Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
09 листопада 2009 року/12 год.03 хв./ справа №2а-2674/09/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нестеренко Л.О. при секретарі Шатан О.М., за участю представника позивача Сокури В.М., представника відповідачів - Благодіра Р.В., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім Моліс»
до Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя
до Державної податкової адміністрації в Одеській області
про визнання нечинним Рішення про застосування фінансових санкцій від 13.04.2009р. № 000612303
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженої відповідальністю «Торговий дім «Моліс» до Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя, Державної податкової адміністрації в Одеській області про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №000612303 від 13.04.2009 р. в сумі 14487,25 грн. за порушення встановленого порядку проведення розрахунків за товари, вимоги з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, в якому позивач зазначив, що відповідачем винесено рішення з порушенням встановленого порядку, рішення суперечить чинному законодавству, у звязку з чим просить рішення про застосування фінансових санкцій визнати нечинним.
Представник позивача у судовому засіданні на позові наполягає, просить суд визнати нечинним Рішення № 000612303 від 13.04.2009 р.
Представник відповідачів проти позову заперечує, посилаючись на те, що органи податкової служби мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) шляхом проведення перевірок.
Перевіркою, проведеною 25.03.2009 року встановлено, що позивачем порушені вимоги Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме не проведені розрахунки через РРО, сума готівки не відповідає денному Х звіту РРО, про що було складено акт. На підставі акту перевірки винесено рішення про застосування фінансових санкцій. Право на застосування санкцій передбачено ст. 8, 9, 11 Закону України «Про державну податкову службу», ст. 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Розглянувши та дослідивши матеріли справи, вислухавши думку представників позивача та відповідачів, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Державною податковою адміністрацією у Одеській області за дорученням Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя 25.03.2009 р. проведена перевірка з питань дотриманням Товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий дім Моліс» порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій на відокремленому товарному складі, розташованому за адресою: м. Одеса-25, 19 км. Старокиївського шосе, 4.
За наслідками перевірки було складено акт № 1785/15/32/23/34718799 від 25.03.2009р.
Актом перевірки встановлено порушення п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР, а саме: невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі готівкових коштів, яка зазначена в денному звіті РРО, невідповідність склала 2897,45 грн.
На підставі акту перевірки Державною податковою інспекцією у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя прийнято рішення від 13.04.2009 р, про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 14487 грн. 25 коп. за невідповідність суми готівкових грошових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена у денному Х- звіті РРО.
Суд вважає встановленим факт наявності порушень Товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий дім Моліс» вимог п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Відповідно до п. 2 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органи державної податкової служби мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
Відповідно до ст. 15 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 01.06.2000р. зі змінами та доповненнями контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Відповідно до ч. 3 ст. 16 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку розрахункових операцій, здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України.
Посилання Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім Моліс» на те, що перевіряючими всупереч чинному законодавству, місцем проведення розрахунків було визначено допоміжне приміщення товарного складу позивача та визначено іншу особу відповідальну за проведення розрахунків, не може бути прийнято до уваги, з наступних підстав.
25.03.2009р. працівниками ДПА в Одеській області під час проведення перевірки у допоміжному приміщенні складу у водія ТОВ «Торговий дім Моліс» ОСОБА_1 було виявлено суму готівкових коштів у розмірі 2897 грн. 45 коп., які є готівкою, отриманою ним за реалізацію товару.
Згідно письмових пояснень менеджера по логістиці ОСОБА_2 /а.с.68/ грошові кошти у сумі 2897,45 грн. водієм ОСОБА_1 перераховувались в їхньому відділі для подальшої здачі в бухгалтерію для проведення через касовий апарат, та крім цього зазначає, що вказана сума отримана за реалізацію продукції.
Згідно ст. 2 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" місце проведення розрахунків місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.
