
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 червня 2017 року м. Київ К/800/25626/16
№К/800/26714/16
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого судді: суддів: Стрелець Т.Г. Голяшкіна О.В. Калашнікової О.В.
за участю секретаря судового засідання - Яроша Д.В.,
представників
позивача - Ільків О.В., Сидорука М.І.,
відповідача - Пилипенко Ю.С.,
третьої особи - Місечка В.І., Єлєніна С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційні скарги Державної служби геології та надр України та Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії "Надра України "Західукргеологія"
на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 червня 2016 року
та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 12 вересня 2016 року
у справі №826/6102/16
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогазрембуд-1"
до Державної служби геології та надр України,
третя особа: Дочірнє підприємство Національної акціонерної компанії "Надра України
"Західукргеологія",
про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И Л А:
У квітні 2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Нафтогазрембуд-1» звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної служби геології та надр України, третя особа: Дочірнє підприємство Національної акціонерної компанії «Надра України «Західукргеологія» про визнання протиправним рішення, зобов'язання вичинити певні дії.
Позивач просив суд:
- визнати протиправним рішення Державної служби геології та надр України, оформлене листом №5094/13/12-16 від 30.03.2016 року, про відмову у наданні Товариству з обмеженою дповідальністю "Нафтогазрембуд-1" спеціального дозволу на користування надрами Тинівського газового родовища Львівської області з метою видобування вуглеводнів за результатами повторного розгляду заяви ТзОВ "Нафтогазрембуд-1" від 25.11.2014 року.
- зобов'язати Державну службу геології та надр України видати Товариству з обмеженою відповідальністю «Нафтогазрембуд-1» спеціальний дозвіл на користування надрами Тинівського газового родовища Львівської області з метою видобування вуглеводнів на підставі п.п.1 п.8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року №615.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 червня 2016 року залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 12 вересня 2016 року, позов задоволено повністю.
Обґрунтовуючи правову позицію, суди першої та апеляційної інстанції виходили з того, що єдиною підставою для відмови позивачу у наданні спеціального дозволу на користування надрами, викладеної у листі №5094/13/1216 від 30.03.2016 року була невідповідність поданих документів вимогам абзацу 3 пункту 3 Порядку №615. Крім того, судами зазначено, що як вбачається з ухвали Вищого адміністративного суду України у справі №К/800/2944/16 від 30 березня 2016 року наявність у ДП НАК «Надра України «Західукргеологія» дозволу на користування газоносними надрами з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки, жодним чином не перешкоджає отримати інший вид спеціального дозволу з метою видобування корисних копалин. Вказаним судовим рішенням встановлено, що у Державної служби геології та надр України відсутні підстави для відмови у видачі дозволу на користування надрами позивачу.
Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, Державна служба геології та надр України та Дочірне підприємство Національної акціонерної компанії "Надра України "Західукргеологія" звернулися до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просять вищезазначені судові рішення скасувати та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Під час розгляду даної справи у суді касаційної інстанції, від Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії "Надра України "Західукргеологія" надійшла заява про зміну касаційних вимог, в яких скаржник просив скасувати рішення судів попередніх інстанцій та направити дану справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Нафтогазрембуд-1" направило на адресу Вищого адміністративного суду України письмові заперечення на касаційну скаргу, в яких просить залишити касаційну скаргу без задоволення, рішення судів - без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, представників учасників процесу, розглянувши і обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права і наданої ними правової оцінки обставин у справі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно частини 2 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій в межах касаційної скарги.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Нафтогазрембуд-1» 25 листопада 2014 року звернулось з заявою до Державної служби геології та надр України щодо надання спеціального дозволу на користування надрами Тинівського газового родовища Львівської області з метою видобування вуглеводнів.
