Ухвала суду № 67284385, 20.06.2017, Господарський суд Чернігівської області

Дата ухвалення
20.06.2017
Номер справи
927/169/15
Номер документу
67284385
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Господарський суд Чернігівської області

______________________

14000 м. Чернігів, проспект Миру 20Тел. 676-311, факс 7-44-62

УХВАЛА

"20" червня 2017 р.Справа № 927/169/15

За заявою голови ліквідаційної комісії боржникаБОРЖНИК: Товариство з обмеженою відповідальністю «ФРУКТОВИЙ ДІМ ІМПЕРІАЛ ВН» 14000, м. Чернігів, вул. Мстиславська, 15про порушення справи про банкрутство Суддя А.С.Сидоренко

Представники учасників провадження у справі про банкрутство:

від кредиторів: ОСОБА_1 предст. громадянина ОСОБА_2 Мацея Радецькі (без належних повноважень)

від боржника: не зявився

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Головою ліквідаційної комісії товариства з обмеженою відповідальністю «ФРУКТОВИЙ ДІМ ІМПЕРІАЛ ВН» (надалі боржник) подана заява про порушення справи про банкрутство на підставі ст. ст. 11, 95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (надалі Закон про банкрутство), яка ухвалою господарського суду Чернігівської області від 11.02.2015р. була прийнята до розгляду.

Ухвалою господарського суду Чернігівської області від 10.03.2015р. порушено провадження у справі про банкрутство товариства з обмеженою відповідальністю «ФРУКТОВИЙ ДІМ ІМПЕРІАЛ ВН» та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.

Постановою господарського суду Чернігівської області від 17.03.2015р. боржника визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру строком на шість місяців, покладено обовязки ліквідатора на голову ліквідаційної комісії товариства з обмеженою відповідальністю «ФРУКТОВИЙ ДІМ ІМПЕРІАЛ ВН» ОСОБА_3, зобовязано ліквідатора надати суду реєстр вимог кредиторів, виконати дії, передбачені розділом ІІІ «Ліквідаційна процедура» Закону про банкрутство, а також надати господарському суду ліквідаційний баланс та звіт про проведену роботу.

Ухвалою господарського суду Чернігівської області від 15.03.2016р. затверджений звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс, ліквідовано юридичну особу товариство з обмеженою відповідальністю «ФРУКТОВИЙ ДІМ ІМПЕРІАЛ ВН», провадження у справі припинено.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 05.05.2016р. вказана вище ухвала господарського суду Чернігівської області від 15.03.2016р. скасована з направленням справи на розгляд до місцевого господарського суду у іншому складі суду.

У відповідності з ст. 21 Господарського процесуального кодексу України, автоматизованою системою документообігу суду визначено суддю М.Г.Тимченко для розгляду даної справи.

Ухвалою господарського суду Чернігівської області від 23.08.2016р. продовжено ліквідаційну процедуру, припинено повноваження ліквідатора голови ліквідаційної комісії ОСОБА_3, ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого ОСОБА_4, зобовязано останнього, зокрема виконати дії, передбачені ст. 38, 41-48 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

На підставі розпорядження керівника апарату господарського суду Чернігівської області від 14.11.2016р. № 02-01/76/16 був призначений повторний автоматичний розподіл справи № 927/169/15, внаслідок якого для її розгляду визначено суддю А.С.Сидоренка.

В подальшому строк ліквідаційної процедури та повноважень ліквідатора банкрута арбітражного керуючого ОСОБА_4 неодноразово продовжувався, востаннє ухвалою господарського суду Чернігівської області від 23.05.2017р. на три місяці до 23.08.2017р.

06 червня 2017 року до господарського суду Чернігівської області надійшло клопотання ліквідатора ОСОБА_4 про витребування доказів, згідно якого останній просить витребувати від Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради копію реєстраційної справи товариства з обмеженою відповідальністю «ФРУКТОВИЙ ДІМ ІМПЕРІАЛ ВН».

