печерський районний суд міста києва
Справа № 757/31132/17-к
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 червня 2017 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва Карабань В.М., при секретарі Каранда С.Г., за участі сторони кримінального провадження Ковальова І.І., розглянувши у судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві клопотання прокурора другого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих Департаменту процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих центрального апарату Генеральної прокуратури України Ковальова І. І. про надання дозволу на призначення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності, -
В С Т А Н О В И В:
02.06.2017 у провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва Карабань В.М. надійшло клопотання сторони кримінального провадження прокурора другого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих Департаменту процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих центрального апарату Генеральної прокуратури України Ковальова І. І. про надання дозволу на призначення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності.
Згідно з нормою ч. 1 ст. 107 КПК України, фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.
Прокурор в судовому засіданні підтримав клопотання з підстав в ньому викладених.
Обґрунтовуючи внесене клопотання сторона кримінального провадження вказує, що Генеральною прокуратурою України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42017000000000392 від 14.02.2017 за підозрою ОСОБА_2 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 368 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_2, перебуваючи на посаді директора Фонду соціального захисту інвалідів, використовуючи надане йому службове становище, умисно вчинив особливо тяжкий злочин у сфері корупції за наступних обставин.
У невстановленому слідством час та місці у ОСОБА_2 виник злочинний умисел, спрямований на одержання неправомірної вигоди в особливо великому розмірі від директора Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів ОСОБА_3
З цією метою, ОСОБА_2 наприкінці 2016 - початку 2017 року довів до відома ОСОБА_3, що останній повинен передати ОСОБА_2 неправомірну вигоду у розмірі 700 000 гривень, тобто 10 відсотків від загальної суми грошових коштів, що їх отримали підприємства Одеської області у 2016 році від Фонду соціального захисту інвалідів на фінансування бюджетних програм щодо технічного переоснащення робочих місць для інвалідів, які працюють на відповідних підприємствах. У випадку відмови від надання неправомірної вигоди, що мав на меті одержати ОСОБА_2, він погрожував ОСОБА_3 звільненням із займаної посади.
У зв'язку з висунутою незаконною вимогою, ОСОБА_3, перебуваючи 16.02.2017 у автомобілі НОМЕР_1, неподалік станції Київського метрополітену "Контрактова площа" та діючи під контролем правоохоронних органів, передав ОСОБА_2 грошові кошти у розмірі 84000 гривень як частину неправомірної вигоди, яку останній вимагав та одержав.
У подальшому, 17.02.2017 ОСОБА_2, перебуваючи за адресою: м. Київ, бульвар Шевченка, 30, продовжуючи реалізовувати вищевказаний злочинний умисел, за аналогічних обставин одержав від ОСОБА_3 другу частину неправомірної вигоди у розмірі 234000 гривень.
Тобто, ОСОБА_2, перебуваючи на посаді директора Фонду соціального захисту інвалідів, протягом 16 - 17 лютого 2017 року одержав у два етапи неправомірну вигоду в сумі 318000 гривень, тобто частину неправомірної вигоди у загальний сумі 700000 гривень, що її мав на меті одержати ОСОБА_2 від ОСОБА_3 шляхом вимагання, погрожуючи останньому звільненням із займаної посади.
Таким чином, своїми умисними діями, які виразилися в одержанні службовою особою неправомірної вигоди для себе за невчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, будь-якої дії з використання наданого їй службового становища в особливо великому розмірі, поєднаному з вимаганням неправомірної вигоди, ОСОБА_2, вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 368 КК України.
17.02.2017 о 15 год. 41 хв. ОСОБА_2 фактично затримано в порядку ст. 208 КПК України, про що складено відповідний протокол.
18.02.2017 о 01 год. 09 хв. ОСОБА_2 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. ст. 368 КК України, та вручено повідомлення про підозру.
Обставинами, що дають підстави підозрювати ОСОБА_2 у вчиненні вказаного кримінального правопорушення, є достатні та вагомі докази, здобуті у ході досудового розслідування, а саме: заява ОСОБА_3 від 13.02.2017; протоколи допиту свідка ОСОБА_3 від 15.02.2017 та 10.03.2017; протоколи огляду та вручення грошових коштів від 16.02.2017 та 17.02.2017; протокол затримання ОСОБА_2 від 17.02.2017 та його особистий обшук при затриманні; протокол обшуку автомобіля MERCEDES-BENZ, д.н.з НОМЕР_2 від 17.02.2017; інші матеріалами досудового розслідування.
Також досудовим розслідуванням встановлено, що у 2016 році Міністерством соціальної політики України разом із міністерством фінансів України затверджено паспорт бюджетної програми на 2016 рік куди входить технічне переоснащення виробництва з метою створення додаткових робочих місць для працевлаштування інвалідів підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, створення спеціальних робочих місць для працевлаштування інвалідів. Відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», Порядку використання суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, що надійшли до державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 31.01.2007 №70, Інструкції з надання фінансової допомоги на поворотній і безповоротній основі та цільової позики за рахунок сум адміністративно-господарських санкцій та пені, що надходять до державного бюджету за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 06.09.2010 №270, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 20.10.2010 за №954/18249 (зі змінами) розгляд матеріалів стосовно надання фінансової допомоги на поворотній основі підприємствам громадських об'єднань інвалідів (надання безповоротної фінансової допомоги за рахунок сум адміністративно-господарських санкцій та пені, що надходять до державного бюджету за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів) здійснюється робочою групою з питань надання державної допомоги організаціям та підприємствам громадських організацій інвалідів, а Фондом соціального захисту інвалідів здійснюється попереднє погодження пакету документів про надання фінансової допомоги на безповоротній основі для технічного переоснащення виробництва з метою створення додаткових робочих місць для працевлаштування інвалідів, що надійшло від громадських організацій.
