
Борівський районний суд Харківської області
справа: № 614/335/17
провадження: 2/614/139/17
категорія: 29
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н ЕМ У К Р А Ї Н И
20.06.2017 р. Борівський районний суд Харківської області в одноособовому складі суду: головуючого судді Зеленькова Н. Г. розглянувши у смт. Борова в порядку ст. ст. 158, 197 ЦПК України без участі сторін та без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Борівської районної ради Харківської області до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплаченої державної соціальної допомоги, -
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення надмірно виплаченої державної соціальної допомоги. В обґрунтування позову вказав, що відповідач ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення Борівської районної державної адміністрації з заявою про взяття її на облік як внутрішньо переміщену особу з району проведення антитерористичної операції на підставі ЗУ « Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Постанови КМУ «Про облік внутрішньо переміщених осіб». В наданій заяві затвердженого зразка, відповідач, вказала обставини, що спричинили переміщення проведення антитерористичної операції (далі АТО). Місце фактичного перебування зазначено АДРЕСА_1.
На підставі заяви та доданих документів відповідач взята на облік УСЗН Борівської РДА як внутрішньо переміщена особа та зареєстрована в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб та отримала відповідну довідку.
Крім того, позивач зазначає, що 25.09.2015 року відповідач звернулася до позивача з письмовою заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово комунальних послуг. В заяві відповідач вказала інформацію про відсутність у неї та будь кого з членів її сім'ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення АТО. На підставі Постанови КМУ № 505від 01.10.2014 р. «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово комунальних послуг» позивач призначив відповідачу державну щомісячну адресну допомогу переміщеним особам на проживання в сумі 884,00 грн. щомісячно з 25.09.2015 р. по 24.03.2016 р.
08.04.2016 р. відповідач звернулася до позивача з письмовою заявою про продовження виплати щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово комунальних послуг, в якій вказала про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги. Відповідачу продовжено виплату державної допомоги переміщеним особам на проживання в сумі 884,00 грн. щомісячно з 08.04.2016 р. по 23.09.2016 р.
Позивач вказує, що відповідно до п. 6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житло комунальних послуг, затвердженого Постановою КМУ № 505 від 01.10.2014 р. «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово комунальних послуг», грошова допомога не призначається у разі, коли будь хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення АТО та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
Так, під час здійснення верифікації надання державних соціальних допомог, ревізією окремих питань фінансово господарської діяльності, проведеною Державною аудиторською службою України в УСЗН Борівської РДА, встановлено факт наявності у власності відповідача ОСОБА_1 на підставі інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження обєктів нерухомого майна від 23.09.2016 р. 1/3 частки квартири за адресою: АДРЕСА_1.
В результаті надання відповідачем ОСОБА_1 під час оформлення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово комунальних послуг недостовірних даних про наявність у власності житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, районах проведення АТО та населених пунктах, розташованих на лінії зіткнення, нею незаконно, в порушення вимог Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово комунальних послуг, затвердженого Постановою КМУ № 505 від 01.10.2014 р. «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово комунальних послуг» була отримана вказана державна щомісячна адресна допомога внутрішньо переміщеним особам. За здійсненим перерахунком сума надмірно отриманих відповідачем грошових коштів склала 10786,69 грн.
На повідомлення позивача про необхідність повернення до державного бюджету України незаконно отриманих грошових коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово комунальних послуг, відповідач добровільно повернути кошти відмовилася.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, надав суду заяву, в якій позовні вимоги підтримав та просив справу розглядати у його відсутність.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, надала заяву про розгляд справи без її участі, проти задоволення позовних вимог не заперечує.
Відповідно до ст. 197 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, з'ясувавши всі обставини справи та перевіривши їх доказами, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню за наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідач звернулася до Управління соціального захисту населення Борівської районної державної адміністрації із заявою про призначення адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
При заповненні заяви про призначення вказаної допомоги відповідач зазначила про відсутність у будь-кого з членів сім'ї у власності житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
Згідно наданих відповідачем документів Управлінням соціального захисту населення Борівської районної адміністрації їй була призначена та виплачена адресна допомога за період з 25.09.2015 року по 24.03.2016 року та за період з 08.04.2016 року по 23.09.2016 року у загальній сумі 10786,69 грн.
Під час проведення верифікації надання державних соціальних допомог, ревізією окремих питань фінансово господарської діяльності, проведеною Державною аудиторською службою України в УСЗН Борівської РДА виявлено, що у Державному реєстрі прав власності на нерухоме майно за відповідачем з 20.12.2011 року зареєстрована 1/3 частки квартири за адресою: АДРЕСА_1.
Таким чином, відповідач не повідомила позивача про наявність у власності 1/3 частки квартири, розташованої в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, внаслідок чого безпідставно отримала адресну допомогу за період з 25.09.2015 року по 24.03.2016 року та за період з 08.04.2016 року по 23.09.2016 року у загальній сумі 10786,69 грн.
Відповідно до пункту 6 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505, грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сімї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
Згідно пункту 11 вказаного Порядку уповноважений представник сімї, якому призначено грошову допомогу, зобовязаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сімї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Відповідно до ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобовязана повернути потерпілому це майно. Особа зобовязана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Враховуючи наведене, з відповідача на користь позивача необхідно стягнутисумунадмірно виплачених коштів адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, у розмірі10786грн. 69 коп.
Крім того, відповідно дост. 88 ЦПК Україниз відповідача на користь держави підлягають стягненню витрати по сплаті судового збору у сумі 1600,00 грн.
Керуючись ст. ст.209,212-215 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Борівської районної державної адміністрації Харківської області до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплаченої державної соціальної допомоги - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІПН НОМЕР_1, на користь Управління соціального захисту населення Борівської районної державної адміністрації Харківської області суму (до державного бюджету України на р/р 35219092042876, МФО 820172, Код 03195694, банк ГУ ДКСУ м.Київ) надмірно виплачену суму адресної державної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, у розмірі 10786 (десять тисяч сімсот вісімдесят шість) грн. 69 коп.
Стягнути з ОСОБА_1, ІПН НОМЕР_1, судовий збір в розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) грн. на користь держави в особі Державної судової адміністрації України (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код за ЄДРПОУ:37993783, банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у м.Києві; код банку отримувача: 820019, рахунок отримувача: 31215256700001, код класифікації доходів бютжету: 22030106).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через Борівський районний суд Харківської області шляхом подачі в 10-денний строк апеляційної скарги з дня проголошення рішення, а особам, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення в той же строк з дня отримання його копії.
Суддя Зеленькова Н. Г.