Головуючий у 1 інстанції - Крилова М.М.
Суддя-доповідач - Сіваченко Ігор Вікторович
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 червня 2017 року справа №805/814/17-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Сіваченка І.В.
суддів: Шишова О.О., Чебанова О.О.,
секретар судового засідання Куленко О.Д.,
за участі представника позивача Тришкіна Д.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Шахтоуправління "Покровське" на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14 березня 2017 року у справі № 805/814/17-а за позовом Публічного акціонерного товариства "Шахтоуправління "Покровське" до Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання частково протиправним рішення № 128 від 28.12.2016 в частині включення до сум, які підлягають поверненню в розмірі 167 878,76 грн., а також в частині включення до сум, які підлягають сплаті, як штрафні санкції в розмірі 83939,35 грн., та скасування рішення № 128 від 28.12.2016 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове соціальне страхування,
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство "Шахтоуправління "Покровське" (далі - ПАТ "Шахтоуправління "Покровське", ПАТ «ШУ «Покровське» або Підприємство) звернулося до суду з позовом до виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд, виконавча дирекція відділення Фонду) про визнання частково протиправним рішення № 128 від 28.12.2016 в частині включення до сум, які підлягають поверненню в розмірі 167 878,76 грн., а також в частині включення до сум, які підлягають сплаті, як штрафні санкції в розмірі 83939,35 грн., та скасування рішення № 128 від 28.12.2016 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове соціальне страхування.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем на підприємстві проведено планову перевірку використання страхових коштів Фонду соціального страхування, направлених на виплату допомоги та надання соціальних послуг застрахованим особам в період з 01.10.2015 по 30.09.2016. Під час перевірки Фондом виявлені порушення, які на думку підприємства є необґрунтованими. На підставі акту перевірки прийнято рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування № 128 від 28.12.2016, з яким позивач частково не згоден. Позивач вважає, що законодавчо не встановлені підстави для відмови у наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності, які зазначені в акті перевірки. Дрібні недоліки лікарняних листів, які виявлено під час перевірки, не можуть порушувати інтереси Фонду соціального страхування, ні права держави, ні права працівника.
Стосовно ненадання під час перевірки листків непрацездатності ОСОБА_3 зазначено, що неможливість надання цих листків непрацездатності було викликано поважними причинами, ці листки були в матеріалах судової справи та ненадання листків непрацездатності саме під час перевірки не вказує, що таких листків взагалі немає, та не свідчить про порушення порядку використання коштів Фонду на суму 2621,76 грн., про що зроблено висновок в акті перевірки. З вказаних підстав позивач вважає, що рішення Фонду №128 від 28.12.2016, яке винесено відносно ПАТ "Шахтоуправління "Покровське" підлягає скасуванню.
Відповідач надав письмові заперечення, в обґрунтування яких зазначено, що за результатами планової перевірки ПАТ "Шахтоуправління "Покровське" встановлені порушення чинного законодавства в частині призначення і виплати допомоги по тимчасовій втраті працездатності за листками непрацездатності на суму 171 202,12 грн., та складено акт. 19.12.2016 позивач звернувся до виконавчої дирекції Фонду із запереченнями до акту планової перевірки від 09.12.2016. За результатами розгляду заперечень відповідачем 28.12.2016 прийнято рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Відшкодуванню підлягає неправомірно витрачена сума кошті за період з 01.01.2015 - 171 202,12 грн. та штрафні санкції (50%) - 85 601,06 грн., оскільки комісією (уповноваженим) із соціального страхування на підприємстві, яка розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг, не прийняла рішення про повернення листків непрацездатності, що видані та заповнені з порушенням чинного законодавства, застрахованій особі для внесення закладами охорони здоров'я, якими вони були видані, відповідних доповнень та виправлень.
Крім того, відносно спірного питання щодо порушення порядку використання коштів Фонду в частині відсутності на момент перевірки листків непрацездатності, на підставі яких призначено та виплачено матеріальне забезпечення застрахованій особі ОСОБА_3 на загальну суму 2621,76 грн., відповідач посилається на п. 3 ч. 2 ст. 15 Закону України від 23.09.1999 № 1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 1105-ХІV), п. 5.2 Інструкції № 29, оскільки під час проведення перевірки уповноваженим спеціалістам Фонду позивачем не були надані документи, котрі підтверджують використання коштів Фонду. Документи, які підтверджували відсутність оригіналів листків непрацездатності також спеціалістам Фонду надано не було. Таким чином, страхувальником не були підтверджені витрати за рахунок коштів Фонду за листками непрацездатності № 313958 та №336483 ОСОБА_3
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 14 березня 2017 року у справі № 805/814/17-а у задоволенні адміністративного позову було відмовлено повністю.
