Рішення № 67223979, 15.06.2017, Чаплинський районний суд Херсонської області

Дата ухвалення
15.06.2017
Номер справи
665/2508/16-ц
Номер документу
67223979
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

набрало чинності "___"____20____р. Справа № 665/2508/16-ц

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" червня 2017 р.

Чаплинський районний суд Херсонської області в складі:

головуючої судді: Пилипенко І.О.,

при секретарях: Ткаченко Л.Г., Зінченко С.І.,

за участю позивача: ОСОБА_1,

представника головного управління Держгеокадастру у Херсонській області - Аммосова О.Г.,

представника відповідача - Чаплинської районної державної адміністрації в Херсонській області - Добровольського В.О.,

представника відповідача - приватного підприємства «Органік Сістемс» Сухорукової І.В.,

представника третьої особи - Чаплинської селищної ради Фаустова О.Г.,

представника відповідача ОСОБА_7 - ОСОБА_8,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Чаплинка Херсонської області цивільну справу за позовом заступника керівника Генічеської місцевої прокуратури Херсонської області в інтересах держави: Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області до ОСОБА_7, Чаплинської районної державної адміністрації Херсонської області, приватного підприємства «Органік Сістемс», третя особа - Чаплинська селищна рада Херсонської області про визнання незаконним розпорядження, недійсним договору оренди землі та вилучення з користування земельної ділянки, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суду із зазначеним позовом, посилаючись на те, що 11.09.2014 р. на адресу прокуратури надійшли матеріали Чаплинського міжрайонного відділу УСБУ в Херсонській області від 10.09.2014 стосовно виявлених порушень в діяльності посадових осіб Чаплинської районної державної адміністрації Херсонської області з приводу протиправного розпорядження земельною ділянкою сільськогосподарського призначення загальною площею 520,6532 га, яка надана в оренду громадянину ОСОБА_7.08.08.2011 ОСОБА_7 подано заяву на ім'я голови Чаплинської районної державної адміністрації, з проханням виділити 525,5 га земель сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства. Розглянувши вищевказану заяву, головою Чаплинської райдержадміністрації прийнято розпорядження № 368 від 05.09.2011 «Про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання договору оренди на земельну ділянку для створення та ведення фермерського господарства», яким надано дозвіл ОСОБА_7 на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання договору оренди орієнтовною площею 525,5 га ріллі, для створення та ведення фермерського господарства, терміном на 3 роки із земель запасу Чаплинської селищної ради. Надалі розпорядженням голови Чаплинської районної державної адміністрації № 567 від 22.12.2011 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання договору оренди земельної ділянки» затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання договору оренди земельної ділянки ОСОБА_7 для створення та ведення фермерського господарства, загальною площею 520,6523 га ріллі, із земель запасу Чаплинської селищної ради та надано в оренду зазначену земельну ділянку терміном на 15 років.

На виконання вказаного розпорядження, 27 грудня 2011 року між Чаплинською районною державною адміністрацією та громадянином ОСОБА_7 укладено договір оренди землі, предметом якого виступала земельна ділянка сільськогосподарського призначення загальною площею 520,6523 га із земель запасу Чаплинської селищної ОСОБА_7 не маючи наміру створювати та вести фермерське господарство, 01.10.2013 зазначену земельну ділянку передано в суборенду ПП «ОРГАНІК СІСТЕМС», про що свідчать 7 договорів суборенди землі.Зазначені розпорядження голови Чаплинської районної державної адміністрації Херсонської області прийняті всупереч вимог закону та підлягають скасуванню, а договори оренди та суборенди земельних ділянок - визнанню недійсними.

На відсутність у ОСОБА_7 наміру займатись фермерським господарством та на його дійсну мету вказує й те, що останній, не створював фермерського господарства та через рік після одержання вказаних земель в оренду, передав всі отримані земельні ділянки в суборенду ПП «ОРГАНІК СІСТЕМС». Зазначене підтверджує, що дійсний намір ОСОБА_7 спрямований на штучне використання процедури створення фермерського господарства як пільгового порядку одержання земель державної власності в оренду поза передбаченою законодавством процедурою земельних торгів та подальшої передачі в суборенду ПП «ОРГАНІК СІСТЕМС», яке в порушення вимог ст.ст. 124, 134 Земельного кодексу України, без проведення земельних торгів, отримало земельні ділянки сільськогосподарського призначення площею понад 520 га. Крім того, в порушення ч.1 ст. 8 Закону України «Про оренду землі» не погоджено з орендодавцем питання передачі земельної ділянки в суборенду. За таких умов, для укладання договорів суборенди, в обов'язковому порядку необхідно було отримати дозвіл компетентного органу, чого відповідачами не було зроблено.

Також в порушення норм законодавства, що регулює відносини в сфері орендних відносин об'єктом яких є земля, вказаний договір оренди землі та договори суборенди були укладені без проведення обов'язкової нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки. Про цю обставину зазначено в листі Відділу Держгеокадастру в Чаплинському районі Херсонської області № 22-2120-99.3-999/2-16 від 06.12.2016, згідно якого громадянином ОСОБА_7 технічна документація з нормативної грошової оцінки не розроблялась, та, згідно листа Чаплинської районної ради Херсонської області № 429/01-13 від 09.12.2016 на затвердження не подавалась. Цим же листом Відділу Держгеокадастру в Чаплинському районі Херсонської області, повідомлено, що на даний час вартість земельної ділянки складає 18 066 041,27 грн. із розрахунку вартості 1 га ріллі по Херсонській області. Таким чином, встановлення орендної плати здійснено не від нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки, як це передбачено законодавством, а від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Херсонській області, що в свою чергу є порушенням вимог ст. 21 Закону України «Про оренду землі», ч. 1 п. 289.1 ст.289 ПК України та ч. 1 ст. 13 Закону України «Про оцінку земель», що в свою чергу тягне визнання правочину незаконними на підставі ст.ст. 203, 215 ЦК України.

