Постанова № 67281870, 21.06.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.06.2017
Номер справи
875/10/17
Номер документу
67281870
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа № 875/10/17 Суддя-доповідач: Бужак Н.П.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 червня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого-судді: Бужак Н.П.

Суддів: Костюк Л.О., Троян Н.М.

За участю секретаря: Івченка М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов кандидата на посаду Здорівського сільського голови ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії, треті особи: Здорівська сільська виборча комісія Васильківського району Київської області, Дільнична виборча комісія №320300 Васильківського району Київської області про визнання незаконними дій, скасування постанови Центральної виборчої комісії від 15 червня 2017 року № 124 в частині та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

19 червня 2017 року кандидат на посаду Здорівського сільського голови ОСОБА_2 звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду з адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії України в якому просив:

- визнати незаконними дії Центральної виборчої комісії при прийнятті постанови Центральної виборчої комісії від 15 червня 2017 року за № 124 «Про окремі питання діяльності Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області» в частині пункту 6, 7 резолютивної частини, щодо зобов'язання Дільничну виборчу комісію виборчої дільниці № 320300 (після затвердження нового складу) та зобов'язати Здорівську сільську виборчу комісію Васильківського району Київської області (після сформування нового складу) вчинити дії;

- скасувати пункт 6 постанови Центральної виборчої комісії 15 червня 2017 року за № 124 «Про окремі питання діяльності Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області», як такий, що не відповідає вимогам Закону України «Про місцеві вибори» та зобов'язує виборчу комісію вчинити дії які не передбачені Законом України «Про місцеві вибори»;

- скасувати пункт 7 постанови Центральної виборчої комісії 15 червня 2017 року за № 124 «Про окремі питання діяльності Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області», як такий, що не відповідає вимогам Закону України «Про місцеві вибори» та зобов'язує виборчу комісію вчинити дії які не передбачені Законом України «Про місцеві вибори»;

- зобов'язати Центральну виборчу комісію вчинити дії передбачені п. 6 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про місцеві вибори», а саме встановити результати позачергових виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області 30 квітня 2017 року.

Позовні вимоги мотивує тим, що при прийнятті постанови від 15 червня 2017 року №124 ЦВК перевищила свої права та повноваження, самоусунулась від виконання своїх обов'язків щодо встановлення результатів виборів та безпідставно зобов'язала Дільничну виборчу комісію №320300 та Здорівську сільську виборчу комісію вчинити дії, які не передбачені законом.

Крім того, позивач зазначив, що Законом України «Про місцеві вибори» не передбачено підрахунок голосів на виборчій дільниці у разі прийняття рішення про визнання недійсним голосування, тоді як така постанова була прийнята Здорівською сільською виборчою комісією за №12 від 08 травня 2017 року і є чинною. Також у позовній заяві позивач зазначив, що Центральна виборча комісія взагалі не мала правових підстав для скасування постанови Здорівської сільської виборчої комісії від 08 травня 2017 року №12, оскільки зазначена постанова була визнана чинною відповідно до рішення суду.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, наведених в позовній заяві, просив позов задовольнити у повному обсязі.

Судовою колегією не було прийнято до розгляду заяву представника позивача про збільшення позовних вимог, подану під час судового розгляду справи у доповненнях.

Так, відповідно до ст. 137 КАС України, позивач може протягом всього часу судового розгляду збільшити або зменшити розмір позовних вимог, подавши письмову заяву. Проте, подана представником позивача заява не є заявою про збільшення розміру позовних вимог у розумінні ст. 137 КАС України, а фактично є новою вимогою, яка не була заявлена у позовній заяві та не була предметом дослідження в судовому засіданні. Крім того, зазначена заява не обгрунтована представником позивача.

Представник відповідача заперечив проти доводів зазначених в адміністративному позові, оскільки вони не ґрунтується на вимогах закону, подав письмові заперечення , пояснивши, що судовими рішеннями, які ухвалювались після проведених виборів, не ставилось під сумнів волевиявлення виборців, а тому Центральна виборча комісія з урахуванням всіх встановлених обставин та судових рішень, прийняла постанову про проведення перерахунку голосів та встановлення підсумків голосування, що повністю узгоджуться з вимогами чинного законодавства України.

Представник третьої особи Здорівської сільської виборчої комісії підтримав адміністративний позов, просив його задовольнити.

До участі у розгляді справи було залучено в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог, дільничну виборчу комісію №320300, представник якої також підтримав заявлений адміністративний позов, просив його задовольнити.

Заслухавши суддю-доповідача, осіб, що з'явились в судове засідання, перевіривши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, та заперечення відповідача, оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення даного спору, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з огляду на наступне.