Листом №1980/13/12-15 від 17.02.2015 року Державна служба геології та надр України повернула заяву ТОВ «Нафтогазрембуд-1» від 25.11.2014 року з доданими до неї документами у зв'язку з тим, що на користування газоносними надрами з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки Тинівського родовища, існує діючий спеціальний дозвіл від 14.05.2002 року №1906, наданий ДП НАК «Надра України» «Західукргеологія» терміном до 14.05.2016 року.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо відмови у наданні товариству спеціального дозволу на користування надрами Тинівського газового родовища Львівської області з метою видобування вуглеводнів, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.11.2015 року у справі №826/1981/15 в задоволенні позовних вимог ТОВ «Нафтогазрембуд-1» відмовлено повністю.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 20.01.2016 року, залишеною без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 30.03.2016 року позов ТОВ «Нафтогазрембуд-1» задоволено частково.
Визнано протиправними дії Державної служби геології та надр України щодо відмови товариству з обмеженою відповідальністю "Нафтогазрембуд-1" у наданні спеціального дозволу на користування надрами Тинівського газового родовища Львівської області з метою видобування вуглеводнів за результатами розгляду заяви товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогазрембуд-1" від 25 листопада 2014 року.
Зобов'язано Державну службу геології та надр України повторно розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогазрембуд-1" від 25.11.2014 року про надання Товариству з обмеженою відповідальністю "Нафтогазрембуд-1" спеціального дозволу на право користування надрами Тинівського газового родовища Львівської області з метою видобування вуглеводнів відповідно до підпункту 1 пункту 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою КМУ від 30.05.2011 року №615.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
На виконання вказаного судового рішення позивач повторно направив до Державної служби геології та надр України заяву від 26.01.2016 року про отримання дозволу на користування надрами Тинівського газового родовища Львівської області з метою видобування вуглеводнів.
Листом від 30.03.2016 року №5094/13/12-16 відповідач відмовив у наданні ТОВ «Нафтогазрембуд-1» спеціального дозволу на користування надрами Тинівського газового родовища Львівської області з метою видобування вуглеводнів на підставі абз. 4 п. 19 Порядку №615 у зв'язку з тим, що відповідно до абз. 3 п. 3 Порядку №615 передбачено, що у межах однієї ділянки надр можуть проводитися роботи з геологічного вивчення та видобування різних за видом корисних копалин за кількома дозволами.
Однак, на користування газоносними надрами з метою вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки Тинівського газового родовища Львівської області, існує діючий спеціальний дозвіл на користування надрами від 14.05.2002 року №1906 виданий ДП НАК «Надра України» «Західукргеологія» терміном дії до 14.05.2016 року.
Також було повідомлено позивача, що 09.02.2016 року ДП НАК «Надра України» «Західукргеологія» подало заяву на продовження дії спеціального дозволу на користування надрами, тому надання спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування газу природного Тинівського газового родовища Львівської області не відповідатиме вимога п. 3 Порядку №615.
Не погоджуючись з рішенням №5094/13/12-16 від 30.03.2016 року, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Переглядаючи судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій, з урахуванням доводів касаційної скарги, колегія суддів Вищого адміністративного суду України виходить з наступного.
Згідно з підпунктом 12 пункту 4 Положення №391/2011 Держгеонадра України, відповідно до покладених на неї завдань, видає у встановленому порядку спеціальні дозволи на:
- геологічне вивчення родовищ корисних копалин;
- геологічне вивчення, в тому числі дослідно-промислову розробку родовищ корисних копалин;
- видобування корисних копалин;
- геологічне вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ з подальшим видобуванням нафти і газу (промисловою розробкою родовищ);
- будівництво та експлуатацію підземних споруд, не пов'язаних із видобуванням корисних копалин, у тому числі споруд для підземного зберігання нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захоронення шкідливих речовин і відходів виробництва, скидання стічних вод;
- створення геологічних територій та об'єктів, що мають важливе наукове, культурне та рекреаційно-оздоровче значення (наукові полігони, геологічні заповідники, заказники, пам'ятки природи, лікувальні, оздоровчі заклади та ін.);
- виконання робіт (здійснення діяльності), передбачених угодою про розподіл продукції.
Відповідно до статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов'язані використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції, тощо.
Відсутність у підприємств, установ, організацій і громадян спеціального дозволу на користування надрами та належним чином оформлених усіх дозвільних документів не дає права здійснювати видобуток корисних копалин, які є виключною власністю народу України і надаються тільки у користування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року № 615 затверджено Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами.
