Ухвала суду № 67242090, 11.04.2017, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.04.2017
Номер справи
334/6519/16-а(2-а/334/372/16)
Номер документу
67242090
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

11 квітня 2017 рокусправа № 334/6519/16-а(2-а/334/372/16) Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Божко Л.А.

суддів: Лукманової О.М. Кругового О.О.

за участю секретаря судового засідання: Сонник А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпро апеляційні скарги Управління Пенсійного Фонду України в Дніпровському районі м. Запоріжжя та ОСОБА_1 на постанову Ленінського районного суду м.Запоріжжя від 17 листопада 2016 р. по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Дніпровському районі м. Запоріжжя про визнання дій протиправними та зобов"язання провести перерахунок пенсії, -

В С Т А Н О В И В:

У жовтні 2016 року позивач звернувся із адміністративним позовом до суду, в якому просив суд визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя щодо відмови в призначенні йому пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення із заявою про призначення пенсії за віком.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Запоріжжя здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення із заявою про призначення пенсії за віком з 06.07.2016 року згідно ч. 2 ст. 40 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та в подальшому у цьому розмірі до відповідних змін у законодавстві.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Запоріжжя нарахувати та виплатити грошову допомогу, передбачену пунктом 7-1 Прикінцевих положень Закону від 09.07.2003 №1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі десяти моїх місячних пенсій, обчислених із врахуванням показника середньої заробітної плати в Україні, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії та у 2016 році становить 3263,44 грн.

Постановою Ленінського районного суду м.Запоріжжя від 17 листопада 2016 р. адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Запоріжжя щодо відмови в призначенні позивачу пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення із заявою про призначення пенсії за віком.

Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Запоріжжя здійснити перерахунок та виплату пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення із заявою про призначення пенсії за віком з 01.07.2016 року згідно ч. 2 ст. 40 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум. В іншій частині позову відмовлено.

Не погодившись з постановою суду, позивач та відповідач подали апеляційну скаргу, в якій посилаючись на не повне з'ясування судом обставин справи, просили постанову суду скасувати.

Перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційні скарги сторін підлягають залишенню без задоволення з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивачу була призначена пенсія за вислугу років з 24.09.2008 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» як працівнику охорони здоровя. При первинному призначенні, була призначена пенсія за вислугу років як працівнику освіти 32 роки 7 місяців 28 днів (станом на 23.09.2008 року) та заробітку 2133,19 грн. за період з 01.11 1994р. по 31.10.1999р., з 01.07.2000р. по 31.08.2008р., що розраховано із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (1197,91грн. 1,78076 - коефіцієнт заробітку) у розмірі 872,16 грн.

24.09.2008 року позивачу була призначена пенсія за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» як працівнику освіти. З 24.09.2008 року він знову почав працювати вчителем трудового виховання, тому виплата пенсії йому була призупинена.

06.07.2016 року у зв'язку з досягненням пенсійного віку, позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Запоріжжя з особистою заявою з питання призначення/перерахунку пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії та виплатити недоплачену пенсію з урахуванням виплачених сум за цей період та з питання виплати грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій, на що позивач отримав відповідь про відмову.

Згідно з п. «е» ч. ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення.» працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального трудового стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом міністрів України, незалежно від віку, мають право на пенсію за вислугу років.

Пунктом 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого сі.26 цього Кодексу, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» частини 1 статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення; виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України; порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.2 Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на признання грошової допомоги, та її виплатити, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011р. №1191, до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «є» і «ж» статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що передбачені, зокрема, Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров 45 ЗУ Про загальнообов язкове державне пенсійне страхування я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993р. №909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право п і пенсію за вислугу років».

Пунктом же 5 вказаного Порядку визначено, що грошова допомога надається особам, яким починаючи з 01.10.2011р. призначається пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право па призначення пенсії за вислугу років відповідно до п."е" - "ж" ст..55 Закону України "Про пенсійне забезпечення, і мають, страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 50 років) на таких посадам, а також якщо вони до цього часу не отримували будь-яку пенсію.

Оскільки позивач вже отримував пенсію за вислугу років, відсутні підстави для виплати грошової допомоги.

Крім того, з матеріалів справи вбачається, що 24.09.2008 року позивачу на підставі особистої заяви була призначена пенсія за вислугу років як працівнику освіти при стажі 32 роки 7 місяців 28 днів. Оскільки після призначення пенсії позивач з 25.09.2008 року почав працювати на посаді вчителя трудового навчання, то виплата пенсії була призупинена.

06.07. 2016 року у зв'язку з досягненням пенсійного віку позивач звернувся до управління з особистою заявою з питання призначення/перерахунку пенсії з пенсії за вислугу років на пенсію за віком.

Згідно п.3 ст.45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії.

В апеляційній скарзі відповідач посилається на те, що підстав для застосування показника середньої заробітної плати працівників зайнятих у галузях економіки України за 2012, 2013, 2014 роки при переведенні з пенсії за вислугу років на пенсію за віком у відповідача не було, оскільки заява позивача про призначення пенсії згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є заявою про переведення з одного виду пенсії на інший, при цьому підлягає застосуванню норма частини 3 статті 45 цього закону, а не норма частини 2 статті 40, тобто при переведені з одного виду пенсії на інший підлягає застосуванню показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Проте із вказаними доводами відповідача погодитись не можна з огляду на те, що частиною третьою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. При цьому показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої цим, однак у випадку із заявою позивача мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом.

Так, позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" позивач звернувся вперше.

Крім того, після призначення пенсії за вислугою років, позивач продовжував працювати та сплачувати у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Подібна правова позиція викладена в рішенні Верховного Суду України від 31 березня 2015 року № 21-612а14.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню, постанову суду першої інстанції слід залишити без змін, як таку, що прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Разом з тим, з відповідача на користь державного бюджету підлягає стягненню судовий збір за подання апеляційної скарги, оскільки сплата судового збору була відстрочена до ухвалення судового рішення за результатами розгляду апеляційної скарги. Розмір судового збору, який підлягав сплаті при поданні апеляційної скарги, становив 606,32 грн.

На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1, ст. 198, ст.ст. 200, 205, 206 КАС України суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційні скарги ОСОБА_1 та Управління Пенсійного Фонду України в Дніпровському районі м. Запоріжжя залишити без задоволення.

Постанову Ленінського районного суду м.Запоріжжя від 17 листопада 2016 р. - залишити без змін.

Стягнути з Управління Пенсійного Фонду України в Дніпровському районі м. Запоріжжя на користь спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір за подачу апеляційної скарги у розмірі 606,32 здійснивши зарахування за реквізитами: Отримувач коштів: УДКСУ у Шевченківському районі м. Дніпра; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37989274; Банк отримувача: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області м.Дніпропетровська; Код банку отримувача (МФО): 805012; Рахунок отримувача: 31217206781004; Код класифікації доходів бюджету: 22030101

Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня викладення повного тексту згідно ст.ст. 211-212 КАС України.

Головуючий: Л.А. Божко

Суддя: О.М. Лукманова

Суддя: О.О. Круговий