
Справа № 357/5113/17
2-а/357/592/17
П ОС Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 червня 2017 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючий - суддя Ярмола О. Я. ,
при секретарі - Ліщинська О. С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Біла Церква, в залі суду № 5 справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Білоцерківського об'єднаного управління пенсійного Фонду України Київської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з даним позовом мотивуючи тим, що є пенсіонером за вислугою років та відповідно до Закону України «Про прокуратуру», у ред. 1991 року, йому була призначена пенсія у 2004 році під час перебування на посаді прокурора м. Біла Церква Київської області у розмірі 90% від середньої заробітної плати. На обліку перебував в управлінні Пенсійного фонду України у місті Біла Церква Київської області. На звернення позивача прокуратурою Київської області була видана довідка за №18ф-178 від 22.04.2016 року, із зазначенням заробітної плати позивача на посаді прокурора м. Білої Церкви в межах максимальної - 10 084 грн. 53 коп. Відповідачем було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії позивача на підставі вказаної довідки. Позивач оскаржив таку відмову та постановою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області суду від 26.08.2016 року визнано протиправними дії УПФУ в м.Біла Церква Київської області щодо не перерахування пенсії ОСОБА_1 відповідно до заяви від 26.04.2016 року згідно з Законом України "Про прокуратуру" і зобов'язано УПФУ в м. Біла Церква провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії відповідно до ст.50-1 Закот України "Про прокуратуру" у редакції від 05.11.1991 р., виходячи з 90% заробітної плати згідно з довідкою прокуратури Київської області від 22.04.2016 р. Зазначена постанова набрала законної сили та виконана. Однак, пізніше, з'ясувалося, що довідка на підставі якої було здійснено відповідачем перерахунок пенсії невірна через неправильно застосовану методику для розрахунків. Прокуратурою Київської області позивачу було видано нову довідку №18ф-53 від 22.02.2017 року, згідно якої середня заробітна плата позивача на посаді прокурора м. Біла Церква склала 20 791,68 грн., тобто були включені всі регулярні виплати, які включаються для визначення середньої заробітної плати. Позивач подав відповідачу нову довідку для здійснення перерахунку пенсії та отримав відмову. Позивач, уточнивши в судовому засіданні свої позовні вимоги, просив суд визнати протиправними дії Білоцерківського об'єднаного управління пенсійного Фонду України Київської області щодо відмови у перерахунку пенсії згідно заяви від 03.03.2017 року; зобов'язати Білоцерківське об'єднане управління пенсійного Фонду України Київської області здійснити перерахунок його пенсії з 01.01.2016 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у ред. 1991 року), виходячи з 90 % заробітної плати, вказаної у довідці прокуратури Київської області №18р-53 від 22.02.2017 року, без обмеження граничним розміром.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.12.2016 року №988 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» управління Пенсійного фонду України у м.Біла Церква Київської області було реорганізовано шляхом злиття у Білоцерківське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Київської області.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги.
Представник відповідача позов не визнала та пояснила, що Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року втратив чинність, а згідно п.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються КМ України, такий порядок по даний час не приймався. Крім іншого, в судовому засіданні представник відповідача посилалася на ч.3 ст. 27 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне» (із змінами), де зазначено, що тимчасово, по 31.12.2017 р., максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10740 грн. і саме дана норма підлягає до застосування, - наполягала представник відповідача.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, оглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що прозивач перебуває на обліку в Білоцерківському об'єднаному управлінні Пенсійного Фонду України Київської області з 2004 року, йому призначена пенсія у розмірі 90% від середньої заробітної плати.
