Єдиний державний реєстр судових рішень Справа№ 2-а-3545 -2009 р.
ПОСТАНОВА
Іменем України
10 листопада 2009 р. Артемівський міськрайонний суд, Донецької області у складі:
головуючого судді - Кушнарьової В.А., при секретарі Єщенко Л.В.
у присутності позивачкиОСОБА_1, та представника відповідача Сташкевич М.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Артемівська справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації Донецької області про визнання бездіяльності незаконною та стягнення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, -
Встановив:
Позивачка ОСОБА_1 має дитину - сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебувала у відпустці по догляду за дитиною (сином ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення ним трирічного віку до 26.09.2008 року.
Управлінням праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації Донецької області, 01.04.2007 року, призначено її допомогу по догляду за дитиною (сином ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1,) до досягнення ним трирічного віку у розмірі - 129,03 грн ., а з 01.10.2007 року 130,64 грн.
Дійсно, відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 року за №2811-XII та Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року №1751, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш 130 грн. Але, незважаючи на нормативно-правове закріплення вказаної вище норми, призначення її допомоги по догляду за дитиною (до досягнення нею трирічного віку у зазначеному розмірі, є грубим порушенням її Конституційних прав, а саме:
Частиною 3 статті 46 Конституції України (що є нормою прямої дії) чітко регламентовано, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму , встановленого законом.
Внаслідок призначення соціальної допомоги - допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що є меншим від гарантованого ст.. 46 Конституції України, відбувається фактичне зниження життєвого рівня громадян, який не може бути нижчим від встановленого законом прожиткового мінімуму (частина третя статті 46 Конституції України), та порушується гарантоване у ст.. 48 Конституції України право кожного на достатній життєвий рівень.
Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року №6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), такі положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік":
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Положення визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення - тобто з 09 липня 2007 року.
Неправомірність дій та рішення Управління праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації Донецької області полягає насамперед у призначенні та виплатах позивачки допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на підставі норм права, які на той час (з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року) вже втратили чинність у зв'язку з неконституційністю .
Таким чином, Управлінням праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації Донецької області за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно, недонараховано, і недоотримано суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у розмірі 1900,51 гр., які позивачка просить стягнути з відповідача. Позивачка просить визнанати бездіяльность відповідача незаконною та стягнути недоотриману державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку у сумі 1900,51 гр.
Представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації Донецької області заперечує проти позову з тих підстав, що позивачка отримувала грошову допомогу по догляду за дитиною (на ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1) до досягнення ним трирічного віку в розмірі відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми" від 11.01.2007 № 13.
На підставі ст.56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006 № 489-У було зупинено дію ст.43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" від 18.01.2001 № 2240-111, в якій правлінням фонду соціального страхування встановлювалось допомогу по догляду за дитиноюдо досягнення нею трирічного віку, для застрахованих осіб, в розмірі не менше розміру прожиткового мінімуму (за рахунок коштів правління фонду). Відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв"язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" та Державним бюджетом на 2007 рік була встановленна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців. але не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб (для застрахованих осіб).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку" від 16.01.2007 № 32 (відповідно до ст.56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"), допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 1 січня 2007 року призначається органами праці та соціального захисту населення за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам.
В ч.2 ст.95 Конституції України передбачено, що виключно Законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Згідно п.5 ч. 1 ст.4 Бюджетного кодексу України до нормативно-правовнх актів, які регулюють бюджетні відносини в Україні, належать нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, які прийняті на підставі та на виконання Бюджетного кодексу та інших законів України. Ст.4 Бюджетного кодексу України встановлено, що при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, які не суперечать положенням Конституції України, цього кодексу та Закону України "Про Державний бюджет України".
Управління праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня, яке у своїй діяльності підпорядковується головному розпоряднику та діяльність якого координується через нього: відповідне до ч.4 ст. 22 Бюджетного кодексу головний розпорядник бюджетних коштів отримує бюджети призначення шляхом їх затвердження у законі про Державний бюджет України, доводить у встановленному порядку до розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня відомості про обсяги асигнувань, забезпечує управління бюджетними асигнуваннями, затверджує кошторисі розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.
Відповідно до ч.2 ст. 51 Бюджетного Кодексу, до затвердженого бюджетного розпису розпорядники коштів Державного бюджету України одержують бюджетні асигнування, що є підставою для затвердження кошторисів. Затвердження, а також коригування протягом бюджетного року кошторисів бюджетних установ здійснюється розпорядниками коштів відповідно до затвердженого бюджетого розпису Державного бюджету. Кошторис є основним плановим документом бюджетної установи, який надає повноваження щодо здійснення видатків, визначає обсяг і спрямування коштів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення цілей, визначених на бюджетний період відповідно до бюджетних призначень. Розпорядники бюджетних коштів беруть зобов'язання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами (ч.5 ст.51 Бюджетного кодексу України).
Виходячи з існуючих фінансових можливостей, держава гарантує виплату зазначеної допомоги в розмірі, встановленому в постанові Кабінету Міністрів України "Деяки питання і виплати допомоги сім'ям з дітьми" №13 від 11.01.2007.
