Постанова № 67277522, 15.06.2017, Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
15.06.2017
Номер справи
345/1907/17
Номер документу
67277522
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 345/1907/17

Провадження № 2-а/345/171/2017

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15.06.2017 року м. Калуш

Калуський міськрайонний суд Iвано-Франкiвської областi в складi головуючого суддi Юрчака Л.Б., з участю секретаря судового засідання Пукіш В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Калуші Івано-Франківської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Калуського об"єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області про визнання протиправними дій Калуського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області щодо недоплати пенсії особі, яка отримала ядерну шкоду здоров'ю, відповідно до Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду та статей 49, 50, 51, 56 та 57 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язання вчинити певні дії ,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 звернувся до суду із вказаним позовом. Свої вимоги мотивував тим, що він являвся заступником командира пожежної роти Івано-Франківського протипожежного батальйону (в/ч 6033), сформованого на принципах воєнного часу для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у липні 1986 року, зі статусом ліквідатора другої категорії. На даний час перебуває на обліку в Калуському об'єднаному управлінні ПФУ Івано-Франківської області, і має право на компенсації та пільги, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Однак, відповідач призначив пенсію позивачу на загальних умовах, керуючись законами України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та «Про пенсійне забезпечення». 15.05.2017 ОСОБА_2 звертався із заявою до Калуського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області про перерахунок пенсії, однак останнє відмовило йому у здійсненні перерахунку. На підставі наведеного, позивач просить суд визнати протиправними дії Калуського об'єднаного управління ПФУ в Івано-Франківській області при нарахуванні пенсійного забезпечення ОСОБА_2; зобов'язати управління додати до його загального стажу 3 місяці 18 днів за роботу в зоні підвищеної радіації на підставі запису у військовому квитку, а також здійснити йому перерахунок пенсійного забезпечення із збільшенням основної пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку, згідно ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи із 6 грудня 2016 року, та провести її виплату із врахуванням виплачених сум.

Позивач у судове засідання не зявився, однак подав суду заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує, просить суд позов задоволити.

Представник відповідача у судове засідання не з»явилась, однак подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності, просить відмовити у задоволенні позову. Також подала письмове заперечення на позов, в якому зазначає, що ОСОБА_2 призначено пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Цим законом передбачено зменшення тільки пенсійного віку особи, а формула розрахунку розміру пенсійної виплати визначена тільки ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». За вказаним законом позивачу і призначена пенсія за віком (шифр - 120).

Відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції на час виникнення спірних правовідносин, особам, віднесеним до категорій 2, 3, 4 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю, у порядку та розмірах, встановлених КМУ.

Розрахунок додаткової пенсії як потерпілому внаслідок Чорнобильської катастрофи з 01.09.2015 проведено до постанови КМУ №112 від 25.03.2014. Щомісячна додаткова пенсія тим, хто належить до 2 категорії становить 18% прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність. 949,00*18%=170,82 грн.

Тому, при призначенні ОСОБА_2 пенсії, Калуським об'єднаним управлінням ПФУ Івано-Франківської області було дотримане чинне законодавство, підстав для проведення перерахунку немає.

Щодо зобов'язання управління додати до загального трудового стажу позивача 3 місяці 18 днів за роботу в зоні підвищеної радіації на підставі запису у його військовому квитку, представник відповідача зазначає, що в матеріалах пенсійної справи позивача немає первинних документів про період участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, окрім військового квитка, для встановлення кратності стажу одного запису у військовому квитку є недостатньо. Також, у військовому квитку немає посилання на підставі яких первинних документів такий запис зроблено. Згідно розрахунку стажу роботи позивача, враховано його роботу у зоні відчуження 1 місяць 15 днів у другій половині 1986 року. Оскільки інших доказів більш тривалого перебування у зоні відчуження позивачем не представлено, тому відсутні підстави для збільшення страхового стажу.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

В силу вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Зі змісту ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Надаючи юридичну оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у справі, суд виходить з наступного.

У відповідності до п. 13 Прикінцевих та перехідних положень ЗаконуУкраїни «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якщо особа має право на отримання пенсії, зокрема відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», їй призначається одна пенсія за її вибором.

Частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»передбачено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за Списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.

ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи 2 категорії, що підтверджується посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській 216551 від 25.01.1993(а.с.3).

Позивач отримує основну пенсію за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 12 липня 2001 року (а.с.5).

Загальний страховий стаж роботи позивача становить 45 років 9 місяців 27 днів. (а.с.5).

ОСОБА_2 15 травня 2017 року звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до вимог ст.49,51,55,56,57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с.4).

Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області листом за №153/Б-15 від 29.05.2017 відмовило ОСОБА_2 у перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с.5).

Частина друга статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачає, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Вказаною нормою Закону громадянам надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» або спеціальним Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

ОСОБА_2 має право вибору виду пенсійного забезпечення. Це право не було надано відповідачем при перерахунку пенсії, внаслідок чого збільшення пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи не відбулося оскільки загальний стаж позивача 30 років, а управління Калуського об'єднаного ПФУ зазначило, що перерахунок може бути зроблено при наявності стажу понад 35 років, тоді якстаттею 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»встановлено, що збільшення пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи проводиться після 20 років стажу.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідач відмовою у збільшенні пенсії позивачу на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 20 років порушив його права, встановлені статтею 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Вказаний висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду України, висловленій у справі цієї категорії, зокрема у постанові від 07 липня 2015 року № 21-727а15.

Частинами 3 та 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. Перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача в частині здійснення йому перерахунку пенсійного забезпечення із збільшенням основної пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку, згідно ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи із 6 грудня 2016 року, та провести її виплату із врахуванням виплачених сум, підлягають до задоволення.

Щодо зобов'язання додати до загального стажу ОСОБА_2 3 місяці 18 днів за роботу в зоні підвищеної радіації на підставі запису у військовому квитку, слід зазначити наступне.

Відповідно до пункту 2 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що затвердженийПостановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року за № 51 (далі по тексту - Порядок), посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.

Відповідно до пункту 10 абзацу 4 Порядку, посвідчення особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи видаються: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).

Аналогічні положення містив Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що був затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 1992 за № 501 та який втратив свою чинність у зв'язку із прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року за № 51.

Відповідно до пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846, для призначення пенсії подаються документи, що засвідчують особливий статус особи, зокрема посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 N 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Первинними є ті документи, що складені в період роботи в зоні відчуження.

Світлокопією воєнного квитка серії ВЧ №171269 від 11.06.1985, підтверджується, що ОСОБА_2 з 18.07.1986 по 03.09.1986 виконував обов'язки щодо ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.11).

Також, згідно картки обліку №33, підтверджено, що ОСОБА_2 отримав дози випромінювання з 18-27.07.1986 по 27.08.1986 - 03.09.1986.

Оскільки, надані позивачем документи підтверджують факт його участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 18.07.1986 по 03.09.1986 у зоні відчуження, а тому його вимоги підлягають до задоволення.

Крім того, частина 1 статті 94 КАС України передбачає - якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно діючої редакції Закону України «Про судовий збір» позивач та відповідач звільнені від сплати судового збору при зверненні до суду, тому судові витрати слід віднести за рахунок держави.

На підставі викладеного та керуючись ст.46 Конституції України, ст.55,56Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись статтями 2,6,8,11, 158-163 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Позов задоволити.

Визнати протиправними дії Калуського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області при нарахуванні пенсійного забезпечення ОСОБА_2 - особі, яка отримала ядерну шкоду здоровю, відповідно до Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду та статей 49,50, 51, 56 та 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язати Калуське обєднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області додати до його загального стажу 3 місяці 18 днів за роботу в зоні підвищеної радіації на підставі запису у військовому квитку.

Зобов'язати Калуське обєднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити перерахунок пенсійного забезпечення із збільшенням основної пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку, згідно ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи із 6 грудня 2016 року.

Судові витрати віднести за рахунок держави.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Калуський міськрайонний суд протягом 10-ти днів з часу отримання копії постанови.

Головуючий: