щодо відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2 га ОСОБА_5 безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства з земель державної власності на території Обарівської сільської ради Рівненського району є протиправними.
Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення.
Доводи апеляційної скарги зазначених висновків суду першої інстанції не спростовують та не містять фактів невірного застосування судом норм матеріального та процесуального права, а тому підстави, визначені ст.202 КАС України, для скасування судового рішення відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області залишити без задоволення, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "18" травня 2017 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Є.М. Мацький
судді: М.М. Капустинський
В.Б. Шидловський
Повний текст cудового рішення виготовлено "21" червня 2017 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_5 АДРЕСА_1,33023
3- відповідачу/відповідачам: Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області вул.С.Петлюри,37,м.Рівне,33013
4-третій особі: Фізична особа - підприємець ОСОБА_6 - АДРЕСА_2