Встановлено, що з метою здійснення перерахунку своєї пенсії, позивач у березні 2016 року звернувся до прокуратури Київської області з заявою про видачу довідки про його середню зарплату на посаді прокурора м. Білої Церкви. Та прокуратурою Київської області позивачу була видана довідка за №18ф-178 від 22.04.2016 року, із якої слідувало, що його сума заробітної плати на посаді прокурора м. Білої Церкви становить 10 084 грн. 53 коп. Позивач звернувся до відповідача з даною довідкою та заявою про перерахунок пенсійного забезпечення на підставі поданої довідки. Відповідачем було відмовлено в перерахунку пенсії та позивачем було оскаржено дану відмову до суду .
Встановлено, що постановою Білоцерківського міськрайонного суду від 26.08.2016 року позов ОСОБА_1 про визнання дій відповідача протиправними та покладення обов'язку перерахувати пенсію було задоволено. Суд визнав протиправними дії УПФУ в м. Біла Церква щодо неперерахування пенсії ОСОБА_1 відповідно до заяви від 26.04.2016 року згідно ЗУ «Про прокуратуру» та зобов'язано УПФУ в м. Біла Церква провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії відповідно до ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» у ред. від 05.11.1991 р., виходячи з 90 % заробітної плати згідно з довідкою прокуратури Київської області від 22.04.2016 року. Зазначене підтверджено копією постанови Білоцерківського міськрайсуду у справі № 357\6770\16-а (а.с.18).
Слід зазначити, що вказана постанова Білоцерківського міськрайсуду від 26.08.2016 року набрала законної сили та пенсійне забезпечення позивача було перераховане, тобто виконання постанови було розпочато.
Згідно ч.1 ст.72 КАС України Обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
З огляду на зазначене, не підлягає додатковому встановленню та доказуванню право позивача на перерахунок пенсії відповідно до ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» у ред. від 05.11.1991 р., виходячи з 90 % заробітної плати згідно з новою довідкою, виданою прокуратурою Київської області.
В судовому засіданні позивач пояснив, що після перерахунку його пенсії, стало відомо, що видана довідка прокуратурою Київської області мала невірні дані, що, як з'ясувалось, зумовилося неправильно застосованою методикою для розрахунків. Зокрема, як пояснив суду позивач, до зарплати для визначення пенсії, безпідставно не включались обов'язкові регулярні виплати, визначені законодавством.
Встановлено, що 07.06.2017 року головним бухгалтером прокуратури Київської області було надано роз'яснення стосовно видачі довідок для перерахунку пенсії з різними даними. Зокрема, було роз'яснено і підтверджено видачу уточненої довідки від 22.02.2017 року № 18ф-53 з урахуванням всіх видів нарахувань, з яких утримуються страхові внески, збільшеного розміру посадового окладу і фактично нарахованої з 01.12.2015 року заробітної плати на посаді прокурора м. Біла Церква, що відповідає вимогам Постанови КМ України від 09.12.2015 року №103. (а.с.40).
Так, позивачу ОСОБА_1 22.02.2017 року була видана довідка за № 18ф-53 . Дана довідка містить підтвердження про роботу позивача та про заробітну плату із показниками : посадовий оклад - 3393 грн.; надбавка за класний чин - 135грн.; надбавка за вислугу років (30 %) - 1058, 40 грн., інші виплати станом на 15.12.2015 р.: надбавка за виконання особливо важливої роботи (70%) - 3210,48 грн.; матеріальна допомога на оздоровлення (1\12 ) - 649,74 грн.; матеріальна допомога на вирішення соціальн6о-побутових питань (1\12) -649,74 грн.; премія (150%) - 11695,32 грн. Всього : 20 791,68 грн. Зазначену довідку з відповідною заявою від 03.03.2017року було подано позивачем до Білоцерківського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Київської області для проведення перерахунку пенсійного забезпечення. (а.с.21,22-23).
Встановлено, що відповідач відмовив ОСОБА_1 у перерахунку пенсії відповідно до поданої уточненої довідки. Зазначене підтверджено листом від 30.03.2017 року (а.с.25).
При вирішенні спору суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу у жовтні 2008 року /, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України від 08 липня 2011 року № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, зменшено до 80% відсотків розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Також, цим Законом встановлено обмеження виплати пенсії максимальним її розміром.