Просить суд визнати незаконним та скасувати розпорядження Чаплинської районної державної адміністрації Херсонської області № 567 від 22.12.2011 р. «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання договору оренди земельної ділянки», якими затверджено технічну документацію із землеустрою та передано в оренду ОСОБА_7 земельні ділянки загальною площею 520,6523 га із земель запасу Чаплинської селищної ради Херсонської області. Визнати недійсним на майбутнє договір оренди земельної ділянки площею 520,6523 га у тому числі 520,6523 га ріллі богарної із земель запасу Чаплинської селищної ради, вартістю 18 066 041,27 (вісімнадцять мільйонів шістдесят шість тисяч сорок одна) грн. 27 коп., укладений 27 грудня 2011 року між Чаплинською районною державною адміністрацією Херсонської області та громадянином ОСОБА_7 Визнати на майбутнє недійсними договори суборенди земельних ділянок укладених громадянином ОСОБА_7 та ПП «ОРГАНІК СІСТЕМС»: договір суборенди від 01.10.2013 р. відносно земельної ділянки загальною площею 157,9304 гектарів, в тому числі рілля - 157,9304 гектарів, що має кадастровий номер НОМЕР_1; договір суборенди від 01.10.2013 відносно земельної ділянки загальною площею 86,1749 гектарів, в тому числі рілля - 86,1749 гектарів, що має кадастровий номер НОМЕР_2; договір суборенди від 01.10.2013 відносно земельної ділянки загальною площею 39,6636 гектарів, в тому числі рілля - 39,6636 гектарів, що має кадастровий номер НОМЕР_3 договір суборенди від 01.10.2013 відносно земельної ділянки загальною площею 19,9997 гектарів, в тому числі рілля - 19,9997 гектарів, що має кадастровий номер НОМЕР_4; договір суборенди від 01.10.2013 відносно земельної ділянки загальною площею 80,0001 гектарів, в тому числі рілля - 80,0001 гектарів, що має кадастровий номер НОМЕР_5; договір суборенди від 01.10.2013 відносно земельної ділянки загальною площею 71,8816 гектарів, в тому числі рілля - 71,8816 гектарів, що має кадастровий номер НОМЕР_6; договір суборенди від 01.10.2013 відносно земельної ділянки загальною площею 64,9994 гектарів, в тому числі рілля - 64,9994 гектарів, що має кадастровий номер НОМЕР_7 Вилучити з користування ПП «ОРГАНІК СІСТЕМС» (75600, Херсонська обл., Голопристанський р-н, м. Гола Пристань, вул. і Травня, б.304, код 34739300) земельні ділянки сільськогосподарського призначення із земель запасу Чаплинської селищної ради Херсонської області загальною площею 520,6523 га в тому числі ріллі 520,6523 га, у складі:

кадастровий номер НОМЕР_1 та площею 157,9304 га.,

кадастровий номер НОМЕР_2 та площею 86,1749 га, кадастровий номер НОМЕР_8 та площею 39,6636 га, кадастровий номер НОМЕР_4 та площею 19,9997 га, кадастровий номер НОМЕР_5 та площею 80,0001 га, кадастровий номер НОМЕР_6 та площею 71,8816 га, кадастровий номер НОМЕР_9 та площею 64,9994 га, вартістю 18 066 041,27 (вісімнадцять мільйонів шістдесят шість тисяч сорок одна) грн. 27 коп. та передати їх державі в особі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (код ЄДРПОУ 39766281, м. Херсон, вул. 40 років Жовтня, 136-А).

В судовому засіданні позивач - прокурор, який діє в інтересах держави Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області позовні вимоги уточнив та просив суд визнати незаконним та скасувати розпорядження Чаплинської районної державної адміністрації Херсонської області № 567 від 22.12.2011 р. «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання договору оренди земельної ділянки», якими затверджено технічну документацію із землеустрою та передано в оренду ОСОБА_7 земельні ділянки загальною площею 520,6523 га із земель запасу Чаплинської селищної ради Херсонської області. Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки площею 520,6523 га у тому числі 520,6523 га ріллі богарної із земель запасу Чаплинської селищної ради, вартістю 18 066 041,27 (вісімнадцять мільйонів шістдесят шість тисяч сорок одна) грн. 27 коп., укладений 27 грудня 201 1 року між Чаплинською районною державною адміністрацією Херсонської області та громадянином ОСОБА_7 Визнати недійсними договори суборенди земельних ділянок укладених громадянином ОСОБА_7 та ПП «ОРГАНІК СІСТЕМС»: договір суборенди від 01.10.2013 р. відносно земельної ділянки загальною площею 157,9304 гектарів, в тому числі рілля - 157,9304 гектарів, що має кадастровий номер НОМЕР_1; договір суборенди від 01.10.2013 відносно земельної ділянки загальною площею 86,1749 гектарів, в тому числі рілля - 86,1749 гектарів, що має кадастровий номер НОМЕР_2; договір суборенди від 01.10.2013 відносно земельної ділянки загальною площею 39,6636 гектарів, в тому числі рілля - 39,6636 гектарів, що має кадастровий номер НОМЕР_3 договір суборенди від 01.10.2013 відносно земельної ділянки загальною площею 19,9997 гектарів, в тому числі рілля - 19,9997 гектарів, що має кадастровий номер НОМЕР_4; договір суборенди від 01.10.2013 відносно земельної ділянки загальною площею 80,0001 гектарів, в тому числі рілля - 80,0001 гектарів, що має кадастровий номер НОМЕР_5; договір суборенди від 01.10.2013 відносно земельної ділянки загальною площею 71,8816 гектарів, в тому числі рілля - 71,8816 гектарів, що має кадастровий номер НОМЕР_6; договір суборенди від 01.10.2013 відносно земельної ділянки загальною площею 64,9994 гектарів, в тому числі рілля - 64,9994 гектарів, що має кадастровий номер НОМЕР_7 Вилучити з користування ПП «ОРГАНІК СІСТЕМС» (75600, Херсонська обл., Голопристанський р-н, м. Гола Пристань, вул. і Травня, б.304, код 34739300) земельні ділянки сільськогосподарського призначення із земель запасу Чаплинської селищної ради Херсонської області загальною площею 520,6523 га в тому числі ріллі 520,6523 га, у складі:

кадастровий номер НОМЕР_1 та площею 157,9304 га.,

кадастровий номер НОМЕР_2 та площею 86,1749 га, кадастровий номер НОМЕР_8 та площею 39,6636 га,

кадастровий номер НОМЕР_4 та площею 19,9997 га,

кадастровий номер НОМЕР_5 та площею 80,0001 га,

кадастровий номер НОМЕР_6 та площею 71,8816 га,

кадастровий номер НОМЕР_9 та площею 64,9994 га, вартістю 18 066 041,27 (вісімнадцять мільйонів шістдесят шість тисяч сорок одна) грн. 27 коп. та передати їх державі в особі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (код ЄДРПОУ 39766281, м. Херсон, вул. 40 років Жовтня, 136-А). Уточнені позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав зазначених в позовній заяві та просив суд їх задовольнити.

