Рішення № 67255741, 16.06.2017, Господарський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
16.06.2017
Номер справи
909/284/17
Номер документу
67255741
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 червня 2017 р. Справа № 909/284/17

Господарський суд Івано-Франківської області у складі: судді Фанди О.М., секретаря судового засідання Поліводи С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Керівника Тисменицької місцевої прокуратури, вул. Василіянок, 48, м. Івано-Франківськ, 76019, в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, вул. А. Сахарова, 34-А, м. Івано-Франківськ, 76000,

до відповідача: ОСОБА_1 сільської ради, вул. Галицька, 83, с. Олієво-Королівка, Городенківський район, Івано-Франківська область,78120,

до відповідача: ОСОБА_2 акціонерного товариства "Зернопродукт МХП", вул. Елеваторна, 1, м. Миронівка, Київська область, 08800;

про визнання недійсним рішення сільської ради від 20.12.2016 року та зобов"язання звільнити земельну ділянку

за участю

від прокуратури: ОСОБА_3 - прокурор відділу, (службове посвідчення № 004153 від 14.09.2012 року)

від позивача: ОСОБА_4 - провідний спеціаліст відділу представництва в судах та інших органах юридичного управління Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківськіій області, (довіреність № 9-9-0.1-3621/0/2-17 від 16.05.2017 року; посвідчення № 14 від 12.05.2017 року)

від відповідача: ОСОБА_5 - представник, (довіреність вих. № 35 від 10.04.2017 року)

від відповідача ОСОБА_1 сільської ради представники не з'явилися

встановив: Керівник Тисменицької місцевої прокуратури звернувся до господарського суду Івано-Франківської області із позовом в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області до відповідача ОСОБА_1 сільської ради, до відповідача ОСОБА_2 акціонерного товариства "Зернопродукт МХП" про визнання недійсним рішення ОСОБА_1 сільської ради Городенківського району від 20.12.2016 року № 164/1-8/2016 "Про надання в оренду земель запасу сільської ради для ведення сільськогосподарського виробництва філії ПрАТ "Зернопродукт МХП" "Перспектив" та зобов'язання відповідача ОСОБА_6 ПрАТ "Зернопродукт МХП" "Перспектив" звільнити одержану за актом прийому-передачі від 01.02.2017 року земельну ділянку площею 24,4380 га, яка знаходиться за межами населеного пункту ОСОБА_1 сільської ради Городенківського району.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що рішення ОСОБА_1 сільської ради прийнято з порушенням вимог чинного земельного законодавства та земельна ділянка передана за актом прийому-передачі без достатніх правових підстав, мотивуючи тим, що земельна ділянки площею 24,4380 га. знаходиться за межами населеного пункту ОСОБА_1 сільської ради Городенківського району. Зазначають, що оскільки договір оренди земельної ділянки №ОК-1с/р від 01.02.2017 року не зареєстровано у встановленому законом порядку, згідно вимог ст. 125 Земельного кодексу України право оренди землі у філії ПрАТ Зернопродукт МХП Перспектив не настало, відповідно зазначений договір оренди не потребує визнанню його недійсним у судовому порядку, в той же час, актом прийому-передачі від 01.02.2017 ОСОБА_1 сільською радою передано філії ПрАТ Зернопродукт МХП Перспектив земельну ділянку за межами населеного пункту загальною площею 24,4380 га., яка фактично використовується суб'єктом господарювання.

Ухвалою суду від 22.05.17 року проведено заміну неналежного відповідача - ОСОБА_6 ПрАТ "Зернопродукт МХП "Перспектив", вул. Винниченка, 164, м. Городенка, Івано-Франківська область, 78100, належним відповідачем - ОСОБА_2 акціонерним товариством "Зернопродукт МХП" (вул. Елеваторна, 1, м. Миронівка, Київська область, 08800).

Представники прокуратури та головного управління Держземагенства в Івано-Франківській області, в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі, з підстав викладених у позовній заяві та просять суд позов задовольнити.

Представник ОСОБА_2 акціонерного товариства "Зернопродукт МХП" в судовому засіданні проти позову заперечив, з підстав викладених у відзиві на позовну заяву (вх.№9707/17 від 16.06.17). При цьому зазначив, що прокурором не зазначено в чому полягає порушення інтересів держави.

Представник ОСОБА_1 сільської ради повноваженого представника в судове засідання не забезпечив, однак подав клопотання за вх.№9703/17 від 16.06.17 про розгляд справи без участі його повноваженого представика.

Розглянувши документи і матеріали, подані сторонами та витребувані судом, заслухавши пояснення прокурора, представників позивача та філії ПрАТ Зернопродукт МХП Перспективфілії, дослідивши зібрані по справі докази, оцінивши їх відповідно до приписів ст. 43 ГПК України, з"ясувавши обставини, на яких грунтуються позовні вимоги, давши оцінку доказам, які мають значення для справи, із врахуванням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, стосовно розгляду спору впродовж розумного строку, суд вважає за правильне взяти до уваги наступне.