До того ж Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 № 6-рп/2007 по спр. № 1-29/2007 визнані неконституційними деякі положення статей ЗУ "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006 №489-V щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і не внесенні відповідні зміни до законодавства, але не визані неконституційними та не відмінені положення статей постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми" від 11.01.2007 №13 (зі змінами від 11.07.2007).
Виплати, передбачені Законом України "Про державну допомогу сім "ям з дітьми", які базуються на виплаті встановленного законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, виплачувались в розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2007 року № 13. В зазначеній постанові допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку при з начається у розмірі, що дорівнює різниці між 50% пржиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 23% зазаначеного прожиткового мінімуму.
Фінасування витрат, пов'язаних з виплатою допомоги, здійснювались з розрахунку розміру сум визначених постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми" від 11.01.2007. №13.
Згідно цього встановленного розміру позивачки було перераховано зазаначену грошову допомогу за період з 09.07.2007 по 01.01.2008.
Відповідно до ст.99 КАС адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду. Для звернення до адміністративного суду встановлюється річний строк, який обчислюється з дня коли особа дізналась або повинна була дізнатись про пропушення своїх прав, свобод чи інтересів:
Згідно ст.100 КАС України- порушення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову.
З огляду на те, що виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється з КЕКВ 1341 «Виплата пенсій та допомог», КФК 090303 «Державна соціальна допомога по догляду за дитиною до 3-х років» р/р № 35411018001961, в ГУ ДК у Донецькій обл., МФО 834016, ЄДРПОУ 25953988 . за рахунок коштів субвенції з Державного бюджету України місцевим бюджетам, виконуючи рішення суду виникає загроза невиконання поточних зобов"язань та утворення заборгованості з цих виплат перед іншими отримувачами допомоги.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.95 Конституції України; ст.ст.49. 51, 56. 59, 88, 99.100 КАС України представник відповідача просить суд відмовити позивачки у задоволенні позовних вимог.
Суд заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
В судовому засіданні встановлено, що позивачка по справі, перебувала у відпустці по догляду за дитиною (синомОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1) до досягнення ним трирічного віку.
Управлінням праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації Донецької області, призначено та виплачувалася допомога по догляду за дитиною (сином ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1) до досягнення ним трирічного віку у розмірі - 129,03 грн., а з 01.10.2007 року 130,64 грн.
Виходячи з існуючих фінансових можливостей, держава гарантує виплату зазначеної допомоги в розмірі, встановленому в постанові Кабінету Міністрів України "Деяки питання і виплати допомоги сім'ям з дітьми" №13 від 11.01.2007.
До того ж Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 № 6-рп/2007 по спр. № 1-29/2007 визнані неконституційними деякі положення статей ЗУ "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006 №489-V щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і не внесенні відповідні зміни до законодавства, але не визані неконституційними та не відмінені положення статей постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми" від 11.01.2007 №13 (зі змінами від 11.07.2007).
Виплати, передбачені Законом України "Про державну допомогу сім "ям з дітьми", які базуються на виплаті встановленного законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, виплачувались в розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2007 року № 13. В зазначеній постанові допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку при з начається у розмірі, що дорівнює різниці між 50% пржиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 23% зазаначеного прожиткового мінімуму.
Фінасування витрат, пов'язаних з виплатою допомоги, здійснювались з розрахунку розміру сум визначених постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми" від 11.01.2007. №13.
Відповідно до ст.99 КАС адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду. Для звернення до адміністративного суду встановлюється річний строк, який обчислюється з дня коли особа дізналась або повинна була дізнатись про пропушення своїх прав, свобод чи інтересів:
Згідно ст.100 КАС України- порушення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову.
Керуючись ст.. ст.. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 100 КАС України, суд
Постановив:
ОСОБА_1 відмовити у задоволенні позовних вимог до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації Донецької області про визнання бездіяльності незаконною та стягнення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку.
Повний текст постанови виготовлено 11 листопаду 2009 року. На постанову суду подається заява про апеляційне оскарження протягом 10 днів.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Апеляційного суду Донецької області протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова винесена у нарадчий кімнаті.
Суддя /підпис/ В.А. Кушнарьова
Постанова не набула законної сили.
Копія вірна: Суддя Секретар
Справа№ 2-а-3545 -2009 р.
ПОСТАНОВА
Іменем України
Вступна та резолютивна частини
10 листопада 2009 р. Артемівський міськрайонний суд, Донецької області у складі:
головуючого судді - Кушнарьової В.А., при секретарі Єщенко Л.В.
у присутності позивачки ОСОБА_1., та представника відповідача Сташкевич М.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Артемівська справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації Донецької області про визнання бездіяльності незаконною та стягнення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, -
Постановив:
ОСОБА_1 відмовити у задоволенні позовних вимог до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації Донецької області про визнання бездіяльності незаконною та стягнення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку.
На постанову суду подається заява про апеляційне оскарження протягом 10 днів. Апеляційна скарга на постанову суду подається до Апеляційного суду Донецької області протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова винесена у нарадчий кімнаті.
Суддя В.А.Кушнарьова