Постанова № 67211847, 02.06.2017, Дніпровський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
02.06.2017
Номер справи
334/510/17
Номер документу
67211847
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Дата документу 02.06.2017

Справа № 334/510/17

Провадження № 2-а/334/232/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 червня 2017 року Ленінський районний суд м.Запоріжжя у складі: головуючого судді Дубини Л.А., при секретарі Адаменко К.В., розглянув у відкритому судовому засіданні у м.Запоріжжі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Запоріжжя про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

у с т а н о в и в :

26.01.2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя про визнання противоправними дій управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахунку раніше призначеної пенсії, у якому вказує, що з 23.08.2008 року їй призначено пенсію за віком відповідно до Закону України « Про державну службу» при цьому було надано довідку про складові заробітної плати у якій були відсутні відомості про суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати і до розрахунку пенсії включені не були.

27.12.2016 року позивачка звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя з заявою про перерахунок пенсії при цьому надала довідку від 14.12.2016 року за № 2381/10/05-26 про складові заробітної плати в якій зазначено відомості про розмір матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, на які нараховувався внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Листом від 10.01.2017 року УПФУ у Ленінському районі м. Запоріжжя повідомило ОСОБА_1 про безпідставність її вимог та про відсутність підстав для перерахунку пенсії, т.я. ці суми не входять до складу заробітної плати, яка для державних службовців згідно Закону України «Про держану службу» складається з посадового окладу, доплат і матеріальної допомоги.

Позивачка вважає, що такі дії УПФУ у Ленінському районі м. Запоріжжя суперечать нормам діючого законодавства та порушують її права.

Позивачка просить суд визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя стосовно відмови у перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням сум індексації зарплати, матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, на які нараховувався внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя здійснити перерахунок пенсії з урахуванням цих виплат, на підставі довідки від 14.12.2016 року за № 2381/10/05-26 про складові заробітної плати за останні 24 календарних місяців роботи, починаючи з 25.03.2008 року із розрахунку 82% всієї заробітної плати.

Позивач у заяві до суду просила розглядати справу у її відсутність, заявлені вимоги підтримує, просить задовольнити.

Представник відповідача - УПФУ в Ленінському районі м. Запоріжжя у судове засідання не з'явився повторно, про час і місце судового розгляду повідомлений , причини неявки суду не повідомив, з заявою про розгляд справи у його відсутність до суд не звертався, заперечень на позов не надав.

Відповідно до ст.. 128 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність сторін у справі.

Дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ч.1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно з ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь якими несприятливими наслідками для прав, свобод, та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку. Відсутність хоча б однієї з наведених вище ознак, є підставою для задоволення адміністративного позову.

Статтями 71, 72 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом.

Судом установлено, що з 23.08.2008 року ОСОБА_1 призначено пенсію за віком, відповідно до Закону України « Про державну службу» при цьому було надано довідку №4095/10/05-011 від 21.03.2008 року про складові заробітної плати у якій були відсутні відомості про суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати до розрахунку пенсії включені не були.

27.12.2016 року позивачка звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя з заявою про перерахунок пенсії при цьому надала довідку від 14.12.2016 року за № 2381/10/05-26 про складові заробітної плати в якій зазначено відомості про розмір матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, на які нараховувався внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Листом від 10.01.2017 року №384/К-1 УПФУ у Ленінському районі м. Запоріжжя повідомило ОСОБА_1 про безпідставність її вимог та про відсутність підстав для перерахунку пенсії, т.я. ці суми не входять до складу заробітної плати, яка для державних службовців згідно Закону України «Про держану службу» складається з посадового окладу, доплат і матеріальної допомоги

Частиною 1 ст. 1 Закону України від 24.03.1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Також згідно зі ст.2 цього Закону структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми. В преамбулі цього Закону зазначено, що цей Закон визначає економічні, правові та організаційні засади оплати праці працівників, які перебувають у правових відносинах , на підставі трудового договору з підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та господарювання.

Ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», введеного в дію Постановою ВР № 3723- ХІІ, передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Абзац 7 цієї статті передбачає, що державним службовцям може надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються КМУ.

Також ст. 35 цього Закону передбачає, що державним службовцям водночас з наданням щорічної відпустки надається матеріальна допомога для оздоровлення.

Умови оплати праці держслужбовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначає постанова КМУ від 09.03.2006 року № 268. Саме ця постанова й передбачає виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги для оздоровлення при наданні щорічної відпустки за рахунок фонду оплати праці.

Крім того, матеріальна допомога, відповідно до пп. 2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 року № 5 належить до інших заохочувальних та компенсаційних виплат і виплачується за рахунок оплати праці.