Судом встановлено, що постановою Верховної Ради України від 21.02.2017 року № 1879-VIII "Про призначення позачергових виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області", у зв'язку з достроковим припиненням повноважень Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області ОСОБА_4 та відповідно до пункту 30 частини першої статті 85 Конституції України, частини третьої статті 14, частин першої та п'ятої статті 15, статей 68, 69 призначено позачергові вибори Здорівського сільсько голови Васильківського району Київської області на неділю, 30 квітня 2017 року.

26 квітня 2017 року Васильківська районна виборча комісія Київської області прийняла постанову №6 "Про зміни в територіальній виборчій комісії, що здійснює підготовку та проведення місцевих виборів", якою внесла зміни до складу та здійснила заміну членів Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області на позачергових виборах Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області 30 квітня 2017 року.

Вказаною постановою достроково припинено повноваження членів комісії ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7. ОСОБА_8, ОСОБА_9 та включено до складу комісії ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_3 та ОСОБА_13

30 квітня 2017 року дільнична виборча комісія виборчої дільниці № 320300 склала протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, на підставі якого 01 травня 2017 року Здорівською сільською виборчою комісією встановлено підсумки голосування та результати позачергових виборів Здорівського сільського голови 30 квітня 2017 року, про що складено відповідні протоколи.

Також 30 квітня 2017 року виборчу документацію з позачергових виборів Здорівського сільського голови 30 квітня 2017 року - виборчі бюлетені виборчої дільниці № 320300, контрольні талони до них, списки виборців - передано на зберігання до архівного сектору Васильківської районної державної адміністрації Київської області.

Зазначені дії дільничної та територіальної виборчих комісій щодо підрахунку голосів виборців, встановлення підсумків голосування та результатів позачергових виборів Здорівського сільського голови 30 квітня 2017 року та складені виборчими комісіями відповідні протоколи було оскаржено в судовому порядку.

Постановою Васильківського міськрайонного суду від 02 травня 2017 року в справі № 362/2169/17, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 05 травня 2017 року, визнано протиправними дії дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 320300 щодо складання протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 320300 з позачергових виборів Здорівського сільського голови 30 квітня 2017 року, а сам протокол визнано недійсним.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 06 травня 2017 року в справі № 362/2167/17 визнано дії Здорівської сільської виборчої комісії "щодо встановлення підсумків голосування з виборів Здорівського сільського голови в Єдиному одномандатному виборчому окрузі та результатів виборів Здорівського сільського голови в Єдиному одномандатному виборчому окрузі, складенням відповідних Протоколів від 01 травня 2017 року" протиправними, а також зобов'язано Здорівську сільську виборчу комісію "встановити підсумки голосування з виборів Здорівського сільського голови в Єдиному одномандатному виборчому окрузі та результати виборів Здорівського сільського голови в Єдиному одномандатному виборчому окрузі, складенням відповідних Протоколів".

07 травня 2017 року Здорівською сільською виборчою комісією ухвалено постанову № 10 "Про виконання Постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 06 травня 2017 року по справі № 362/2167/17", якою, зокрема, зобов'язано дільничну виборчу комісію виборчої дільниці № 320300 надати їй дійсний протокол підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 320300 на позачергових виборах Здорівського сільського голови, складений повноважним складом комісії, разом з виборчою документацією, передбаченою статтями 79 - 82 Закону, задля забезпечення можливості Здорівській сільській виборчій комісії встановити підсумки голосування та результати виборів у порядку та спосіб, передбачені статтями 83 та 85 Закону.

08 травня 2017 року дільнична виборча комісія виборчої дільниці № 320300 встановила факт відсутності виборчих бюлетенів та виборчих скриньок на виборчій дільниці, про що склала відповідний акт, та прийняла постанову № 1 "Про визнання недійсним голосування на виборчій дільниці № 320300 на позачергових виборах Здорівського сільського голови 30 квітня 2017 року", якою встановила, що "виборчі бюлетені зникли з дільниці разом з виборчими скриньками, виборчі скриньки відсутні взагалі і відсутність виборчих бюлетенів в кількості 100 відсотків від кількості отриманих виборцями на дільниці унеможливлює встановити зміст виборчих бюлетенів в кількості 100 відсотків від кількості отриманої виборцями на дільниці", внаслідок чого визнала голосування на виборчій дільниці недійсним, а також склала протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, не зазначивши жодних відомостей.

Крім того, Здорівська сільська виборча комісія також встановила факт відсутності виборчих бюлетенів та виборчих скриньок на виборчій дільниці № 320300, зафіксувавши це у відповідному акті, та ухвалила постанови № 11 "Про повторний перерахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 320300", № 12 "Про визнання недійсним голосування на виборчій дільниці № 320300" і № 13 "Про визнання Позачергових виборів Здорівського сільського голови, села Здорівка Васильківського району Київської області 30 квітня 2017 року такими, що не відбулись".

