Постанова № 67216796, 31.03.2017, Рівненський районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
31.03.2017
Номер справи
570/4595/16-а
Номер документу
67216796
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №570/4595/16-а

номер провадження 2-а/570/7/2017

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 березня 2017 року Рівненський районний суд Рівненської області

(як місцевий адміністративний суд)

В особі судді Сидоренка С.М.

при секретарі судового засідання Бартош О.Ю.

позивача ОСОБА_1

представника відповідача Тарасевич Н.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Рівне справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до КЗ "Олександрійська загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів" Рівненської обласної ради про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

Прокурор Рівненської місцевої прокуратури в інтересах неповнолітнього ОСОБА_1, звернувся до суду із адміністративним позовом до КЗ "Олександрійська загальноосвітня школа-інтернат I-ІІІ ступенів" Рівненської обласної ради у якому просить визнати бездіяльність КЗ "Олександрійська загальноосвітня школа-інтернат I-ІІІ ступенів" щодо невиплати в повному розмірі випускнику з числа дітей-сиріт ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги неправомірною, зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити грошову допомогу у розмірі 4716 грн. на користь ОСОБА_1.

Під час судового розгляду справи судом встановлено , що ОСОБА_1 є повнолітнім та час судового розгляду може свої права захистити самостійно, оскільки саме його права були порушені та йому належить право вимоги у вказаному позові, враховуючи те, що це не тягне за собою зміни підсудності адміністративної справи та враховуючи відсутність заперечень учасників судового розгляду, у даній адміністративній справі, було замінено неналежного позивача Рівненську місцеву прокуратуру на належного ОСОБА_1.

Як вбачаєтьсяз позовної заяви ОСОБА_1 має статус дитини-сироти згідно розпорядження голови Березнівської районної державної адміністрації №143 від 13.04.2012 про надання статусу дитини-сироти. ОСОБА_1 навчався та виховувався у КЗ "Олександрійська загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів" Рівненської обласної ради, де перебував на повному державному утриманні з 06.06.2012 по 31.08.2015. Закінчивши КЗ "Олександрійська загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів" Рівненської обласної ради, з 01.09.2015 навчається у Державному професійно-технічному навчальному закладі "Соснівський професійний ліцей", де перебуває на повному державному утриманні.

Відповідно до п.7 ст.8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», випускники навчальних закладів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечуються за рахунок навчального закладу або відповідної установи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, одягом і взуттям, а також одноразовою грошовою допомогою в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку. Оскільки у 2016 році прожитковий мінімум на одну особу з розрахунку на місяць для дітей віком від 6 до 18 років з 01.01.2015 по 31.08.2015 становив 1286 грн., розмір одноразової допомоги, що підлягала виплаті ОСОБА_1 випускнику КЗ "Олександрійська загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів" повинен був становити 7716 грн., в той час як останньому була нарахована та виплачена одноразова грошова допомога у розмірі 3000 грн., що не відповідає вимогам закону, а тому просить позов задовольнити.

Позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просить стягнути на його користь недоотриману одноразову грошову допомогу , яку йому не було належно нараховано та виплачено .

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала. Пояснила, що кожного року складається кошторис, який затверджується відділом освіти та казначейством. Виплата одноразової грошової допомоги була проведена відповідно до п.13 Постанови Кабінету Міністрів України №226 від 05.04.1994 «Про поліпшення виховання навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування».

Заслухавши пояснення сторін по справі, дослідивши матеріали справи та оцінивши в сукупності зібрані докази, суд встановив наступне.

Згідно розпорядження голови Березнівської районної державної адміністрації №143 від 13.04.2012, ОСОБА_4 надано статус дитини-сироти (а.с.29). Як вбачається ізрозпорядження голови Березнівської районної державної адміністрації №197 від 21.05.2012 (а.с.30) дитину-сироту ОСОБА_4 було направлено в КЗ "Олександрійська загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів". В подальшому згідно наказу директора КЗ "Олександрійська загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів" від 31.08.2015 (а.с.33) ОСОБА_1 відраховано зі школи-інтернату у зв'язку зі вступом у державний професійно-технічний навчальний заклад "Соснівський професійний ліцей" зобов'язано бухгалтерію закладу врахувати вищезазначені зміни у роботі.

Відповідно до видаткового касового ордера №37 від 15 вересня 2015 року (а.с.32), ОСОБА_1 виплачено 3000 грн. одноразової грошової допомоги, як вихованцю щколи-інтернату, випускнику 2015 року.

Вказані правовідносини регулюються приписами Закону України «Про забезпечення організаційно правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування».

Відповідно до ч.ч.1-3 ст.8 цього Закону держава здійснює повне забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа. Допомога та утримання таких дітей не може бути нижчою за встановлені мінімальні стандарти, що забезпечують кожній дитині рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального та соціального розвитку на рівні, не нижчому за встановлений прожитковий мінімум для таких осіб.

Право на повне державне забезпечення в навчальних закладах мають діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, віком до вісімнадцяти років та особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, при продовженні навчання до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів.

Згідно ч.7 цієї статті випускники навчальних закладів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечуються за рахунок навчального закладу або відповідної установи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, одягом і взуттям, а також одноразовою грошовою допомогою в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку. Нормативи забезпечення одягом і взуттям затверджуються Кабінетом Міністрів України. За бажанням випускників навчальних закладів їм може бути видана грошова компенсація в розмірі, необхідному для придбання одягу і взуття.