Постанова мотивована тим, що під час проведення планової перевірки ПАТ "Шахтоуправління "Покровське" не було надано спеціалістам виконавчої дирекції Фонду ані листків непрацездатності №336483, виданого ОСОБА_3, та №336483, виданого ОСОБА_3, ані документів на підтвердження відсутності оригіналів листків непрацездатності. Таким чином, позивачем не були підтверджені витрати за рахунок коштів Фонду за цими листками непрацездатності. Тому судом першої інстанції зроблений такий висновок, що Фонд правомірно прийняв рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 28.12.2016 № 128.
Крім того, місцевий суд погодився з доводами відповідача про те, що оскільки лікарняні листки заповнено із порушенням законодавства, у позивача не було підстав приймати їх до уваги, що призвело до неправомірного витрачання коштів Фонду.
Не погодившись з таким рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що постанова суду першої інстанції є необґрунтованою, винесеною з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню та просив прийняти нове рішення, яким скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В доводах апеляційної скарги апелянт посилається практично на ті самі доводи, що і в обґрунтування позовної заяви.
В письмових запереченнях на апеляційну скаргу відповідачем висловлено згоду з висновками місцевого суду та прохання залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
В судовому засіданні представник позивача підтримав доводи апеляційної скарги та просив її задовольнити. Представник відповідача до апеляційного суду не прибув.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що позивач - Публічне акціонерне товариство "Шахтоуправління "Покровське" зареєстровано у встановленому порядку в якості юридичної особи 25.12.1991, включене до ЄДРПОУ за №13498562, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.63-70).
Виконавча дирекція Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є робочим органом Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та його відділень яка діє на підставі Положення про виконавчі дирекції відділень Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АРК, областях, містах Києві і Севастополі, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 08.10.2013 № 45.
У своїй діяльності виконавчі дирекції відділень Фонду керуються Конституцією України, Основами законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", Кодексом законів про працю України, прийнятими відповідно до них іншими нормативно-правовими актами, Статутом Фонду, Положенням про відділення Фонду, а також цим Положенням.
Відповідно до п. 3.1 Положення, виконавчі дирекції відділень Фонду мають право здійснювати перевірку обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам, проводити перевірку правильності використання страхових коштів на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.
Судами встановлено, що на підставі направлення від 24.11.2016 № 174 виконавчою дирекцією відділення Фонду проведена планова перевірка у ПАТ "Шахтоуправління "Покровське" у період з 28.11.2016 по 09.12.2016.
За результатами перевірки складено акт планової перевірки використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування України в період з 01.10.2015 по 30.09.2016, у ПАТ "Шахтоуправління "Покровське" від 09.12.2016 (а.с.11-18).