Представник головного управління Держгеокадастру у Херсонській області - Аммосов О.Г. в судовому засіданні позовні вимоги викладені прокурором підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача ОСОБА_7 - ОСОБА_8 в судовому засіданні позовні вимоги визнала частково та суду показала, що після отримання в оренду земельної ділянки загальною площею 520,6523 га із земель запасу Чаплинської селищної ради Херсонської області, відповідач через рік уклав договори суборенди спірної земельної ділянки, оскільки зрозумів, що самостійно обробляти її не в змозі. При цьому, вважає не обґрунтованими викладені вимоги прокурора, щодо встановлення орендної плати не від нормативної грошової оцінки, оскільки укладеним договором про оренду землі сторонами погоджено розмір орендної плати, зокрема 3 відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки; заборгованості по сплаті орендної плати у відповідача немає. Окрім того, з листом до відповідача Чаплинська районна державна адміністрація щодо зміни орендної плати не зверталась. В частині позовних вимог про визнання недійсними договори суборенди земельних ділянок укладених громадянином ОСОБА_7 та ПП «Органік Сістемс», то вказані вимоги визнає в повному обсязі.

Представник відповідача Чаплинської районної державної адміністрації Херсонської області Добровольський В.О. в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та суду показав, що розпорядження Чаплинської районної державної адміністрації Херсоснької області №567 від 22.12.2011 року «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання договору оренди земельної ділянки», якими затверджено технічну документацію із землеустрою та передано в оренду ОСОБА_7 земельні ділянки загальною площею 520,6523 га із земель запасу Чаплинської селищної ради Херсонської області - нормативний акт індивідуальної дії, який з моменту його виконання вичерпав свою дію, тому в цій частині позову слід розглядати в порядку адміністративного судочинства. Окрім того, станом на 2011 рік, коли приймалось розпорядження це не суперечило чинному на той час Земельному законодавству. Щодо посилання позивача на укладання спірних договорів без проведення обов'язкової нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки, то вважає дані вимогу безпідставною, оскільки сторонами в договорі погоджено розмір орендної плати, зокрема 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що не суперечить законодавству. Також не погоджується із посиланням прокурора про те, що відсутній дозвіл з орендодавцем щодо передачі земельної ділянки, в суборенду, оскільки в матеріалах справи міститься письмова відповідь Чаплинської районної державної адміністрації в Херсонській області від 30.09.2013 року вих.№10/96/01-43, з якого слідує, що районною державною адміністрацією, надається згода на передачу земельної ділянки в суборенду. Окрім того, послався на сплив позовної давності щодо заявлених позовних вимог.

Представник відповідача приватного підприємства «Органік Сістемс» Сухорукова І.В. в судове засідання не з'явилася подала до суду письмову заяву про розгляд справи за її відсутності.

Представника третьої особи - Чаплинської селищної ради Котелевич М.О. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав із підстав зазначених в позовній заяві.

Суд, заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи та докази по справі в їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідно до копії заяви ОСОБА_7 від 08.08.2011 року, яка адресована голові Чаплинської районної державної адміністрації ОСОБА_10, ОСОБА_7 просить виділити 525,5 га., землі сільського господарського призначення із резерв Чаплинської селищної ради, які раніше орендувались СФГ «Таврія» для ведення сільськогосподарського виробництва на основі знову створеного фермерського господарства.

Розпорядженням голови районної Державної адміністрації Чаплинського району, Херсонської області від 05.09.2011 року №361 надано громадянину ОСОБА_7 дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання договору оренди орієнтованою площею 525,5 га. для створення та введення фермерського господарства, терміном на 3 роки із земель запасу Чаплинської селищної ради. Громадянину ОСОБА_7 у місячний термін з дня прийняття розпорядження замовити в землевпорядній організації виготовлення технічної документації та надати її на затвердження.

Розпорядженням голови районної Державної адміністрації Чаплинського району, Херсонської області від 22.12.2011 року №567 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання договору оренди земельної ділянки» затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання договору оренди земельної ділянки ОСОБА_7 для створення та ведення фермерського господарства, загальною площею 520,6523 га ріллі, із земель запасу Чаплинської селищної ради. Надано ОСОБА_7 в оренду земельну ділянку загальною площею 520,6523 га ріллі для створення фермерського господарства, терміном на 15 років. Встановлено орендну плату за оренду 1 га ріллі на протязі 1 року використання в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі з урахуванням коефіцієнту індексації, що складає 341 грн. за 1 га.в подальшому переглядати розмір орендної плати відповідно до законодавства. Строки та порядок виплати орендної плати обумовити в договорі оренди. ОСОБА_7 у 10-денний термін укласти договір оренди земельної ділянки та провести його державну реєстрацію, дотримуватись екологічної безпеки землекористування та родючості ґрунтів.

27.12.2011 року на підставі розпорядження Чаплинської районної державної адміністрації Херсонської області від 22.12.2011 року №567 між Чаплинською районною державною адміністрацією та ОСОБА_7 був укладений договір оренди земельної ділянки площею 520,6523 га., у тому числі рілля: 520,6523 га., рілля зрошувальна - 0,0000 га., яка знаходиться в адміністративних межах Чаплинської селищної ради, Чаплинського району, Херсонської області із земель запасу сільськогосподарського призначення Чаплинської селищної ради (а.с. 18).

Відповідно до п.8 та п.п.15-16 договору оренди, договір укладено на 15 років, земельна ділянка передається в оренду для створення та ведення фермерського господарства. Цільове призначення земельної ділянки - землі сільськогосподарського призначення.

Згідно п.18договору оренди передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням технічної документації із землеустрою. Підставою розроблення технічної документації із землеустрою щодо складання договору оренди земельної ділянки є: розпорядження голови Чаплинської районної державної адміністрації від 05.09.2011 року №368 «Про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання договору оренди на земельну ділянку для створення та ведення фермерського господарства».

Пунктом 30 договору оренди передбачено, що орендар має право самостійно господарювати на землі із дотриманням умов цього договору; за письмовою згодою орендодавця зводити виробничі та інші будівлі й споруди, передавати її в суборенду.

Договір оренди зареєстровано відділом держкомзему в Чаплинському районі Херсонської області 28.02.2012 року (а.с. 21).

Згідно копії листа ОСОБА_11, який діяв в інтересах ОСОБА_7 від 23.09.2013 року, який адресована голові Чаплинської районної державної адміністрації Бондаренку М.В. про те, що він просить надати дозвіл на передачу в суборенду ПП «Органік Сістемс» земельної ділянки загальною площею 520,6523 га., у тому числі рілля - 520,6523га із земель запасу сільськогосподарського призначення на адміністративній території Чаплинської селищної ради.

