ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 червня 2017 року справа № 813/1417/17
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Гулкевич І.З.,
секретар судового засідання Мергель І.Р.
за участю:
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області про визнання протиправною відмову та зобовязання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ :
ОСОБА_3 звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, в якому просить:
-визнати протиправною відмову № С-21/0-758/6-17 від 02.02.2017 року у наданні дозволу позивачу на розроблення (виготовлення) проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 2га у власність для ведення особистого селянського господарства;
-зобовязати відповідача повторно розглянути клопотання позивача від 30.12.2016 року щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач 30.12.2016 року звернувся до відповідача із клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2га у власність за рахунок категорії земель сільськогосподарського призначення у складі земель запасу для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населеного пункту на території Великоглібовицької сільської ради Перемишлянського району Львівської області із додатками: схемою розміщення земельної ділянки, на якій зазначено місце розташування земельної ділянки, копією паспорта та документа про присвоєння ідентифікаційного номера в державному реєстрі платників податку.
Розглянувши вказане клопотання відповідачем відповідно до листа від 02.02.2017 року відмовлено у задоволенні вказаного клопотання з покликанням на відсутність погодження Великоглібовицької сільської ради щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства. На переконання позивача така відмова є безпідставною, з огляду на те, що цільове призначення ділянки зазначеної у клопотанні відповідає виду використання, для якого вона просила надати таку у власність; земельна ділянка, яка знаходиться за межами Великоглібовицької сільської ради Перемишлянського району Львівської області, є вільною. Враховуючи вищевикладене, з позиції позивача, таку відмову слід визнати протиправною та зобовязати відповідача повторно розглянути клопотання позивача.
Представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, з підстав, викладених у позовній заяві, просив таку задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечив з підстав, викладених у письмовому запереченні від 16.05.2017 року за вх.№11043 (а.с.27-30). Зазначив, що в результаті розгляду звернення позивача, відповідачем скеровано лист до Великоглібовицької сільської ради Перемишлянського району, яка проінформувала відповідача, що сільська рада заперечує у підготовці по розробленні матеріалів щодо надання дозволу на розроблення документації із землеустрою по виділенню земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства, в тому числі і позивачу.Пояснив, що відповідно до доручення віце-премєр-міністра України від 08.10.2014 року № 37732/0/1-14 та рішення колегії Держземагентства України № 2/1 від 14.10.2014 року ГУ Держгеокадастру у Львівській області при прийнятті рішення щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності зобовязане враховувати обовязковість погодження надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з органами місцевого самоврядування. Дорученням голови ЛОДА від 10.02.2015 року № 13/0/6-15, з метою налагодження взаємодії ГУ Держземагентства у Львівській області та органами місцевого самоврядування, з врахуванням наказу державного агентства земельних ресурсів України від 15.10.2014 року № 328 «Про введення в дію рішень колегії Держземагентства України від 14.10.2014 року», а саме: п. 3, зобовязано відповідача забезпечити обовязкове врахування позиції органів місцевого самоврядування при прийнятті рішень щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності на етапі надання дозволу на розроблення відповідної документації із землеустрою. Таким чином, у звязку із відсутністю погодження Великоглібовицької сільської ради Перемишлянського району Львівської області надання відповідного дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, відмова відповідача є правомір6ною, а у задоволенні позову належить відмовити.
Суд заслухав пояснення представників сторін, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності і встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
30.12.2016 року ОСОБА_3 звернулась із клопотанням до ГУ Держгеокадастру у Львівській області із клопотанням, в якому просила надати їй дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га, для ведення особистого сільського господарства за рахунок земель згідно КВЦПЗ 01: Землі сільськогосподарського призначення (4623381800:02:000:0767); яка розташована за адресою: Перемишлянський район Великоглібовецька сільська рада, 300м. до с. Підмонастир.
Також повідомила, що вона раніше право на безоплатну приватизацію земельної ділянки за даним цільовим призначенням згадно ст.ст. 116, 118 Земельного кодексу України не використала (а.с.14).
Згідно з листом „Про розгляд клопотання № С-21/0-758/6-17 від 02.02.2017 року ГУ Держгеокадастру розглянуло клопотання ОСОБА_3 та повідомило, що відповідно до доручення Віце-премєр-міністра України №37732/0/1-14 від 08.10.2014р., рішення коолегії Держземагентства України № 2/1 від 14.10.2014р. та доручення голови Львівської облдержадміністрації №13/0/6-15 від 10.02.2015р. ГУ Держгеокадастру у Львівській області при прийнятті рішень щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності враховує обовязковість погодження надання дозволів на розроблення документації із землеутрою з органами місцевого самоврядування. Враховуючи вищенаведене, відсутність погодження Великоглібовицької сільської ради, ГУ Держгеокадастру відмовляє у наданні дозволу на виготовлення проекту землеутрою щодо відведення земельної ділянки (а.с.15).
Позивач, вважаючи вказану відмову протиправною, та, з метою відновлення порушеного права, звернулася із вказаним позовом до суду.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів згідно з ч. 2 цієї ж статті можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Юрисдикція адміністративних судів відповідно до ч. 1 ст. 17 КАС України поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Закріплений у ч. 1 ст. 11 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Предметом доказування відповідно до ч. 1 ст. 138 КАС України є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
Відповідно п. є-1 ч. 1 ст. 15-1 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених ЗК України.
Приписами ст. 122 ЗК України передбачено повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування, а саме центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Згідно з ч. 6 ст. 118 цього ж Кодексу громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (ч. 7 ст. 116 ЗК України).
Отже, вказаною частиною ст. 116 ЗК України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні згаданого дозволу.
