
Справа № 445/769/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16.06.2017 року суддя Золочівського районного суду Львівської області Кіпчарський О. М. розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, ліквідатора ТзОВ «Ювікс Хольц»,
за ч. 1 ст. 162-1, ч. 1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
в с т а н о в и в :
18.05.2017 року від Золочівського відділення Буської ОДПІ Головного управління ДФС у Львівській області до суду надійшли матеріали про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 162-1 КУпАП.
Окрім цього, 18.05.2017 року від Золочівського відділення Буської ОДПІ Головного управління ДФС у Львівській області до суду надійшли матеріали про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
Ухвалою судді Золочівського районного суду Львівської області від 18.05.2017 року, на підставі ч. 2 ст. 36 КУпАП, вказані матеріали обєднані в одне провадження.
Будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 в судові засідання, що були призначені на 07.06.2017 року та 16.06.2017 року не зявився, причини неявки не повідомив.
При розгляді матеріалів справи про адміністративне правопорушення, суддею встановлено наступне.
Відповідно до п. 2ст. 278 КУпАПорган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
З матеріалів про адміністративне правопорушення вбачається, що протокол серія АА № 219432 від 04.05.2017 року оформлений головним державним ревізором-інспектором відділу податкового аудиту ОСОБА_2 з порушенням вимог ст. 256 КУпАП.
Згідно фабули протоколу про адміністративне правопорушення АА № 219432 від 04.05.2017 року, зазначено таке: «посадова особа ОСОБА_1, ліквідатор ТзОВ «Ювікс Хольц» умисно ухилився від повернення в Україну у передбачені законом строки виручки в іноземній валюті від реалізації на експорт товарів в сумі 2249,40 Євро, чим порушив ст. 1 ЗУ «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті №185/94-ВР від 23.09.1994 року із змінами і доповненнями. Акт №344/13-01-14-10/38708784 від 30.03.2017 року».
Так, відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
Окремо, суд вважає за необхідне звернути увагу особи, якою складено протокол про адміністративне правопорушення - головного державного ревізора-інспектора відділу податкового аудиту ОСОБА_2, що порядок оформлення органами Державної фіскальної служби матеріалів про адміністративні правопорушення врегульовано «Інструкцією з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення», що затверджена Наказом Міністерства фінансів України № 566 від 02.07.2016 року.
Відповідно до п. 4, 6,7,8,11,12, 13,15 вказаної Інструкції, передбачено таке:
Зміст протоколу повинен відповідати вимогам, викладеним устатті 256КУпАП.
У протоколі під час його складання обов'язково зазначається статтяКУпАП, згідно з якою передбачено адміністративну відповідальність. При викладенні обставин правопорушення у протоколі вказуються місце та час його вчинення, суть правопорушення, які саме протиправні дії чи бездіяльність вчинила особа, стосовно якої складається протокол, та які положення законодавства порушено. Якщо є свідки правопорушення та потерпілі, до протоколу вносяться їх прізвища, імена та по батькові, а також місце проживання.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право надати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу.
Пояснення та зауваження за суттю вчиненого правопорушення вносяться до протоколу і засвідчуються підписом особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Пояснення та зауваження можуть додаватися до протоколу окремо, про що у протоколі робиться запис.
При складанні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права й обов'язки, передбаченістаттею 63Конституції України тастаттею 268 КУпАП, про що робиться відмітка у протоколі.
Один примірник протоколу під підпис вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
У разі неможливості складання протоколу за місцем вчинення адміністративного правопорушення протокол складається в органі доходів і зборів. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, запрошується до органу доходів і зборів для складання та підписання протоколу. У запрошенні зазначаються дата, час та місце складання протоколу. Запрошення вважається належним чином врученим, якщо воно надіслано за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручено особисто такій особі.
У разі неявки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у визначений у запрошенні час складається акт довільної форми, який засвідчує факт такої неявки. Акт підписується не менш як трьома посадовими особами контролюючого органу та реєструється у журналі реєстрації актів, що засвідчують факт неявки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності (додаток 2).