З копії відповіді Чаплинської районної державної адміністрації в Херсонській області (яка є володільцем спірної земельної ділянки) від 30.09.2013 року вих.№10/96/01-43, яка надана на запит ОСОБА_11, який діяв в інтересах ОСОБА_7 слідує, що за результатами розгляду вказаного клопотання, з метою забезпечення ефективного використання сільськогосподарських земель за цільовим призначенням, наповнення місцевого бюджету та зважаючи, що земельна ділянка в подальшому використовується підприємством, клопотання підлягає задоволенню, тому районною державною адміністрацією, відповідно до ст. 8 Закону України «Про оренду землі» надається згода на передачу земельної ділянки в суборенду враховуючи, що умовами договору суборенди земельної ділянки повинні обмежуватися умовами договору оренди землі не суперечити йому. Укладений договір суборенди підлягає державній реєстрації в порядку встановленому законодавством.

01.10.2013 року ОСОБА_7 в особі представника ОСОБА_11 уклав сім договорів суборенди спірної земельної ділянки із ПП «Органік Сістемс», договір зареєстровано 28.02.2012 року.

Відповідно до п.п.1-2 договорів суборенди, орендар надає, а суборендар приймає в строкове платне користування земельні ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної власності, які знаходяться в адміністративних межах Чаплинської селищної ради Херсонської області. В суборенду передаються земельні ділянки:

загальною площею 157,9304 гектарів, кадастровий номер НОМЕР_1;

загальною площею 86,1749 га. та кадастровий номер НОМЕР_2;

загальною площею 39,6636 га та кадастровий номер НОМЕР_3

загальною площею 19,9997 га та кадастровий номер НОМЕР_4;

загальною площею 80,0001 га та кадастровий номер НОМЕР_5;

загальною площею 71,8816 га та кадастровий номер НОМЕР_6;

загальною площею 64,9994 га та кадастровий НОМЕР_10

Пунктами 15-17 Договорів суборенди передбачено, що земельна ділянка передається в суборенду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.Цільове призначення земельної ділянки - землі сільськогосподарського призначення. Суборендар зобов'язаний забезпечити збереження родючості ґрунтів.

10.09.2014 року за вих..№7124/441-174 Служба безпеки України листом повідомила прокурора Чаплинського району Херсонської області про те, що ПП «Органік Сімстем» безпідставно використовує земельну ділянку площею 520,6532 га., із земель запасу Чаплинської селищної ради, а в діях Бондаренко М.В. містяться окремі ознаки вчинення кримінального правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.. 364 КК України, і в діях ОСОБА_11 містяться окремі ознаки вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст.. 190 КК України.

Згідно копії витягу із ЄРДР №12014230250000770 від 15.09.2014 року заявник (потерпілий) ОСОБА_7, від прокуратури Чаплинського району надійшли матеріали щодо порушень посадовими особами Чаплинської РДА, під час виконання функції контролю за використанням земель комунальної власності.

Щодо вимог позивача про визнання незаконним та скасування розпорядження Чаплинської районної державної адміністрації Херсонської області № 567 від 22.12.2011 р. «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання договору оренди земельної ділянки», якими затверджено технічну документацію із землеустрою та передано в оренду ОСОБА_7 земельні ділянки загальною площею 520,6523 га із земель запасу Чаплинської селищної ради Херсонської області, суд виходить із наступного.

Як на підставу своїх вимог в цій частині позивач в своїй позовній заяві посилається на те, що в порушення вимог Закону України «Про фермерське господарство» ОСОБА_7 не мав наміру створювати та вести фермерське господарство, а також те, що спірна земельна ділянка в порушення вимог ст.124, ст.134 ЗК України була передана ОСОБА_7 без проведення земельних торгів.

Питання надання земельних ділянок державної або комунальної власності в оренду для створення фермерських господарств регулюється Земельним кодексом України та Законом України "Про фермерське господарство" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Частиною 1 ст. 116 Земельного кодексу України встановлено,що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Згідно із ч.4 ст. 122 Земельного кодексу України обласні державні адміністрації передають земельні ділянки на їх території із земель державної власності у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів для всіх потреб, крім випадків, визначених частинами третьою, сьомою цієї статті.

Частинами 1 статті 1 Закону України «Про фермерське господарство» передбачено, що фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.

Відповідно до ст.124 Земельного Кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу,чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Частинами 2 та 3 ст.134 ЗК України визначені випадки, коли земельні торги не проводяться, а передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється в порядку, встановленому ст. 123 цього Кодексу. Зокрема, земельні торги не проводяться при передачі громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства.

Відповідно до ч.2 ст. 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).

Частиною 3 ст. 123 ЗК України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Відповідно до ч.1 ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство» (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації. Для отримання у власність або в оренду земельної ділянки із земель комунальної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до місцевої ради.

У заяві зазначаються: бажаний розмір і місце розташування ділянки, кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. До заяви додаються документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.

Відтак, у заяві про надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства повинно бути зазначено не лише про бажаний розмір і місце розташування ділянки, але й обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства, що не передбачено загальними вимогами викладеними у ст.123 ЗК України.

У відповідності до ч.ч.1,2 ст.360-7 ЦПК України рішення Верховного Суду України, прийняте за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідності із рішенням Верховного Суду України.

У справі за № 6-2902цс15 ( постанова від 03.02.2016 року) Верховним Судом України висловлена така правова позиція:

При вирішенні позовних вимог про законність рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства застосуванню підлягають правила надання (передачі) земельних ділянок для ведення фермерського господарства, згідно із статтею 7 Закону України № 973-IV «Про фермерське господарство» як спеціального по відношенню до статті 123 ЗК України.

За змістом статей 1, 7, 8 Закону України № 973-IV «Про фермерське господарство» заява громадянина про надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства повинна містити комплекс передбачених частиною першою статті 7 Закону № 973-IV умов і обставин.

У свою чергу, розглядаючи заяву громадянина по суті, орган виконавчої влади чи місцевого самоврядування (а в разі переданого на розгляд суду спору - суд) повинен дати оцінку обставинам і умовам, зазначеним у заяві, перевірити доводи заявника, наведені на обґрунтування розміру земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства, в тому числі щодо наявності трудових і матеріальних ресурсів.

За наслідками зазначеної перевірки орган державної виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування повинен пересвідчитися в дійсності волевиявлення заявника, наявності в нього бажання створити фермерське господарство та спроможності вести господарство такого виду - виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих для ведення фермерського господарства.

У протилежному випадку відсутність належної перевірки, формальний підхід до вирішення заяви громадянина створює передумови для невиправданого, штучного використання процедури створення фермерського господарства як спрощеного, пільгового порядку одержання іншими приватними суб'єктами в користування земель державної чи комунальної власності поза передбаченою законом обов'язковою процедурою - без проведення земельних торгів.