Також, Здорівською сільською виборчою комісією 08 травня 2017 року складено протоколи: про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 320300 з позачергових виборів Здорівського сільського голови 30 квітня 2017 року, про підсумки голосування з виборів Здорівського сільського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі з виборів Здорівського сільського голови, про результати позачергових виборів Здорівського сільського голови села Здорівка Васильківського району Київської області 30 квітня 2017 року в єдиному одномандатному виборчому окрузі з виборів Здорівського сільського голови, в яких відсутні передбачені Законом відомості.

Постанову Здорівської сільської виборчої комісії від 08 травня 2017 року № 13 було оскаржено в судовому порядку і скасовано постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 19 травня 2017 року в справі № 362/2379/17.

15 травня 2017 року Здорівська сільська виборча комісія ухвалила постанову № 15 "Про визнання Позачергових виборів Здорівського сільського голови, села Здорівка Васильківського району Київської області 30 квітня 2017 року такими, що не відбулись".

До Центральної виборчої комісії надійшли звернення членів територіальної громади села Здорівка Васильківського району Київської області щодо порушення їх прав на участь у місцевому самоврядуванні, а також звернення кандидата на посаду Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області ОСОБА_14 щодо порушення її прав діями та рішенням Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області.

Постановою Центральної виборчої комісії від 31 травня 2017 року № 118 скасовано як незаконні постанову дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 320300 від 8 травня 2017 року № 1 "Про визнання недійсним голосування на виборчій дільниці № 320300 на позачергових виборах Здорівського сільського голови 30 квітня 2017 року" та постанови Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області (далі - Здорівська сільська виборча комісія) від 7 травня 2017 року № 10 "Про виконання Постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 6 травня 2017 року по справі № 362/2167/17", від 8 травня 2017 року № 11 "Про повторний перерахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 320300", № 12 "Про визнання недійсним голосування на виборчій дільниці № 320300", від 15 травня 2017 року № 15 "Про визнання Позачергових виборів Здорівського сільського голови, села Здорівка Васильківського району Київської області 30 квітня 2017 року такими, що не відбулись".

Указаною постановою Комісії також зобов'язано зазначені дільничну та територіальну виборчі комісії у визначені строк і спосіб здійснити підрахунок голосів виборців, встановити підсумки голосування та результати позачергових виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області 30 квітня 2017 року (далі - Здорівський сільський голова), про що скласти відповідні протоколи та прийняти рішення згідно з частиною четвертою статті 85 Закону України "Про місцеві вибори" (далі - Закон), а також подати Комісії звіт про виконання вказаної постанови.

31 травня 2017 року постановою Здорівської сільської виборчої комісії № 16 призначено "повторні позачергові вибори Здорівського сільського голови" на 30 липня 2017 року.

Вказане рішення ухвалено Здорівською сільською виборчою комісією на виконання постанови Васильківського міськрайонного суду Київської області від 31 травня 2017 року в справі № 362/2717/17, якою її зобов'язано вчинити дії, передбачені статтею 91 Закону, щодо "розгляду призначення повторних виборів сільського голови села Здорівка Васильківського району Київської області".

Зазначену постанову ухвалено виборчою комісією о 19 год 55 хв.

Разом з тим, на момент прийняття вищезазначеної постанови, постановою Комісії від 31 травня 2017 року № 118 вже було скасовано постанову від 15 травня 2017 року № 15 "Про визнання Позачергових виборів Здорівського сільського голови, села Здорівка Васильківського району Київської області 30 квітня 2017 року такими, що не відбулись", яка стала підставою для призначення повторних виборів, а рішення суду, на виконання якого виборча комісія вчинила відповідні дії, не набуло законної сили.

03 червня 2017 року територіальною виборчою комісією ухвалено постанову № 17 "Про виконання Постанови Центральної виборчої комісії від 31 травня 2017 року за № 118 "Про окремі питання діяльності Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області", у якій виборча комісія дійшла висновку про неможливість виконання пункту 6 резолютивної частини постанови Комісії від 31 травня 2017 року № 118, обґрунтувавши це так: висновки Центральної виборчої комісії про те, що виборчий процес з позачергових виборів Здорівського сільського голови 30 квітня 2017 року не завершився, не відповідають дійсності, виборчий процес із зазначених виборів завершився у зв'язку з ухваленням та опублікуванням постанови Здорівської сільської виборчої комісії від 15 травня 2017 року № 15 "Про визнання Позачергових виборів Здорівського сільського голови, села Здорівка Васильківського району Київської області 30 квітня 2017 року такими, що не відбулись", у зв'язку з чим дільнична виборча комісія виборчої дільниці № 320300 припинила свої повноваження. З огляду на викладене вимоги до дільничної виборчої комісії щодо вчинення певних дій є "невірними" і неможливими для виконання, оскільки її повноваження припинені, що, в свою чергу, унеможливлює виконання Здорівською сільською виборчою комісією інших вимог Комісії.