До протоколу долучаються матеріали, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, та документи, що можуть свідчити про обставини, які пом'якшують або обтяжують відповідальність особи (за наявності). Кожний документ повинен мати свої реквізити (дату, назву, підписи тощо), містити достовірну інформацію та відповідати вимогам законодавства України про адміністративні правопорушення.
Натомість, у вищевказаному протоколі серії АА № 219432 від 04.05.2017 року, ці вимоги законодавства не є дотриманими особою, що складала такий протокол, зокрема:
1)у протоколі не вказано місце та час вчинення адміністративного правопорушення, у відповідній графі протоколу зазначено: «Акт №344/13-01-14-10/38708784 від 30.03.2017 року». Із зазначеного акту перевірки вбачається, що ОСОБА_1 здійснює свою діяльність за адресою: м. Львів, вул. Городоцька, 277, натомість фактичною адресою юридичної особи, посадовою особою якої є ОСОБА_1 вказано м. Львів, вул. Ів. Франка, 22, юридичною адресою є - Львівська область, Золочівський район, с. Руда-Колтівська, урочище «Осмій». Таким чином, суд позбавлений можливості встановити де було безпосереднє місце вчинення адміністративного правопорушення, всупереч вимогам законодавства, ревізор такого місця в протоколі не вказала, з приводу часу вчинення правопорушення жодних відомостей в протоколі не наведено;
2)всупереч вимогам КУпАП протокол складено за відсутності особи, що притягається до адміністративної відповідальності, хоча чинний КУпАП не передбачає випадків складання протоколу за відсутності порушника. Водночас, всупереч вимогам вищевказаної інструкції, акт, який засвідчує факт неявки особи для складання протоколу, що притягається до відповідальності до матеріалів справи не додано;
3)в матеріалах справи відсутня довідка щодо офіційного курсу валют, що позбавляє суд перевірити правильність кваліфікації дій ОСОБА_1 за відповідними частинами статті 163-1 КУпАП;
4)в матеріалах справи відсутні відомості з Єдиного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців та/або інші документи, що підтверджували б те, що ОСОБА_1 є ліквідатором ТзОВ «Ювікс Хольц»;
5)в протоколі про адміністративне правопорушення відсутнє посилання на умисність дії ОСОБА_1 з наданням відповідних письмових доказів, не зазначено від реалізації на експорт якої саме продукції не було повернуто валютну виручку та дата митного оформлення продукції, що робить неможливим подальший розгляд справи та винесення судом законного і обґрунтованого рішення по справі.
До протоколу про адміністративне правопорушення додано лише акт перевірки №344/13-01-14-10/38708784 від 30.03.2017 року, складений тією ж особою, яка склала і протокол про адміністративне правопорушення, інші докази вчинення адміністративного правопорушення (контракт, накладні, декларації, банківські виписки, пояснення і т.д.) в матеріалах справи відсутні.
Суддя звертає увагу особи, якою складено протокол про адміністративне правопорушення, що сам по собі акт перевірки не може вважатись доказом вчинення правопорушення, за умови, що такий не підтверджено іншими доказами, які суд мав би можливість дослідити та, як наслідок, встановити наявність чи відсутність в діях порушника складу адміністративного правопорушення.
Аналогічні порушення допущено і при складанні протоколу серії АА №219433 від 04.05.2017 року за ч. 1 ст. 162-1 КУпАП.
Окрім цього, в останньому протоколі не вказано в чому саме полягало порушення порядку ведення податкового обліку
За вказаних обставин, матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 162-1 та ч. 1 ст. 163-1 КУпАП,слід повернути у Золочівське відділення Буської ОДПІ Головного управління ДФС у Львівській області для доопрацювання та приведення у відповідність до вимог ст. 256 КУпАП.
Керуючисьст.278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя, -
п о с т а н о в и в :
матеріали про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, за ч. 1 ст. 162-1 та ч. 1 ст. 163-1 КУпАП повернути для доопрацювання та приведення у відповідність до вимог законодавства у Золочівське відділення Буської ОДПІ Головного управління ДФС у Львівській області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.М. Кіпчарський