З матеріалів справи вбачається, що розпорядженням голови райдержадміністрації від 22.12.2011 року №567, на підставі якого в подальшому був укладений та зареєстрований спірний договір оренди землі, вказане рішення було прийнято на підставі заяви ОСОБА_7 поданої на ім'я голови райдержадміністрації.

Як пояснив представник райдержадміністрації, виключно на підставі даних документів та змісту поданої заяви було прийняте розпорядження. Наявність письмової заяви ОСОБА_7 щодо конкретної земельної ділянки та його ксерокопії паспорта, було розцінене як бажання та волевиявлення щодо створення фермерського господарства.

З письмової заяви ОСОБА_7 від 08.08.2011 року щодо виділення йому 525,5 га., земель сільськогосподарського призначення із резерв Чаплинської селищної ради, слідує, що на обґрунтування цієї заяви ним лише вказано про те, що він просить виділити вказані землі, які раніше орендувались СФГ «Таврія» для ведення сільськогосподарського виробництва на основі знову створеного фермерського господарства.

Із відповіді Держсільгоспінспекції в Херсонській області від 21.12.2016 року слідує, що за ОСОБА_7 сільськогосподарської та іншої техніки у Держсільгоспінспекції в Херсонській області не зареєстровано.

В судовому засіданні представник ОСОБА_7 - ОСОБА_8 вказала про те, що ОСОБА_7 фермерського господарства до цього часу не створив та не зареєстрував, оскільки законодавством не передбачені терміни реєстрації фермерського господарства. При отриманні вказаних земельних ділянок він не мав будь-якої сільськогосподарської техніки та засобів для обробітку та вирощування сільськогосподарської продукції, тому і уклав договори суборенди, оскільки зрозумів, що немає змоги самостійно обробляти земельну ділянку.

Враховуючи викладене, судом встановлено, що у своїй заяві ОСОБА_7 лише вказав бажану площу, яку він просить виділити, зокрема 525,5 га., земель сільськогосподарського призначення із резерв Чаплинської селищної ради, при цьому взагалі не обґрунтував їх розмірів з урахуванням можливості обробітку, не обґрунтував необхідність отримання такої великої площі земельної ділянки та не зазначив, при цьому самі перспективи діяльності фермерського господарства, зокрема, не наведено доказів наявності створення та ведення фермерського господарства, а також наявності сільськогосподарської техніки та інших засобів обробітку землі таких великих площ.

Окрім того, відповідачем ОСОБА_7 та Чаплинською районною державною адміністрацією не надано суду жодного належного та допустимого доказу щодо створення ним фермерського господарства як на час укладення договору оренди, так і на час розгляду справи, а також відсутності в матеріалах справи будь-яких доказів щодо ведення ОСОБА_7 такого обсягу господарської діяльності, тому суд приходить до висновку про формальний підхід до розгляду заяви ОСОБА_7 про надання йому земельної ділянки для створення та ведення фермерського господарства та прийняття відповідного рішення, оскільки як встановлено в судовому засіданні ОСОБА_7 не мав наміру створювати фермерське господарство, а переслідував мету використання процедури створення фермерського господарства як спрощеного, пільгового порядку одержання іншими приватними суб'єктами в користування спірної земельної ділянки державної власності поза передбаченою законом обов'язковою процедурою без проведення земельних торгів.

З огляду на досліджені обставини справи та надані сторонами докази, суд приходить до висновку, що передача земельної ділянки ОСОБА_7, відбулася фактично всупереч вимогам ст..7Закону України «Про фермерське господарство», ст.123, ст.124 ЗК України без проведення земельних торгів та є підставою для визнання незаконним відповідного розпорядження Чаплинської районної державної адміністрації Херсонської області №567 від 22.12.2011 року і похідних від цього правочинів, зокрема укладання договорів суборенди.

Щодо вимог позивача про те, що договір оренди землі та договори суборенди були укладені без проведення обов'язкової нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки, то суд вважає за необхідне зазначити.

Відповідно до копії розпорядження голови районної Державної адміністрації Чаплинського району, Херсонської області від 22.12.2011 року №567 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання договору оренди земельної ділянки» затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання договору оренди земельної ділянки ОСОБА_7 для створення та ведення фермерського господарства, загальною площею 520,6523 га ріллі, із земель запасу Чаплинської селищної ради. Надано ОСОБА_7 в оренду земельну ділянку загальною площею 520,6523 га ріллі для створення фермерського господарства, терміном на 15 років. Встановлено орендну плату за оренду 1 га ріллі на протязі 1 року використання в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі з урахуванням коефіцієнту індексації, що складає 341 грн. за 1 га.в подальшому переглядати розмір орендної плати відповідно до законодавства. Строки та порядок виплати орендної плати обумовити в договорі оренди.

Згідно п. 9 договору оренди землі від 27 грудня 2011 року орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі: 3 відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що складає 341 грн./1 га., а саме 177542,44 грн. на рік, орендна плата сплачується щомісячно в розмірі 14795,20 грн. на розрахунковий рахунок Чаплинської селищної ради. У 15-денний термін після державної реєстрації договору оренди землі здійснити попередню оплату орендної плати в розмірі 25% від річної суми, а саме 44385,61 грн.

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про оренду землі» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України,Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

За змістом ч. 1 ст. 15 Закону України «Про оренду землі» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог ст. ст. 46, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.

Статтею 1 Закону України «Про оцінку землі» встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Частиною 1 ст. 13 цього Закону визначено випадки обов'язкового проведення грошової оцінки земельних ділянок. Зокрема, нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі: визначення розміру земельного податку, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, який затверджений наказом Держкомзему України 27.01.2006р. № 18/15/21/11 передбачено, що нормативна грошова оцінка земель використовується для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (п.1.3). Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться суб'єктами оціночної діяльності, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою (п.1.7). За результатами нормативно грошової оцінки земель складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (п.4).

Згідно листа відділу Держгеокадастру у Чаплинському районі Херсонської області від 06.12.2016 року №222120-99.3-999/2-16 технічна документація про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, площею 520,6523 га., ОСОБА_7 та ПП «Органік Сістемс» не розроблялась. Вартість даної земельної длянки з розрахунку вартості 1 га. ріллі по Херсонській області, становить 18066041,27 грн. (а.с.30).

З відповіді Чаплинської районної ради Херсонської області від 05.12.2016 року №72\5358 слідує, що на затвердження в 2011-2015 р.р. до Чаплинської районної ради технічна документація з нормативної грошової оцінки земельної ділянки , загальною площею 520,6523 га. по громадянину ОСОБА_7 не надходило.