Позапланова виїзна ревізія окремих питань фінансово-господарської діяльності Фонду соціального захисту інвалідів є необхідною, оскільки іншим чином встановити порушення законодавства та суми нанесених збитків державі службовими особами підприємства або відсутність порушень чинного законодавства та суми збитків, не можливо.
Відповідно до ст. ст. 91, 92 КПК України у кримінальному провадженні підлягають доказуванню подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення), вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням. Обов'язок доказування покладається на слідчого, прокурора.
Відповідно до ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених КПК України.
Відповідно до п.5 ч.5 та ч.6 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» позапланова ревізія проводиться у разі надходження доручення щодо проведення ревізії у підконтрольних установах від органів прокуратури, в якому містяться факти, що свідчать про порушення підконтрольними установами законів України, перевірку додержання яких віднесено законом до компетенції органів державного фінансового контролю. Позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду.
Відповідно до ч.8 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», орган або особа, що ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до частин п'ятої і сьомої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості.
Відповідно до ч. ч. 7, 11 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», позапланові виїзні ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, проводяться органами державного фінансового контролю за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні. Тривалість позапланової виїзної ревізії не повинна перевищувати 15 робочих днів.
Згідно з п.п. 2.4 та 2.7 Порядку взаємодії органів державної контрольно-ревізійної служби, органів прокуратури, внутрішніх справ, Служби безпеки України, затвердженого Наказом Головного контрольно-ревізійного управління України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Генеральної прокуратури України від 19 жовтня 2006 року № 346/1025/685/53, позапланова виїзна ревізія на об'єкті контролю за зверненням правоохоронного органу проводиться у разі надання ним постанови про призначення ревізії та відповідного рішення суду, яке є дозволом для органу ДКРС на проведення ревізії, у якому зазначаються: підстави проведення ревізії, дата її початку та дата закінчення, номер, дата та підстави порушення кримінальної справи, орган, що порушив кримінальну справу, - для ревізії у суб'єкта господарювання, який не віднесено Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» до підконтрольних установ. Правоохоронний орган у робочому порядку (усно) узгоджує орієнтовну дату початку ревізії із структурним підрозділом (або працівником) органу ДКРС, відповідальним за вирішення оперативних питань взаємодії. Для проведення ревізії за зверненням правоохоронного органу складається відповідно до компетенції органу ДКРС програма ревізії на підставі питань, що містяться у відповідному зверненні, постанові про призначення ревізії, рішенні суду, яка до початку ревізії письмово погоджується з правоохоронним органом, за ініціативою якого проводиться ревізія.
З огляду на викладене, для забезпечення розслідування у кримінальному провадженні та збирання доказів, встановлення розміру ймовірної шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, а також для перевірки законності діяльності Фонду соціального захисту інвалідів, код ЄДРПОУ 00034163, виникла необхідність у проведенні виїзної позапланової ревізії вказаного суб'єкта господарювання за період з 2016 по 2017.
Згідно до відповіді Державної аудиторської служби України на звернення Генеральної прокуратури України, вказана служба зможе розпочати позапланову ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Фонду соціального захисту інвалідів, код ЄДРПОУ 00034163 з 12.06.2017.
Слідчий суддя, заслухавши пояснення прокурора, щодо обставин вчинення ймовірного злочину, приходить до висновку про обґрунтованість клопотання про наявність правових підстав для задоволення клопотання.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 93, 99, 223, 309, 369, 532 КПК України, ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», слідчий суддя,-
У Х В А Л И В :
Клопотання - задовольнити.
Надати дозвіл Державній аудиторській службі України на проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності за період з 2016 по 2017 рік у Фонді соціального захисту інвалідів, код ЄДРПОУ 00034163, за адресою: м. Київ, вул. Глибочицька, 72, строком на 15 робочих днів.
Проведення ревізії доручити Державній аудиторській службі України.
У ході проведення позапланової виїзної ревізії на вирішення Державної аудиторської служби України поставити наступні питання: чи відповідають вимогам чинного законодавства дії Фонду соціального захисту інвалідів при використанні державного фінансування соціальних програм щодо технічного переоснащення виробництва з метою створення додаткових робочих місць для працевлаштування інвалідів підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, створення спеціальних робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2016-2017 роках?
Розкрити Фонду соціального захисту інвалідів, код ЄДРПОУ 00034163 - фахівцям Державної фінансової інспекції України, банківську таємницю на інформацію, необхідну для проведення позапланової виїзної ревізії.
Ухвала слідчого судді оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Слідчий суддя В. М. Карабань