07, 09 та 14 червня 2017 року до Центральної виборчої комісії надійшли звернення кандидата на посаду Здорівського сільського голови ОСОБА_14 про невиконання дільничною виборчою комісією виборчої дільниці № 320300 та Здорівською сільською виборчою комісією постанови Центральної виборчої комісії від 31 травня 2017 року № 118.

Разом з тим, до Центральної виборчої комісії надійшли постанови Здорівської сільської виборчої комісії від 31 травня 2017 року № 16 "Про призначення повторних позачергових виборів Здорівського сільського голови села Здорівка, Васильківського району, Київської області" та від 3 червня 2017 року № 17 "Про виконання Постанови Центральної виборчої комісії від 31 травня 2017р. за № 118 "Про окремі питання діяльності Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області".

15 червня 2017 року Центральною виборчою комісією прийнято Постанову № 124 «Про окремі питання діяльності Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області», якою скасувано постанови Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області від 31 травня 2017 року № 16 "Про призначення повторних позачергових виборів Здорівського сільського голови села Здорівка, Васильківського району, Київської області" та від 3 червня 2017 року № 17 "Про виконання Постанови Центральної виборчої комісії від 31 травня 2017 року за № 118 "Про окремі питання діяльності Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області".

Крім того, п. 6 вказаної постанови зобов'язано дільничну виборчу комісію виборчої дільниці № 320300 (після затвердження нового складу):

до 20 червня 2017 року включно звернутись до архівного сектору Васильківської районної державної адміністрації Київської області для отримання доступу у визначеному законодавством України порядку до переданої на зберігання виборчої документації з позачергових виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області 30 квітня 2017 року;

до 22 червня 2017 року включно здійснити підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 320300 з позачергових виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області 30 квітня 2017 року з використанням виборчих бюлетенів з позачергових виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області 30 квітня 2017 року, які перебувають на зберіганні в архівному секторі Васильківської районної державної адміністрації Київської області, та скласти протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 320300 з позачергових виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області 30 квітня 2017 року, передбачений статтею 80 Закону України "Про місцеві вибори", у відповідній кількості примірників;

до 23 червня 2017 року включно доставити до Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області запаковані згідно з вимогами частини восьмої статті 80 Закону України "Про місцеві вибори" перший та другий примірники протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 320300 з позачергових виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області 30 квітня 2017 року.

Пунктом 7 постанови ЦВК зобов'язано Здорівську сільську виборчу комісію Васильківського району Київської області (після сформування нового складу):

а) до 25 червня 2017 року включно:

прийняти і розглянути протокол дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 320300 про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 320300 з позачергових виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області 30 квітня 2017 року на своєму засіданні;

на підставі протоколу дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 320300 про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 320300 з позачергових виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області 30 квітня 2017 року встановити підсумки голосування з позачергових виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області 30 квітня 2017 року шляхом складання протоколу про підсумки голосування з виборів Здорівського сільського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі, передбаченого статтею 83 Закону України "Про місцеві вибори", у відповідній кількості примірників;

на підставі протоколу про підсумки голосування з виборів Здорівського сільського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі встановити результати позачергових виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області 30 квітня 2017 року шляхом складання протоколу про результати виборів Здорівського сільського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі, передбаченого статтею 85 Закону України "Про місцеві вибори", у відповідній кількості примірників;

невідкладно після складення протоколу про результати виборів Здорівського сільського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі прийняти рішення відповідно до частини четвертої статті 85 Закону України "Про місцеві вибори";

б) до 26 червня 2017 року включно доставити до Центральної виборчої комісії звіт про виконання постанови Комісії, належним чином засвідчені копії перших примірників протоколів дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 320300 про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 320300, про підсумки голосування з виборів Здорівського сільського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі, про результати виборів Здорівського сільського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі, а також рішення, прийнятого на підставі зазначеного протоколу про результати виборів Здорівського сільського голови.