Згідно абз.1,2 п. 1 Порядку №615 саме цей порядок регулює надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін. Дія цього Порядку поширюється на всі види користування надрами.
Відповідно до п.п.1 п. 8 Порядку №615 без проведення аукціону дозвіл надається у разі видобування корисних копалин, якщо заявник за власні кошти здійснив геологічне вивчення ділянки надр та підрахунок запасів корисних копалин, який затверджено ДКЗ, та подав документи на отримання спеціального дозволу не пізніше ніж протягом трьох років після затвердження запасів, а також видобування корисних копалин (для нафтогазоносних надр на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ), якщо заявник за власні кошти здійснив апробацію в ДКЗ за умови затвердження підрахунку запасів корисних копалин у ДКЗ протягом трьох років, а в межах континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони України - десяти років з моменту надання дозволу.
Для отримання дозволу без проведення аукціону заявник подає органові з питань надання дозволу заяву разом з документами, зазначеними у додатку 1. У заяві зазначаються назва і місцезнаходження ділянки надр, вид корисних копалин, відомості про заявника (найменування, місцезнаходження, код згідно з ЄДРПОУ юридичної особи або прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи - підприємця чи серія та номер паспорта такої особи (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган ДФС і мають відмітку у паспорті), інформація для здійснення зв'язку із заявником (номер телефону, адреса електронної пошти), а також підстава для надання дозволу згідно з пунктом 8 цього Порядку (абзац 1 п.п. 15 п. 8 Порядку №615).
Заява реєструється організатором аукціону в журналі обліку з присвоєнням їй номера і зазначенням дати і часу подання. Підтвердженням реєстрації є відмітка організатора, що проставляється на копії заяви та повертається заявнику, або відмітка на описі вкладення у цінний лист про прийняття заяви на відправлення поштовим зв'язком (абзац 2 п.п. 15 п. 8 Порядку №615).
Згідно з Переліком документів, що подаються разом із заявою про надання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону (Додаток № 1 до Порядку № 615) для отримання спеціального дозволу на видобування корисних копалин, необхідно подати такі документи:
оригінали або засвідчені копії погоджень, передбачених пунктом 9 Порядку № 615 (зокрема, відповідно до абзаців 4, 5 пункту 9 Порядку № 615 надання надр у користування з метою видобування корисних копалин потребує погодження з Мінприроди України та Держгірпромнаглядом України),
пояснювальну записку з характеристикою об'єкта, стану його геологічного вивчення, методу розробки, обґрунтуванням необхідності використання надр, із зазначенням потужності підприємства,
копії протоколів, завірені заявником, Державної комісії по запасах (Української територіальної комісії по запасах корисних копалин, центральної комісії по запасах корисних копалин, науково-технічних/технічних рад) про затвердження (апробацію) запасів у повному обсязі,
каталог географічних координат кутових точок ділянки надр (похибка - менш як 1 секунда) із зазначенням її площі,
оглядову карту (масштаб не менше як 1:200000),
ситуаційний план з нанесеними межами площі видобування та географічними координатами її кутових точок (похибка - менш як 1 секунда) у масштабі, який дає змогу перевірити правильність визначення координат,
план підрахунку запасів корисної копалини на топографічній основі з нанесеними межами категорії запасів, межами земельного та гірничого відводів (за наявності), контуром ліцензійної площі з географічними координатами кутових точок ділянки надр (похибка - менш як 1 секунда), а також з лініями геологічних розрізів, структурну карту,
характерні геологічні розрізи з межами категорій запасів та умовними позначками,
позитивний висновок про проведення державної експертизи звітів щодо результатів геологічного вивчення надр, а також інших геологічних матеріалів.
Відповідно до частини першої статті 11 Закону України «Про нафту і газ» від 12.07.2011 року №2665-ІІІ користування нафтогазоносними надрами, пошук і розвідка родовищ нафти і газу, їх експлуатація, спорудження та експлуатація підземних сховищ для зберігання нафти і газу здійснюються лише за наявності спеціальних дозволів на користування нафтогазоносними надрами, що надаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, на умовах, визначених чинним законодавством.
