
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №317/1103/17
№/п2-а/317/49/2016
12 червня 2017 року Запорізький районний суд Запорізької області в складі:
головуючого судді: Громової І.Б.,
при секретарі: Коваль В.В.,
за участю представників: ОСОБА_1, ОСОБА_2
Суддя Запорізького районного суду Запорізької області Громова І.Б., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Запорізькому районі Запорізької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 звернувся до Запорізького районного суду Запорізької області з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Запорізькому районі Запорізької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, який уточнювався в останнє 12.06.2017р.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_3 зазначив, що він перебуває на обліку в УПФ України Запорізького району в Запорізькій області, з 01.09.2009 р. і до березня 2017 йому виплачувалась пенсія за вислугу років у відповідності до ЗУ «Про пенсійне забезпечення». Також ОСОБА_3 зазначив, що після того як йому була призначена пенсія, він продовжував працювати та набув страхового стажу більше 24 місяців. Позивач вказав, що 23.01.2015 року він набув право на призначення пенсії за віком, у звязку з чим звернувся до УПФ України Запорізького району в Запорізькій області з заявою про призначення йому пенсії за віком на загальних підставах з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, за 3 роки, що передують роки звернення з заявою про призначення пенсії. Але 31.03.17 року він отримав відмову, тому був вимушений звернутись до суду із вказаним позовом в якому просить суд визнати протиправними дії УПФУ Запорізького району Запорізької області щодо відмови йому у призначені пенсії за віком на загальних підставах та у відповідності до ч.2 ст. 40 ЗУ «Про загальнообовязкове державне страхування»; зобовязати УПФУ Запорізького району Запорізької області провести перерахунок та призначити ОСОБА_3 пенсію за віком на загальних підставах з 06.03.2015 року відповідно до ч.2 ст. 40 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в редакції закону, що діяла станом на день звернення з заявою про призначення пенсії за віком (06.03.207р.) із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників зайнятих в галузях економіки України за 3 останні роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком (2014-2016рр.); забезпечити її виплату та виплатити різницю між фактично отриманою та нарахованою пенсією.
Представник УПФУ Запорізького району Запорізької області ОСОБА_2О в судовому засіданні надала заперечення, в яких зазначила, що ОСОБА_3 за його особистою заявою з 07.09.2009р. було призначено пенсію за вислугу років, як працівнику освіти відповідно до пункту «е» статті 55 ЗУ «Про пенсійне забезпечення». 06.03.2017 року ОСОБА_3 звернувся до УПФУ Запорізького району Запорізької області з заявою про перерахунок пенсії у звязку з переходом з пенсії за вислугу років на пенсію за віком, відповідно до ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Звертаючись до УПФУ з заявою про призначення пенсії за вислугою років, ОСОБА_3 використував своє право первинного призначення пенсії по Україні, тому представник відповідача просив суд відмовити в позові ОСОБА_3 в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 1ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно з ч. 3ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь якими несприятливими наслідками для прав, свобод, та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку. Відсутність хоча б однієї з наведених вище ознак, є підставою для задоволення адміністративного позову.
Статтями 71-72 КАС Українив адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькому районі Запорізької області, з 01.09.2009 р. йому призначено пенсію у відповідності до п. «е»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»на пільгових умовах, як працівнику освіти.
Після призначення пенсії ОСОБА_3 продовжував працювати та працював до 20.11.2015 року, коли його було звільнено за власним бажанням.
Позивач звернув до відповідача із заявою від 21.03.20017 року про призначення йому пенсії за віком, оскільки він набув такого права з 23.01.2015 року.
Управлінням пенсійного фонду України в Запорізькому районі Запорізької області листом від 31.03.20017 року йому було відмовлено у призначенні пенсії за віком на загальних підставах відповідності доЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки, як вважає Управління Пенсійного фонду України в Запорізькому районі Запорізької області, він вже отримує пенсію за віком, призначену відповідно до п.«е»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Розмір пенсії розраховано відповідно до вимог Закону №1058 - ІV.
Відповідно до частини першоїстатті 9 Закону № 1058-ІVза рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно з приписами частини другоїстатті 40 Закону № 1058-IVзаробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Частиною третьоюстатті 45 Закону № 1058-IVвстановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першійстатті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьоюстатті 45Закону № 1058-ІVрегламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цимЗаконом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченоїЗаконом № 1058-ІV.
Водночас, ОСОБА_3 було призначено пенсію відповідно доЗакону № 1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно доЗакону № 1058-ІVпозивач звернувся вперше.
Крім того, після призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_3 продовжував працювати та сплачував у встановленомузакономпорядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Тому на підставі вищевикладеного, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_3 є законними та обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.10,11,86,159-163,183-2 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Запорізькому районі Запорізької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії УПФУ Запорізького району Запорізької області щодо відмови ОСОБА_3 у призначені пенсії за віком на загальних підставах та у відповідності до ч.2 ст. 40 ЗУ «Про загальнообовязкове державне страхування».
Зобовязати УПФУ Запорізького району Запорізької області провести перерахунок та призначити ОСОБА_3 пенсію за віком на загальних підставах з 06.03.2015 року відповідно до ч.2 ст. 40 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в редакції закону, що діяла станом на день звернення з заявою про призначення пенсії за віком (06.03.207р.) із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників зайнятих в галузях економіки України за 3 останні роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком (2014-2016рр.), забезпечивши її виплату та виплатити різницю між фактично отриманою та нарахованою пенсією.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьоїстатті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.
Суддя І.Б. Громова