З матеріалів справи вбачається, що нормативно грошова оцінка земельних ділянок у встановленому законом порядку не проводилась, і оспорені договори оренди були укладені без затвердження технічної документації з нормативно-грошової оцінки, що також підтверджується матеріалами справи.

Оскільки законодавець чітко визначив, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності, то у справі, що розглядається, договори оренди в цій частині суперечать приписам чинного законодавства.

Аналогічну правову позицію висловлено Верховним Судом України в постановах від 8 квітня 2015 року у справі № 3-41гс15 та від 20 травня 2015 року у справі № 3-70гс15.

Таким чином, відсутність проведення грошової оцінки землі при укладенні договору оренди створило умови для незаконного встановлення розміру орендної плати, що призводить до ненадходження коштів до бюджету, чим порушено інтереси держави.

Щодо вимог позивача про те, що передача в суборенду зазначеної земельної ділянки була проведена без обов'язкового погодження ГУ Держгеокадастру в Херсонській області, а Чаплинською районною державною адміністрацією Херсонської області, то суд вбачає за необхідне зазначити.

Відповідно до ч. 2 ст. 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Спеціальним законом, яким регулюються відносини, пов'язані з орендою землі, є Закон України «Про оренду землі».

Положеннями ч. 1 ст. 8 ЗУ «Про оренду землі» визначено, що орендована земельна ділянка або її частина може передаватися орендарем у суборенду без зміни цільового призначення, якщо це передбачено договором оренди або за письмовою згодою орендодавця. Якщо протягом одного місяця орендодавець не надішле письмового повідомлення щодо своєї згоди чи заперечення, орендована земельна ділянка або її частина може бути передана в суборенду.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» від 06.09.2012статтю 122 ЗК України, якою визначені повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування викладено у новій редакції. За змістом ч. 4 ст. 122 ЗК України у редакції, що діяла на момент передачі спірних земельних ділянок в суборенду, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

На час передачу в суборенду спірних земельних ділянок діяло Положення про ГУ Держземагенства в області, затверджене Наказом міністерства аграрної політики та продовольства України, зареєстроване в Міністерстві Юстиції України 30 травня 2012 року №852/21164, яке на даний час втратило чинність. Відповідно до п. 3 зазначеного Положення, завданням ГУ є реалізація повноважень Держземагентства України на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці. Повноваження ГУ встановлені п. 4 Положення та відповідно до п. 4.32 до них відносяться зокрема: передання відповідно до закону земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб в межах області.

Аналогічне положення міститься у п. 12 Положення про ГУ Держгеокадастру в області, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України 18 лютого 2015 року за №177/26622, відповідно до якого Головне управління відповідно до покладених на нього завдань в тому числі розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством.

З копії відповіді Чаплинської районної державної адміністрації в Херсонській області (яка є володільцем спірної земельної ділянки) від 30.09.2013 року вих.№10/96/01-43, яка надана на запит ОСОБА_11, який діяв в інтересах ОСОБА_7 слідує, що за результатами розгляду вказаного клопотання, з метою забезпечення ефективного використання сільськогосподарських земель за цільовим призначенням, наповнення місцевого бюджету та зважаючи, що земельна ділянка в подальшому використовується підприємством, клопотання підлягає задоволенню, тому районною державною адміністрацією, відповідно до ст. 8 Закону України «Про оренду землі» надано згоду на передачу земельної ділянки в суборенду враховуючи, що умовами договору суборенди земельної ділянки повинні обмежуватися умовами договору оренди землі не суперечити йому. Укладений договір суборенди підлягає державній реєстрації в порядку встановленому законодавством.

При цьому, згідно відповіді відділу Держземагенства у Чаплинському районі Херсонської області від 12.08.2014 року, який надано на запит заступника начальника Чаплинського МРВ УСБ України в Херсонській області, відділом не видавались документальні матеріали, стосовно надання дозволів або видача наказів про передачу в суборенду приватному підприємству «Органік Сістемс» земель сільськогосподарського призначення, які були передані в оренду громадянину ОСОБА_7, розташування, яких знаходиться на адміністративній території Чаплинської селищної ради Херсонської області.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що у відповідності до діючого на той момент законодавства при передачі земельних ділянок в суборенду необхідно було звернутися до належного органу виконавчої влади - ГУ Держземагентства у Херсонській області, яке відповідно до ст. 122 ЗК України було наділене повноваженнями з передачі у власність або в користування для всіх потреб земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності в межах області.

Відповідно до ст. 13 Конституції України, земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно до вимог ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові, особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, однак при вирішенні питання Чаплинською районною державною адміністрацією Херсонської області про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання договору оренди земельної ділянки та надання громадянину ОСОБА_7 в оренду земельну ділянку для створення та ведення фермерського господарства, відповідачі не врахували положення Закону України "Про фермерське господарство".

Статтею 215 ЦК України передбачено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1-3, 5 та 6ст. 203 ЦК України.

Згідно із ст. ст.4,10,203 ЦК України зміст правочину не може суперечити ЦК України та іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Зміст правочину не повинен суперечити положенням також інших, крім актів цивільного законодавства, нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до Конституції України(статті1,8 Конституції України).

Правило, встановлене цією нормою, повинно застосовуватись в усіх випадках, коли угода вчинена з порушенням закону і не підпадає під дію інших норм, які встановлюють спеціальні підстави та наслідки недійсності угод.

Відповідно до ч. 1ст. 228 ЦК України правочин вважається таким, що порушує публічний порядок, якщо він був спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним.

Згідно з п. 18Постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.2009 № 9 "Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними"такими є правочини, що посягають на суспільні, економічні та соціальні основи держави, зокрема: правочини, спрямовані на використання всупереч закону комунальної, державної або приватної власності; правочини, спрямовані на незаконне відчуження або незаконне володіння, користування, розпорядження об'єктами права власності Українського народу - землею як основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, її надрами, іншими природними ресурсами тощо.

Наслідки вчинення правочину, що порушує публічний порядок, визначаються загальними правилами.

Відповідно до ст. 216 ЦК України недійсний правочин не може створювати юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину.

Згідно зі ст. 152 ЗК України, власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання угоди недійсною, визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" розпорядження голови державної адміністрації, що суперечить Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними та фактичними результатами, скасовуються Президентом України, головою місцевої держадміністрації вищого рівня або в судовому порядку. Статтею 21 ЦК України передбачено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Таким чином, розпорядження Чаплинської районної державної адміністрації Херсонської області №567 від 22.12.2011 року, видане з порушенням Конституції (ст.19), законів України, без врахування обставин, які мали значення для прийняття рішень, а тому є незаконним та підлягає скасуванню з моменту його прийняття, відповідно до ст.152 ЗК України, а відповідно є недійсним укладений договір оренди земельної ділянки від 27 грудня 2011 року та відповідно сім договорів суборенди земельної ділянки від 01.10.2013 року, згідно ст.ст.203,215 ЦК України. У зв'язку з цим земельна ділянка отримана ОСОБА_7 підлягає вилученню із користування ПП «Органік Сістемс».

