
13.06.2017 227/1736/17
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 червня 2017 року м. Добропілля
Слідчий суддя Добропільського міськрайонного суду Донецької області Притуляк С.А.,
при секретарі судового засідання Коверченковій М.О., за участю прокурора Фоменка А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Добропільського міськрайонного суду Донецької області клопотання прокурора Костянтинівської місцевої прокуратури ОСОБА_1 про призначення та проведення перевірки у кримінальному провадженні, внесеному в Єдиний реєстр досудових розслідувань за № 42016051670000218 від 24.09.2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 271 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
До суду звернувся прокурор Костянтинівської місцевої прокуратури ОСОБА_1 з клопотанням, в якому просить призначити документальну позапланову перевірку ПАТ «Шахтоуправління «ПОКРОВСЬКЕ» на предмет порушення виконання робіт підвищеної небезпеки, яку провести на підставі статистичної та іншої звітності, виконання вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючи органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів, проведення якої доручити Головному управлінню Держпраці у Донецькій області.
Мотивуючи клопотання, прокурор посилається на наступне.
В проваджені Добропільського СВ Покровського СВ ГУНП в Донецькій області перебуває кримінальне провадження за №42016051670000218 від 24.09.2016 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.271 КК України.
29.05.2017 року постановою заступником прокурора Донецької області Ромасько В.О. у звязку з неефективним досудовим розслідуванням відповідно до положень ст. 216 КПК України доручено проведення досудового розслідування СВ Добропілського ВП Покровського СВ ГУНП в Донецькій області.
Під час досудового розслідування встановлено, що 24.09.2016 під час здійснення чергування прокурором Красноармійської місцевої прокуратури ОСОБА_2 отримано інформацію від чергового ОДС 9 ДПРЗ ГУ ДСНС у Донецькій області про те, що о 00.53 год. на ПАТ «ШУ «ПОКРОВСЬКЕ» південна лава БІС центральна панель блоку №8 горизонт №708 стався вибух метану. Загиблі відсутні, евакуйовано 593 людини.
24.09.2016 відповідні відомості внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42016051670000218 за фактом грубого порушення правил безпеки при виконанні робіт з підвищеною небезпекою за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.271 КК України.
Підставами для внесення відомостей до ЄРДР стала інформація від чергового ОДС 9 ДПРЗ ГУ ДСНС у Донецькій області про наявний факт вибуху метану, що може свідчити про порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на виробництві, яке створило загрозу загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків.
Відповідно до ст.93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Отже, перевірка в кримінальному провадженніне захід забезпечення кримінального провадження, в розумінні визначеному врозділі ІІ КПК, а відповідно до ч.2ст.93 КПК України є законним способом збирання стороною обвинувачення доказів.
Відповідно до п.3 розділу ІІ Закону України №71 від 28.12.2014 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» встановлено, що перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб підприємств з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявою субєкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України.
Згідно з п.2 ч.1 Постанови КМУ «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» №408 від 13.08.2014, надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій , фізичних осіб підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Відповідно до додатку вказаної постанови, одним з державних контролюючих органів, якому надається дозвіл Кабінету Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб підприємців є Управління Держпраці.
Згідно положень чинного законодавства України слідчий та прокурор у кримінальному провадженні, не можуть самостійно ініціювати питання про призначення відповідної перевірки.
Згідно ст.3 Закону України від 02.09.14 №1669 «Про тимчасові заходи на період проведення АТО» на Головне управління Держпраці у Донецькій області накладено мораторій на перевірки.
Таким чином, законом встановлено судовий контроль за дотриманням законності та обґрунтованості втручання у господарську діяльність, зумовлену потребами досудового розслідування задля досягнення її дієвості.
Матеріали перевірки Головного управління Держпраці у Донецькій області матимуть суттєве доказове значення в рамках досудового розслідування, оскільки істотне значення для цього кримінального провадження має встановлення факту грубого порушення правил безпеки при виконанні робіт з підвищеною небезпекою на ПАТ «ШУ «ПОКРОВСЬКЕ» та встановлення чи у досліджуваній в ході досудового розслідування ситуації була створена загроза загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків. Можливість провести вказану перевірку без дозволу слідчого судді відсутня та призведе до істотного порушення прав людини і основоположних свобод.
Враховуючи вищевикладене, задля швидкого розслідування кримінального провадження, досягнення повноти, всебічності та неупередженості досудового розслідування вищевказаного факту, зокрема для отримання відомостей, котрі є необхідними для належної кваліфікації вчиненого діяння, з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення необхідно отримати результати перевірки додержання законодавства України від Головного управління Держпраці в Донецькій області на території ПАТ «ШУ «ПОКРОВСЬКЕ», а саме: поверхових споруд вказаного вугледобувного підприємства: будівля адміністративно-побутового комплексу (апарат управління, лампова, переодягальні, бані, медичний пункт ат інші кабінети); будівля цеху «РЗО» (ремонт забойного обладнання); будівля столової; склади; надшахтні будівлі стволів; будівля цеху «Гідравліка»; будівля компресорних установок; будівля вакуум-насосних установок дільниці «Дегазація»; будівля зберігання кисневих балонів; будівлі дільниці поверхово-технологічного комплексу; будівлі котельних; гаражів; будівлі вентиляторних установок.
Згідно інформаційної довідки ПАТ «Шахтоуправління «ПОКРОВСЬКЕ» розташоване за адресою: пл. Шибанкова, 1a, Покровськ, Донецька область.