Колегія суддів не може погодитись з доводами позивача щодо наявності правових підстав для визнання незаконними дій Центральної виборчої комісії, скасування окремих пунктів постанови Центральної виборчої комісії, визнання незаконними дій ЦВК при прийнятті постанови від 15 червня 2017 року №124 в частині п.6,7 щодо зобов»язання Дільничну виборчу комісію виборчої дільниці №320300, зобов»язання сільську виборчу комісію вчинити дії, та зобов»язання ЦВК встановити результати позачергових виборів Здорівського сільського голови, оскільки такі вимоги не підтверджуються зібраними у справі доказами та не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, з огляду на наступне.

Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України "Про місцеві вибори", який визначає основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост.

В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.1 ст.11 Закону України "Про місцеві вибори" виборчий процес місцевих виборів - це здійснення суб'єктами виборчого процесу відповідних місцевих виборів, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.

Пунктом 3 ч.1 ст.12 цього Закону передбачено, що суб'єктами виборчого процесу на відповідних місцевих виборах є, зокрема, виборчі комісії, сформовані (утворені) відповідно до цього Закону або інших законів України, які уповноважені забезпечувати організацію та проведення відповідних місцевих виборів.

Згідно пп."д" п.2 ч.1 ст.19 Закону України "Про місцеві вибори" систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів, становлять, серед іншого, територіальні виборчі комісії, зокрема, селищні, сільські виборчі комісії.

Відповідно до ч .4 ст.20 цього Закону сільська, селищна, районна в місті, міська, районна територіальна виборча комісія підпорядковується відповідній міській (міста з районним поділом або міста, до складу якого входять село, селище та/або інше місто), районній, обласній територіальній виборчій комісії, виборчій комісії Автономної Республіки Крим, яка встановлює результати місцевих виборів відповідно міської, районної, обласної ради, Верховної Ради Автономної Республіки Крим або міського голови стосовно відповідних місцевих виборів.

Територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів у межах повноважень та у порядку, передбачених цим та іншими законами України (ч.1 ст.25 Закону України "Про місцеві вибори").

Згідно п.п.14, 19 ч.4 ст. 25 Закону України "Про місцеві вибори" сільська, селищна територіальна виборча комісія: встановлює підсумки голосування та результати виборів депутатів відповідної сільської, селищної ради та відповідного сільського, селищного голови, старости; здійснює інші повноваження, передбачені цим та іншими законами України.

Відповідно до статті 24 вищезазначеного Закону Центральна виборча комісія, крім повноважень, передбачених Законом України "Про Центральну виборчу комісію":

1) здійснює контроль за додержанням та однаковим застосуванням законодавства про місцеві вибори на всій території України;

1-1) призначає перші вибори депутатів, сільських, селищних, міських голів у порядку, визначеному законом;

1-2) призначає додаткові вибори до сільської, селищної ради об'єднаної територіальної громади депутатів від територіальної громади, що приєдналася у порядку, визначеному Законом України "Про добровільне об'єднання територіальних громад";

2) приймає обов'язкові для виконання всіма суб'єктами виборчого процесу, установами, підприємствами, організаціями, а також органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами роз'яснення з питань застосування цього Закону;

3) встановлює норми і перелік обладнання, інвентарю для приміщень виборчих комісій та приміщень для голосування, а також види послуг, робіт, що можуть надаватися виборчим комісіям;

4) встановлює (затверджує) форми (зразки) виборчих документів, печаток і штампів;

5) може з власної ініціативи у разі прийняття територіальною виборчою комісією незаконного рішення або її бездіяльності скасувати таке рішення та/або прийняти відповідне рішення (у день голосування (день повторного голосування) такі питання розглядаються невідкладно);

6) у разі невиконання відповідною територіальною виборчою комісією вимог цього Закону щодо встановлення в порядку та строки, визначені цим Законом, результатів відповідних місцевих виборів та/або реєстрації обраних депутатів, сільських, селищних, міських голів, старост встановлює результати таких місцевих виборів та/або приймає рішення щодо реєстрації відповідних осіб. Порядок транспортування до Центральної виборчої комісії виборчої документації від відповідної територіальної виборчої комісії встановлюється Центральною виборчою комісією;

7) у разi встановлення неможливості забезпечити підготовку та проведення мiсцевих виборiв вiдповiдно до положень цього Закону на окремих територіях приймає рiшення про неможливiсть проведення виборiв до відповідних органів місцевого самоврядування;

8) здійснює інші повноваження, передбачені цим та іншими законами України.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» Комісія: 1) здійснює контроль за організацією підготовки і проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів; 2) здійснює контроль за дотриманням виборчого законодавства України, забезпечує його однакове застосування на всій території України під час підготовки і проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів;

Отже, до повноважень Центральної виборчої комісії входить вирішення питання здійснення контролю за організацією підготовки і проведення виборів сільських голів, а також здійснення контролю за дотриманням виборчого законодавства України.