Відповідно до зазначеного акту, під час перевірки правомірності призначення комісією із соціального страхування допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахованим особам, виконання нею обов'язків щодо розгляду підстав і правильності видачі листків непрацездатності, встановлено наступне:
- комісією (уповноваженим) із соціального страхування прийнято рішення про призначення матеріального забезпечення по деяким листкам непрацездатності, які відсутні на момент проведення перевірки (підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності) та на підставі яких було сплачено матеріальне забезпечення за рахунок коштів Фонду застрахованим особам страхувальника, а саме за листком непрацездатності №336483, виданого ОСОБА_3 з 06.10.2015-12.10.2015 на суму 873,92 грн. Заява-розрахунок від 10.11.2015 фінансування отримано від Фонду 18.11.2015, сплачено застрахованій особі 19.11.2015; за листком непрацездатності №336483, виданого ОСОБА_3 з 13.10.2015-16.10.2015 на суму 1747,84 грн. Заява-розрахунок від 10.11.2015 фінансування отримано від Фонду 18.11.2015, сплачено застрахованій особі 19.11.2015, що є порушенням ч. 1 ст. 31, п. 3 ч. 2 ст.15, п. 3 ч. 5 ст. 15 Закону № 1105-ХІV та призвело до порушення порядку використання коштів Фонду на суму 2621,76 грн.;
- в порушення ст. 24 Закону № 1105-ХІV невірно визначений розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності, а саме за листком непрацездатності № 447436 з 17.06.2016 по 07.07.2016, виданого ОСОБА_4, страховий стаж застрахованої особи на початок настання страхового випадку в листку непрацездатності зазначено від 3 до 5 років, згідно протоколу засідання комісії із соціального страхування зазначено стаж 100%. Сплачена допомога за рахунок коштів Фонду в сумі 8 308,64 грн., а потрібно було сплатити 4985,19 грн., переплата за рахунок коштів Фонду 3323,45 грн. Протокол засідання комісії із соціального страхування № 15 від 29.07.2016, заява-розрахунок від 11.08.2016, фінансування отримано від Фонду 18.08.2016, сплачено застрахованій особі 19.08.2016, що призвело до порушення порядку використання коштів Фонду на суму 3323,45 грн.;
- в порушення ч. 2 ст. 33 Закону № 1105-ХІV та п. 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266 із змінами та доповненнями в частині невірного обчислення середньоденної заробітної плати в місяцях розрахункового періоду для нарахування та виплати допомоги по вагітності та пологах, а саме за листком непрацездатності № 602696, виданого ОСОБА_5 з 17.11.2015 по 21.03.2016 невірно проведено обчислення середньоденної заробітної плати в місяцях розрахункового періоду для нарахування допомоги по вагітності та пологах, а саме розрахунковий період по листку непрацездатності вересень 2014 року - жовтень 2015 року, з 12.08.2015 застрахована особа взяла відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею чотирьохрічного віку, тому календарні дні для обчислення середньоденної заробітної плати за період з 12.08.2015 по 31.10.2015 повинні виключаються з розрахункового періоду. Була нарахована допомога по вагітності та пологах 7910,28 грн., треба було нарахувати 11301,19 грн. Недоплата допомоги за рахунок коштів Фонду в розмірі 3390,91 грн.;
- в порушення ч. 2 ст. 33 Закону № 1105-ХІV та п. 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266 із змінами та доповненнями в частині невірного обчислення середньоденної заробітної плати в місяцях розрахункового періоду для нарахування та виплати допомоги по догляду за дитиною, а саме за листком непрацездатності № 202136, виданого ОСОБА_6 з 27.06.2016 по 06.07.2016 невірно проведено обчислення середньоденної заробітної плати в місяцях розрахункового періоду для нарахування допомоги по догляду за дитиною, а саме розрахунковий період по листку непрацездатності червень 2015 року - травень 2016 року, з червня 2015 року по серпень 2015 року застрахована особа була у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку, тому календарні дні для обчислення середньоденної заробітної плати в цей період повинні виключатися з розрахункового періоду. Була нарахована допомога по догляду за дитиною 1090,50 грн., треба було нарахувати 1456,70 грн. Недоплата допомоги за рахунок коштів Фонду в розмірі 366,20 грн.;
- у ході перевірки з'ясовано, що ОСОБА_5 було продовження страхового випадку та надано до перевірки листок непрацездатності № 232064, виданий ОСОБА_5 з 22.03.2016 по 04.04.2016 невірно проведено обчислення середньоденної заробітної плати в місяцях розрахункового періоду для нарахування допомоги по вагітності та пологах, а саме розрахунковий період по листку непрацездатності вересень 2014 року - жовтень 2015 року, з 12.08.2015 застрахована особа взяла відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею чотирьохрічного віку, тому календарні дні для обчислення середньоденної заробітної плати за період з 12.08.2015 по 31.10.2015 повинні виключаються з розрахункового періоду. Була нарахована допомога по вагітності та пологах 878,92 грн., треба було нарахувати 1255,68 грн. Недоплата допомоги за рахунок коштів Фонду в розмірі 376,76 грн.;