При цьому, суд не приймає до уваги твердження відповідача Чаплинської районної державної адміністрації Добровольського В.О. про те, що розпорядження Чаплинської районної державної адміністрації Херсонської області №567 від 22.12.2011 року «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання договору оренди земельної ділянки», якими затверджено технічну документацію із землеустрою та передано в оренду ОСОБА_7 земельні ділянки загальною площею 520,6523 га із земель запасу Чаплинської селищної ради Херсонської області - нормативний акт індивідуальної дії, який з моменту його виконання вичерпав свою дію, тому в цій частині позову слід розглядати в порядку адміністративного судочинства, виходячи з наступного.

Так, Конституційний Суд України в пункті 4 мотивувальної частини Рішення від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) зазначив, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До ненормативних належать акти, які передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію фактом їхнього виконання.

З урахуванням такого висновку Конституційного Суду України та з огляду на положення статті 11 ЦК України, статей 78, 116, 122 ЗК України, в зв'язку з прийняттям суб'єктом владних повноважень ненормативного акта виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, зокрема, в сфері земельних правовідносин відповідний ненормативний акт слугує підставою виникнення, зміни або припинення конкретних прав та обов'язків фізичних і юридичних осіб приватного права.

За таких обставин рішення суб'єкта владних повноважень у сфері земельних відносин, яке має ознаки ненормативного акта та вичерпує свою дію після його реалізації, може оспорюватися з точки зору його законності, а вимоги про визнання рішення незаконним - розглядатися в порядку цивільного або господарського судочинства, якщо за результатами реалізації рішення у фізичної чи юридичної особи виникло право цивільне й спірні правовідносини, на яких ґрунтується позов, мають приватноправовий характер. У такому випадку вимога про визнання рішення незаконним може розглядатися як спосіб захисту порушеного цивільного права за статтею 16 ЦК України та пред'являтися до суду для розгляду в порядку цивільного або господарського судочинства, якщо фактично підґрунтям і метою пред'явлення позовної вимоги про визнання рішення незаконним є оспорювання цивільного речового права особи (зокрема й права власності на землю), що виникло в результаті та після реалізації рішення суб'єкта владних повноважень.

До вказаного правового висновку дійшов Верховний Суд України на спільному засіданні Судових палат у цивільних, адміністративних та господарських справах 16 грудня 2015 року, справа № 6-2510цс15, предметом якої був спір про визнання незаконним рішення органу місцевого самоврядування щодо земельної ділянки та витребування цієї земельної ділянки з чужого незаконного володіння.

Аналогічні висновки викладені в постанові судової палати в адміністративних справах ВСУ від 09.02.2016 року (816/3735/14).

В постановах від 11.11.2014 року у справі №21-493а14, від 09.12.2014 року у справі №21-308а14, від 17.02.2015 року у справі №21-551а14, від 24.02.2015 року у справі №21-34а15, зазначена наступна правова позиція Верховного Суду України.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Європейський суд з прав людини у справі Zand v. Austria від 12 жовтня 1978 року вказав, що словосполучення «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття «суд, встановлений законом» у частині першій статті 6 Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з (...) питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів (...)». З огляду на це не вважається «судом, встановленим законом» орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.

Згідно статті 80 Земельного кодексу України,суб'єктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.

За змістом статей 2 та 5 Земельного кодексу України Рада при здійсненні повноважень власника землі є рівноправним суб'єктом земельних відносин.

Верховний Суд України у вказаних вище рішеннях зазначив, що прийняття суб'єктом владних повноважень рішення про передачу земельних ділянок у власність чи оренду (тобто ненормативного акту, який вичерпує свою дію після його реалізації), подальше оспорювання правомірності набуття фізичною чи юридичною особою спірної земельної ділянки має вирішуватися у порядку цивільної (господарської) юрисдикції, оскільки виникає спір про право цивільне.

Вищевикладені порушення Конституції та Законів України у сфері земельних відносин та порушення принципів земельного законодавства, стаття 121 Конституції України, стаття 23 Закону України «Про прокуратуру» дають вмотивовані підстави для захисту інтересів держави органами прокуратури шляхом звернення до суду з цивільним позовом, тому суд вважає, що прокурор обґрунтовано пред'явив цей позов у інтересах держави як позивач.

Щодо посилань представника Чаплинської районної державної адміністрації Херсонської області та представника відповідача ОСОБА_7 - ОСОБА_8 на сплив позовної давності, то суд виходить з наступного.

Стаття 256 ЦК України визначає позовну давність як строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Отже, позовна давність - це строк, протягом якого особа може реалізувати належне їй матеріальне право на отримання судового захисту порушеного цивільного права чи інтересу шляхом пред'явлення в належному порядку нею чи іншою уповноваженою особою позову до суду.

Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки (ст. 257 ЦК України).

Згідно із частинами третьою, четвертою статті 267 ЦК України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови в позові.

Відповідно до ч. 1 ст. 261 ЦК України за загальним правилом перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.

Аналіз зазначених норм права дає підстави для висновку про те, що позовна давність є строком пред'явлення позову як безпосередньо особою, право якої порушене, так і тими суб'єктами, які уповноважені законом звертатися до суду з позовом в інтересах іншої особи - носія порушеного права (інтересу).

При цьому як у випадку пред'явлення позову самою особою, право якої порушене, так і в разі пред'явлення позову в інтересах цієї особи іншою уповноваженою на це особою, відлік позовної давності обчислюється з одного й того самого моменту: коли особа довідалася або могла довідатися про порушення її права або про особу, яка його порушила.

Статтею 36-1 Закону України «Про прокуратуру» та ч. 2 ст. 45 ЦПК України передбачено право прокурора з метою представництва інтересів громадянина або держави в суді в межах повноважень, визначених законом, звертатися до суду з позовною заявою, брати участь у розгляді справ за його позовом тощо.

Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

Процесуальні права прокурора як особи, якій надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб, визначені у ст. 46 ЦПК України.

Згідно із ч. 1 ст. 46 ЦПК України органи та інші особи, які відповідно до ст. 45 цього Кодексу звернулися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах, мають процесуальні права й обов'язки особи, в інтересах якої вони діють, за винятком права укладати мирову угоду.

Прокурор, який бере участь у справі, має обов'язки і користується правами сторони, крім права на укладення мирової угоди.