Згідно п. 13 ст. 3 вищевказаного Закону, субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки загальній сумі продажу за рахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Відповідно до п. 23 Порядку провадження торгівельної діяльності та правила торговельного обслуговування населення, затвердженого Постановою КМ України від 15.06.2006 р. № 833, забороняється зберігання на місці проведення розрахунку (в касі, грошовому ящику, сейфі тощо) готівки, що не належить субєкту господарювання, а також особистих речей касира чи інших працівників.
Згідно письмових пояснень ОСОБА_3 /а.с. 69 /сума наявних готівкових грошових коштів, які знаходяться в касі підприємства ТОВ «Моліс» на момент перевірки 25.03.2009 р. складає 1076,45 грн., особистих грошових коштів на місці проведення перевірки немає.
Крім того, згідно Х-звіту станом на 25.03.2009р. /а.с. 70/ видно, що касовий апарат знаходиться на складі за адресою: 19км. Старокиївського шосе, що підтверджує факт проведення ТОВ «Торговий дім Моліс» реалізації товару за готівку без застосування реєстратора розрахункових операцій.
Даний факт підтверджується також і описом наявних готівкових коштів, що знаходяться на місці проведення розрахунків складі, який належить ТОВ «Торговий дім «Моліс», розташованного за адресою: 19км. Старокиївського шосе, станом на 25.03.2009р.
До вищевказаного опису включені готівкові кошти, що належать ТОВ «Торговий дім «Моліс», які описала та перерахувала власноручно у присутності посадових осіб податкової служби ОСОБА_2 Згідно даних опису на час проведення перевірки було в наявності 3973,90 грн. готівкових коштів, показники «Х»- денного звіту РРО складали 1076,45 грн., невідповідність наявних готівкових коштів показникам «Х» - денного звіту РРО 2897,45грн.
Таким чином, вилучені у водія ТОВ «Торговий дім Моліс» ОСОБА_1 грошові кошти у розмірі 2897,45 грн. належали ТОВ «Моліс», які на час проведення перевірки знаходились на місці проведення розрахунків. Це підтверджується також і актом перевірки від 25.03.2009р. № 1785/15/32/23/34718799, в якому вказано, що перевірка проводилася на відокремленому товарному складі, який належить ТОВ «Торговий дім Моліс» та розташований за адресою: м. Одеса-25, 19 км. Старокиївського шосе, 4.
Відповідно до пункту 11 ст. 11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні", органи державної податкової інспекції у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Згідно ст. 22 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки загальній сумі продажу за рахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до субєктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у пятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Отже, виявлений ДПА в Одеській області факт незастосування позивачем реєстратора розрахункових операцій при реалізації товарів на суму 2897 грн. 45 коп., невідповідність суми готівкових коштів сумі, яка зазначена в денному звіті у розмірі 1076 грн. 45 коп. є порушенням законодавства, в наслідок чого була застосована штрафна (фінансова) санкція у розмірі 14487 грн. 25 коп. (2897,45 х 5 = 14487,25 грн.)
За таких обставин, враховуючи положення ч. 1 ст. 11 КАС України (розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості) та ч. 1 ст. 71 КАС України (кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення) суд дійшов висновку, що заявлені Товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий дім Моліс» до Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя, Державної податкової адміністрації в Одеській області вимоги про визнання нечинним Рішення про застосування фінансових санкцій від 13.04.2009р. № 000612303 не обґрунтовані і не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України; п.1,2,11,13 ст. 3, ст. 15, ч. 2 і ч. 3 ст. 16,22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР, ст. 8, 9, п. 2 п. 11 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", п. 23 Порядку провадження торгівельної діяльності та правила торговельного обслуговування населення, затвердженого Постановою КМ України від 15.06.2006 р. № 833 суд,
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позовних вимог Товариству з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Моліс» до Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя, Державної податкової адміністрації в Одеській області про визнання нечинним Рішення про застосування фінансових санкцій від 13.04.2009р. № 000612303 відмовити в повному обсязі.
Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Суддя Л.О.Нестеренко
Постанову виготовлено у повному обсязі 16.11.2009р.