Відповідно до постанови КМУ від 24.02.2003 №212 «Про затвердження Порядку видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків» державним службовцям, які пропрацювали безперервно на посадах державних службовців в одному або кількох органах державної влади не менше ніж 10 років виплачувалася грошова винагорода за рахунок коштів фонду оплати праці, передбаченого на утримання відповідного державного органу.

За рахунок оплати праці виплачуються і суми індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку.

На суми матеріальної допомоги та індексації зарплати держслужбовців державні органи нараховували до 2011 року пенсійний збір, а з 2011 року єдиний соціальний внесок.

Аналіз наведених положень дає суду підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця.

Відповідно до частини 1 ст. 66 цього Закону № 1788-ХІІ « Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Ст. 41 Закону України від 09.07.2003 року № 1058 - ІY «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Своє рішення УПФУ в Ленінському районі м.Запоріжжя від 10.01.2017 року мотивувало тим, що постановою КМУ від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативних правових актів» скасовано п.4 постанови КМУ від 31.05.2000 №8965, яким визначався механізм перерахунку пенсій , призначених відповідно до закону № 372.

Але це є порушенням правил застосування норм права: перевагу було надано положенням законів № 3723 - ХІІ та №108/95 -ВР , які щодо спірних відносин є загальними. У той же час, перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - ст.41 Закону №1058- ІY та ст. 66 Закону №1788-ХІІ:

пенсію призначають і здійснюють її перерахунок, виходячи із суми заробітної плати держслужбовця, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;

ч. 2 ст. 33 Закону «Про держслужбу» не враховує всіх складових заробітної плати держслужбовців.

Тому, постановою Правління ПФУ від 14.02.2011 р. № 5-1 було затверджено форму Довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», у якій передбачено графу «інші виплати» - для виплат, які не потрапили до інших граф. Такими виплатами якраз і є суми індексації, матеріальної допомоги, грошової винагороди та компенсації за невикористану відпустку.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що суми індексації зарплати, матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, повинні включатися в заробіток для обчислення пенсії позивача.

Отже, вимоги позивача щодо здійснення перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням суми індексації зарплати, матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань із розрахунку у розмірі 82 % всієї заробітної плати є обґрунтованими.

Відповідно до ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч.1 ст.35, ч.2 ст.38, ч.3 ст.42, ч.5 ст.48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами поданим ним після 15 числа.

При таких обставинах позов слід задовольнити частково, та визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Ленінськом у районі м. Запоріжжя у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до наданої нею заяви від 27.12.2016 року, тому перерахунок пенсії має бути здійснений з першого числа місяця наступного місяця, в якому вона звернулася за перерахунком, тобто з 01.01.2017 року, з урахуванням фактично отриманих сум.

Разом з тим, відповідно до ч.2 ст.99 КАС України (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Оскільки стосовно не нарахованих пенсій ніякими нормативно-правовими актами, крім КАС України, не визначено строк звернення до суду, то під час вирішення спорів, які виникають із вказаних правовідносин слід застосовувати шестимісячний строк звернення до суду.

Оскільки, позивач звернулася до суду із позовною заявою лише 26.01.2017 року, а позовні вимоги заявлені нею з 25.03.2008 року, суд приходить до висновку про те, що адміністративний позов за період з 25.03.2008 року по 01.01.2017 року, включно, слід залишити без розгляду у зв'язку із пропуском без поважних причин строку звернення до адміністративного суду, підстав для його поновлення судом не встановлено.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до квитанції, яка міститься в матеріалах справи, позивачем сплачено 640 грн. судового збору, тому ця сума підлягає відшкодуванню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Запоріжжя.

Керуючись ст. ст. 33,37,37-1 Закону України «Про державну службу», Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 41, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 1,2 Закону України «Про оплату праці», ст.ст.2, 7, 8, 9, 23, 70, 71, 94159-163, 167 КАС України, суд , -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахунку раніше призначеної пенсії - задовольнити частково.

Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до наданої нею заяви від 27.12.2016 року та довідки від 14.12.2016 року за № 2381/10/05-26 із розрахунку 82% всієї заробітної плати, включаючи суми індексації зарплати, матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням сум індексації зарплати, матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески, відповідно до довідки від 14.12.2016 року за № 2381/10/05-26 № із розрахунку 82% всієї заробітної плати, з урахуванням фактично отриманих сум, починаючи з 01.01.2017 року.

Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Запоріжжя на користь ОСОБА_1 судові витрати, а саме витрати на оплату судового збору за подачу адміністративного позову в розмірі 640 грн.

В іншій частині позову - заявлені вимоги залишити без розгляду.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі скарги через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: Дубина Л. А.