Постанова № 67236874, 19.06.2017, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.06.2017
Номер справи
805/1201/17-а
Номер документу
67236874
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 червня 2017 р. Справа №805/1201/17-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час прийняття постанови: 12 година 15 хвилин

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабіча С.І., за участю секретаря судового засідання Мангуш З.В. та представників сторін:

позивача - не з'явився;

відповідача - не з'явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Донецькій області до Публічного акціонерного товариства "Шахта ім. О.Ф. Засядька" про застосування заходів реагування,

В С Т А Н О В И В:

Державна екологічна інспекція у Донецькій області звернулась до суду з позовом до Публічного акціонерного товариства "Шахта ім. О.Ф. Засядька" про застосування заходів реагування.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в період з 15.11.2016 року по 28.11.2016 року Державною екологічною інспекцією у Донецькій області на виконання Наказу № 197 від 11.11.2016 року проведено позапланову перевірку дотримання вимог природногоохороного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря Відокремленим підрозділом "Дорожнє будівельне управління" Публічного акціонерного товариства "Шахта ім. О.Ф. Засядька" місце знаходження: Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Дем'яна Бідного, буд. 115.

В ході перевірки було встановлено, що відповідач не дотримується вимог Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря ПАТ «Шахта ім. О.Ф. Засядька» від 03.03.2012 року за № 1424255000-138.

25 листопада 2016 року старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Молчановим О.С., 28 листопада 2016 року Державними інспектороми з охорони навколишнього природного середовища Черняком О.О. та Наумовим В.О. на головного механіка Відокремленого підрозділу "Дорожнє будівельне управління" Публічного акціонерного товариства "Шахта ім. О.Ф. Засядька" ОСОБА_4 складені протоколи про адміністративні правопорушення № 000234 від 25.11.2016 року, № 000219 від 28.11.2016 року за ч. 1 ст. 78 КУпАП. та № 000100 від 28.11.2016 року за ч. 2 ст. 79 КУпАП. В подальшому 28.11.2016 року Державною екологічною інспекцією у Донецькій області винесені постанови № 03/154, № 04-12 та № 03/155 про накладення адміністративного стягнення в розмірі 170 грн., 272 грн., 272 грн. та припис б/н про усунення порушень.

Позивач просив застосувати до Відокремленого підрозділу "Дорожнє будівельне управління" Публічного акціонерного товариства "Шахта ім. О.Ф. Засядька" заходи реагування у вигляді тимчасової заборони (зупинки) використання джерела № 6 - сушильний барабан асфальтозмішувача та тимчасової заборони (зупинки) використання котлу на твердому паливі, не передбаченого Дозволом на викиди № 1424255000-138 від 03.03.2012 року.

Представник Відокремленого підрозділу "Дорожнє будівельне управління" Публічного акціонерного товариства "Шахта ім. О.Ф. Засядька" проти задоволення позовних вимог заперечував, надав через канцелярію суду заперечення на позовну заяву у яких зазначив, що вимоги щодо виконання умов Дозволу № 1424255000-138 від 03.03.2012 року на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами підприємством виконані у повному обсязі. Документи, які підтверджують виконання умов Дозволу знаходяться у адміністрації ПАТ «Шахта ім. О.Ф. Засядька», яка розташована у м. Донецьку, але отримати зазначені документи відповідач не має можливості у зв'язку з проведенням АТО у м. Донецьку. Також відповідач зазначив, що 03.03.2017 року закінчилась дія Дозволу № 1424255000-138 від 03.03.2012 року на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, у зв'язку з чим асфальтобетонний завод не має права працювати та фактично не працює. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі та встановив наступні обставини.

Позивач - Державна екологічна інспекція у Донецькій області, код ЄДРПОУ 38034476, утворено у відповідності до Постанови КМУ від 14.09.2011 року № 955 "Про утворення територіальних органів Державної екологічної інспекції".

Згідно п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію у Донецькій області, затвердженого Наказом Державної екологічної інспекції України № 136 від 12.12.2011 року Державна екологічна інспекція у Донецькій області є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується.

Відповідно до п.п. 4.2. п. 4 Положення про Державну екологічну інспекцію у Донецькій області, затвердженого Наказом Державної екологічної інспекції України № 136 від 12.12.2011 року Держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог: законодавства про охорону атмосферного повітря щодо, крім іншого, наявності та додержання дозволів на викиди забруднюючих речовин.