В обґрунтування поданого клопотання ліквідатор вказує, що підприємство банкрут неодноразово змінювало своє місцезнаходження, неодноразово змінювались учасники та керівники товариства. При цьому, останніми не було передано ліквідатору бухгалтерську та іншу документацію банкрута, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності. Відомості про колишніх учасників та керівників товариства знаходяться в матеріалах реєстраційної справи банкрута, яка зберігається в Управлінні адміністративних послуг Чернігівської міської ради. Ліквідатор звернувся до субєкта державної реєстрації з запитом про надання копії реєстраційної справи банкрута, однак отримав відмову в наданні запитуваної інформації. Відмова субєкта державної реєстрації перешкоджає поданню ліквідатором доказів щодо виконання покладених на нього повноважень, зокрема, вжиття заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходяться у третіх осіб. Також, документи, які містяться в матеріалах реєстраційної справи, можуть бути доказами протиправних дій засновників /керівників банкрута.

Ухвалою господарського суду Чернігівської області від 08.06.2017р. клопотання ліквідатора було прийнято, приєднано до матеріалів справи та призначено до розгляду в судовому засіданні.

Учасники провадження у справі належним чином були повідомлені про дату, час та місце розгляду клопотання, однак не скористалися своїм процесуальним правом на участь в судовому засіданні.

До початку судового засідання ліквідатором заявлено клопотання про розгляд клопотання про витребування доказів за його відсутності.

Розглянувши подані документи і матеріали, зясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення клопотання по суті, господарський суд ВСТАНОВИВ:

14 квітня 2017 року ліквідатором банкрута арбітражним керуючим ОСОБА_4 рекомендованим листом з повідомленням було направлено до Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради запит від 13.04.2017р. № 24 про надання копії реєстраційної справи ТОВ «ФРУКТОВИЙ ДІМ ІМПЕРІАЛ ВН» (код 35067205).

Посилаючись на норми Закону про банкрутство та на необхідність належного виконання ухвали господарського суду Чернігівської області від 23.08.2016р., ліквідатор ОСОБА_4 просив надіслати копію реєстраційної справи на його поштову адресу.

Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради листом від 19.04.2017р. № 688 відмовило в наданні запитуваної інформації, посилаючись на недотримання ліквідатором порядку її отримання, встановленого Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань».

Згідно ст. ст. 1, 98 Закону про банкрутство, арбітражний керуючий - фізична особа, призначена господарським судом у встановленому порядку в справі про банкрутство як розпорядник майна, керуючий санацією або ліквідатор з числа осіб, які отримали відповідне свідоцтво і внесені до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України.

Арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) користується усіма правами розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора відповідно до законодавства, у тому числі має право звертатися до господарського суду у випадках, передбачених цим Законом; запитувати та отримувати документи або їх копії від юридичних осіб, органів державної влади і органів місцевого самоврядування та від фізичних осіб за їх згодою; отримувати інформацію з державних реєстрів шляхом направлення офіційних запитів до держателя або адміністратора відповідного реєстру.

Арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) зобовязаний, зокрема, надсилати органам Національної поліції чи органам прокуратури повідомлення про факти порушення законності, виявлені в діяльності працівників підприємств та організацій, що містять ознаки дії (бездіяльності), переслідуваної у кримінальному чи адміністративному порядку.

У відповідності з ст. 41 Закону про банкрутство, ліквідатор фізична особа, яка відповідно до судового рішення господарського суду організовує здійснення ліквідаційної процедури боржника, визнаного банкрутом, та забезпечує задоволення вимог кредиторів у встановленому цим Законом порядку.

Ліквідатор з дня свого призначення здійснює, зокрема, такі повноваження: приймає до свого відання майно боржника, забезпечує його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; проводить інвентаризацію та оцінку майна банкрута; аналізує фінансове становище банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута; очолює ліквідаційну комісію та формує ліквідаційну масу; предявляє до третіх осіб вимоги щодо повернення банкруту сум дебіторської заборгованості; подає до суду заяви про визнання недійсними правочинів (договорів) боржника; вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб; передає в установленому порядку на зберігання документи банкрута, які відповідно до нормативно правових документів підлягають обовязковому зберіганню, на строк не менше пяти років з дати визнання особи банкрутом; продає майно банкрута для задоволення вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Законом.

З дня призначення ліквідатора до нього переходять права керівника (органів управління) юридичної особи банкрута.

Під час здійснення своїх повноважень ліквідатор має право заявити вимоги до третіх осіб, які відповідно до законодавства несуть субсидіарну відповідальність за зобовязаннями боржника у звязку з доведенням його до банкрутства. Розмір зазначених вимог визначається з різниці між сумою вимог кредиторів і ліквідаційною масою.