Із змісту наведеного слідує, що власне випускники з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечуються за рахунок навчального закладу або відповідної установи у порядку, встановленому КМ України, одягом і взуттям, а також одноразовою грошовою допомогою в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку; в даному випадку йдеться, як про випускників віком до 18 років, так і випускників з числа дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, якими відповідно до ст.1 згаданого Закону є особи віком від 18 до 23 років, у яких у віці до 18 років померли або загинули батьки, та особи, які були віднесені до дітей, позбавлених батьківського піклування.

При цьому, ч.7 ст.8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» встановлює обов'язок з виплати грошової допомоги усім випускникам навчальних закладів, не розмежовуючи їх на окремі категорії - тих, хто продовжив навчання в іншому навчальному закладі, та тих, хто працевлаштувався. Таким чином, сам факт випуску з навчального закладу є підставою для виплати одноразової грошової допомоги в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів, встановленої законом.

Наведеним твердженням не суперечать приписи ст.25 вищевказаного Закону, відповідно до яких порядок відшкодування витрат, пов'язаних з утриманням дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа, у тому числі на харчування, одяг, взуття, м'який інвентар на одну фізичну особу, здійснення грошових виплат при працевлаштуванні та вступі до навчального закладу, а також інших виплат, передбачених цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України відповідно до державних соціальних стандартів.

Вказана норма Закону виділяє: витрати, пов'язані з утриманням дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа, у тому числі на харчування, одяг, взуття, м'який інвентар на одну фізичну особу; здійснення грошових виплат при працевлаштуванні та вступі до навчального закладу; інші виплати, передбачені цим Законом.

Статтею 39-9 вказаного Закону встановлено, що порядок відшкодування витрат на виплату допомоги випускникам закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, повне державне забезпечення відповідно до статті 8 цього Закону при працевлаштуванні та вступі до навчального закладу відповідно до норм забезпечення випускників закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, затверджується Кабінетом Міністрів України.

Наведена норма регулює правовідносини щодо відшкодування навчальним закладам або відповідним установам, в яких виховуються та навчаються діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, понесених ними витрат на харчування, одяг, взуття, м'який інвентар, здійснення грошових виплат при працевлаштуванні та вступі до навчального закладу, та не розповсюджуються на правовідносини навчальних закладів з їх випускниками, що є предметом спору по даній справі, і жодним чином не стосується виплат передбачених ст.8 Закону до працевлаштування чи вступу до навчального закладу.

Згідно пп.4 п.13 постанови КМ України № 226 від 05.04.1994р. «Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування» учням, студентам з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, а також учням, студентам, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишились без батьків, що навчалися або виховувалися в навчально-виховних та вищих навчальних закладах і перебували на повному державному утриманні, при їх працевлаштуванні видається одяг, взуття, м'який інвентар і обладнання на суму, не менш як 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а також одноразова грошова допомога в розмірі шести прожиткових мінімумів. За бажанням випускникам навчальних закладів може бути виплачена грошова компенсація у розмірі, необхідному для придбання одягу і взуття.

Водночас, вказана постанова, відповідно до якої умовою для виплати одноразової грошової допомоги в розмірі шести прожиткових мінімумів є працевлаштування учнів, студентів з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, а також учнів, студентів, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишились без батьків, що навчалися або виховувалися в навчально-виховних та вищих навчальних закладах і перебували на повному державному утриманні, у цій частині суперечить вимогам Закону України «Про забезпечення організаційно правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування».

Також відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування» передбачено, що інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Відповідно до положень ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.Виходячи з вищенаведеного, а також з урахуванням загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами, під час розгляду та вирішення справ зазначеної категорії застосуванню підлягає Закон України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування».

Таким чином судом встановлено, що ОСОБА_1 має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої ч.7ст.8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», в розмірі не менше 6 (шість) прожиткових мінімумів для дітей віком від 6 до 18 років, з урахуванням ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» та проведених виплат спірної допомоги.

З 01.01.2015 по 31.08.2015 прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком від 6 до 18 років становив 1286 грн., розмір одноразової допомоги, що підлягала виплаті ОСОБА_1 як випускнику КЗ "Олександрійська загальноосвітня школа-інтернат I-ІІІ ступенів" повинен був становити 7716 грн., в той час як останньому була нарахована та виплачена одноразова грошова допомога у розмірі 3000 грн., що не відповідає вимогам закону .

Враховуючи наведене суд вважає за необхідне зобов'язати КЗ "Олександрійська загальноосвітня школа-інтернат I-ІІІ ступенів" Рівненської обласної ради донарахувати та виплатити частину невиплаченої одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 в розмірі 4716 грн.

Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд,-

п о с т а н о в и в :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до КЗ "Олександрійська загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів" Рівненської обласної ради про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати бездіяльність КЗ «Олександрійська загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів» Рівненської обласної ради щодо невиплати в повному розмірі випускнику з числа дітей-сиріт ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги -неправомірною.

Зобов'язати КЗ «Олександрійська загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів» Рівненської обласної ради нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу в розмірі 4716 грн. (чотири тисячі сімсот шістнадцять) грн. на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Апеляційа скарга на постанову подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Житомирського апеляцiйного адміністративного суду через Рiвненський районний суд.

Суддя Сидоренко С.М.