
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 червня 2017 року Справа № 803/561/17
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ксензюка А.Я.,
при секретарі судового засідання Литвиненко І.П.,
за участю представників позивача Крупника Б.М., Самоірової Р.П.,
представника відповідача Сахарчука А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Ківерцівського міського виробничого управління житлово-комунального господарства до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Ківерцівське міське виробниче управління житлово-комунального господарства (далі - Ківерцівське ВУЖКГ) звернулося в суд із позовом до Ківерцівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області (далі - Ківерцівська ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області) про визнання протиправними дій, що полягають у нарахуванні пені на розстрочені суми податкового боргу згідно із ухвалами Волинського окружного адміністративного суду на загальну суму 103 803 грн 67 коп. та зобов'язання скасувати нараховану пеню на розстрочені суми податкового боргу згідно із ухвалами Волинського окружного адміністративного суду на загальну суму 103 803 грн 67 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ухвалами Волинського окружного адміністративного суду від 20 січня 2014 року по справі №803/2646/13-а, від 27 лютого 2014 року по справі №2а-3160/10/0370 та від 27 лютого 2014 року по справі №2а/0370/795/12 розстрочено стягнутий з Ківерцівського ВУЖКГ податковий борг на загальну суму 978 828 грн 71 коп. Проте, відповідачем щомісячно нараховується пеня і відсотки на розстрочені суми податкового боргу.
Позивач вважає протиправними дії Ківерцівської ОЛПІ ГУ ДФС у Волинській області, що полягають у нарахуванні пені на розстрочені суми податкового боргу згідно із ухвалами Волинського окружного адміністративного суду на загальну суму 103 803 грн 67 коп., оскільки вважає, що відповідачем застосовано строк для нарахування пені без врахування того, що строки сплати платником податкового боргу є перенесеними в порядку статті 100 Податкового кодексу України, та просить скасувати нараховану пеню на розстрочені суми податкового боргу.
Представник відповідача в поданому письмовому запереченні пред'явленні позовні вимоги заперечив, мотивуючи тим, що ухвалами Волинського окружного адміністративного суду лише розстрочено стягнутий з Ківерцівського ВУЖКГ податковий борг, але не зупинено нарахування пені на розстрочені суми податкового боргу строки сплати по яких встановлені Податковим кодексом України. Просив в задоволенні позову відмовити.
Ухвалою суду від 12 червня 2017 року замінено неналежного відповідача - Ківерцівську ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області на належного - Луцьку ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області.
В судовому засіданні представники позивача, кожен зокрема, позовні вимоги підтримали з підстав, викладених в позовній заяві, просили позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позову не визнав з мотивів, викладених у письмових запереченнях проти позову, просив в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що постановою Волинського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2013 року в справі №803/2646/13-а стягнуто з Ківерцівського ВУЖКГ податковий борг в розмірі 323 800 грн 12 коп. Ухвалою суду від 20 січня 2014 року у даній справі розстрочено виконання постанови Волинського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2013 року рівними частинами протягом березня 2014 року - січня 2019 року у сумі 5 396 грн 67 коп., а в лютому 2019 року у сумі 5 396 грн 59 коп.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2010 року в справі №2а-3160/10/0370 стягнуто з Ківерцівського ВУЖКГ податковий борг в розмірі 384 553 грн 44 коп. Ухвалою суду від 27 лютого 2014 року у даній справі розстрочено виконання постанови Волинського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2010 року рівними частинами протягом березня 2014 року - січня 2019 року у сумі 5 621 грн 35 коп., а в лютому 2019 року у сумі 5 621 грн 13 коп.
Також постановою Волинського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2012 року в справі №2а/0370/795/12 стягнуто з Ківерцівського ВУЖКГ податковий борг в розмірі 317 747 грн 81коп. Ухвалою суду від 27 лютого 2014 року у даній справі розстрочено виконання постанови Волинського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2012 року рівними частинами протягом березня 2014 року - січня 2019 року у сумі 5 295 грн 80 коп., а в лютому 2019 року у сумі 5 295 грн 61 коп.
Станом на 01 січня 2017 року Ківерцівському ВУЖКГ нараховано та підприємством сплачено пеню на заборгованість по податку на додану вартість в сумі 98 903 грн 47 коп. та по податку на прибуток в сумі 4 906 грн 20 коп.
На вимогу Ківерцівського ВУЖКГ про скасування нарахованої пені (листи Ківерцівського ВУЖКГ адресовані Ківерцівській ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області та Ківерцівському відділенню Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області від 04 серпня 2016 року за №86 та від 08 лютого 2017 року за №15) контролюючим органом відмовлено з посиланням на відсутність підстав для такого скасування (лист Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області від 19 серпня 2016 року за №429/10/03-05-07-08 та лист Ківерцівської ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області від 09 березня 2017 року за №225/10/03-05-07-09).
Отже, як вбачається з матеріалів справи, пояснень представника відповідача в судовому засіданні, висновок контролюючого органу про необхідність нарахування пені ґрунтується на тому, що розстрочення податкового боргу згідно із ухвалами Волинського окружного адміністративного суду не звільняє платника податків від відповідальності за порушення встановлених законодавством строків сплати грошового зобов'язання.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до підпункту 14.1.162 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов'язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки.
Підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України визначено, що нарахування пені розпочинається: при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Як вбачається з матеріалів справи, обставини щодо існування податкової заборгованості в Ківерцівського ВУЖКГ на загальну суму 978 828 грн 71 коп. встановлено постановами Волинського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2013 року в справі №803/2646/13-а, від 01 грудня 2010 року в справі №2а-3160/10/0370 та від 03 квітня 2012 року в справі №2а/0370/795/12, які набрали законної сили.
Статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо) суд першої інстанції може розстрочити виконання рішення.
На підставі вказаної норми ухвалами Волинського окружного адміністративного суду від 20 січня 2014 року в справі №803/2646/13-а, від 27 лютого 2014 року в справі №2а-3160/10/0370 та від 27 лютого 2014 року в справі №2а/0370/795/12, які набрали законної сили, було розстрочено виконання постанов Волинського окружного адміністративного суду про стягнення з Ківерцівського ВУЖКГ податкового боргу на загальну суму 978 828 грн 71 коп. по вищезазначеним адміністративним справам.
Частиною другою статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.
Крім того, Податковий кодекс України передбачає окремі випадки, коли відлік строків сплати здійснюється в особливому порядку.
Так, статтею 100 Податкового кодексу України передбачено розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків.
Відповідно до пункту 100.1 даної статті, розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день прийняття контролюючим органом рішення про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу.
Згідно із пунктом 100.6 статті 100 Податкового кодексу України, розстрочені суми грошових зобов'язань або податкового боргу (в тому числі окремо - суми штрафних (фінансових) санкцій) погашаються рівними частками починаючи з місяця, що настає за тим місяцем, у якому прийнято рішення про надання такого розстрочення.
Наказом Міністерства доходів і зборів України від 10 жовтня 2013 року №574 затверджено Порядок розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків (далі - Порядок №574), розроблений відповідно до статті 100 глави 9 розділу II Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 1.9 Порядку №574 строк дії розстрочення (відстрочення) податкового боргу починається з дати прийняття органом доходів і зборів рішення про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (податкового боргу) та закінчується датою, зазначеною у договорі про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (податкового боргу), за винятком випадків дострокового погашення такого податкового боргу.
Пунктом 3.9 Порядку №574 передбачено, що на розстрочені (відстрочені) грошові зобов'язання (податковий борг) пеня та штрафи не нараховуються з дати укладання (підписання) договору до закінчення строку дії договору про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (податкового боргу).
Отже, з дати прийняття контролюючим органом рішення про розстрочення податкового боргу і до закінчення строку дії договорів про розстрочення податкового боргу контролюючий орган втратив право на нарахування пені. Оскільки розстрочення прямо передбачає перенесення строків сплати, а в ухвалах про розстрочення виконання судового рішення прямо визначені нові строки сплати, то штрафні санкції могли бути нараховані лише за порушення платником податків таких нових строків.
В ході судового розгляду встановлено та матеріалами справи підтверджено, що початком періоду нарахування відповідачем пені по ухвалах Волинського окружного адміністративного суду від 20 січня 2014 року по справі №803/2646/13-а, від 27 лютого 2014 року по справі №2а-3160/10/0370 та від 27 лютого 2014 року по справі №2а/0370/795/12 є березень 2014 року.
Тобто контролюючим органом застосовано строк для нарахування пені без врахування того, що строки сплати платником податків податкового боргу є перенесеними в порядку статті 100 Податкового кодексу України. Внаслідок цього загальний термін нарахування пені включає в себе періоди розстрочення сплати податкового боргу, отже, ухвали Волинського окружного адміністративного суду про розстрочення податкового боргу (фактичне перенесення строків сплати) не взяті до уваги контролюючим органом.
Крім того, суд зазначає, що нарахування штрафних санкцій в період дії ухвал про розстрочення виконання судового рішення обмежує передбачені статтею 100 Податкового кодексу України права платника податків, - втрачається мета та зміст укладеного договору про розстрочення податкового боргу, оскільки жодних позитивних наслідків для платника податків він не чинить (наявність та розмір пені не змінюється).
Відповідно до пункту 4.6 Порядку №574 лише з дня, наступного за днем розірвання договору, на розстрочені (відстрочені) суми, що залишились несплачені, нараховуються пеня та штраф у розмірах, передбачених Податковим кодексом України.
Таким чином, в ході судового розгляду встановлено, що ухвали Волинського окружного адміністративного суду від 20 січня 2014 року по справі №803/2646/13-а, від 27 лютого 2014 року по справі №2а-3160/10/0370 та від 27 лютого 2014 року по справі №2а/0370/795/12 про розстрочення податкового боргу скасовані не були, відтак нарахування відповідачем пені на суми розстроченого Ківерцівському ВУЖКГ податкового боргу за період дії таких ухвал є протиправним.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, усі рішення та дії суб'єкта владних повноважень мають підзаконний характер, тобто повинні бути прийняті (вчинені) на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.
Відповідно до частини першої, другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом також приймається до уваги, що відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Всупереч наведеним вимогам відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності нарахування Ківерцівському ВУЖКГ пені на суми розстроченого податкового боргу.
Таким чином, виходячи із системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні є підставні та підлягають до задоволення.
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись частиною третьою статті 160, статтею 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області щодо нарахування Ківерцівському міському виробничому управлінню житлово-комунального господарства пені на розстрочені суми податкового боргу згідно із ухвалами Волинського окружного адміністративного суду на загальну суму 103 803 грн 67 коп.
Зобов'язати Луцьку об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Волинській області скасувати пеню, нараховану Ківерцівському міському виробничому управлінню житлово-комунального господарства в розмірі 103 803 грн 67 коп.
Стягнути на користь Ківерцівського міського виробничого управління житлово-комунального господарства (45200, Волинська область, місто Ківерці, вулиця Комунальна, будинок 8, код ЄДРПОУ 03339236) за рахунок бюджетних асигнувань Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, код ЄДРПОУ 39497665) 1 600 (одна тисяча шістсот) гривень понесених витрат по сплаті судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя А.Я. Ксензюк
Постанова в повному обсязі складена 16 червня 2017 року.