Відповідно до статті 2 Закону № 3668-VI максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про прокуратуру», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Разом з цим, як встановлено пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3668-VI, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
За приписами частин дванадцятої та тринадцятої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
За пенсіонерами і членами їхніх сімей зберігаються пільги і гарантії соціального захисту, передбачені цим Законом та іншими законами. Пенсіонери і члени їхніх сімей, що проживають разом із ними, мають також право на медичне обслуговування в тих медичних закладах, в яких вони перебували на обліку до виходу на пенсію працівника прокуратури.
Частиною сімнадцятою статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, яка діяла на момент виникнення у позивача права на пенсію, було передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
З 15 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. № 1697-VII та втратив чинність Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року.
Частиною 20 ст.86 Закону № 1697-VII передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Проте, неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акта, який би визначав умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для відмови у такому перерахунку.
Саме до таких висновків прийшов Вищий Адміністративний Суд України в постанові від 06.12.2016 року № 63719501.
Є безпідставними посилання сторони відповідача на ч.3 ст. 27 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне» (із змінами), де зазначено, що тимчасово, по 31.12.2017 р., максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10740 грн.
Згідно ст.22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст.17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема, працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Постановою КМ України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» передбачено, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, органів прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців /крім військовослужбовців/.
Уточнююча довідка, що була видана позивачу 22.02.2017р. містить дані про включення в заробітну плату матеріальної допомоги та премії.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
В ст.2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Позивач просив суд зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з 01.01.2016 року.
Відповідно до ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35,частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Відповідно до ч.5 ст.45 цього Закону документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Згідно з положеннями п.1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління ПФУ 25.11.2005 року № 22-1 /у редакції постанови правління ПФУ 07.07.2014 року № 13-1/, зареєстровано в Мінюсті України 27.12.2005 року за № 1566/11846, заява про перерахунок пенсії подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.
Відповідно до п.1.7 Порядку, днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Враховуючи викладене, необхідною умовою для перерахунку пенсії є заява про перерахунок пенсії та документи, подані пенсіонером щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час звернення за перерахунком пенсії.
Як вбачається з матеріалів справи, заяву про перерахунок пенсії позивач подав 03.03.2017року, а тому, враховуючи вищенаведені положення законодавства, перерахунок пенсії повинен бути проведений, починаючи з 01.03. 2017 року.
Вимоги позивача щодо перерахунку його пенсії з 01.01.2016 року до задоволення не підлягають, оскільки виникнення права на перерахунок пенсії нерозривно пов'язане із фактом звернення особи за таким перерахунком.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано.
Отже, дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії на підставі поданої уточненої довідки є протиправними з наведених вище підстав, а тому суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача провести позивачу перерахунок та виплату пенсії на підставі наданої ним довідки про його місячну заробітну плату починаючи з 01.03.2017 року.
Керуючись ст. ст.19, 22 Конституції України, Законом України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління ПФУ 25.11.2005 року № 22-1 /у редакції постанови правління ПФУ 07.07.2014 року № 13-1/, зареєстровано в Мінюсті України 27.12.2005 року за № 1566/11846, ст.ст. 2, 6,9,17, 159-163, 185,186 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Білоцерківського об'єднаного управління пенсійного Фонду України Київської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі його заяви від 03.03.2017 року.
Зобов'язати Білоцерківське об'єднане управління пенсійного Фонду України Київської області здійснити перерахунок пенсії з 01.03.2017 року ОСОБА_1 відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у ред. 1991 року), виходячи з 90 % заробітної плати, вказаної у довідці прокуратури Київської області №18р-53 від 22.02.2017 року, без обмеження граничним розміром.
Постанова може бути оскаржена до Київського адміністративного апеляційного суду через Білоцерківський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.
А у випадках передбачених ч.3 ст.160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О. Я. Ярмола