Відповідач - Публічне акціонерне товариство "Шахта ім. О.Ф. Засядька" зареєстроване за адресою 86065, Донецька область, м. Авдіївка, проїзд Індустріальний, буд. 1, код ЄДРПОУ 00174846.

В період з 15.11.2016 року по 28.11.2016 року Державною екологічною інспекцією у Донецькій області на виконання Наказу № 197 від 11.11.2016 року проведено позапланову перевірку дотримання вимог природногоохороного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря Відокремленим підрозділом "Дорожнє будівельне управління" Публічного акціонерного товариства "Шахта ім. О.Ф. Засядька" місце знаходження: Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Дем'яна Бідного, буд. 115, на підставі якої складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами.

В ході перевірки було встановлено, що відповідач не дотримується вимог Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами ПАТ «Шахта ім. О.Ф. Засядька» від 03.03.2012 року за № 1424255000-138, що є порушенням природоохоронного законодавства, а саме: не здійснено інструментально - лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел, відповідно до вимог Дозволу на викиди від 03.03.2012 №1424255000-138, що є порушенням ст.10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

Відповідачем порушені «Правила технічної експлуатації установок очистки газу» затверджені Наказом Мінприроди України № 52 від 06.02.2009 року, а саме:

- п.2.2.2 Правил, відсутній наказ про призначення осіб, відповідальних за технічний стан, обслуговування і безпечну експлуатацію ГОУ, проведення поточних, планових і капітальних ремонтів, утримання у справному стані пристроїв відбору проб, систем, контролю та засобів автоматики, ведення журналу обліку робочого часу ГОУ на підприємстві;

- п.2.2.3 Правил, не розроблено інструкцію з експлуатації ГОУ відповідно до умов її роботи;

- п.2.2.3 Правил, не здійснюється технічне навчання і перевірку знань інженерно - технічного персоналу та обслуговуючого персоналу, залученого до експлуатації ГОУ;

- п.2.2.5 Правил Паспорт на ГОУ не розроблений.

Також відповідач не здійснює ведення форми первинної облікової документації № ПОД-2 "Журнал обліку виконання заходів з метою охорони атмосферного повітря", що є порушенням п.5 Порядку ведення державного обліку в галузі охорони атмосферного повітря, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2001 року № 1655.

Всупереч вимогам ст.10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» та вимог Дозволу на викиди від 03.03.2012 №1424255000-138 відповідачем на джерелі № 6 до 01.01.2016 року не виконано реконструкцію або заміну пальників сушильного барабану з впровадженням автоматичної системи контролю горіння та не виконано досягнення концентрації у газах, що відходять (оксиду вуглецю не більше 250 мг/м3); не виконано заміну зношеного пилоочисного устаткування сушильного барабану асфальтозмішувача на сучасне пилоочисне обладнання з загальною ефективністю очищення не менше 99% та не виконано досягнення концентрації пилу не більше 50 мг/м3, ванадію та його сполук (в перерахунку на пятиокис ванадію) не більше 5 мг/м3, відповідно до умов Дозволу на викиди від 03.03.2012 №1424255000-138.

Також позивачем встановлено, що відповідачем не надано документів, які підтверджують виконання Заходу на джерелі № 6 щодо заміни пильників а саме: акти виконаних робіт, накладні на придбання обладнання, результати вимірювань по джерелу №6, які підтверджують досягнення нормативної концентрації забруднюючих речовин у газах та не здійснено заміни існуючого пилоочисного обладнання (ГОУ) на сучасне пилоочисне обладнання, з загальною ефективністю очищення не менше 99%, що підтверджують інструментальні виміри змісту суспендованих забруднюючих речовин на ГОУ.

Під час перевірки відповідачем надано звіт який виконано аналітичним відділом ТОВ «Донецьк екологія ЛТД», свідоцтво №ВЛ-028-1/2015, від 23.04.2015 року (акт перевірки відповідності фактичних параметрів установки очистки газу проектним (ефективність роботи ГОУ) на джерелі викиду №6 від 18.07.2016 року) загальна ефективність роботи установки в оптимальному режимі при контрольній завантаженості технологічного обладнання становить за ступенями очищення: Іст. - 81,2%, Ист. - 63,1%, загальна ефективність - 94,1%, але відповідно до звіту та Дозволу на викиди від 03.03.2012 року за № 1424255000-138 масова фактична концентрація забруднюючих речовин (суспендованих твердих частинок) у газопиловому потоці за результатами інструментальних вимірів на виході складає 323 мг/м3 при затвердженому граничнодопустимому викиді з 01.01.2016 року - 50 мг/м3. Інструментальні виміри ванадію та його сполук (в перерахунку на п'ятиокис ванадію) не проводилися.