Згідно з частиною п'ятою статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» від 06.09.2005р. №2806-ІV підставами для відмови у видачі документа дозвільного характеру є:
1) подання суб'єктом господарювання неповного пакета документів, необхідних для одержання документа дозвільного характеру, згідно із встановленим вичерпним переліком;
2) виявлення в документах, поданих суб'єктом господарювання, недостовірних відомостей;
3) негативний висновок за результатами проведених експертиз та обстежень або інших наукових і технічних оцінок, необхідних для видачі документа дозвільного характеру.
Законом можуть встановлюватися інші підстави для відмови у видачі документа дозвільного характеру.
Відмова у видачі документа дозвільного характеру за підставами, не передбаченими законами, не допускається.
Письмове повідомлення дозвільного органу про відмову у видачі документа дозвільного характеру надається суб'єкту господарювання особисто або надсилається поштовим відправленням з описом вкладення або у випадках, передбачених законом, - в електронній формі за допомогою засобів телекомунікацій із зазначенням передбачених законом підстав для такої відмови у строк, встановлений для видачі документа дозвільного характеру.
В силу пунктів 3 та 5 Порядку №615 на кожний вид користування надрами в межах конкретної ділянки надається окремий дозвіл. Одному заявникові може надаватися дозвіл на видобування одного виду корисних копалин з кількох близько розташованих родовищ, якщо доцільність їх спільної розробки підтверджується відповідним рішенням Державної комісії України по запасах корисних копалин. У межах однієї ділянки надр можуть проводитися роботи з геологічного вивчення та видобування різних за видом корисних копалин за кількома дозволами. При цьому в угоді на користування надрами визначаються просторові межі кожного виду корисної копалини. Використання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, здійснюється надрокористувачами у порядку, встановленому законодавством.
Згідно з пунктом 19 Порядку №615 підставами для прийняття рішення про відмову в наданні, продовженні строку дії, переоформленні дозволу або внесення змін до нього є:
1) подання заявником документів не в повному обсязі;
2) виявлення у поданих документах недостовірних даних;
3) невідповідність документів, поданих заявником, вимогам законодавства.
Скаржники обґрунтовують касаційні скарги тим, що TOB «Нафтогазрембуд-1» не є власником інформації щодо геологічного вивчення ділянки надр. Зазначили, що підрахунок запасів корисних копалин, який затверджено ДЗК, було подано оператором Договору №147 про спільну діяльність, а не окремою юридичною особою
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України не погоджується з твердженням скаржника та вважає за необхідне зазначити наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «»«Нафтогазрембуд-1» для отримання спеціального дозволу до Державної служби геології та надр України було подано наступні документи:
Заява на надання спеціального дозволу на право користування надрами;
Перелік документів до заяви на отримання спецдозволу;
Пояснювальна записка;
Характеристика ділянки надр;
Каталог географічних координат;
Програма робіт на видобування;
Графічні додатки:
- оглядова карта ділянки;
- ситуаційний план;
- план підрахунку запасів;
- структурна карта;
- геологічні розрізи;
Копія протоколу ДКЗ України;
Погодження: Держгірпромнагляду України, Мінприроди України, Львівської обласної ради.
Тобто для отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону необхідна наявність двох обставин: інформація щодо геологічного вивчення ділянки надр та здійснення підрахунку запасів корисних копалин за рахунок заявника.
Посилання скаржників, що TOB «Нафтогазрембуд-1» не є власником інформації щодо геологічного вивчення ділянки надр є безпідставним, оскільки відповідно до п.п. «б» п. 6.1. Розділу 6 Договору №147 про спільну діяльність зазначено, що майно/грошові кошті, створене/набуде в результаті спільної діяльності є спільною частковою власністю учасників.
Також, відповідно до умов Договору №16-05/14 від 05.05.2014 року, укладеного між TOB «Нафтогазрембуд-1» та ПП «Геобудпроект», предметом якого була геолого-економічна оцінка запасів газу горизонтів НД-2:5 Тинівського родовища Львівської області. - вся інформація, включаючи статистичні, геологічні і геофізичні дані по відношенню до виробничої діяльності Замовника, надані Замовником Виконавцю чи одержані Виконавцем в процесі виконання умов даного Договору, є власністю Замовника. Виконавець вважає вказану інформацію конфіденційною інформацією Замовника і не буде повідомляти таку інформацію третій стороні без попередньої письмової згоди на те Замовника (п.8.1 Договору).
Крім того, TOB «Нафтогазрембуд-1» є стороною, а саме Замовником у Договорі №137 від 13.08.2014 року, укладеного між TOB «Нафтогазрембуд-1» та Держаною комісією України по запасах корисних копалин, предметом вказаного Договору було виконання державної експертизи матеріалів геолого-економічної оцінки запасів Тинівського газового родовища, оплату за виконання даного Договору, також, здійснено TOB «Нафтогазрембуд-1», що підтверджується платіжними дорученнями №709 та №721 від 29.08.2014 року.
Тобто, TOB «Нафтогазрембуд-1» не лише подано матеріали геолого-економічної оцінки запасів корисних копалин до ДЗК, а й безпосередньо здійснено саму геолого-економічну оцінку запасів корисних копалин.
Таким чином суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку, що факт здійснення TOB «Нафтогазрембуд-1» геолого-економічної оцінки запасів газу Тинівського газового родовища Львівської області також підтверджується повідомленням Державного науково-виробничого підприємства «Геоінформ України» №64467 від 10.12.2014 року, в якому зазначено, що матеріали щодо проведеної геолого-економічної оцінки запасів Тинівського газового родовища подано на постійне зберігання TOB «Нафтогазрембуд-1».
Отже, власником геологічної інформації щодо проведеної геолого-економічної оцінки запасів Тинівського газового родовища є TOB «Нафтогазрембуд-1».
Стосовно доводів скаржників, що підрахунок запасів корисних копалин, який затверджено ДЗК було подано оператором Договору №147 про спільну діяльність, а не окремою юридичною особою колегія суддів Вищого адміністративного суду України зазначає наступне.
З матеріалів справи вбачається, що TOB «Нафтогазрембуд-1» за власні кошти здійснено підрахунок запасів корисних копалин, який затверджено Державною комісією України по запасах корисних копалин (ДКЗ), що підтверджується протоколом ДКЗ погодженим Державною службою геології та надр України відповідно до вимог чинного законодавства, тому у TOB «Нафтогазрембуд-1» виникло право на отримання спеціального дозволу на видобування корисних копалин.
Крім того, TOB «Нафтогазрембуд-1» здійснює діяльність на Тинівському газовому родовищі на підставі договору №147 про спільну діяльність від 25.04.2003 року (в новій редакції, затв. Додатковою Угодою №02/14 від 28.08.2014 року), укладеного між Державним підприємством HAK «Надра України» «Західукргеологія» та TOB « Нафтогазрембуд-1»
Відповідно до преамбули договору №147 про спільну діяльність від 25.04.2003 року, спільна дільність - діяльність Учасників, яка відповідає чинному законодавству, регулюється цим Договором, пов'язана з користуванням надрами, без створення юридичної особи, яка є об'єктом спільного контролю Учасників відповідно до даного Договору, заснована на юридичній рівності, вільному волевиявленні та майновій самостійності Учасників.
Згідно умов договору, Учасники Спільної діяльності здійснюють геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку ділянки надр на Тинівському родовищі. Після закінчення геологічного вивчення та дослідно-промислової розробки на відповідній ділянці надр повинна бути проведена та затверджена оцінка запасів надр, після чого сторони повинні отримати дозвіл на промисловий видобуток вуглеводнів на Тинівському родовищі.
Зокрема, згідно п.2.5 договору №147 про спільну діяльність від 25.04.2003 року (в новій редакції), Учасники гарантують, що після закінчення геологічного вивчення вживатимуться всі необхідні заходи для отримання в установленому законом порядку спеціального дозволу на промислову розробку Тинівського родовища.