Таким чином, положення закону про початок перебігу позовної давності поширюється й на звернення прокурора до суду із заявою про захист державних інтересів.

Зазначена правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 29 жовтня 2014 року у справі № 6-152цс14 та від 1 липня 2015 року у справі № 6-178цс15, яка в силу ч. 1 ст. 360-7 ЦПК України є обов'язковою для виконання всіма суб'єктами владних повноважень.

Як вбачається з матеріалів справи, 29 грудня 2016 року прокурором пред'явлено позов в інтересах Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, представник якого в судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги.

В судовому засіданні представник головного управління Держгеокадастру у Херсонській області - Аммосов О.Г. вказав, що 12 серпня 2014 року управлінням служби безпеки України в Херсонської області було проведено перевірку та направлено їм запит про надання інформації щодо видачі дозволів про передачу в суборенду ПП «Органік Сістемс» земель сільськогосподарського призначення і лише з цього часу їм стало відомо про передання в оренду земельну ділянку громадянину ОСОБА_7 для створення та ведення фермерського господарства та укладання, останнім 7 договорів суборенди із порушенням норма законодавства щодо укладення оспорюваних договорів.

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до відповіді відділу Держземагенства у Чаплинському районі Херсонської області від 12.08.2014 року, який надано на запит заступника начальника Чаплинського МРВ УСБ України в Херсонській області, відділом не видавались документальні матеріали, стосовно надання дозволів або видача наказів про передачу в суборенду приватному підприємству «Органік Сістемс» земель сільськогосподарського призначення, які були передані в оренду громадянину ОСОБА_7, розташування, яких знаходиться на адміністративній території Чаплинської селищної ради Херсонської області.

Таким чином, вищевказані порушення законодавства стали відомі головного управління Держгеокадастру у Херсонській області під час проведення перевірки Чаплинським МРВ УСБ України в Херсонській області лише в серпні 2014 року щодо відповідних порушень укладання договору оренди земельної ділянки від 27.12.2011 року, а також укладених в подальшому договорів суборенди від 01.10.2013 року.

Отже наслідки спливу позовної давності застосуванню не підлягають.

Враховуючи викладене, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, враховуючи те, що обставини, на які посилається позивач як на підставу для задоволення позову, знайшли своє підтвердження в судовому засіданні суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 88 ЦПК України з відповідачів на користь держави слід стягнути судовий збір в сумі по 1837,34 грн. з кожного.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 15, 88, 57, 60, 209, 212-215 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов заступника керівника Генічеської місцевої прокуратури Херсонської області в інтересах держави: Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області до ОСОБА_7, Чаплинської районної державної адміністрації Херсонської області, приватного підприємства «Органік Сістемс», третя особа - Чаплинська селищна рада Херсонської області про визнання незаконним розпорядження, недійсним договору оренди землі та вилучення з користування земельної ділянки - задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати розпорядження Чаплинської районної державної адміністрації Херсонської області № 567 від 22.12.2011 р. «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання договору оренди земельної ділянки», яким затверджено технічну документацію із землеустрою та передано в оренду ОСОБА_7 земельну ділянку, загальною площею 520,6523 га із земель запасу Чаплинської селищної ради Херсонської області.

Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки площею 520,6523 га у тому числі 520,6523 га ріллі богарної із земель запасу Чаплинської селищної ради, вартістю 18 066 041,27 (вісімнадцять мільйонів шістдесят шість тисяч сорок одна) грн. 27 коп., укладений 27 грудня 2011 року між Чаплинською районною державною адміністрацією Херсонської області та громадянином ОСОБА_7.

Визнати недійсними договори суборенди земельних ділянок укладених громадянином ОСОБА_7 та ПП «ОРГАНІК СІСТЕМС»:

договір суборенди від 01.10.2013 р. відносно земельної ділянки загальною площею 157,9304 гектарів, в тому числі рілля - 157,9304 гектарів, що має кадастровий номер НОМЕР_1;

договір суборенди від 01.10.2013 р. відносно земельної ділянки загальною площею 86,1749 гектарів, в тому числі рілля - 86,1749 гектарів, що має кадастровий номер НОМЕР_2;

договір суборенди від 01.10.2013 р. відносно земельної ділянки загальною площею 39,6636 гектарів, в тому числі рілля - 39,6636 гектарів, що має кадастровий номер НОМЕР_3

договір суборенди від 01.10.2013 р. відносно земельної ділянки загальною площею 19,9997 гектарів, в тому числі рілля - 19,9997 гектарів, що має кадастровий номер НОМЕР_4;

договір суборенди від 01.10.2013 р. відносно земельної ділянки загальною площею 80,0001 гектарів, в тому числі рілля - 80,0001 гектарів, що має кадастровий номер НОМЕР_5;

договір суборенди від 01.10.2013 р. відносно земельної ділянки загальною площею 71,8816 гектарів, в тому числі рілля - 71,8816 гектарів, що має кадастровий номер НОМЕР_6;

договір суборенди від 01.10.2013 р. відносно земельної ділянки загальною площею 64,9994 гектарів, в тому числі рілля - 64,9994 гектарів, що має кадастровий номер НОМЕР_7

Вилучити з користування ПП «ОРГАНІК СІСТЕМС» (Херсонська область, Голопристанський район, м. Гола Пристань, вул. 1 Травня, б.304, код 34739300) земельні ділянки сільськогосподарського призначення із земель запасу Чаплинської селищної ради Херсонської області загальною площею 520,6523 га в тому числі ріллі 520,6523 га, у складі:

кадастровий номер НОМЕР_1 та площею 157,9304 га.,

кадастровий номер НОМЕР_2 та площею 86,1749 га,

кадастровий номер НОМЕР_8 та площею 39,6636 га,

кадастровий номер НОМЕР_4 та площею 19,9997 га,

кадастровий номер НОМЕР_5 та площею 80,0001 га,

кадастровий номер НОМЕР_6 та площею 71,8816 га,

кадастровий номер НОМЕР_9 та площею 64,9994 га, вартістю 18 066 041,27 (вісімнадцять мільйонів шістдесят шість тисяч сорок одна) грн. 27 коп. та передати їх державі в особі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (код ЄДРПОУ 39766281, м. Херсон, вул. 40 років Жовтня, 136-А).

Стягнути на користь держави з ОСОБА_7, Чаплинської районної державної адміністрації Херсонської області, приватного підприємства «Органік Сістемс», судові витрати по сплаті судового збору в сумі по 1837,34 грн. з кожного відповідача.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Херсонської області через Чаплинський районний суд Херсонської області шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення (отримання копії) рішення апеляційної скарги.

Суддя І.О. Пилипенко