Під час перевірки було зафіксовано невиконання умов Дозволу на викиди, а саме не виконано закриття пересилки сировини з підвітряного боку неорганізованих джерел викидів № 8, № 9, що є порушенням ст.10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» та були виявлені стаціонарні джерела викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що не передбачені Дозволом на викиди від 03.03.2012 №1424255000-138, а саме: саморобний котел на твердому паливі, який знаходиться в побутовому приміщенні на промисловому майданчику ВП «ДБУ ПАТ «Шахта ім. О.Ф. Засядько», що є порушенням ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області підприємству було видано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами за № 1424255000-138 від 03.03.2012 року терміном дії до 03.03.2017 року, який у відповідності до ст. 5 "Дія документів дозвільного характеру" Закон України № 1669-VII від 02.09.2014 року "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" на час проведення перевірки є дійсний.

Відповідно до наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 264 від 05.07.2004 року, за результатами перевірки був складений протокол про адміністративне правопорушення № 000100 від 28.11.2016 та винесена постанова про накладення адміністративного стягнення № 03/155 від 28.11.2016 року по відношенню до начальника ВП «ДБУ ПАТ «Шахта ім. О.Ф. Засядько».

Вказаною постановою начальника ВП «ДБУ ПАТ «Шахта ім. О.Ф. Засядько» ОСОБА_5 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч. 2 ст. 79 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 136 грн.

Згідно наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 264 від 05.07.2004 року, за результатами перевірки був складений протокол про адміністративне правопорушення № 000234 від 25.11.2016 року та винесена постанова про накладення адміністративного стягнення № 03/154 від 25.11.2016 року по відношенню до головного механіка ВП «ДБУ ПАТ «Шахта ім. О.Ф. Засядько».

Вказаною постановою головного механіка ВП «ДБУ ПАТ «Шахта ім. О.Ф. Засядько» ОСОБА_4 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 78 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 85,00 грн.

Також згідно наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 264 від 05.07.2004 року, за результатами перевірки був складений протокол про адміністративне правопорушення № 000219 від 28.11.2016 року та винесена постанова про накладення адміністративного стягнення № 04-12 від 28.11.2016 року по відношенню до головного механіка ВП «ДБУ ПАТ «Шахта ім. О.Ф. Засядько».

Вказаною постановою головного механіка ВП «ДБУ ПАТ «Шахта ім. О.Ф. Засядько»ОСОБА_4 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 78 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 136, 00 грн.

01.07.2013 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Кодексу цивільного захисту України" від 02.10.2012 року № 5404-VI, яким вносяться зміни до низки законодавчих актів, зокрема до Кодексу адміністративного судочинства України та Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності". Відповідно до даних нормативно - правових актів Державна екологічна інспекція у Донецькій області з 01.07.2013 року припинила самостійно приймати рішення про тимчасові заборони (обмеження) діяльності суб'єктів господарювання та рішення про відновлення їх діяльності.

Державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Відповідно до ст. 51 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", при проектуванні, розміщенні, будівництві, введенні в дію нових і реконструкції діючих підприємств, споруд та інших об'єктів, удосконаленні існуючих і впровадженні нових технологічних процесів та устаткування, а також в процесі експлуатації цих об'єктів забезпечується екологічна безпека людей, раціональне використання природних ресурсів, додержання нормативів шкідливих впливів на навколишнє природне середовище. При цьому повинні передбачатися вловлювання, утилізація, знешкодження шкідливих речовин і відходів або повна їх ліквідація, виконання інших вимог щодо охорони навколишнього природного середовища і здоров'я людей.

Підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.

Проекти господарської та іншої діяльності повинні мати матеріали оцінки її впливу на навколишнє природне середовище і здоров'я людей.

Оцінка здійснюється з урахуванням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, екологічної ємкості даної території, стану навколишнього природного середовища в місці, де планується розміщення об'єктів, екологічних прогнозів, перспектив соціально-економічного розвитку регіону, потужності та видів сукупного впливу шкідливих факторів та об'єктів на навколишнє природне середовище.

Підприємства, установи та організації, які розміщують, проектують, будують, реконструюють, технічно переозброюють, вводять в дію підприємства, споруди та інші об'єкти, а також проводять дослідну діяльність, що за їх оцінкою може негативно вплинути на стан навколишнього природного середовища, подають центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, спеціальну заяву про це.

