
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, телефон 096-068-16-02
У Х В А Л А
07.03.2017р. Справа №905/3409/15
Суддя господарського суду Донецької області Мальцев М.Ю., розглянувши матеріали заяви Публічного акціонерного товариства ДТЕК Дніпроенерго, м. Запоріжжя
про заміну боржника у судовому наказі №905/3409/15 від 09.02.2016 його правонаступником
у справі за позовом: Публічного акціонерного товариства ДТЕК Дніпроенерго в особі Товариства з обмеженою відповідальністю Метінвест-ресурс, м. Донецьк
до Державного підприємства Донецька залізниця, м. Донецьк
про стягнення 3706,18 гривень
Представники сторін:
від позивача: не з'явився
від відповідача: не з'явився
від Публічного акціонерного товариства Українська залізниця: ОСОБА_1 за довіреністю
В провадженні господарського суду Донецької області знаходилась справа №905/3409/15 за позовом Публічного акціонерного товариства ДТЕК Дніпроенерго в особі Товариства з обмеженою відповідальністю Метінвест-ресурс, м. Донецьк до Державного підприємства Донецька залізниця, м. Донецьк про стягнення 3706,18 гривень.
Рішенням господарського суду Донецької області від 27.01.2016 по справі №905/3409/15 задоволено позовні вимоги Публічного акціонерного товариства ДТЕК Дніпроенерго в особі Товариства з обмеженою відповідальністю Метінвест-ресурс, м. Донецьк до Державного підприємства Донецька залізниця, м. Донецьк, стягнуто з Державного підприємства Донецька залізниця на користь Публічного акціонерного товариства ДТЕК Дніпроенерго вартість нестачі вантажу в розмірі 3706,18 гр., судовий збір в розмірі 1218,00 грн.
На виконання даного рішення господарського суду Донецької області 09.02.2016 було видано відповідний наказ.
21.06.2016 до господарського суду Донецької області від Публічного акціонерного товариства ДТЕК Дніпроенерго, м. Запоріжжя надійшла заява № 10/1193 від 03.06.2016, відповідно до якої просить замінити боржника у судовому наказі №905/3409/15 від 09.02.2016 його правонаступником Публічним акціонерним товариством Українська залізниця.
В обґрунтування зазначеної заяви, позивач посилається на те, що згідно Постанови КМ України від 25 червня 2014р. №200 ДП Донецька залізниця було реорганізовано шляхом злиття підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, на базі яких утворилось Публічне акціонерне товариство Українська залізниця, яке є правонаступником ДП Донецька залізниця і отже має бути боржником та стороною у виконавчому проваджені.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 21.06.2016 призначено заяву про заміну сторони (боржника) її правонаступником до розгляду в судовому засіданні.
16.08.2016р. ухвалою господарського суду Донецької області заяву про заміну боржника (відповідача) його правонаступником задоволено.
Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 12.10.2016р. ухвалу господарського суду Донецької області залишено без змін.
Постановою Вищого господарського суду України від 13.12.2016р. Постанову Донецького апеляційного господарського суду від 12.10.2016 р. та ухвалу господарського суду Донецької області від 16.08.2016 р. у справі №905/3409/15 скасовано.
Справу №905/3409/15 передано на новий розгляд до господарського суду Донецької області.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу передано головуючому судді Мальцеву М.Ю.
Ухвалою суду від 27.12.2016р. було прийнято справу до провадження.
13.02.2017р. позивач, через канцелярію суду надав додаткові пояснення.
14.02.2017р. ПАТ «Українська залізниця» через канцелярію суду надало заперечення на заяву.
21.02.2017р. ПАТ «Українська залізниця», через канцелярію суду надало клопотання про продовження розгляду справи на 15 днів, яке ухвалою суду від 21.02.2017р. задоволено.
07.03.2017р. в судове засідання зявився представник ПАТ «Українська залізниця».
Позивач та відповідач у судове засідання не зявились про причини неявки не повідомили.
Дослідивши надану заяву та додані до неї документи, суд зазначає наступне.
Згідно до ст. 25 Господарського процесуального кодексу України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення діяльності суб'єкта господарювання шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, господарський суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.
Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив.
Публічне акціонерне товариство "Українська залізниця", як нова юридична особа утворене згідно із Законом України "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування" та постанови Кабінету Міністрів України № 200 від 25.06.2014 "Про утворення публічного акціонерного товариства "Українська залізниця". Всі підприємства, на базі яких утворюється публічне акціонерне товариство "Українська залізниця", реорганізовуються шляхом злиття.