У судовому засіданні представник позивача зазначив, що підставою для визнання незаконними дій Центральної виборчої комісії при прийнятті постанови від 15 червня 2017 року №124 в частині пункту 6 та 7 щодо зобов'язання Дільничну виборчу комісію №320300 та зобов»язання Здорівську сільську виборчу комісію вчинити дії є та обставина, що всі звернення і заяви до ЦВК від громадян поступили з порушенням строків на їх розгляд, а отже відповідач відповідно до вимог Закону повинен був залишити ці звернення і заяви без розгляду, тоді як прийняв їх, розглянув та за наслідками розгляду прийняв постанову №124.

Як вбачається із оскаржуваної постанови №124, до Центральної виборчої комісії неодноразово поступали скарги громадян щодо законності дій Дільничної виборчої комісії та Здорівської сільської виборчої комісії під час проведення виборів сільського голови.

Зазначені звернення і заяви представником Центральної виборчої комісії було долучено до справи та досліджено судом.

Проте, як пояснила представник відповідача, підставою для прийняття постанови №124 від 15 червня 2017 року стали не звернення громадян, а власна ініціатива Центральної виборчої комісії, оскільки було виявлено численні порушення з боку дільничної виборчої комісії та територіальної виборчої комісії на позачергових виборах Здорівського сільського голови.

Стаття 2 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» визначає, що Комісія відповідно до своїх повноважень забезпечує дотримання передбачених Конституцією України та законами України принципів і засад виборчого і референдумного процесів, реалізацію виборчих прав громадян України та права на участь у референдумі, однакове застосування законодавства України про вибори.

Таким чином, у разі виявлення певних порушень під час проведення виборів сільського голови, Центральна виборча комісія уповноважена приймати відповідні рішення на усунення таких порушень, зокрема приймати відповідні рішення про вчинення певних дій або ж приймати рішення про скасування незаконних рішень дільничної виборчої комісії чи рішень сільської виборчої комісії.

Приймаючи постанову №124 від 15 червня 2017 року, Центральна виборча комісія діяла в рамках чинного законодавства України, у межах наданих їй повноважень та у спосіб, встановлений законом, з урахуванням встановлених нею порушень під час проведення виборів Здорівського сільського голови, у т.ч. звернень громадян, численних судових позовів та прийнятих судами рішень.

Будь-яких незаконних дій під час прийнятті постанови №124 від 15.06.2017 року судовою колегією встановлено не було.

Посилання представника позивача на ту обставина, що він сумнівається, що постанова №124 взагалі приймалась, про що заявив під час вирішення судом питання про можливість закінчити розгляд справи та дослідження доказів, колегія суддів не приймає до уваги, так як таке посилання є надуманим і нічим не підтверджуються. Крім того, судова колегія зазначає, що сам позивач, звертаючись до суду з адміністративним позовом, такого обґрунтування своїх вимог не заявляв.

Щодо скасування п.6 та 7 постанови Центральної виборчої комісії, колегія суддів зазначає наступне.

Як вбачається із п.6 постанови, Центральна виборча комісія зобов»язала дільничну виборчу комісію №320300 (після затвердження нового складу) до 20 червня 2017 року звернутися до архівного сектору Васильківської РДА для отримання доступу до переданої на зберігання виборчої документації, до 22 червня 2017 року включно здійснити перерахунок голосів виборців на даній виборчій дільниці з використанням виборчих бюлетенів з позачергових виборів, до 23 червня 2017 року доставити до Здорівської сільської виборчої комісії запаковані перший та другий примірник протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів на виборчій дільниці №320300.

Пунктом 7 постанови було зобов'язано Здорівську сільську виборчу комісію (після сформування нового складу):

а) до 25 червня 2017 року включно:

Прийняти і розглянути протокол дільничної виборчої комісії виборчої дільниці №320300 про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №320300 з позачергових виборів Здорівського сільського голови на своєму засіданні;

На підставі протоколу дільничної виборчої комісії виборчої дільниці №320300 про підрахунок голосів виборців встановити підсумки голосування шляхом складання протоколу про підсумки голосування з виборів Здорівського сільського голови у відповідній кількості примірників;

На підставі протоколу про підсумки голосування встановити результати позачергових виборів Здорівського сільського голови шляхом складання протоколу про результати виборів;

Невідкладно після складання протоколу про результати виборів прийняти рішення відповідно до частини 4 ст. 85 Закону України «Про місцеві вибори»;

До 26 червня 2017 року доставити до ЦВК звіт про виконання постанови Комісії, тощо.

Звертаючись до суду з такими вимогами, позивач не просив визнати дані пункти протиправними, а лише просив їх скасувати, оскільки вони не відповідають вимогам закону, у т.ч. не передбачені вимогами Закону України «Про місцеві вибори».