- в порушення ч. 1 ст. 31 Закону № 1105-ХІV та п. 3.1 та 3.13 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406 в частині заповнення листків непрацездатності з порушеннями діючого законодавства. Листки непрацездатності: №275594 виданого ОСОБА_7, №275701 виданого ОСОБА_7, №274721 виданого ОСОБА_8, №274361 виданого ОСОБА_9, № 274581 виданого ОСОБА_10, №274622 виданого ОСОБА_11, №566296 виданого ОСОБА_12, №274586 виданого ОСОБА_13, №274415 виданого ОСОБА_14, №274407 виданого ОСОБА_15, №235847 виданого ОСОБА_16, №235998 виданого ОСОБА_16, №235891 виданого ОСОБА_17, №566063 виданого ОСОБА_18, №274099 виданого ОСОБА_19, №235829 виданого ОСОБА_20, №235848 виданого ОСОБА_21, №235711 виданого ОСОБА_22, №735494 виданого ОСОБА_23, №235033 виданого ОСОБА_24, №235561 виданого ОСОБА_17, №235360 виданого ОСОБА_25, №235578 виданого ОСОБА_26, №742906 виданого ОСОБА_23, №635079 виданого ОСОБА_23, №274288 виданого ОСОБА_27, №274438 виданого ОСОБА_28, №274406 виданого ОСОБА_29, №274444 виданого ОСОБА_30, №274535 виданого ОСОБА_31, №274605 виданого ОСОБА_32, №274286 виданого ОСОБА_33, №274479 виданого ОСОБА_34, №274547 виданого ОСОБА_35, №274238 виданого ОСОБА_36, №274908 виданого ОСОБА_37, №274990 виданого ОСОБА_38, №274232 виданого Никифоровій/ОСОБА_39, №274096 виданого Никифоровій/ОСОБА_39, №274611 виданого Сніді/ОСОБА_40, №274722 виданого ОСОБА_41, № 274799 виданого ОСОБА_42, №275008 виданого ОСОБА_38, № 275117 виданого ОСОБА_7, №274882 виданого ОСОБА_43, №274612 виданого ОСОБА_27, №274775 виданого ОСОБА_33, №274871 виданого ОСОБА_44, № 275134 виданого ОСОБА_45, №275093 виданого ОСОБА_46, №275082 виданого ОСОБА_26, № 274856 виданого ОСОБА_47, № 275148 виданого ОСОБА_48, № 275061, виданого ОСОБА_48, № 275247, виданого ОСОБА_49, № 275257, виданого ОСОБА_50, № 275066, виданого ОСОБА_51, №275144, виданого ОСОБА_52, №275583, виданого ОСОБА_53, №275610, виданого ОСОБА_48 (які зазначені у додатку до акту від 09.12.2016) затверджуються печатками закладу охорони здоров'я "Для довідок та листків непрацездатності", "Листків непрацездатності, довідок і рецептів", "Для листків непрацездатності і довідок", на деяких листках непрацездатності відсутні печатки "Для листків непрацездатності", а повинно затверджуватися печаткою закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності", та в даних листках непрацездатності назва підприємства вказана скорочено, а повинно бути вказано повністю. Порушено порядок використання коштів Фонду на суму 165 256,91 грн.
З зазначеним актом ознайомлені директор ОСОБА_54 з запереченнями, головний бухгалтер ОСОБА_55 з запереченнями, голова комісії із соціального страхування ОСОБА_56 з запереченнями. Акт отриманий головним бухгалтером ОСОБА_55 09.12.2016.
19.12.2016 директором ОСОБА_54 надані до відповідача заперечення до акту планової перевірки порядку використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування України в період з 01.10.2015 по 30.09.2016 (а.с.24-27).
28.12.2016, розглянувши матеріали планової перевірки в ПАТ "Шахтоуправління "Покровське" з питань додержання законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виконавча дирекція Фонду прийняла рішення № 128 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яким застосовано до ПАТ "Шахтоуправління "Покровське" фінансові санкції за порушення порядку використання страхових коштів та (або) несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів за період з 01.01.2015 в таких розмірах: сума неправомірно витрачених страхових коштів за період після 01.01.2015 - 171 202,12 грн.; штраф у розмірі 50 % неправомірно витрачених страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг за період після 01.01.2015 - 85 601,06 грн. Загальна сума фінансових (штрафних) санкцій - 256 803,18 грн. (а.с.22-23).
29.12.2016 відповідачем на адресу позивача надіслано спірне рішення з листом № 05-07-2017 (а.с.28-31).
У зв'язку з незгодою зі спірним рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом в межах строку, передбаченого ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Спірним питанням даного позову є правомірність винесення відповідачем спірного рішення в частині включення до сум, які підлягають поверненню суми 167 878,76 грн. та в частині включення до суми, які підлягають сплаті, як штрафні санкції, суми 83 939,35 грн.