Відповідно до ч. 1 ст. 104 ЦК України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення (ч.2 ст. 104 ЦК України).
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 107 ЦК України після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов'язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов'язання, які оспорюються сторонами.
Постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання інвентаризації майна підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, яке розміщене на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції" від 12.11.2014 № 604 на часткову зміну пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2014 № 200 "Про утворення публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" установлено, що майно (активи, власний капітал та зобов'язання) підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, яке розміщене на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції (далі - майно), не включається до переліків і зведених актів інвентаризації майна, що затверджуються Міністерством інфраструктури відповідно до пункту 5 зазначеної постанови, а відображається в балансі (крім зобов'язань підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, які розташовані на тимчасово окупованій території) і закріплюється в частині активів за публічним акціонерним товариством "Українська залізниця" на праві господарського відання до проведення його інвентаризації та оцінки відповідно до пункту 2 цієї постанови.
Розмір статутного капіталу Товариства визначається під час його утворення згідно із зведеним актом оцінки майна залізничного транспорту загального користування.
Частиною 2 Перехідних та прикінцевих положень Закону № 4442-VI встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що спеціальним Законом № 4442-VI визначено пріоритет у застосуванні його норм, а саме: утворення товариства залізничного транспорту загального користування відбувається за рішенням Кабінету Міністрів України, який, крім іншого, виконує функції загальних зборів Товариства.
Відповідно до Закону № 4442-VI та на виконання його вимог постановою Кабінету Міністрів України від 25 червня 2014 року № 200 «Про утворення публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» (далі - Постанова № 200) утворено ПАТ «Українська залізниця» на базі Укрзалізниці, підприємств залізничного транспорту, які реорганізовуються шляхом злиття, згідно з додатком 1.
До переліку, наведеного у зазначеному додатку, включено й ДП «Донецька залізниця».
За змістом п. 5 Постанови № 200 Міністерству інфраструктури доручено вжити заходів для припинення Укрзалізниці та підприємств, зазначених у додатку 1.
У межах своїх повноважень та на часткову зміну п. 5 Постанови № 200 Кабінет Міністрів України 12 листопада 2014 року прийняв Постанову № 604, якою установлено, що майно (активи, власний капітал та зобов'язання) підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, яке розміщене на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції (далі - майно), не включається до переліків і зведених актів інвентаризації майна, що затверджуються Міністерством інфраструктури відповідно до п. 5 зазначеної Постанови, а відображається в балансі (крім зобов'язань підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, які розташовані на тимчасово окупованій території) і закріплюється в частині активів за ПАТ «Українська залізниця» на праві господарського відання до проведення його інвентаризації та оцінки відповідно до п. 2 цієї Постанови.
Згідно з п. 2 Постанови № 604 комісії з утворення ПАТ «Українська залізниця» разом з Міністерством інфраструктури після завершення тимчасової окупації території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя та завершення проведення антитерористичної операції доручено провести інвентаризацію та оцінку майна і за результатами подати пропозиції щодо зміни статутного капіталу ПАТ «Українська залізниця» згідно із законодавством.
У подальшому постановою Кабінету Міністрів України від 2 вересня 2015 року № 735 «Питання публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» затверджено Статут ПАТ «Українська залізниця».
Згідно з п.п. 1, 2 Статуту ПАТ «Українська залізниця» є юридичною особою, утвореною відповідно до Закону № 4442-VI, Постанови № 200; Товариство є правонаступником усіх прав і обов'язків Укрзалізниці та підприємств залізничного транспорту. Товариство є юридичною особою з дня державної реєстрації (п. 12 Статуту).
Товариство має у власності майно, внесене до його статутного капіталу, та/або інше майно, набуте ним на підставах, що не заборонені законодавством. Товариство здійснює володіння, користування та розпорядження таким майном згідно з метою своєї діяльності з урахуванням вимог законодавства та цього Статуту. За Товариством закріплено на праві господарського відання державне майно, що передане йому відповідно до законодавства. Товариство здійснює користування та розпорядження цим майном відповідно до мети своєї діяльності з урахуванням обмежень, встановлених законом, іншими нормативно-правовими актами та цим Статутом (п.п. 20, 21 Статуту).
Відповідно до п.п. 25, 26, 53, 54 Статуту засновником Товариства є держава в особі Кабінету Міністрів України. Управління корпоративними правами держави стосовно Товариства здійснює Кабінет Міністрів України. Управління корпоративними правами держави, переданими до статутного капіталу Товариства, здійснює Товариство. Єдиним акціонером Товариства є держава в особі Кабінету Міністрів України. Вищим органом є загальні збори акціонерів. Функції загальних зборів виконує Кабінет Міністрів України. Функції вищого органу, які передбачені законодавством, цим Статутом, а також внутрішніми документами Товариства, крім функцій, зазначених у п. 56 цього Статуту, здійснюються Кабінетом Міністрів України одноосібно.