Колегія суддів вважає, що заявлені позивачем вимоги також не підлягають задоволенню.

Як пояснили в судовому засіданні представник позивача та представники третіх осіб, на їх думку виконання вимог, викладених у п.6 та 7 Постанови, є неможливим, оскільки вся виборча документація знаходиться в архіві і встановити по тій документації, яка там знаходиться, результати виборів сільського голови просто не можливо. Крім того, Центральна виборча комісія вибрала спосіб встановлення результатів позачергових виборів, який не передбачений законом взагалі.

Постановою №124 від 15.06.2017 року, зокрема пунктом 1 постанови, Центральною виборчою комісією скасовано постанову Здорівської сільської виборчої комісії від 31 травня 2017 року №16 про призначення повторних позачергових виборів сільського голови, постанову №17 від 3 червня 2017 року про виконання Постанови ЦВК №118 від 31 травня 2017 року.

Крім того, даною постановою встановлено факт систематичного порушення Дільничною виборчою комісією та Здорівською сільською виборчою комісією вимог Конституції та Законів України; припинено повноваження усього складу дільничної виборчої комісії №320300 та усього складу Здорівської сільської виборчої комісії у зв»язку із систематичними порушеннями.

Зазначені пункти постанови позивачем не оскаржуються, є чинними і обов'язкові для виконання.

Фактично позивач вважає, що у даному випадку саме Центральна виборча комісія повинна вчинити дії, передбачені п.6 ч.1 ст.24 Закону України «Про місцеві вибори», зокрема встановити результати позачергових виборів Здорівського сільського голови 30 квітня 2017 року, а не зобов»язувати це робити дільничну виборчу комісію та Здорівську сільську виборчу комісію.

Колегія суддів також не може погодитись з такими доводами представника позивача.

Відповідно до частини 1 статті 20 Закону, виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.

Повноваження Центральної виборчої комісії визначено ст. 24 Закону «Про місцеві вибори»

Відповідно до частини 1 статті 14 Закону України «Про місцеві вибори» місцеві вибори можуть бути черговими, позачерговими, повторними, проміжними, додатковими або першими.

Призначаючи позачергові повторні вибори Здорівського сільського голови, Здорівська сільська виборча комісія діяла з порушенням вимог Закону України «Про місцеві вибори», оскільки ст.14 Закону не передбачає проведення таких виборів сільського голови як позачергові повторні.

Крім того, колегія суддів звертає увагу, що 31 травня 2017 року ЦВК прийняла постанову №118, у якій зобов'язувала дільничну виборчу комісію виборчої дільниці №320300 до 2 червня 2017 року звернутись до архівного сектору Васильківської районної державної адміністрації для отримання доступу до переданої на зберігання виборчої документації з позачергових виборів Здорівського сільського голови 30 квітня 2017 року, провести підрахунок голосів, доставити до Здорівської сільської виборчої комісії відповідно до ч.8 ст. 80 Закону протоколи дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів, тощо, проте зазначені вимоги виконано не було.

Посилання представників третіх осіб на ту обставину, що виконати вимоги Центральної виборчої комісії, вказані у п.6 та 7 постанови, неможливо, колегія суддів не приймає до уваги, оскільки, як встановлено судом, вся виборча документація перебуває на зберіганні в архівній установі, на дослідження комісій після прийняття ЦВК постанов №118 та №124 не витребувалась та не досліджувалась, на даний час створено нові виборчі комісії, а тому твердження, що встановити результати виборів є не можливим, є передчасними і нічим не підтверджуються.

Безпідставними є доводи представника позивача про те, що Центральна виборча комісія прямо вказала, які документи необхідно витребувати та на підставі яких документів встановити результати позачергових виборів, що робить неможливим виконання п.6 та 7 постанови.

Як вбачається із самої постанови №124, зокрема із п.6, Центральною виборчою комісією ставилось питання допуску до всієї виборчої документації, а не до окремих її документів.

Крім того, будь-якої заборони дослідити всю виборчу документацію і на підставі цієї документації встановити результати позачергових виборів сільського голови, ні п.6 та 7, ні сама постанова №124 не містить.

Відповідно до п.6 ч.1 ст.24 Закону України «Про місцеві вибори» Центральна виборча комісія у разі невиконання відповідною територіальною виборчою комісією вимог цього Закону щодо встановлення в порядку та строки, визначені цим Законом, результатів відповідних місцевих виборів та/або реєстрації обраних депутатів, сільських селищних, міських голів, встановлює результати таких виборів та/або приймає рішення щодо реєстрації відповідних осіб.