Фіксація, під час розгляду клопотання слідчим суддею, за допомогою технічних засобів на підставі ч. 1 ст. 107 КПК України не здійснювалась, оскільки таке клопотання не заявлялось.
Перевіривши наданні матеріали клопотання та дослідивши докази по цих матеріалах, заслухавши прокурора, який підтримав клопотання, вважаю, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.9 КПК України під час кримінального провадження суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов'язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства.
Відповідно до ч.2 ст.93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування , підприємств, установ та організацій, службових і фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 року № 408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами», яка є чинної станом на день розгляду вказаного клопотання, встановлено, що для проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців державними інспекціями та іншими контролюючими органами за переліком згідно з додатком, в тому числі і Держпраці, потрібен дозвіл Кабінету Міністрів України, який оформлюється шляхом прийняття відповідного розпорядження. Надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребуються у разі, якщо такі перевірки проходять за рішенням суду та на вимогу службових осіб у випадках, передбачених КПК України.
Закон України «Про охорону праці» визначає основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні.
Дія цього Закону поширюється на всіх юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та на всіх працюючих.
Відповідно до ст..13 ЗУ «Про охорону праці, роботодавець здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці.
Державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці, відповідно до ст..38 ЗУ «Про охорону праці», здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до наказу Мінсоцполітики України № 390 від 02.07.2012 року «Про затвердження Порядку проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів», право проведення перевірок додержання законодавства з питань праці мають посадові особи Держпраці України та її територіальних органів, які відповідно до своїх посадових обов'язків мають повноваження державного інспектора з питань праці. Інспектор може проводити планові та позапланові перевірки, які можуть здійснюватися за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності". Планові перевірки проводяться з періодичністю, яка визначається відповідно до Критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності суб'єктами господарювання у частині додержання вимог законодавства про працю та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю), наведених у додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 17 листопада 2010 року N 1059. Позапланова перевірка проводиться незалежно від кількості раніше проведених перевірок за наявності підстав, визначених Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Згідно ч. 2 ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Відповідно до ч. 6 ст. 9 КПК України у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені ч. 1 ст. 7 КПК України.
Як зазначає прокурор у своєму клопотанні, в ході досудового розслідування виникла необхідність необхідно отримати результати перевірки додержання законодавства України від Головного управління Держпраці в Донецькій області на території ПАТ «ШУ «ПОКРОВСЬКЕ», а саме: поверхових споруд вказаного вугледобувного підприємства: будівля адміністративно-побутового комплексу (апарат управління, лампова, переодягальні, бані, медичний пункт ат інші кабінети); будівля цеху «РЗО» (ремонт забойного обладнання); будівля столової; склади; надшахтні будівлі стволів; будівля цеху «Гідравліка»; будівля компресорних установок; будівля вакуум-насосних установок дільниці «Дегазація»; будівля зберігання кисневих балонів; будівлі дільниці поверхово-технологічного комплексу; будівлі котельних; гаражів; будівлі вентиляторних установок тощо.
Згідно наданих прокурором матеріалів, зокрема наказу ПАТ «Шахтоуправління «Покровське» №2599/1ТБ від 24.09.2016р., акту розслідування займання метано-повітряной суміші, 24.09.2016р. о 00:35 год. на даному підприємстві мало місце загоряння метано-повітряной суміши, при цьому в шахті перебувало 593 людини.
На підставі повідомлення від диспетчера 10 ГВРЗ північний ствол ШУ «Покровське» від 24.09.2016р. о 01:20 год. щодо вказаних обставин, було внесено відомості до ЄРДР за №42016051670000218, з правовою кваліфікацією за ст.271 ч.1 КК України.
За таких обставин, суд приходить до висновку про достатність підстав для проведення позапланової перевіркиПАТ «Шахтоуправління «Покровське», на предмет порушення виконання робіт підвищеної небезпеки.
Враховуючи те, що проведення зазначеної перевірки неможливе без відповідного рішення суду, клопотання прокурора підлягає частковому задоволенню, а саме в частині призначення позапланової перевірки поверхневих споруд вугледобувного підприємства ПАТ «Шахтоуправління «ПОКРОВСЬКЕ» на предмет порушення виконання робіт підвищеної небезпеки, яку провести на підставі статистичної та іншої звітності, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів.
Клопотання в частині призначення перевірки щодо виконання вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи задоволенню не підлягає, оскільки прокурором не конкретизовано які саме норми чинного законодавства ймовірно могли бути порушені та які контролюючи органи уповноважені дані обставини перевірити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 36, 40, 91, 93, 132, КПК України, постанови КМУ «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13.08.2014 № 408, Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 96 від 11.02.2015, Порядку проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів, затвердженому Наказом Міністерства соціальної політики України № 390 від 02.07.2012, слідчий суддя,
УХВАЛИВ:
Клопотання прокурора Костянтинівської місцевої прокуратури ОСОБА_1 про призначення документальної позапланової перевірки у кримінальному провадженні задовольнити частково.
Призначити позапланову перевірку поверхневих споруд вугледобувного підприємства ПАТ «Шахтоуправління «ПОКРОВСЬКЕ» на предмет порушення виконання робіт підвищеної небезпеки, яку провести на підставі статистичної та іншої звітності, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів, проведення якої доручити Головному управлінню Держпраці у Донецькій області (ЄРДПОУ 39790445, індекс 85302, Донецька область, м. Покровськ, вул. Прокофєва 82).
В іншій частині клопотання відмовити.
Позапланову перевірку провести на протязі 20 робочих днів починаючи з 13 червня 2017 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: Притуляк С.А.