Зазначені суми, які підлягають поверненню в розмірі 167 878,76 грн. виникли у зв'язку з порушенням заповнення 60 листків непрацездатності та у зв'язку з тим, що на момент перевірки правильності нарахування та призначення матеріального забезпечення застрахованим особам страхувальника, останнім не було надано листків непрацездатності №313968 та №336483, виданих ОСОБА_3
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що Інструкцією про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406 (далі - Інструкція № 532) чітко визначено порядок заповнення листка непрацездатності, однак, в 60 листках непрацездатності на лицьовому боці яких зазначено місце роботи ПАТ "ШУ "Покровське", однак згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 21.02.2017 №1002212014 повне найменування юридичної особи позивача та скорочене у разі його наявності є Публічне акціонерне товариство "Шахтоуправління "Покровське" та ПАТ "Шахтоуправління "Покровське". Тобто, листки непрацездатності видані з порушенням Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, та Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності.
Таким чином, з урахуванням встановлених порушень у 60 листках непрацездатності, які зазначені в додатку до акту від 09.12.2016 та у відповідності до ст. 30 Закону № 1105 комісія (уповноважений) із соціального страхування у публічному акціонерному товаристві "Шахтоуправління "Покровське" повинна була перевірити правильність видачі цих листків непрацездатності, з огляду на що підстав для надання матеріального забезпечення у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності за цими листками непрацездатності у позивача не було.
Крім того, під час проведення планової перевірки публічним акціонерним товариством "Шахтоуправління "Покровське" не було надано спеціалістам виконавчої дирекції Фонду ані листків непрацездатності №313968 та №336483, виданих ОСОБА_3, ані документів на підтвердження відсутності оригіналів листків непрацездатності. Таким чином, суд першої інстанції вважав, що позивачем не були підтверджені витрати за рахунок коштів Фонду за цими листками непрацездатності.
У зв'язку з вищевикладеним, суд першої інстанції прийшов до висновку, що виконавча дирекція Фонду правомірно прийняла рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 28.12.2016 № 128.
Проте, колегія суддів вважає такий висновок помилковим, виходячи з наступного.
Апеляційний суд вважає, що висновки, які викладені в акті перевірки, є необґрунтованими, а вищевказане рішення відповідача № 128 від 28.12.2016 частково є протиправним з наступних підстав.
В акті перевірки та рішенні Фонду відповідач констатує порушення позивачем порядку використання коштів Фонду на суму 165 256,91 грн. у зв'язку з фінансуванням за кошти Фонду виплат за 60 листками непрацездатності, перелік яких наведений в додатку до акту перевірки від 09.12.2016.
На думку відповідача, у цьому випадку мало місце безпідставне призначення допомоги, внаслідок порушення норм частини 1 статті 31 Закону № 1105-XIV та пунктів 3.1 та 3.13 Інструкції № 532, в частині заповнення листків непрацездатності з порушеннями діючого законодавства, внаслідок чого Фондом в акті перевірки зазначено наступне:
« ... в листках непрацездатності повинно підкреслюватись слово «первинний» або «продовження» із зазначенням номера та серії попереднього листка непрацездатності у разі його продовження. Чітко вказуватись: назва і місцезнаходження закладу охорони здоров'я (повністю), що підтверджуються штампом та повинно затверджуватися печаткою закладу охорони здоров'я «Для листків непрацездатності», у перевірених листках непрацездатності листи підтверджуються печатками закладу охорони здоров'я «Для довідок та листків непрацездатності», «Листків непрацездатності, довідок, рецептів», «Для листків непрацездатності і довідок», та і взагалі на деяких листках непрацездатності відсутні печатки «Для листків непрацездатності»;
дата видачі листків непрацездатності (цифрою вказується число, після чого літерами - назва місяця, цифрою вказується рік), прізвище, ім'я, по батькові непрацездатного (повністю); число повних років (цифрами); стать підкреслюється; місце роботи: назва і місцезнаходження підприємства, установи, організації повинно бути вказано повністю, а в перевірених листках непрацездатності назва і місце знаходження підприємства вказано скорочено;
у графі «Стати до роботи» повинно вказувати словами число і місяць, коли приступити до роботи; посади, прізвища лікарів, що засвідчується їх підписом та повинно було засвідчити печаткою закладу охорони здоров'я «Для листків непрацездатності», в перевірених листках непрацездатності засвідчується печатками «Для довідок та листків непрацездатності», «Листків непрацездатності, довідок, рецептів», «Для листків непрацездатності і довідок», та і взагалі на деяких листках непрацездатності відсутні печатки «Для листків непрацездатності».
