Постанова № 6720048, 05.05.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.05.2009
Номер справи
2а-3868/09/0570
Номер документу
6720048
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 травня 2009 р.                                                                       справа № 2а-3868/09/0570

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді

при секретарі                                                  

при секретарі                                         Гумуржи Т.В.

за участю

представника позивача Корба Л.В.          

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Маріуполя до Приватного підприємства «МІРАЖ-плюс» про стягнення заборгованості перед бюджетом України, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Державна податкова інспекція у Орджонікідзевському районі м. Маріуполя, звернулась з позовом до Приватного підприємства «МІРАЖ-плюс» про стягнення заборгованості перед бюджетом.

Позивач в обґрунтування своїх вимог посилається на застосування до відповідача рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, суми штрафу в загальному розмірі складають 5 950,72 грн. за порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Закону України «Про державне регулювання, виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

Заборгованість у добровільному порядку боржником не сплачена.

Просить стягнути суму податкової заборгованості у загальному розмірі 5950,72 грн.

В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги, надала пояснення, аналогічні викладеним в позові, а також доповнила, що перевірка відповідача була проведена 26.06.2008 р., за результатами якої, 15.08.2008 р. були прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій. Зазначена позовна заява, спрямована до Донецького окружного адміністративного суду 05.03.2009 р., тобто терміни, передбачені ст.. 250 ГК України не порушені.

Відповідач в судове засідання не з'явився, надав до суду заперечення, в яких зазначив, що штраф за порушення вимог Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» затвердженого Постановою Національного банку України від 15.12.2004 р. №637, згідно до Указу Президента України від 12.07.1995 р. № 436/95 «Про застосування санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», Закону України №265/95-ВР від 06.07.1995 р. «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» є адміністративно-господарською санкцією.

Відповідно до ст. 250 ГК України, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб’єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб’єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Просив відмовити у задоволенні позову.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню з наступних підстав.

Суб’єкт підприємницької діяльності Приватне підприємство «МІРАЖ-плюс» 16.07.2001 року зареєстроване виконавчим комітетом Маріупольської міської ради Донецької області (а.с.24), з 06.08.2001 р. взяте на податковий облік до державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя за № 05190151/2304 від 26.07.2008 р.

Позивачем було здійснено перевірку відповідача щодо контролю за здійсненням ним розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу, за результатами якої складений акт №05831210/2308 від 31.07.2008 року.

Перевіркою встановлено та в акті перевірки зафіксовано, що відповідачем здійснювались порушення:

- не видача особі, яка отримує товар (послугу), розрахункового документу встановленої форми на повну суму проведеної операції;

- не проведення розрахункових операцій на повну суму покупки (надання послуг) через РРО без роздрукування відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

- застосування РРО без додержання встановленого порядку його застосування;

- не забезпечено щоденне друкування та зберігання в КОРО № 0583001623/3 фіскальних чеків і звітів за 21.05.08 р., 21.06.08 р., 24.06.08 р., 12.07.08 р.,22.07.08 р.;

- не оприбуткування готівкових коштів, не здійснення обліку готівкових коштів, не здійснення обліку готівкових коштів у повній сумі їх фактичного надходження в КОРО № 0583001823/3 від 14.05.2008 р. на підставі даних фіскальних звітних чеків РРО за 25.07.08 р. у сумі 7 грн., за 23.07.08 р. у сумі 42,92 грн., за 21.07.2008 р. у сумі 26,40 грн., всього не оприбутковано готівки в сумі 76,32 грн.;

- реалізація алкогольних напоїв без придбання відповідної ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.

Актом перевірки визначено, що встановлені дії є порушеннями п.п. 1, 2,5,9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р., ст. 15 Закону України №481/95-ВР «Про державне регулювання, виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 р.

На підставі наведених висновків акту перевірки податковим органом були прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0008562308 від 15.08.2008 р. на суму 381,6 грн., № 0008572308 від 15.08.2008 р. на суму 4010,25 грн., № 05190151/2304 від 15.08.2008 р. на суму 1700 грн., які були вручені відповідачу під розпис.