У разі банкрутства боржника з вини його засновників (учасників, акціонерів) або інших осіб, у тому числі з вини керівника боржника, які мають право давати обовязкові для боржника вказівки чи мають можливість іншим чином визначати його дії, на засновників (учасників, акціонерів) боржника - юридичної особи або інших осіб у разі недостатності майна боржника може бути покладена субсидіарна відповідальність за його зобовязаннями.

Стягнені суми включаються до складу ліквідаційної маси і можуть бути використані тільки для задоволення вимог кредиторів у порядку черговості, встановленому цим Законом.

Протягом пятнадцяти днів з дня призначення ліквідатора відповідні посадові особи банкрута зобовязані передати бухгалтерську та іншу документацію банкрута, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності банкрута ліквідатору. У разі ухилення від виконання зазначених обовязків відповідні посадові особи банкрута несуть відповідальність відповідно до законів України.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань», відносини, що виникають у сфері державної реєстрації, регулюються Конституцією України, цим Законом та нормативно правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.

За змістом ст. 11 цього Закону, відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, є відкритими і загальнодоступними (крім реєстраційних номерів облікових карток платників податків та паспортних даних) та у випадках, передбачених цим Законом, за їх надання стягується плата.

Відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, надаються, зокрема, у вигляді документів у паперовій та електронній формі, що містяться в реєстраційній справі.

Порядок надання відомостей з Єдиного державного реєстру, перелік додаткових відомостей, до яких надається безоплатний доступ через портал електронних сервісів, форма та зміст виписки, витягу визначаються Міністерством юстиції України в Порядку надання відомостей з Єдиного державного реєстру.

Статтею 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань» визначено, що реєстраційна справа формується в паперовій та електронній формі після внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію створення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, державну реєстрацію фізичної особи - підприємця і державну реєстрацію включення відомостей про юридичну особу та фізичну особу - підприємця.

Реєстраційна справа в паперовій формі зберігається у субєкта державної реєстрації за місцезнаходженням юридичної особи, громадського формування, фізичної особи підприємця щодо юридичної особи (крім громадського формування) та фізичної особи - підприємця - у виконавчих органах міської ради міст обласного та/або республіканського Автономної ОСОБА_2 Крим значення, Київській, Севастопольській міських, районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністраціях.

Згідно п. п. 2 4 розділу І Порядку надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 10.06.2016р. № 208/2016-рп, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.06.2016р. за № 209/2016-рп (надалі Порядок), у цьому Порядку терміни вживаються у таких значеннях:

запит документ установленого Міністерством юстиції України зразка, який підтверджує волевиявлення особи щодо отримання виписки, витягу з Єдиного державного реєстру або документів, що містяться в реєстраційній справі, у паперовій формі;

заявник - фізична особа, юридична особа, які бажають отримати відомості з Єдиного державного реєстру, або уповноважені ними особи;

Відомості з Єдиного державного реєстру надаються за допомогою програмних засобів ведення цього реєстру у паперовій або електронній формах, що мають однакову юридичну силу та містять обовязкове посилання на Єдиний державний реєстр, крім документів, що містяться в реєстраційній справі та надаються у паперовій формі.

У паперовій формі надаються, зокрема, документи, що містяться в реєстраційній справі відповідної юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної, фізичної особи - підприємця (далі - реєстраційна справа), які надаються державним реєстратором субєкта державної реєстрації, що відповідно до закону уповноважений зберігати реєстраційні справи у паперовій формі, шляхом виготовлення копій таких документів з проставлянням підпису та печатки державного реєстратора на кожній сторінці.

За надання відомостей з Єдиного державного реєстру справляється плата у розмірі, встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».

Механізм надання документів, що містяться в реєстраційній справі, у паперовій формі, встановлений розділом ІІІ Порядку, який передбачає, що ці документи надаються за запитом про надання документів, що містяться в реєстраційній справі відповідної юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної, фізичної особи - підприємця (додаток 3), заявника, шляхом звернення до центру надання адміністративних послуг, утвореного при субєкті державної реєстрації, що відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань» уповноважений зберігати реєстраційні справи у паперовій формі.