Пунктом 11.2 вказаного договору, у разі продовження терміну дії Спеціального дозволу та/або отримання одним із Учасників нового спеціального дозволу на геологічне вивчення в тому числі дослідно-промислову розробку ділянки надр, та/або отримання одним із учасників спеціального дозволу на видобування нафти і газу, даний договір діє до закінчення терміну дії вищевказаних спеціальних дозволів на користування надрами на умовах, викладених у цьому договорі.
Відповідно до п.5.5 договору №147 про спільну діяльність від 25.04.2003 року, один раз на квартал проводяться засідання Комітету з управління.
Комітет з управління, згідно визначення, зазначеного в договорі, - це орган управління, який створюється Учасниками для прийняття рішень з визначених у цьому Договорі питань, пов'язаних із спільною діяльністю.
На засіданнях комітету з управління договору №147 про спільну діяльність від 25.04.2003 року учасниками спільної діяльності розглядались питання та приймались рішення щодо здійснення геологічного вивчення надр Тинівського газового родовища.
Зокрема, в п.4 протоколу №2/2014 засідання комітету з управління договору №147 про спільну діяльність від 25.04.2003 року від 19.11.2014 року зазначено, що ціль геологічного вивчення Тинівського родовища учасниками договору про спільну діяльність завершено в повному обсязі, з огляду на що Учасникам необхідно розпочати підготовку документів і погоджень для отримання спеціального дозволу на промисловий видобуток вуглеводнів на Тинівському газовому родовищі.
На підставі вказаного члени комітету прийняти наступне рішення по п.4 порядку денного: Учасникам підготувати всі необхідні матеріали для отримання спеціального дозволу на промисловий видобуток вуглеводнів на Тинівському газовому родовищі і в термін до 10.12.2014 року звернутись в Держгеонадра України для вирішення даного питання по суті.
Отже, умовами договору №147 про спільну діяльність від 25.04.2003 року, укладеного між ДП HAK «Надра України» «Західукргеологія» та TOB «Нафтогазрембуд-1», прямо визначено право TOB «Нафтогазрембуд-1», як учасника спільної діяльності, на звернення до Державної служби геології та надр України із заявою про отримання спеціального дозволу на промисловий видобуток вуглеводнів на Тинівському газовому родовищі
Крім того, в даному випадку TOB «Нафтогазрембуд-1» подано заяву на отримання спеціального дозволу на інший вид користування надрами, ніж визначений у спеціальному дозволі наданому HAK «Надра України» «Західукргеологія».
Ухвалою Вищого адміністративного суду України у справі №К/800/2944/16 від 30.03.2016 року, залишеною без змін постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 20.01.2016 року встановлено наявність у ДП HAK «Надра України «Західукргеологія» дозволу на користування газоносними надрами з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки, жодним чином не перешкоджає отримати інший вид спеціального дозволу з метою видобування корисних копалин.
Вищевказаним судовими рішеннями встановлено, що у Державної служби геології та надр України відсутні підстави для відмови у видачі дозволу на користування надрами позивачу.
Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Умовами Договору №147 про спільну діяльність від 25.04.2003 року, укладеного між ДП HAK «Надра України «Західукргеологія» та TOB «Нафтогазрембуд-1», передбачено проведення геологічного вивчення родовища учасниками та прямо визначено право TOB «Нафтогазрембуд-1», як учасника спільної діяльності, на звернення до Державної служби геології та надр України із заявою про отримання спеціального дозволу на промисловий видобуток вуглеводнів на Тинівському газовому родовищі.
Також судами попередніх інстанцій вірно зазначено, що висновки викладені в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 30.03.2016 року мають преюдиційне значення для вирішення даного спору.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновком судів першої та апеляційної інстанцій щодо задоволення позовних вимог.
Із матеріалів справи та змісту касаційної скарги не вбачається неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права.
Відповідно статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Враховуючи викладене, судова колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що доводи касаційної скарги не спростовують висновків, викладених в оскаржуваних судових рішеннях, вони ґрунтуються на вимогах норм процесуального законодавства, підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись статтями 220, 221, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
У Х В А Л И Л А:
Касаційні скарги Державної служби геології та надр України та Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії "Надра України "Західукргеологія" - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 червня 2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 12 вересня 2016 року у справі №826/6102/16 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним судом України в порядку встановленому статтями 235-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді