
8.2.3
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
19 червня 2017 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1493/16
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шембелян В.С.,
при секретарі судового засідання Олійник О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Луганської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області до Державного підприємства "Донбасантрацит" про стягнення податкової заборгованості у розмірі 4 439 317,50 грн,-
ВСТАНОВИВ:
30 листопада 2016 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Луганської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області до Державного підприємства "Донбасантрацит" про стягнення заборгованості.
В обґрунтування заявлених вимог, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, позивач зазначив, що станом на день подання цієї заяви у ДП "Донбасантрацит" за період з 19.08.2014 по 19.11.2014 виник податковий борг з екологічного податку у сумі 2265509,79 грн, з плати за користування надрами у сумі 2173807,71 грн. Сума боргу складається з самостійно узгоджених сум податкового зобов'язання
Податковим органом на адресу відповідача було направлено податкові вимоги: від 01.07.2003 №1/127 та від 18.08.2003 №2/171. Проте, податковий борг відповідача залишається несплаченим.
За таких підстав позивач просив стягнути з державного підприємства "Донбасантрацит " податковий борг в сумі 4 439 317,50 грн.
Представник позивача в судове засідання не прибув, справу просив розглянути без його участі.
Представник відповідача у судове засідання не прибув. Згідно довідки Луганського окружного адміністративного суду від 04.05.2017 встановлено неможливість надіслання поштового відправлення у даній адміністративній справі відповідачу, оскільки згідно листа в.о. директора ЛД УДППЗ Укрпошта від 03.10.2016 № 2184/622 з 07.11.2014 не здійснюється пересилання пошти у Луганській області до/з міст обласного значення, зокрема, до м. Хрустальний.
Інформацію про дату розгляду даної справи розміщено на офіційному веб-сайті Луганського окружного адміністративного суду adm.lg.court.gov.ua.
Таким чином, судом вжито всіх заходів щодо належного повідомлення відповідача про дату, час та місце розгляду справи.
Дослідивши надані докази, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, з наступних підстав.
З матеріалів справи встановлено, що Державне підприємство "Донбасантрацит" зареєстроване в якості юридичної особи виконавчим комітетом Краснолуцької міської ради Луганської області 30.04.2003. Державне підприємство "Донбасантрацит" перебуває на податковому обліку у СДПІ з ОВП у м.Луганську з 13.05.2003 за №29, з 16.09.2016 у Запорізькому управлінні офісу великих платників податків ДФС за основним місцем обліку. У ДПІ у м.Красному Лучі підприємство зареєстроване як платник окремих податків та зборів (а.с.8-14).
Згідно постанови КМУ від 04.11.2015 № 892 «Деякі питання територіальних органів Державної фіскальної служби» та на підставі наказу ДФС України від 24.02.2016 № 166 Ленінська об'єднана податкова інспекція перейменована у Луганську державну податкову інспекцію ГУ ДФС у Луганській області, 11 податкових інспекцій реорганізовані шляхом приєднання до Луганської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Луганській області, у т.ч. ДПІ у м.Красному Лучі ГУ ДФС у Луганській області. Таким чином, Луганської ОДПІ є правонаступником ДПІ у м.Красному Лучі.
З матеріалів справи встановлено, що ДП "Донбасантрацит" має податковий борг за період з19.08.2014 по 19.11.2014 з екологічного податку та рентної плати за користування надрами у розмірі 4 439317,50 грн.
Сума основного боргу складається з самостійно узгоджених сум податкового зобов'язання відповідно до наданих розрахунків податкових зобов'язань з екологічного податку в загальному розмірі 2 265 509,79 грн, який складається з:
1 квартал 2014 року:
згідно податкової декларації екологічного податку № 9023877853 від 28.04.2014, строк сплати 22.05.2014: надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення - 362001,08 грн, надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти) 214852,02 грн., надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини - 209394,04 грн. ( том 2 а.с.52-54);
згідно Податкової декларації екологічного податку № 9025993043 від 08.05.14р., строк сплати 22.05.14р.: надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення - 52043,03 грн., надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у одні об'єкти - 20740,31 грн., надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини - 210506,33 грн. ( том 2 а.с. 61-63);
2 квартал 2014 року:
згідно Податкової декларації екологічного податку №9042776491 від 24.07.14р., строк сплати 21.08.14р.: надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення - 207505,45 грн., надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти - 246562,05 грн., надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини. - 182034,70 грн. ( том 2 а.с.68-70);
згідно Податкової декларації екологічного податку №9042789420 від 24.07.14р., строк сплати 21.08.14р.: надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення - 90091,25 грн., надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у одні об'єкти - 21642,81 грн., надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини - 46282,64 грн ( том 2 а.с.77-79)
З квартал 2014р.:
згідно Податкової декларації екологічного податку №9063237137 від 03.11.14р., строк сплати 20.11.14р.: надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення - 77171,69 грн., надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти - 201264,99 грн., надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини - 27983,84 гри. ( том 2 а.с.84-86);
згідно Податкової декларації екологічного податку №9063237270 від 03.11.14р., строк сплати 20.11.14р.: надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення - 55795,93 грн., надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у одні об'єкти - 22793,47 грн., надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини - 16844,16 грн.( том 1 а.с.75-76).