Проте, як встановлено судом, вся виборча документація з виборів Здорівського сільського голови передана до архіву. Наказом Міністерства юстиції України від 13.05.2015 року №674/5 встановлено Порядок доступу до виборчої документації з місцевих виборів, переданої на архівне зберігання.

Зокрема, зазначеним Порядком визначено, що доступ до виборчої документації надається на підставі заяви, що подається до архіву особисто або поштою, зокрема електронною. Опрацювання виборчої документації здійснюється в присутності працівника архіву

Пакети, коробки, архівні бокси, мішки тощо, в яких зберігається виборча документація, що надходить від виборчих комісій (комісій з всеукраїнського референдуму) в опломбованому або опечатаному вигляді (виборчі бюлетені, контрольні талони виборчих бюлетенів, попередні та уточнені списки виборців, списки учасників референдуму), розпечатуються спеціально створеною комісією у складі не менше трьох осіб, про що складається акт (додаток).

Після завершення опрацювання виборча документація запаковується в ті самі пакети, коробки, архівні бокси, мішки тощо, які заклеюються, засвідчуються підписами членів комісії із зазначенням дати і часу та опечатуються печаткою архіву, про що також зазначається в акті.

Отже, як вірно зазначила представник ЦВК, транспортування виборчої документації до ЦВК, є неможливим, а тому провести самостійно дослідження документів для встановлення результатів виборів є неможливим.

Крім того, колегія суддів наголошує, що відповідно до вимог чинного законодавства України, Центральна виборча комісія має повноваження зобов'язання відповідні виборчі комісії здійснити повторний перерахунок голосів виборців.

З огляду на зазначене, судова колегія приходить до висновку, що оскаржувана постанова Центральної виборчої комісії, у т.ч. пункти 6 та 7 зазначеної постанови, прийнято із дотриманням вимог законодавства України, будь-яких неправомірних дій під час ухвалення окремих її положень судом не встановлено. Не встановлено судовою колегією підстав для зобов'язання Центральну виборчу комісію встановити результати позачергових виборів Здорівського сільського голови.

Відповідно до частини 1 ст. 177 КАС України, суд, установивши порушення законодавства про вибори, визначає у рішенні спосіб захисту порушених прав та інтересів, а також порядок усунення усіх наслідків цих порушень відповідно до закону або приймає інше передбачене законом рішення.

З урахуванням вищевикладеного, надавши оцінку встановлених у справі обставинам та доказам, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог, а тому вважає за необхідне відмовити у задоволенні позову.

Відповідно до ч. 9 ст. 172 КАС України, суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Частиною 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно з п. 3.1 ч. 2 ст. 4 вказаного Закону, ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру фізичною особою 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 01 січня 2017 року встановлено у розмірі 1600 грн.

Позивачем в адміністративному позові заявлено фактично дві позовні вимоги немайнового характеру.

Абзацом 2 частини 3 статті 6 Закону України "Про судовий збір" визначено, що якщо у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

При зверненні до Київського апеляційного адміністративного суду з даним адміністративним позовом судовий збір не сплачено.

Згідно з ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України "Про судовий збір", судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.

Зважаючи на те, що позивачем - кандидатом на посаду Здорівського сільського голови ОСОБА_2 при зверненні до суду з адміністративним позовом взагалі не було сплачено судовий збір, колегія суддів дійшла висновку про необхідність стягнення з позивача до спеціального фонду Державного бюджету України судового збору у розмірі 1280 грн. (1600*0,4=640; 640*2=1280) за ставкою звернення до суду з адміністративним позовом немайнового характеру та з урахуванням Закону України «Про судовий збір».

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України "Про місцеві вибори" та ст.ст. 6, 11, 41, 71, 72, 86, 137, 160, 163, 172, 177, 179 КАС України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову кандидата на посаду Здорівського сільського голови ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії, треті особи: Здорівська сільська виборча комісія Васильківського району Київської області, Дільнична виборча комісія №320300 Васильківського району Київської області про визнання незаконними дій, скасування постанови Центральної виборчої комісії від 15 червня 2017 року № 124 в частині та зобов'язання вчинити певні дії.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь спеціального фонду Державного бюджету України (стягувач: Державна судова адміністрація України; ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві; код банку отримувача: 820019; рахунок отримувача: 31215256700001; код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір у розмірі 1 280 (одна тисяча двісті вісімдесят) гривень 00 копійок.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вищого адміністративного суду України у дводенний строк з дня її проголошення.

Головуючий суддя Бужак Н.П.

Судді Костюк Л.О.

Троян Н.М.

Головуючий суддя Бужак Н.П.

Судді: Костюк Л.О.

Троян Н.М.