
Справа № 359/ 3877/17
Провадження № 2а/359/286/2017
Бориспільський міськрайонний суд Київської області
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 травня 2017 року м. Бориспіль
Бориспільський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого судді Вознюка С.М.
при секретарі Поліщук А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні без технічної фіксації справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в:
17.05.2017 року позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, в якому просить:
- визнати відмову Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо проведення їй перерахунку пенсії з 1 грудня 2015 року в розмірі 90 % від заробітку, відповідно до ст.37-1 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року, у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія - протиправною;
- зобов'язати Бориспільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок та виплату їй пенсії з 01 грудня 2015 року в розмірі 90 відсотків від заробітку, відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723 -XII від 16 грудня 1993 року, у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою - начальника фінансово-господарського відділу Бориспільської районної державної адміністрації, з якої була призначена пенсія, виходячи з розміру заробітної плати, визначеної довідкою № 12/007 від 22.11.2016 року, виданої Бориспільською районною державною адміністрацією, що складається з посадового окладу у розмірі 1723 гривень00 копійок, надбавки за ранг(10 ранг) у розмірі 80 гривень 00 копійок, надбавки за вислугу років(30% за стаж державної служби 24 роки) у розмірі 540 гривень 90 копійок, інші виплати (1/12 від середнього розміру посадового окладу) 143 гривень 58 копійок та із збереженням індексації.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтувала тим, що з 05.10.2009 року вона перебуває на обліку в Бориспільському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію за віком,призначену відповідно до ст.37- ЗУ « Про державну службу», в розмірі 90% від заробітку. Зазначила, що згідно ст. 37-1 Закону України « Про державну службу» у зв'язку з підвищенням заробітної плати з 01.12.2015 року за посадою, з якої була призначена їй пенсія, вона звернулася до Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою здійснити їй перерахунок пенсії. Бориспільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області відмовило їй в перерахунку пенсії, посилаючись на те, що згідно пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про несення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213 з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, положення про помічника-консультанта народного депутата України. У зв'язку з цим, з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 внесено зміни, зокрема, до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (далі - постанова), якими вилучено п. 4 постанови щодо порядку обчислення заробітної плати для проведення перерахунку пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України. З 01.05.2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» № 889-YI1I від 10.12.2015 року, яким не передбачено перерахунки раніше призначених пенсій, а тому підстави для перерахунку пенсії відсутні. Позивач вважає відмову пенсійного фонду неправомірною та зобов'язати відповідача здійснити вказаний вище перерахунок.
В судове засідання представник позивача не з'явилася, однак надала письмове клопотання, в якому просила розглядати справу без її участі та без участі позивача, позовні вимоги підтримують в повному обсязі та просять суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. В своїх письмових запереченнях зазначив, що управлінням на законних підставах було відмовлено позивачеві в проведенні перерахунку пенсії, оскільки Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VІІІ перерахунок раніше призначеної пенсії не передбачено.
У відповідності до ч.4 ст.128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали адміністративного позову та подані заперечення, суд дійшов до наступних висновків.
Судом встановлено, позивач ОСОБА_1 з 05 жовтня 2009 року перебуває на обліку в Бориспільському об'єднаному УПФ України Київської області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 % від заробітку, що підтверджується копією пенсійного посвідчення та розпорядженням № 134120 від 28.04.2017 року.( а.с.6, 7).
У зв'язку з тим, що розмір посадового окладу державного службовця Бориспільської державної районної адміністрації, а саме: начальника фінансово-господарського відділу, з 01 грудня 2015 року було збільшено, позивач 23.11.2016 року звернулась до Бориспільського об'єднаного УПФ України Київської області із заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» №1013 від 09 грудня 2015 року( а.с.10).
Однак, Бориспільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області листом № 11581/03 від 29.11.2016 року повідомило позивача, що п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року, який набув чинності з 1 квітня 2015 року, передбачено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу, Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України». Крім того, з 01.05.2016 року набрав чинності ЗУ « Про державну службу» № 889-УІІІ від 10.12.2015 р., яким не передбачено перерахунки раніше призначених пенсій. Довідка про заробітну плату № 12/007 від 22.11.2016 р., видана за формою, яка на момент видачі була скасована. Тому, підстави для перерахунку пенсії в зв»язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців з 01.12.2015 р. відсутні.( а.с.12).
Постановою Кабінету Міністрів України № 482 від 20.05.2009 року «Про деякі питання оплати праці працівників апаратів органів виконавчої влади, органів прокуратури, суддів, та інших органів, що фінансуються з бюджету» встановлено, що у разі коли розмір посадового окладу працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, суддів та інших органів, що фінансуються з бюджету нижчий ніж визначений законом мінімальної заробітної плати, посадових оклад установлюється на рівні відповідного розміру мінімальної заробітної плати.
Спірні правовідносини, що склались між сторонами врегульовані Конституцією України, Законом України «Про державну службу», Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яким визначаються загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті.
Відповідно до ст. 37 вказаного Закону (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідно із ст. 37-1 вказаного Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час звернення позивача щодо перерахунку пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865 (в редакції від 25 березня 2014 року) встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.
Відповідно до п.5 вказаної постанови (у редакції від 25 березня 2014 року) перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01 грудня 2015, а саме виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Таким чином, станом на момент призначення позивачу пенсії законодавством було встановлено право осіб, яким призначена пенсія згідно Закону України "Про держану службу", на її перерахунок у разі підвищення складових заробітної плати, в тому числі посадового окладу, працюючих державних службовців.
Разом із тим, на момент звернення позивача до територіального органу Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії, питання вищевказаного перерахунку пенсії чинним законодавством не врегульоване, в той час як в силу приписів статті 37-1 Закону України "Про державну службу" умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям повинні бути визначені Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст.22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні «Кечко проти України» від 08 листопада 2005 року, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Частиною 1 ст.58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26 вересня 2014 року, за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.
Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
Отже, суд дійшов висновку, що право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.
Підпунктом 3 п.1 постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» встановлено, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців.
Відповідно до довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям № 12/007 від 22.11.2016 року, виданої ОСОБА_1 про те, що з 01 грудня 2015 року розмір посадового окладу державного службовця Бориспільської районної державної адміністрації, а сааме: начальника фінансово-господарського відділу головного державного фінансового інспектора становить 1723 гривні 00 копійок.( а.с.11).
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а відтак відмова відповідача щодо перерахунку позивачу пенсії згідно Закону України «Про державну службу», у зв'язку з підвищенням посадових окладів працюючим державним службовцям, що зазначено у довідці № 11-20/66 від 15 серпня 2016 року, про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям є протиправною.
За таких обставин, суд вважає за необхідне позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити в повному обсязі.
Крім того, позивач при зверненні до суду з адміністративним позовом оплатив судовий збір в сумі 640 гривень.( а.с.1). Відповідно до вимог ст. 94 КАС України, сума судового збору підлягає стягненню з Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області в межах асигнувань Державного бюджету України на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 6, 7, 9, 11, 14, 19, 69-74, 79, 86, 94, 99,100, 128, 160, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати відмову Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 1 грудня 2015 року в розмірі 90 % від заробітку, відповідно до ст.37-1 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року, у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія, - протиправною.
Зобов'язати Бориспільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2015 року в розмірі 90 відсотків від заробітку, відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723 -XII від 16 грудня 1993 року, у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою - начальника фінансово-господарського відділу Бориспільської районної державної адміністрації, з якої була призначена пенсія, виходячи з розміру заробітної плати, визначеної довідкою № 12/007 від 22.11.2016 року, виданої Бориспільською районною державною адміністрацією, що складається з посадового окладу у розмірі 1723 гривень00 копійок, надбавки за ранг (10 ранг) у розмірі 80 гривень 00 копійок, надбавки за вислугу років (30% за стаж державної служби 24 роки) у розмірі 540 гривень 90 копійок, інші виплати (1/12 від середнього розміру посадового окладу) 143 гривень 58 копійок та із збереженням індексації, з урахуванням нарахованих та фактично виплачених сум.
Стягнути з Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (08302, м. Бориспіль, вул. Головатого, 4, код ЄДРПОУ 37838060) в межах асигнувань Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) сплачений судовий збір в розмірі 640 (шістсот сорок) гривень.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Бориспільський міськрайонний суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду особами, які не були присутні при оголошенні постанови, а особи, які були присутні при оголошенні постанови протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання на апеляційне оскарження в разі якщо апеляційну скаргу не було подано. В разі подання апеляційної скарги, постанова суду набирає законної сили після розгляду справи в суді апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Бориспільського міськрайонного суду
Київської області С.М.Вознюк