Державний реєстратор, уповноважена особа субєкта державної реєстрації або уповноважена особа центру надання адміністративних послуг за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру формує та роздруковує запит, на якому заявник проставляє власний підпис за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених у ньому.

Після проставляння підпису на запиті державний реєстратор, уповноважена особа субєкта державної реєстрації або уповноважена особа центру надання адміністративних послуг реєструє запит в Єдиному державному реєстрі з присвоєнням йому за допомогою програмних засобів вхідного номера, що є відповідним кодом доступу та фіксацією дати й часу його реєстрації.

Під час прийняття запиту державний реєстратор, уповноважена особа субєкта державної реєстрації або уповноважена особа центру надання адміністративних послуг встановлюють особу заявника за документом, що посвідчує таку особу, передбаченим Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус».

Обсяг повноважень особи, уповноваженої діяти від імені юридичної особи, перевіряється на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру.

Разом із запитом заявник подає документ, що підтверджує внесення плати за надання документа в паперовій формі, що міститься у реєстраційній справі. Плата справляється за кожен отриманий документ.

Запит не підлягає реєстрації у Єдиному державному реєстрі у разі відсутності документа про внесення плати за надання документів, що містяться у реєстраційній справі.

У запиті щодо надання документів, що містяться в реєстраційній справі, зазначаються критерії пошуку, передбачені пунктом 7 розділу ІІ цього Порядку.

Кількість документів, щодо яких подається запит, не обмежується.

За результатом розгляду запиту щодо надання документів, що містяться в реєстраційній справі, державний реєстратор виготовляє копії таких документів для надання їх заявнику.

Копії документів, що містяться в реєстраційній справі, державним реєстратором, уповноваженою особою субєкта державної реєстрації або уповноваженою особою центру надання адміністративних послуг, надаються заявникові з обовязковим встановленням особи такого заявника та перевіркою обсягу його повноважень відповідно до пункту 3 цього розділу.

Згідно ст. 38 Господарського процесуального кодексу України, сторона або прокурор у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування господарським судом доказів.

У клопотанні повинно бути зазначено:

1) який доказ витребовується;

2) обставини, що перешкоджають його наданню;

3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має підприємство чи організація;

4) обставини, які може підтвердити цей доказ.

Як вбачається із матеріалів справи, ліквідатор ОСОБА_4 не звертався безпосередньо до центру надання адміністративних послуг, утвореного при субєкті державної реєстрації, а направив запит про надання копії реєстраційної справи рекомендованим листом з повідомленням. При цьому, запит ліквідатора не відповідає встановленій чинним законодавством формі.

Також, ліквідатором не було подано доказів здійснення плати за надання відомостей з Єдиного державного реєстру.

За таких обставин, господарський суд вважає, що ліквідатором не було доведено факту неможливості самостійно надати докази, а тому його клопотання не підлягає задоволенню.

Додатково слід зазначити, що за змістом ст. ст. 32, 36 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких грунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Ці дані встановлюються, зокрема, письмовими доказами.

Письмовими доказами є документи i матеріали, які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.

Отже, письмовими доказами в розумінні вказаних вище вимог процесуального законодавства є певні документи, які містяться в реєстраційній справі (заяви, протоколи, судові рішенні і т.і.), однак не сама реєстраційна справа.

Керуючись ст. ст. 40, 41 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», ст. ст. 32, 36, 38, 86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

Клопотання ліквідатора ОСОБА_4 про витребування доказів залишити без задоволення.

Копії цієї ухвали надіслати ліквідатору ОСОБА_4 (07300, м. Вишгород Київської області, вул. Набережна, 1; адреса для листування: 04070, м. Київ, а/с 66), кредиторам: публічному акціонерному товариству «БАНК ФОРУМ» (02100, м. Київ, бульвар Верховної Ради, 7) та громадянину ОСОБА_2 Мацею Радецькі (05-610, ОСОБА_2, м. Гошчин, вул. Бронішев, 4; адреса представника в Україні (ОСОБА_5): 02090, м. Київ, вул. Алма-Атинська, 4 а, кв. 45) та Управлінню адміністративних послуг Чернігівської міської ради (14000, м. Чернігів, вул. Рокосовського, 20 а).

Суддя А.С.Сидоренко