Відповідно до положень п.п.1,2,5,9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення, крім випадків, коли ведеться облік через електронні системи прийняття ставок, що контролюються у режимі реального часу Державним казначейством України; щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

Відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції, застосовуються фінансові санкції таких розмірах: у п’ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих-послуг), у разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки; двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – у разі невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, розрахункової книжки чи книги обліку розрахункових операцій, або використання незареєстрованої належним чином розрахункової книжки чи порушення встановленого порядку її використання, або використання незареєстрованих чи не прошнурованих книг обліку розрахункових операцій, або не зберігання книг обліку розрахункових операцій чи розрахункових книжок протягом встановленого терміну; двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій.

Крім цього, згідно ст.15 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» №481/95-ВР, від 19.12.1995 р., роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами підприємницької діяльності всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій. Плата за ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами справляється щоквартально рівними частками і зараховується до державного бюджету згідно з чинним законодавством.

Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в містах, районах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем торгівлі суб'єкта підприємницької діяльності терміном на один рік і підлягають обов'язковій реєстрації в органі державної податкової служби.

За таких обставин, оскільки факти порушень відповідачем Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», встановлені актом перевірки, суд вважає обґрунтованим застосування до відповідача штрафних санкцій у загальному розмірі 5950,72 грн. рішеннями про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0008562308 від 15.08.2008 р., № 0008572308 від 15.08.2008 р., № 05190151 від 15.08.2008 р.

Позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Згідно із ст. 15 Закону України «Про РРО» контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Відповідно до Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють у межах своїх повноважень контроль за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, що видають ці документи, за наявністю торгових патентів.

Також, Законом України «Про державну податкову службу в Україні» встановлено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, торгових патентів.

Згідно із пунктом 11 вказаної статті органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Згідно із ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Таким чином, враховуючи права державної податкової служби щодо стягнення до бюджетів суми штрафних санкцій, встановлені Законом, та передбачений Конституцією України судовий порядок їх стягнення, а також враховуючи той факт, що рішення, яким до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції, не скасовано та не визнано недійсним, а заборгованість по сплаті штрафних санкцій в сумі 2374,45 грн. не сплачена відповідачем, позовні вимоги суд визнає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Крім того, суд не може прийняти до уваги доводи відповідача стосовно порушення строків відповідно до ст.. 250 Господарського кодексу України, оскільки перевірка Приватного підприємства «МІРАЖ-плюс» була проведена 26.06.2008 року, за результатами розгляду матеріалів перевірки, Державною податковою інспекцією у Орджонікідзевському районі м. Маріуполя 15.08.2008 року були прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій. Зазначена позовна заява про стягнення заборгованості з відповідача надійшла до Донецького окружного адміністративного суду 05.03.2009 року (а.с.2), тобто терміни, встановлені вищезазначеною статтею не порушені.

Відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 2, 7, 69-71, 94, 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Маріуполя до Приватного підприємства «МІРАЖ-плюс» (код за ЄДРПОУ 31577135) про стягнення заборгованості перед бюджетом України – задовольнити повністю.

Стягнути з Приватного підприємства «МІРАЖ-плюс» (код за ЄДРПОУ 31577135) заборгованість перед бюджетом в розмірі 4372,72 грн. (чотири тисячі триста сімдесят дві гривні сімдесят дві копійки) на користь Державного бюджету – Орджонікідзевський район м. Маріуполя, код ЗКПО 34686694, код платежу 3021080900, р/р 31117104700054, отримувач ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016.

Стягнути з Приватного підприємства «МІРАЖ-плюс» (код за ЄДРПОУ 31577135) заборгованість перед бюджетом в розмірі 1 578 грн. (одна тисяча п’ятсот сімдесят вісім гривень) на користь Державного бюджету – Орджонікідзевський район м. Маріуполя, код ЗКПО 34686694, код платежу 21081111, р/р 31115106700054, отримувач ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                           Кошкош О.О.