Відповідач також має податковий борг з плати за користування надрами для видобування корисних копалин:
- відповідно до податкового розрахунку № 9044251599 від 01.08.2014 в сумі 1611592,35 грн, строк сплати 21.08.2014 ( том 2 а.с.24-25);
- відповідно до податкового розрахунку № 9063514870 від 04.11.2014 в сумі 562215,36 грн., строк сплати 20.11.2014 ( том 2 а.с.39-40).
Статтею 14 Податкового кодексу України наведено перелік основних понять, які використовуються у Податковому кодексі України, зокрема:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
Згідно із статтею 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).
Відповідно до статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).
Згідно із пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
У відповідності із пунктом 49.18 статті 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:
- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (підпункт 49.18.1);
- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (підпункт 49.18.2);
- календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.3);
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним (підпункт 49.18.4);
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.5).
Платник податків відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Розділом VІІІ Податкового кодексу України врегульовані питання, пов'язані з обчисленням екологічного податку.
Відповідно до ст. 240 Податкового кодексу України платниками податку є суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються:
- викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення;
- скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти;
- розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини;
- утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені);
- тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк.
Платниками податку є суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, а також громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферу пересувними джерелами забруднення у разі використання ними палива.
Згідно ст.250 Податковго кодексу України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу.
250.2. Платники податку, крім тих, які визначені пунктом 240.2 статті 240 цього Кодексу, та податкові агенти складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, за винятком податкових агентів, визначених підпунктом 241.2.2 пункту 241.2 статті 241 цього Кодексу, які сплачують податок до або в день подання митної декларації.
Розділом ХІ Податкового кодексу України врегульовані питання, пов'язані з обчисленням та сплатою плати за користування надрами.
Відповідно до ст. 262 ПК України плата за користування надрами-загальнодержавний платіж, який справляється у вигляді:
плати за користування надрами для видобування корисних копалин;
плати за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин.
Згідно з п.п.263.1.1. п. 263.1. ст. 263 ПК України платниками плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб'єкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування об'єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами (далі - спеціальний дозвіл) в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах об'єктах (ділянках) надр.
Згідно з п.п.263.2.1. п. 263.2. ст. 263 ПК України об'єктом оподаткування плати за користування надрами для видобування корисних копалин по кожній наданій в користування ділянці надр, що визначена у відповідному спеціальному дозволі, є обсяг видобутої у податковому (звітному) періоді корисної копалини (мінеральної сировини) або обсяг погашених у податковому (звітному) періоді запасів корисних копалин.
Ставки плати за користування надрами для видобування корисних копалин визначені п.263.9. ст.263 ПК України.
Відповідно до п.п.263.11.1. п.263.11 ст.263 ПК України платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових розрахунків за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, подає за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин органу державної податкової служби:
за місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини;
за місцем обліку платника у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.
Платник несе відповідальність за правильність обчислення суми плати за користування надрами для видобування корисних копалин, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання органам державної податкової служби відповідних розрахунків згідно з нормами цього Кодексу та інших законів України.
Контроль за правильністю обчислення, своєчасністю і повнотою справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин до бюджету здійснюють органи державної податкової служби. (п.п.263.13.1. п.263.13 ст.263 ПК України).
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (підпункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).
Так, через несплату ДП "Донбасантрацит" суми податкового зобов'язання в установлені законодавством строки, ДПІ в м. Красному Лучі на адресу відповідача було направлено першу податкову вимогу від 11.07.2003 №1/127, яку відповідач отримав 17.07.2003 та другу податкову вимогу від 18.08.2003 №2/171, яку відповідач отримав 18.08.2003. Однак, ужиті заходи не призвели до добровільного погашення податкового боргу відповідачем.
Підпунктом 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України передбачено, що органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Оскільки судом встановлено, що за відповідачем рахується податковий борг на загальну суму 4 439 317,50 грн перед бюджетом, який до теперішнього часу в добровільному порядку не сплачено, сума податкового боргу є узгодженою, податковим органом дотримано порядок звернення до суду з позовом, підстави для відмови у задоволенні позову відсутні, тому адміністративний позов підлягає задоволенню.
Відповідно до частини четвертої статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Луганської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області до Державного підприємства "Донбасантрацит" про стягнення податкової заборгованості у розмірі 4 439 317,50 грн. задовольнити.
Стягнути з розрахункових рахунків державного підприємства "Донбасантрацит" (код ЄДРПОУ 32446546, адреса: 94506, Луганська область, м. Хрустальний, вул. Косіора, 10) відкритих у банках, обслуговуючих державне підприємство "Донбасантрацит" на користь державного бюджету кошти за податковим боргом у загальному розмірі 4 439 317,50 грн ( чотири мільйона чотириста тридцять дев'ять тисяч триста сімнадцять гривень 50 коп) з якого:
- рентна плата за користування надрами у загальній сумі 2 173 807,77 грн., код платежу 13030100;
- надходження від викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення (Краснолуцька міська рада) 646678,22 грн, код платежу 19010101;
- надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення (Вахрушевська міська рада) - 197 930,21 грн., код платежу 19010101;
- надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти (Краснолуцька міська рада) - 662 679,06 грн., код платежу 19010201;
- надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у одні об'єкти (Вахрушевська міська рада) - 65 176,59 грн., код платежу 19010201;
- надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини (Краснолуцька міська рада) - 419 412,58 грн., код платежу 19010301;
- надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини (Вахрушевська міська рада) - 273 633,13 грн., код платежу 19010301.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанову у повному обсязі складено та підписано судом 22 червня 2017 року.
Суддя В.С. Шембелян