У пункті 1 Постанови пленуму Вищого господарського суду України №7 від 23.03.12 "Про деякі питання участі прокурора у розгляді справ, підвідомчих господарським судам" з наступними змінами, згідно з абзацом четвертим частини першої та частиною другою статті 2 ГПК господарський суд порушує справи за позовами прокурорів, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Частиною другою згаданої статті передбачено, що у позовній заяві прокурор самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, за відсутності ж такого органу або відсутності у нього повноважень зазначає про це в позовній заяві. Прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, повинен обґрунтувати наявність підстав для здійснення представництва інтересів держави в суді.

Право прокурора на здійснення представництва в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави виникає у випадках нездійснення або неналежного здійснення захисту інтересів органом державної влади, органом місцевого самоврядування або іншим суб'єктом владних повноважень, до компетенції якого віднесено відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

В спірному випадку, керівник Тисменицької місцевої прокуратури, звертаючись із позовом, як на правову підставу здійснення ним представництва інтересів держави в суді посилається на порушення встановленого законом порядку володіння, користування і розпорядження землями, що перебувають у державній та комунальній власності, внаслідок чого спричиняють шкоду державі. Зокрема вказує на незаконні дії ОСОБА_1 сільської ради щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної форми власності, розпорядником яких є Головне Управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, який згідно свого положення не наділений та відповідно не здійснюють повноваження щодо оскарження рішень органів місцевого самоврядування.

Дослідивши вказані обставини, судом встановлено обгрунтованість звернення прокурора із позовом, що спростовує твердження відповідача ОСОБА_2 акціонерного товариства "Зернопродукт МХП" про залишення позову без розгляду.

20 грудня 2016 ОСОБА_1 сільською радою Городенківського району Івано-Франківської області прийнято рішення № 164/1-8/2016 "Про надання в оренду земель запасу сільської ради для ведення сільськогосподарського виробництва філії ПрАТ Зернопродукт МХП Перспектив.

01 лютого 2017 року між ОСОБА_1 сільською радою та ОСОБА_2 акціонерним товариством "Зернопродукт МХП" укладено договір оренди земельної ділянки №ОК-1с/р.

Договір підписаний сторонами, однак в порушення вимог ст.125 Земельного кодексу України в установленому законом порядку не зареєстрований та вважається таким, що неукладений.

Наведене унеможливлює використання відповідачем земельної ділянки.

Однак, згідно акту прийому-передачі земельної ділянки від 01.02.2017 ОСОБА_1 сільською радою передано філії ПрАТ Зернопродукт МХП Перспектив земельну ділянку за межами населеного пункту загальною площею 24,4380 га., яка фактично використовується суб'єктом господарювання.

Суд вважає, що рішення ОСОБА_1 сільської ради Городенківського району від 20.12.2016 № 164/1-8/2016 "Про надання в оренду земель запасу сільської ради для ведення сільськогосподарського виробництва філії ПрАТ Зернопродукт МХП Перспектив прийнято з порушенням вимог чинного земельного законодавства, у зв'язку з чим рішення підлягає скасуванню.

Так, згідно інформації відділу Держземагенства в Городенківському районі від 10.03.2017 за № 241/0/2-17 дана земельна ділянка загальною площею 24,4380 га знаходиться за межами населеного пункту ОСОБА_1 сільської ради та відноситься до земель державної власності сільськогосподарського призначення. Зазначений факт підтверджується викопіюванням із проекту формування території і встановлення меж населеного пункту ОСОБА_1 сільської ради Городенківського району.

Згідно інформаційної довідки про вартість об"єкта оцінки встановлено, що ринкова вартість земельної ділянки, яка відноситься до земель запасу, загальною площею 24,4380 га. та знаходиться за межами населеного пункту ОСОБА_1 сільської ради становить 3 665 700 грн.00 коп.

Частиною 1 статті 116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Відповідно до ч. 1 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельних ділянок.

Згідно вимог ст. 84 Земельного кодексу України, у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених ним Кодексом.

06 вересня 2012 року Верховною Радою України прийнято Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" № 5245-УІ (далі Закон № 5245- УІ від 06.09.2012 року), який набрав чинність 01.01.2013 року.

Відповідно до п. 4 Прикінцевих і перехідних положень Закону № 5245-УІ від 06.09.2012 року у державній власності залишаються усі інші землі, розташовані за межами населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпункті а пункту 3 цього розділу.

Згідно вимог ч. 4 ст.122 Земельного кодексу України Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Повноваження щодо розпорядження земельною ділянкою сільськогосподарського призначення державної власності розташованою за межами населених пунктів з 01.01.2013 року належать центральному органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин (Держземагентству України) та його територіальним органам.

Територіальним органом центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин є Головне управління Держземагентства в Івано-Франківській області, правомочності якого визначені Положенням про Державне агентство земельних ресурсів України, затвердженого Указом Президента України № 445/2011 від 08.04.2011 року.

Враховуючи вищенаведене, рішення ОСОБА_1 сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області № 164/1-8/2016 "Про надання в оренду земель запасу сільської ради для ведення сільськогосподарського виробництва філії ПрАТ Зернопродукт МХП Перспектив від 20.12.16 прийнято з порушенням земельного законодавства України.

