
Справа №: 653/1388/17
Провадження № 2-а/653/50/17
П О С Т А Н О В А
іменем України
12.06.2017 року Генічеський районний суд Херсонської області в складі:
головуючого - судді Венглєвської Н.Б.,
секретаря Копєйко Д.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління соціального захисту населення Генічеської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг,
ВСТАНОВИВ:
Управління соціального захисту населення Генічеської районної державної адміністрації в особі начальника управління ОСОБА_2 звернулося до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі 4537 грн. 87 коп..
В обґрунтування позову посилається на те, що відповідно до поданої заявивід 27.11.2015 року та «Про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» відповідачу на підставі рішення Генічеського РУСЗН «Про призначення допомоги переміщеним особам на проживання» від 08.12.2015 року, було призначено щомісячну адресну допомогу з 27.11.2015 року по 03.05.2016 року в розмірі 884 грн. щомісячно. ЇЇ було ознайомлено із порядком призначення допомоги, затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 року №505 «Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення анти терористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг». Зокрема п. 6 вказаного порядку зазначено, що грошова допомога не призначається у разі коли будь-хто з членів сімї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення анти терористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
Фахівцем управління під час проведення перевіркиправильності та повноти інформації, наданої відповідачем, було виявлено факт подання недостовірної інформації, що впливає на призначення адресної допомоги, а саме: відповідачем не зазначено про наявність у неї нерухомого майна, що знаходиться на території Полтавської області та яке належить їй на праві приватної власності.
Таким чином, згідно з актом проведення перевірки правильності та повноти інформації, наданої заявником для призначення адресної допомоги від 27.11.2015 року та розрахунку суми переплаченої допомоги, сума переплати допомоги в період з листопада 2015 року по квітень 2016 року, становить 4537 грн. 87 коп.
Позивачем вживались заходи для досудового врегулювання спору, зокрема шляхом повідомлення № 10/09-676 від 26.04.2016 р. відповідачу було запропоновано в місячний термін добровільно внести на рахунок позивача суму надміру виплаченої адресної допомоги в розмірі 4537.87 грн., проте на даний час відповідач кошти на рахунок позивача не сплатив.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю, посилаючись на обставини позову. Пояснила, що в ході перевірки достовірності поданої інформації особами, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення анти терористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, з метою отримання ними адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, було встановлено, що ОСОБА_1 на праві приватної власності має житловий будинок, розташований по вул.. Колгоспна, 10 в с. Малі Сорочинці Миргородського району Полтавської області, право власності на який за нею було зареєстровано 21.01.2009 року. У звязку з чим, ОСОБА_1, будучи особою яка переміщується з тимчасово окупованої території України, районів проведення анти терористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, однак яка має на праві приватної власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення анти терористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, не має права на отримання адресної допомоги, визначеної порядком призначення допомоги, затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 року №505 «Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення анти терористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг». Але остання, 27.11.2015 року звертаючись з відповідною заявою не зазначила відомості, щодо належного їй нерухомого майна, внаслідок чого неправомірно отримувала призначену допомогу з листопада 2015 року по квітень 2016 року у загальному розмірі 4537, 87 грн.
Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги визнала частково, вказала, що їй нічого невідомо було про наявність у неї майна, зареєстрованого 2009 року, оскільки вона його не реєструвала, а замість неї право власності зареєструвала її опікун. Не згодна сплачувати кошти у звязку з їх відсутністю.
Дослідивши докази по справі, заслухавши пояснення представника позивача, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, оскільки позовні вимоги є обґрунтованими та доведеними.
У відповідності до вимог ч. 1 ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Згідно до ч.1ст. 71 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так відповідно до п. 2 порядку призначення допомоги, затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 року №505 «Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення анти терористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
Пунктом 6 вищевказаного порядку визначено, що грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сімї має у власності житлове приміщення/ частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання.
Судом на підставі матеріалів справи встановлено, що відповідачу відповідно до її заяви про призначення адресної допомоги від 27.11.2015рішенням Генічеського РУСЗН «Про призначення допомоги переміщеним особам на проживання» від 08.12.2015 року, було призначено щомісячну адресну допомогу з 27.11.2015 року по 03.05.2016 року в розмірі 884 грн. щомісячно, що підтверджується відповідним розрахунком.
Відповідно до акту проведення перевірки та повноти інформації, що надається заявником для призначення допомоги, встановлено факт надання недостовірної інформації про наявність/відсутність нерухомого майна, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, а саме не зазначено про наявність у неї нерухомого майна, що підтверджено інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження обєктів нерухомого майна щодо субєкта №58096698 від 25.04.2016 року.
Внаслідок чого відповідачу протягом періоду з 27.11.2015 року по 03.05.2016 року були надмірно виплачені кошти в сумі 4537.87 грн..
Як вбачається з матеріалів справи, адресна допомога особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг призначались згідно з заявою про призначення такої допомоги власноруч заповненоювідповідачем, в яких ОСОБА_1 зазначала, зокрема, про відсутність у неї будь-якого нерухомого майна.
Повідомленням № 10/09-676 від 26.04.2016 р. відповідачу було запропоновано в місячний термін добровільно внести на рахунок позивача суму надміру виплаченої адресної допомоги в розмірі 4537.87 грн., що нею було залишено поза увагою.
Згідно з п. 11 зазначеного Порядку, суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сімї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Таким чином, судом встановлено, що відповідач надав недостовірну інформацію про наявність нерухомого майна під час заповненнязаяви про надання адресної допомоги, на підставі зазначених вище правових норм та враховуючи, що відповідачнадмірно виплаченої суми такої допомоги добровільно не відшкодував, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Посилання ОСОБА_1, щодо того, що їй нічого не було відомо про майно, зареєстроване за нею 2009 року, судом сприймається критично, оскільки як вбачається в наданого витягу, право власності було зареєстровано на підставі свідоцтва про право на спадщину, та особисто поданій ОСОБА_1 заяви, що унеможливлює оформлення права власності іншою особою
Разом з тим, враховуючи майновий стан відповідача, а саме те, що остання ніде не працює, має на своєму утриманні малолітню дитину, суд вважає можливим відповідно до ст. 88 КАС України звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору.
На підставі викладеного, керуючисьст.ст.6, 10, 11, 18, 69-71, 86, 122, 128, 158, 160-163 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов Управління соціального захисту населення Генічеської районної державної адміністрації - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ід. номер НОМЕР_1, проживаючої ІНФОРМАЦІЯ_2 на користь управління соціального захисту населення Генічеської райдержадміністрації (р/р 35210050001621, МФО 820172, УДКСУ у Генічеському районі, ЄДРПОУ 03198184) грошові кошти в сумі 4537/чотири тисячі пятсот тридцять сім/ гривень 87 копійок в рахунок відшкодування виплаченої надміру допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Генічеський районний суд в 10 денний строк з моменту її проголошення /отримання/.
Суддя Н.Б. Венглєвська