Забороняється введення в дію підприємств, споруд та інших об'єктів, на яких не забезпечено в повному обсязі додержання всіх екологічних вимог і виконання заходів, передбачених у проектах на будівництво та реконструкцію (розширення та технічне переоснащення).

Відповідно до ст. 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів; забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік; заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря; забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок; забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин; використовувати метрологічні атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел; здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря; своєчасно і в повному обсязі сплачувати екологічний податок.

Виконання заходів щодо охорони атмосферного повітря не повинно призводити до забруднення ґрунтів, вод та інших природних об'єктів.

Відповідно до ст. 12 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

Згідно ч. 7 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Згідно з частиною п'ятою статті 4 зазначеного Закону виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Також, ч. 8 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено, що припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснює перевірку.

Згідно з вимогами ч. 5 ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу.

Відповідно до Постанови КМУ № 302 від 13.03.2002 року дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами - це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам -підприємцям експлуатувати об'єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші.

Тобто, порушення правил викиду в атмосферу різних забруднюючих речовин може відбуватись, у тому числі, шляхом викидів забруднюючих речовин без дозволу спеціально уповноважених державних органів.

Відповідно до "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 639 від 10.12.2008 року та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 року за № 48/16064, наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря вважаються викиди забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, уключаючи окремі забруднюючі речовини, викиди яких підлягають регулюванню відповідно до законодавства.

Крім того, забруднююча речовина, відповідно до вимог зазначеної Методики, це речовина хімічного або біологічного походження, що присутня або надходить в атмосферне повітря і може прямо або опосередковано справляти негативний вплив на здоров'я та стан навколишнього природного середовища.

Відповідно до ст. 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності українського народу і права власника від його імені здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених законом.

Отже, з огляду на вищевикладене, Публічним акціонерним товариством "Шахта ім. О.Ф. Засядька" порушені ст. 51 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та ст. 12 Закону України "Про охорону атмосферного повітря.

Згідно з Положенням про Державну екологічну інспекцію України, затвердженим указом Президента України від 13.04.2011 року № 454/2011, одним з основних завдань Державної екологічної інспекції України є реалізація державної політики зі здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів; додержанням режиму територій та об'єктів природно-заповідного фонду; за екологічною та радіаційною безпекою (у тому числі у пунктах пропуску через державний кордон і в зоні діяльності митниць призначення та відправлення) під час імпорту, експорту та транзиту вантажів і транспортних засобів; біологічною і генетичною безпекою щодо біологічних об'єктів природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів (ГМО) у відкритій системі; поводженням з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами) і небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами.

Відповідно до п. 4 вказаного Положення Державна екологічна інспекція України відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону атмосферного повітря.

Структурним підрозділом Державної екологічної служби України, що обслуговує територію Донецької області є Державна екологічна інспекція в Донецькій області.

Відповідно до п. 3 Положення про Державну екологічну інспекцію у Донецькій області (затвердженого наказом Державної екологічної служби України від 12.12.2011 року № 136), основними завданнями Держекоінспекції в Донецькій області є реалізація повноважень Держекоінспекції України у межах Донецької області, за винятком території та об'єктів, віднесених до зони діяльності Державної Азовської морської екологічної інспекції.

Частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що а адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог про застосування заходів реагування до Публічного акціонерного товариства "Шахта ім. О.Ф. Засядька" у повному обсязі.

Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Донецькій області до Публічного акціонерного товариства "Шахта ім. О.Ф. Засядька" про застосування заходів реагування - задовольнити повністю.

Застосувати до Публічного акціонерного товариства "Шахта ім. О.Ф. Засядька" (86065, Донецька область, м. Авдіївка, проїзд Індустріальний, буд. 1, код ЄДРПОУ 00174846) заходи реагування у вигляді тимчасової заборони (зупинки) використання джерела викидів № 6 - сушильний барабан асфальтозмішувача.

Застосувати до Публічного акціонерного товариства "Шахта ім. О.Ф. Засядька" (86065, Донецька область, м. Авдіївка, проїзд Індустріальний, буд. 1, код ЄДРПОУ 00174846) заходи реагування у вигляді тимчасової заборони (зупинки) використання котла на твердому паливі, не передбаченого Дозволом на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами № 1424255000-138 від 03.03.2012 року.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частини проголошені у судовому засіданні 19 червня 2017 року.

Постанову складено у повному обсязі 23 червня 2017 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України (проголошення вступної та резолютивної частин постанови), а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Бабіч С.І.