Згідно ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

У відповідності до вимог ст.ст. 4, 6 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" державну реєстрацію речових прав та обтяжень на нерухоме майно, що посвідчують право постійного користування та право оренди земельної ділянки здійснює реєстраційна служба, яка входить в склад управління юстиції.

Договір оренди земельної ділянки №ОК-1с/р від 01.02.17, який укладено між ОСОБА_1 сільською радою та філії ПрАТ Зернопродукт МХП Перспектив , реєстраційною службою Городенківського районного управління юстиції не реєструвався, державний реєстраційний номер не присвоювався, а тому договір не може вважатись укладеним.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст.ст. 12, 17 Земельного кодексу України, п. 34 ч. 1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради здійснюють передачу у власність або надання у користування земельних ділянок виключно відповідно до та в порядку, передбаченому Земельним кодексом України.

Рішення ОСОБА_1 сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області № 164/1-8/2016 "Про надання в оренду земель запасу сільської ради для ведення сільськогосподарського виробництва філії ПрАТ Зернопродукт МХП Перспектив від 20.12.16 не відповідає вказаним вимогам законодавства, що згідно ч. 2 ст. 144 Конституції України, ч. 3 ст. 152 Земельного кодексу України, ч. 10 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є підставою для скасування його в судовому порядку.

Суд вважає, що земельна ділянка площею 24,4380 га., яка знаходиться за межами населеного пункту ОСОБА_1 сільської ради, передана у користування на умовах оренди філії ПрАТ Зернопродукт МХП Перспектив в порушення вищевказаних вимог земельного законодавства та підлягає поверненню в державну власність.

Суд звертає увагу, що аналогічної правової позиції дотримуються суди при розгляді справ даної категорії, які узагальнені в інформаційному листі Вищого господарського суду України від 27.01.2015 № 01-06/114/15 де визначено, що "якщо земельна ділянка належить до земель державної власності, згідно з приписами пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України та ст. 84 названого Кодексу, то у органу місцевого самоврядування відсутні повноваження щодо розпорядження цією земельною ділянкою (постанова Вищого господарського суду України від 14.10.2014 № 911/3427/13)".

У відповідності до пункту 4 частини третьої статті 129 Конституції України та відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ст. 34 ГПК України).

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

За наведених обставин, позовні вимоги позивача є обгрунтованими та підтверджуються матеріалами справи, тому позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судовий збір по справі слід відшкодувати прокуратурі за рахунок відповідачів.

Керуючись ст.ст. 8, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 4, 6 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", ст.ст. 12, 17, 84, 116, 125, ст.ст. 22, 33, 34, 43, 49, ст. ст. 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

в и р і ш и в :

задовольнити позов керівника Тисменицької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області до відповідача ОСОБА_1 сільської ради, до відповідача ОСОБА_2 акціонерного товариства "Зернопродукт МХП" про визнання недійсним рішення ОСОБА_1 сільської ради Городенківського району від 20.12.2016 року № 164/1-8/2016 "Про надання в оренду земель запасу сільської ради для ведення сільськогосподарського виробництва філії ПрАТ "Зернопродукт МХП" "Перспектив" та зобов"язання відповідача звільнити одержану за актом прийому-передачі від 01.02.2017 року земельну ділянку площею 24,4380 га, яка знаходиться за межами населеного пункту ОСОБА_1 сільської ради Городенківського району.

Визнати недійсним рішення ОСОБА_1 сільської ради Городенківського району від 20.12.2016 року № 164/1-8/2016 "Про надання в оренду земель запасу сільської ради для ведення сільськогосподарського виробництва філії ПрАТ "Зернопродукт МХП" "Перспектив".

ОСОБА_2 акціонерному товариству "Зернопродукт МХП" (вул. Елеваторна, 1, м. Миронівка, Київська область, код 32547211) звільнити одержану за актом прийому-передачі від 01.02.2017 земельну ділянку площею 24,4380 га., яка знаходиться за межами населеного пункту ОСОБА_1 ради Городенківського району державі в особі головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області.

Стягнути з ОСОБА_1 сільської ради (вул. Галицька, 83, с. Олієво-Королівка, Городенківський район, Івано-Франківська область, код 04355705) на користь прокуратури Івано-Франківської області, 76000, Івано-Франківська область, м. Івано-Франківськ, вул. Грюнвальдська, 11, (ідентифікаційний код 03530483) 1600 грн. 00 коп. (одну тисячу шістсот гривень ) судового збору.

Стягнути з ОСОБА_2 акціонерному товариству "Зернопродукт МХП" (вул. Елеваторна, 1, м. Миронівка, Київська область, код 32547211) на користь прокуратури Івано-Франківської області, 76000, Івано-Франківська область, м. Івано-Франківськ, вул. Грюнвальдська, 11, (ідентифікаційний код 03530483) 1600 грн. 00 коп. (одну тисячу шістсот гривень ) судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 20.06.17

Суддя Фанда О.М.