Постанова № 6719846, 22.05.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.05.2009
Номер справи
2а-1149/09/0570
Номер документу
6719846
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 травня 2009 р.                                                                       справа № 2а-1149/09/0570

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді

при секретарі                                                  Усатюк Я.О.

за участю представника позивача                                         Деркач Л.В.,

за участю представника відповідача                                         Єрмак А.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька до товариства з обмеженою відповідальністю «Ельф» про стягнення фактичних витрат на виплату і доставку пенсій у розмірі 1207,31 грн., -

В С Т А Н О В И В:

Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька звернулося до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Ельф» про стягнення фактичних витрат на виплату і доставку пенсій у розмірі 1207,31 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що відповідач повинен був відшкодувати до 25-го числа щомісяця місячну суму фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, по працівниках підприємства, яким призначено пенсію. На теперішній час відповідач має заборгованість з покриття фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 1 у сумі 1207,31 грн. за період з 01.10.2008 р. по 31.12.2008 р., яка підтверджується відповідним розрахунком.

Просили стягнути з відповідача зазначену суму фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги просила їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та пояснив, що вважає даний позов необгрунтованим, оскільки в ТОВ «Ельф» не були атестовані робочі місця, а тому воно не повинно відшкодовувати фактичні витрати на виплату і доставку пенсій. Законодавством не передбачено відшкодування витрат на виплату пенсій без атестації робочих місць. Крім того, спір між пенсійним фондом і ТОВ «Ельф» не може розглядатись в адміністративному суді, оскільки відносини, що виникли між сторонами не носять публічного характеру, а тому вимога ПФУ про стянення боргу повинна розглядатись в порядку цивільного або господарського судочинства.

Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ поширюється на спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

          Відповідно до п. 5 ч. 4 ст. 50 КАС України сторонами в адміністраивному процесі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об’єднання, юридичні особи, які не є суб’єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами крім зазначених в цій частині статті, ще й в інших випадках, встановлених законом. Даний спір відноситься саме до таких випадків.

Судом встановлено, що Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.

У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.

Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.

Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.

У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.

Процедура реєстрації та обліку платників внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), обчислення і сплати страхових внесків та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України підприємствами, установами, організаціями (далі - Підприємства) незалежно від форм власності, виду діяльності і господарювання та фізичними особами, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, подання страхувальниками звітності управлінням Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах (далі - органи Пенсійного фонду України) визначається Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663.

Відповідач – ТОВ «Ельф» є юридичною особою та зареєстровано у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України, і є відповідно до п. 2.1.1 вказаної Інструкції платником страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ч. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058 до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. Відповідно п. 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління ПФУ 19.12.2003р. № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004р. у 2008 році відшкодуванню підлягають 60 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку пенсій застрахованим особам, призначених у відповідності з ч. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058, які працювали або працюють на роботах із шкідливими умовами праці по списку № 1.

Відповідно до п. 6.4 Інструкції, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій.

Згідно п. 6.8. вищевказаної Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Відповідач у порушення зазначених вимог законодавства фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у встановлені строки позивачу не вносив, в результаті чого склалась заборгованість, з урахуванням наданих уточнень, у загальному розмірі 1207,31 грн.

Доводи відповідача про те, що в ТОВ «Ельф» робочі місця не атестовувались, суд не приймає, оскільки працівники ТОВ «Ельф» згідно наданих трудових книжок (а.с.19-21,24-25,28-30,) були зайняті на роботах в шахті «Трудівська», що не заперечується відповідачем. Як вбачається з наказів по шахті «Трудівська» (а.с.58-73) робочі місця за списокм № 1 де працювали пенсіонери ТОВ «Ельф» були атестовані ще з 1995 року.

Таким чином, суд приходить до висновку, що з відповідача на користь позивача необхідно стягнути зазначену суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 1- 11, 17,50, 69-71, 94, 160-163, 185, 186, 254 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Задовольнити позов Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька до товариства з обмеженою відповідальністю «Ельф» про стягнення фактичних витрат на виплату і доставку пенсій у розмірі 1207,31 грн.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Ельф» (адреса: 83057, м. Донецьк, вул. Латвійська, 28, ЄДРПОУ 24310069, р/р 26007170081280 в АКБ «Укрсоцбанк», МФО 334011) на користь Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька (адреса: 83096, м. Донецьк, вул. Воїнська, 16, р/р 256013012004 в ДОУ ВАТ „Державний ощадний банк України”, МФО 335106, код ЄДРПОУ 21956027) заборгованість з фактичних витрат по виплаті та доставці пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 1, за період з 01.10.2008 року по 31.12.2008 року у розмірі 1207 (одна тисяча двісті сім) грн. 31 коп.

Вступна та резолютивна частини постанови проголошені у судовому засіданні 22 травня 2009 року.

Повний текст постанови складений 27 травня 2009 року.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                           Головіна К.І.