Наказом Держземагенства України № 328 від 15.10.2014р. введено в дію рішення колегії Держземагенства України від 14.10.2014р., в тому числі рішення №2/1.
Відповідно до рішення колегії Держземагенства України №2/1 начальникам головних управлінь Держземагентства в областях, м. Києві за зверненнями юридичних та фізичних осіб щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які не перебувають у їхньому користуванні, що надходитимуть з 15 жовтня 2014 року, забезпечити обов'язкове направлення на розгляд місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності на етапі надання згоди на розроблення відповідної документації із землеустрою. Під час розгляду клопотань про надання дозволів на розроблення документації із землеустрою щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності надсилати органам місцевого самоврядування (сільським, селищним, міським радам) за місцем розташування земельної ділянки запити про висловлення позиції щодо можливості надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, на підставі якої зазначені земельні ділянки можуть бути передані у власність або користування. До запиту додавати копії клопотань та графічних матеріалів до них.
У запиті необхідно зазначати прохання до відповідного органу місцевого самоврядування протягом десяти календарних днів з дня отримання запиту письмово висловити позицію із зазначеного питання; інформувати орган місцевого самоврядування, що відсутність протягом зазначеного строку мотивованих заперечень є мовчазною згодою на надання дозволу на розроблення відповідної документації із землеустрою.
У разі надходження у десятиденний строк від органу місцевого самоврядування мотивованих заперечень стосовно надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, які безпосередньо передбачені законом, зокрема частиною сьомою статті 118 та частиною третьою статті 123 Земельного кодексу України, відмовляти заявникові у задоволенні відповідного клопотання.
У разі якщо у десятиденний строк відповідний орган місцевого самоврядування письмово або за замовчанням погодив (не надав мотивованих заперечень) надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності або надав заперечення, які суперечать вимогам чинного законодавства, забезпечувати у встановленому порядку розгляд клопотань заявників з урахуванням зазначених обставин.
Підсумовуючи викладене слід зазначити, що підставою відмови заявнику можуть бути лише мотивовані заперечення органу місцевого самоврядування, які передбачені виключно законом (ч.7 ст.118 ЗК України) та які надійшли у десятиденний строк.
За відсутності мотивованих заперечень ГУ Держгеокадастру у Львівській області повинно забезпечити розгляд клопотання у встановленому порядку.
Так, до матеріалів справи долучено лист ГУ Держгеокадастру у Львівській області „Про висловлення позиції щодо можливості надання дозволу на розроблення документації із землеустрою № С-20/0-145/6-17 від 13.01.2017 року (а.с.41).
Відповідно до вказаного листа відповідач повідомив про надходження клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Великоглібовицької сільської ради Перемишлянського району, зокрема, від ОСОБА_3 та просив перевірити бажане розташування земельних ділянок на відповідність затвердженому генеральному плану населеного пункту та іншій містобудівній і землевпорядній документації розробленій на місцевому рівні, якими обгрунтовуються довгострокові стратегії планування та забудови території населеного пункту і розвитку відповідної територіальної громади, а також висловити у найкоротший термін з дня отримання запиту, позиції щодо можливості надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, на підставі якої зазначена земельна ділянка може бути передна у власність.
На вказаний лист надійшла відповідь від Великоглібовицької сільської ради Перемишлянського району Львівської області „Про висловлення позиції щодо можливості надання дозволу на розроблення документації із землеустрою № 111 від 24.04.2017 року (а.с.42).
Так, повідомлено про відсутність можливості та заперечено у підготовці по розробленню матеріалів щодо надання дозволу на розроблення документації із землеустрою по виділенню земельних ділянок у власність для ведення особистогоселянського господарства кожному по 2 га, зокрема, ОСОБА_3 Також повідомлено про відсутність можливості надання в подальшому таких масивів (ділянок), так як на даний час сільська рада першочергово забезпечує такими земельними ділянками учасників АТО, мешканців Великоглібовецької сільської ради, а також активно працює над розробкою генерального плану села із залученням нових земельних ділянок (для розвитку інфраструктури), які знаходяться за межами Великоглібовицької сільської ради.
Суд зважає на вказаний лист Великоглібовицької сільської ради, однак, не може констатувати належну аргументованість відповідного заперечення відповідно до приписів ч. 7 ст. 118 ЗК України.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням встановлених обставин у справі суд дійшов висновку, що відповідачем не було дотримано критерію обґрунтованості при прийнятті оскаржуваного рішення, а тому суд вважає його протиправним. У зв'язку з цим, позовні вимоги ОСОБА_3 про скасування рішення ГУ Держгеокадастру у Львівській області, викладене у формі листа № 13654/0-6929/6-16 від 04.11.2016 «Про розгляд клопотання» є обґрунтованими та такими, що слід задовольнити.
Виходячи із положень пункту 10.3. Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про судове рішення в адміністративній справі" від 20.05.2013 № 7, обґрунтованості позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення відповідача, суд дійшов переконання, що відповідача необхідно зобов'язати повторно розглянути та вирішити у встановленому законодавством порядку клопотання ОСОБА_3 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства.
Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, сплачений позивачем судовий збір в розмірі 1282,20 гривень слід стягнути на її користь з відповідача за рахунок бюджетний асигнувань.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 128, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задоволити повністю.
Визнати протиправною відмову №С-21/0-758/6-17 від 02.02.2017 року Головного управління Держгеокадастру у Львівській області у надані дозволу ОСОБА_3 на розроблення (виготовлення) проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 2 га у власність для ведення особистого селянського господарства.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Львівській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_3 від 30.12.2016 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства.
Присудити на користь ОСОБА_3 судовий збір у сумі 640,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Львівській області (пр.-т.Чорновола,4, м. Львів, ЄДРПОУ 39769942).
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Гулкевич І.З.