Колегія суддів вважає, що такі викладені в акті висновки про безпідставність призначення допомоги за вищезгаданими листами непрацездатності не відповідають законодавству з наступних причин.
Законом № 1105- XIV передбачено право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності. Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи і час випробування та день звільнення), якщо інше не передбачено законодавством.
Судом встановлено, що позивач є страхувальником, а особи, відносно яких видано лікарняні листки, зазначені в акті перевірки, - застрахованими особами. Підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.
Порядок видачі листа непрацездатності та порядок його заповнення врегульовано різними підзаконними актами (наказом МОЗ України № 455 від 13.11.2001 та наказом МОЗ України, Мінпраці та соцполітики України, ФСС ТВП, ФСС НВПЗ України від 3 листопада 2004 року N 532/274/136-ос/1406).
Підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з Фондом.
Інструкція № 455 визначає порядок і умови видачі, продовження та обліку документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, здійснення контролю за правильністю їх видачі.
Так, право видачі листків непрацездатності надається зокрема лікуючим лікарям державних і комунальних закладів охорони здоров'я (пункт 1.4.1 Інструкції № 455).
При цьому, за порушення порядку видачі та заповнення документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, лікарі несуть відповідальність згідно з законодавством України (пункт 8.3 Інструкції № 455).
Єдиним належним доказом, що посвідчує тимчасову непрацездатність та є підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.
В свою чергу, порядок заповнення листка непрацездатності визначає Інструкція №532.
Аналізуючи викладене, можна зробити висновок, що листок непрацездатності є багатофункціональним документом, з обов'язковими реквізитами і даними, за правильність заповнення якого несе відповідальність лікар, що посвідчує тимчасову непрацездатність.
Разом з тим дані, які на думку перевіряючих, не відповідають правилам заповнення листів непрацездатності, відповідно до пункту 2.2 Інструкції № 532 заповнюються лікарем виключно зі слів непрацездатного, без додаткового витребування довідок про місце роботи.
При цьому, колегія суддів звертає увагу на те, що назви, зазначені на листах непрацездатності дають можливість ідентифікувати особу страхувальника, а крім того, скорочене найменування підприємства ПАТ «ШУ «Покровське» передбачене Статутом Шахтоуправління. Тобто, заповненні лікарем листи непрацездатності з зазначенням скороченої назви підприємства ПАТ «ШУ «Покровське» не є помилкою.
Колегія суддів бажає за доцільним зазначити, що Інструкція, що регулює порядок заповнення листка непрацездатності, вимагає зазначення в листку непрацездатності не повного найменування юридичної особи, а найменування повністю. Тобто, під терміном «найменування повністю» мається на увазі повне написання як скороченого, так і повного найменування. Іншими словами, скорочене найменування юридичної особи теж може бути написано повністю і це не буде порушенням нормативних актів, що вказують на порядок заповнення листків непрацездатності.
Про те, що скороченим найменуванням підприємства є ПАТ «ШУ «Покровське», а не ПАТ «Шахтоуправління «Покровське», наполягав позивач, надавши копію Статуту підприємства. В свою чергу, відповідач, посилаючись на те, що така копія не засвідчена належним чином, стверджував, що зазначені в ньому відомості не можна брати до уваги.
Місцевий суд не приділив належної уваги з'ясуванню цієї обставини, хоча вона була суттєвою для правильного вирішення спору.
На вимогу апеляційного суду представником позивача в судовому засіданні були надані оригінали документів (копії яких долучені до матеріалів справи), які свідчать, що правильним скороченим найменуванням підприємства є саме ПАТ «ШУ «Покровське». Це випливає, зокрема, з протоколу №1 загальних зборів акціонерів від 3 вересня 2010 року; статуту підприємства, затвердженого рішенням загальних зборів акціонерів від 3 вересня 2010 року; статуту підприємства, затвердженого рішенням загальних зборів акціонерів від 23 квітня 2014 року; статуту підприємства, затвердженого рішенням загальних зборів акціонерів від 17 квітня 2015 року; статуту підприємства, затвердженого рішенням загальних зборів акціонерів від 21 квітня 2016 року.
Про це свідчить також наданий представником позивача витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Таким чином, вказівка на назву підприємства в листках непрацездатності ПАТ «ШУ «Покровське» не є порушенням порядку видачі цих листків.
Щодо печатки закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності" на спірних листках непрацездатності, колегія суддів вважає необхідним зазначити наступне.
Суд першої інстанції навів правильні доводи відносно того, що на підприємстві створена комісія із соціального страхування підприємства, яка при вивченні «спірних» лікарняних листків повинна була відмовити у виплаті допомоги по тимчасовій непрацездатності у випадку видачі листків непрацездатності з порушенням встановленого порядку. Колегія суддів зауважує, що порушенням встановленого порядку слід визнавати відсутність певних реквізитів, які є обов'язковими при їх заповненні.
Законом України «Про державне соціальне страхування» регламентовано, що рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб).
Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.
Комісія (уповноважений) із соціального страхування виконує свої функції відповідно до положення про комісію (уповноваженого) із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, яке затверджується правлінням Фонду.
Положення про комісію (уповноваженого) із соціального страхування підприємства, установи, організації затверджено постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 23 червня 2008 року N 25, що зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008 року за N 636/15327 (Далі - Положення № 25).
Положенням № 25 передбачено, що Комісія (уповноважений) підприємства, установи, організації із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням (далі - комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства), створюється (обирається) та діє на підприємстві, в установі, організації (далі - підприємство), що використовує найману працю, незалежно від форм власності і господарювання.
Відповідно до пункту 2.2 Положення № 25 комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства зобов'язана, зокрема, приймати рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг; приймати рішення про відмову в призначенні матеріального забезпечення, про припинення виплати його (повністю або частково), розглядати підставу і правильність видачі та заповнення листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.
Пунктом 3.1.1 Положення № 25 передбачено, що комісія приймає рішення про призначення або відмову в призначенні матеріального забезпечення (допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), вагітності та пологах, на поховання) і передає його роботодавцю для проведення виплат, здійснення розрахунків тощо.
Тобто, комісія із соціального страхування підприємства наділена повноваженням щодо призначення матеріального забезпечення (допомоги по тимчасовій непрацездатності).
З огляду на викладене, встановивши недоліки у листах непрацездатності, викладені в акті перевірки, позивач міг прийняти рішення про відмову в призначенні матеріального забезпечення.
Пунктом 3.1 Інструкції № 532 однією з вимог до листка непрацездатності передбачено його засвідчення печаткою закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності".
Колегія суддів вважає, що ті листки непрацездатності, які засвідчені печатками закладів охорони здоров'я, в яких міститься запис "Для листків непрацездатності" (наприклад, "Для довідок та листків непрацездатності", "Для листків непрацездатності і довідок", "Для листків непрацездатності, довідок, рецептів") не суперечать вимогам пункту 3.1 Інструкції № 532. Відтак, не можна стверджувати, що такі листки видані з порушенням установленого порядку.
Як висновок, з огляду на викладе, враховуючи, що відповідач не оспорює настання страхових випадків по розглядаємих листах непрацездатності, колегія суддів не приймає до уваги твердження відповідача про обґрунтованість прийняття оскаржуваного рішення в зв'язку з порушенням порядку заповнення листків непрацездатності.
В той же час, в двох листках непрацездатності відсутні печатки закладів охорони здоров'я, в яких міститься запис "Для листків непрацездатності", що апеляційним судом визнається як порушення пункту 3.1 Інструкції № 532, що в свою чергу, свідчить про неправомірне витрачання позивачем коштів фонду.
Так, листок непрацездатності, виданий на ім'я ОСОБА_12, за яким витрачено коштів Фонду на суму 953,35 грн. містить печатку закладу охорони здоров'я "Для довідок" (т.1 а.с.115-116, 246), а листок непрацездатності, виданий на ім'я ОСОБА_18, за яким витрачено коштів Фонду на суму 576,25 грн. засвідчений гербовою печаткою закладу охорони здоров'я (т.1 а.с.129-130, т.2 а.с.3).
Таким чином, по цих сумах (і штрафних санкціях) відповідачем прийнято обґрунтоване рішення.