Державну реєстрацію ПАТ «Українська залізниця» здійснено 21 жовтня 2015 року.
В Реєстрі міститься інформація про те, що ДП «Донецька залізниця» перебуває у стані припинення, проте запис про припинення у реєстрі відсутній. Крім того, в Реєстрі містяться дані про юридичних осіб, правонаступником яких є ПАТ «Українська залізниця», серед яких зазначено ДП «Донецька залізниця». Водночас, у цьому Реєстрі наведено інформацію про здійснення зв'язку з юридичною особою, зокрема відомості про те, що правонаступництво ПАТ «Українська залізниця» щодо ДП «Донецька залізниця» настає згідно з Постановою № 604 після внесення майна до статутного капіталу правонаступника.
З вищенаведеного, свідчить, що спеціальним Законом №4442-VI визначено особливості утворення ПАТ «Українська залізниця», на виконання якого Кабінет Міністрів України прийняв відповідні нормативно-правові акти та діяв не тільки як вищий орган у системі органів виконавчої влади, а й як особа, яка здійснює на підставі цього Закону від імені держави функції вищого органу управління Товариством.
Зважаючи на викладене, питання правонаступництва ПАТ «Українська залізниця» стосовно ДП «Донецька залізниця» визначається спеціальним законом та прийнятими на його виконання постановами № 200 та № 604, які пов'язують перехід прав і обов'язків ДП «Донецька залізниця» до ПАТ «Українська залізниця» з інвентаризацією, складанням передавального акта та внесенням майна до статутного капіталу правонаступника.
На виконання вказівок викладених в постанові Вищого господарського суду, того, чи було складено заключний передавальний акт та чи затверджувався він в установленому законом порядку, ухвалами господарського суду було зобовязано сторін надати суду письмові пояснення з урахуванням обставин, зазначених в постанові Вищого господарського суду України від 13.12.2016 року у справі 905/3409/15.
Сторонами було надано письмові пояснення, судом досліджено, що відповідно до зведеного передавального акту від 06.08.2015, затвердженого Міністром інфраструктури України 18.08.2015, у складі голови та членів комісії з утворення Публічного акціонерного товариства Українська залізниця, та голови та членів комісії з реорганізації підприємств, у тому числі Державного підприємства Донецька залізниця, керуючись ст.107 Цивільного кодексу України складено та підтверджено вартість і склад активів та зобовязань. При цьому визначено, що майно, яке розташоване на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції не включено до переліків і зведених актів інвентаризації майна, а відображено в балансі (крім зобовязань підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, які розташовані на тимчасово окупованій території) і закріплюються в частині активів за Публічним акціонерним товариством Українська залізниця на праві господарського відання до проведення його інвентаризації та оцінки, відповідно до п.2 постанови КМУ від 12.11.2014р. №604.
ПАТ «Українська залізниця» в своїх запереченнях стверджує, що ДП «Донецька залізниця» знаходиться в зоні проведення антитерористичної операції, залишається юридичною особою, свої активи і зобовязання до ПАТ «Українська залізниця» не передавало ( відсутні первинні документи про таку передачу) і не могло передати, а тому ДП «Донецька залізниця» самостійно несе відповідальність за договірними зобовязаннями. Подібна правова позиція щодо правонаступництва підприємств висловлена в постановах Верховного суду України від 08.02.2017р. по справам №910/5096/16, №910/10447/16.
На підставі вищевикладеного суд дійшов висновку, що заява Публічного акціонерного товариства ДТЕК Дніпроенерго, м. Запоріжжя про заміну відповідача (боржника) його правонаступником Публічним акціонерним товариством «Українська залізниця» не підлягає задоволенню. (Аналогічної правової позиції дотримується Верховний суд України по справі 910/5096/16 від 08.02.2017р., про відсутність підстав для покладення відповідальності за заподіяні збитки ДП «Донецька залізниця» на ПАТ «Українська залізниця»).
Керуючись ст. 25, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд,
У Х В А Л И В:
У задоволені заяви Публічного акціонерного товариства ДТЕК Дніпроенерго, м.Запоріжжя про заміну боржника у судовому наказі №905/3409/15 від 09.02.2016 його правонаступником, відмовити.
Суддя М.Ю. Мальцев