Відносно ненадання під час перевірки листків непрацездатності ОСОБА_3, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що неможливість надання цих листків непрацездатності була викликана поважними причинами (ці листки були в матеріалах судової справи). Ненадання листків непрацездатності саме під час перевірки не вказує, що таких листків взагалі немає та не свідчить про порушення порядку використання коштів Фонду на суму 2 621,76 грн., про що зроблено висновок в акті перевірки.
Копії листків непрацездатності № 313968 та № 336483 відносно ОСОБА_3 були додані до суду разом з позовною заявою (т.1 а.с.34,35).
Фіксуючи результати перевірки та виносячи за її наслідками рішення, відповідач всупереч ст. 2 КАС України діяв не на підставі Конституції та законів України та не обґрунтовано, тобто без врахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
За таких умов, колегія суддів приходить до висновку, що рішення Фонду № 128 від 28.12.2016, яке винесено відносно Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Покровське», підлягає скасуванню частково.
Апеляційний суд вважає за необхідне визнати частково протиправним та скасувати рішення № 128 від 28.12.2016, яке від імені відповідача винесено головою комісії, директором виконавчої дирекції Донецького власного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_57 відносно Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Покровське» за наслідками перевірки з питань дотримання порядку використання страхових коштів Фонду соціального страхування, направлених на виплату допомоги та надання соціальних послуг застрахованим особам за період з 01.10.2015 по 30.09.2016., в частині включення до сум, які підлягають поверненню, суми 166 349,16 грн. (167 878,76 грн. - 953,35 грн. - 576,25 грн.), а також в частині включення до сум, які підлягають сплаті, як штрафні санкції, суми 83 174,55 грн. (83 939,35 грн. - (953,35 грн. + 576,25 грн.) х 50%).
За таких обставин, враховуючи вищенаведені норми законів, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права, його висновки суперечать обставинам справи, що призвело до неправильного її вирішення, у зв'язку з чим апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової про часткове задоволення позовних вимог.
Згідно з ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.
Частина третя цієї статті визначає, що якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Відповідно до частини шостої статті 94 КАС України якщо суд апеляційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.
Як вбачається з матеріалів справи, витрати позивача по сплаті судового збору складають 3852,05 грн. за подання позову (т.1 а.с.3) та суму 4155,00 грн. за подання апеляційної скарги (т.2 а.с.57), а загалом 8007,05 грн.
З огляду за зазначене, враховуючи часткове задоволення позовних вимог, витрати позивача по сплаті судового збору підлягають відшкодуванню в сумі 7934,10 грн. пропорційно до розміру задоволених позовних вимог (сплачено 8007,05 грн. судового збору; заявлено майнових вимог на загальну суму 251 818,11 грн.; задоволено майнових вимог на суму 249 523,71 грн.) за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
В повному обсязі постанова виготовлена 21 червня 2017 року.
Керуючись статтями 24, 184, 195, 196, 198, 200, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Шахтоуправління "Покровське" - задовольнити частково.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14 березня 2017 року у справі № 805/814/17-а - скасувати.
Позов Публічного акціонерного товариства "Шахтоуправління "Покровське" до Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання частково протиправним рішення № 128 від 28.12.2016 в частині включення до сум, які підлягають поверненню в розмірі 167 878,76 грн., а також в частині включення до сум, які підлягають сплаті, як штрафні санкції в розмірі 83939,35 грн., та скасування рішення № 128 від 28.12.2016 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове соціальне страхування - задовольнити частково.
Визнати частково протиправним та скасувати рішення № 128 від 28.12.2016, яке винесено головою комісії, директором виконавчої дирекції Донецького власного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_57 відносно Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Покровське» за наслідками перевірки з питань дотримання порядку використання страхових коштів Фонду соціального страхування, направлених на виплату допомоги та надання соціальних послуг застрахованим особам за період з 01.10.2015 по 30.09.2016., в частині включення до сум, які підлягають поверненню, суми 166 349,16 грн., а також в частині включення до сум, які підлягають сплаті, як штрафні санкції, суми 83 174,55 грн.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Покровське» (пл. Шибанкова, 1а, м. Покровськ, Донецька область, 85300; код ЄДРПОУ 13498562) за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (пр. Луніна, 89, м. Маріуполь, Донецька область, 87510) судові витрати в сумі 7934 (сім тисяч дев'ятсот тридцять чотири) гривні 10 коп.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі.
Головуючий: І.В.Сіваченко
Судді: О.О.Шишов
О.О.Чебанов