номер провадження справи 24/34/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.05.2017 Справа № 908/43/17
за позовом Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, проспект Соборний, буд. 206; код ЄДРПОУ 04053915)
до відповідача-1: Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області (69089, м. Запоріжжя, вул. Істоміна, буд. 8; код ЄДРПОУ 20488417)
до відповідача-2: товариства з обмеженою відповідальністю Агроспецторг (Запорізька область, Запорізький район, с. Сонячне, вул. Сонячне шосе, буд. 2; код ЄДРПОУ 31970632)
до відповідача-3: Управління Держгеокадастру у Запорізькому районі Запорізької області (69095, м. Запоріжжя, вул. Українська, буд. 50; код ЄДРПОУ 39999808)
до відповідача-4: Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області (69095, м. Запоріжжя, вул. Українська, буд. 50)
третя особа, яка не заявляє самостійних позовних вимог на предмет спору на стороні відповідача-2: Сонячна сільська рада Запорізького району Запорізької області (70413, Запорізька область, Запорізький район, с. Ручаївка, вул. Берегова, буд.16, код ЄДРПОУ 20488647)
про визнання незаконним та скасування розпорядження, визнання недійсним договору, скасування державної реєстрації
Суддя Азізбекян Т.А.
Представники:
від позивача: ОСОБА_1, довіреність № 01/02-17/03460 від 10.06.2016р
від відповідача-1: ОСОБА_2, довіреність № 01-17/0026 від 12.01.2017р.
від відповідача-2: ОСОБА_3, довіреність б/н від 29.07.2016р.
ОСОБА_4, довіреність б/н від 29.07.2016р.
від відповідача-3: ОСОБА_5, довіреність № 2 від 03.01.2017р.
до відповідача-4: ОСОБА_5, довіреність № 2 від 03.01.2017р.
від третьої особи: не прибув
СУТЬ СПОРУ:
До господарського суду Запорізької області звернулася Запорізька міська рада з позовом до відповідача-1: Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області, до відповідача-2: товариства з обмеженою відповідальністю Агроспецторг, до відповідача-3: Управління Держгеокадастру у Запорізькому районі Запорізької області про: визнання незаконним та скасування розпорядження голови Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області від 06.08.2004р. № 2/149 «Про затвердження проекту відведення земельної ділянки ТОВ «Агроспецторг»; визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, кадастровий номер 2322188800:07:001:0014, який зареєстровано в Запорізькому районному відділі земельних ресурсів, про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис від 04.10.2004 № 19; скасування державну реєстрацію земельної ділянки кадастровий номер 2322188800:07:001:0014 та запис у Поземельній книзі про цю земельну ділянку.
Ухвалою суду від 10.01.2017р. порушено провадження у справі № 908/43/17, присвоєно справі номер провадження 24/34/17, розгляд справи призначено на 27.02.2017р.
Ухвалою від 27.02.2017р. продовжено строк вирішення спору на 15 днів, до 27.03.2017р., залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача-2 - Сонячну сільську раду Запорізького району Запорізької області, розгляд справи відкладено на 23.03.2017р.
Ухвалою від 23.03.2017р. залучено іншим відповідачем у справі - Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області, розгляд справи призначити на 26.04.2017р.
Ухвалою від 26.04.2017р. розгляд справи відкладено на 23.05.2017р.
Фіксація судового процесу здійснювалась технічними засобами за допомогою програмно апаратного комплексу Оберіг.
В судовому засіданні 23.05.2017р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Позивач підтримав позовні вимоги у повному обсязі з підстав, викладених у позові та письмових поясненнях. В обґрунтування позовних вимог вказує, що Запорізька районна державна адміністрація Запорізької області, в порушення вимог Земельного кодексу України, перевищила свої повноваження та розпорядилась земельною ділянкою, яка знаходиться в межах населеного пункту - міста ОСОБА_6. Також в порушення ст. ст. 123, 124 Земельного кодексу України Запорізька районна державна адміністрація Запорізької області затвердила не проект відведення земельної ділянки, а технічну документацію із землеустрою ТОВ Агроспецторг. При цьому в розпорядженні вказано про затвердження проекту землеустрою, що не відповідає дійсності. Спірне розпорядження відповідача та укладений на його підставі спірний договір оренди порушують права територіальної громади м. Запоріжжя в особі Запорізької міської ради щодо здійснення нею права власності стосовно належного їй майна, оскільки посягає на територіальну цілісність населеного пункту - міста ОСОБА_6. Крім того, необхідним є скасування державної реєстрації земельної ділянки та її кадастрового номера, оскільки спірна земельна ділянка знаходиться в межах міста ОСОБА_6, однак присвоєний їй кадастровий номер свідчить про її розташування на території Запорізького району Запорізької області, що не відповідає дійсності. Позивач вказує, що здійснена державна реєстрація договору оренди землі № 040926100516 від 24.04.2009р., відповідно до якого Запорізька міська рада надавала ТОВ НВЦ Ресурси-2000 в оренду земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:04:046:0022. З геодезичної зйомки вбачається, що обидві земельні ділянки перетинають одна одну та мають різні кадастрові номери. Позивач звертає уваг, що за даними відповідача-1, спірна земельна ділянка передавалась в оренду ТОВ Агроспецторг із земель запасу Сонячної сільської ради, проте доказів переведення цієї земельної ділянки до земель запасу Сонячної сільської ради Запорізькою районною державною адміністрацією не надано. Згідно із класифікатором обєктів адміністративно територіального устрою України земельна ділянка кадастровий номер 2310100000:04:046:0022 знаходиться в межах міста ОСОБА_6, що також, на думку позивача підтверджується витягом з чергового кадастрового плану м. Запоріжжя по земельній ділянці ТОВ НВЦ Ресурси 2000, кадастровим планом цієї земельної ділянки із таблицею координат її меж, даними державного земельного кадастру. Позов заявлено на підставі ст. 19 Конституції України, ст. 85 Земельного кодексу Української РСР 1970 року, ст. ст. 17, 83, 123, 124, 151, 152 Земельного кодексу України (в редакції на 12.05.2004 р.), ст. ст. 203, 215, 317, 319 Цивільного кодексу України, ст. 50 Закону України Про місцеві державні адміністрації, ст. ст. 1, 16 Закону України Про державний земельний кадастр, п. п. 1.5, 1.8 Порядку присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам для ведення Державного реєстру земель.
Відповідач-1 вважає позовні вимоги необґрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню. Свою правову позицію виклав у відзиві на позовну заяву від 22.03.2017р. № 0157/05-07, в якому зокрема зазначив, що договір оренди землі райдержадміністрацією з ТОВ «Агроспецторг» був укладений з проходженням витриманої процедури виділення земельної ділянки у користування за нормами чинного на той час земельного законодавства. Договір нотаріально посвідчений та зареєстрований, про що до книги записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис від 04.10.2004 за № 19.Державна реєстрація договору оренди є офіційним визнанням і підтвердженням державою факту виникнення права оренди земельної ділянки за кадастровим № 2322188800:07:001:0014. Наразі ТОВ «Агроспецторг» використовує вищевказану земельну ділянку, виконує належним чином умови договору оренди, сплачує орендну плату, а отже є законним користувачем земельної ділянки.
Відповідач-2 проти позову заперечує, про що вказує у відзиві на позовну заяву від 07.03.2017р. Окрім того відповідач-2 надав додаткові пояснення та зазначає, що спірна земельна ділянка в межах розгляду справи № 908/43/17 має кадастровий номер 2322188800:07:001:0014, тобто інший, ніж той, на який посилається позивач. Земельна ділянка з кадастровим № 2320100000:04:046:0022 має площу 2,1098 га., а земельна ділянка з кадастровим номером 2322188800:07:001:0014, яка перебуває в орендному користуванні ТОВ Агроспецторг має площу 1,98 га. В пунктах 1.1.2,1.2.2 наданої вихідної земельно кадастрової інформації земельна ділянка з кадастровим номером 2310100000:04:046:0022 відноситься до державної форми власності (код згідно з УКФВЗ-4.1). Землі площею 722 га, до яких увійшли землі Дослідної станції олійних культур в розмірі 0,83 кв. км. були запроектовані для включення до території міста ОСОБА_6, але фактично не були затверджені і не були включені до нової межі міста ОСОБА_6. За висновком відповідача, в зазначені в Указі Президії ВР УССР від 16.06.1988р., 1137,7 га земель, що увійшли в межу м. Запоріжжя, спірна земельна ділянка не увійшла. Рішенням № 6 Запорізької обласної ради народних депутатів від 10.04.1992р. утворено Сонячну сільську ОСОБА_7 народних депутатів Запорізького району. Представником Президента в Запорізькій районній державній адміністрації затверджено проект формування території та встановлення меж. Згідно затвердженого проекту територію Сонячної сільської ради складають 7657,6 га земель. В проекті, виконаному Запорізькою філією інституту землеустрою на замовлення Запорізького обласного управління земельних ресурсів в розрізі землекористувачів зазначено розмір земельної ділянки, що складає територію Сонячної сільської ОСОБА_7, в тому числі і спірна земельна ділянка. В обґрунтування доводів про передачу Сонячною сільською ОСОБА_7 частини своїх земель до меж міста ОСОБА_6 Запорізька міська рада посилається на акт приймання передачі б/н від 31.07.2001р., який, на думку відповідача не може бути прийнятий судом в якості доказу зміни в адміністративно територіальному устрою міста ОСОБА_6 та Запорізького району, оскільки доказом таких змін може бути лише рішення компетентного органу, яке на теперішній час відсутнє. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Відповідач-4 вважає, що в задоволенні позову необхідно відмовити в частині позовних вимог, які стосуються Головне управління. Звернув увагу, що Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області не є органом, який приймає рішення щодо надання в оренду оспорюваної земельної ділянки. Вказує, що межа міста ОСОБА_6 (площа 31809,2 га) була встановлена на виконання ОСОБА_7 Міністрів УРСР від 12.07.1958р. № 735 на підставі постанови ОСОБА_7 Міністрів УРСР від 06.06.1957р. № 533 щодо затвердження проекту планування міста. Подальше встановлення/відновлення меж міста площею 30333,00 га в натурі (на місцевості) здійснено на підставі справи з відновлення (встановлення) межі міста ОСОБА_6 (червень 1965 р.), про що свідчать акти відновлення (встановлення) зовнішніх меж земель міста та акт про здачу межових знаків на зберігання від 08.01.1968 у кількості 405 шт. Матеріали затверджені рішенням Запорізького облвиконкому від 16.09.1968 р. № 475. Акти підписані представниками Запорізького міськвиконкому та суміжних землекористувачів. Подальше розширення меж міста відбувалося на підставі: Указу Президії Верховної ОСОБА_7 Української РСР від 23.05.1969 № 1939-VII щодо включення до межі міста сел. Верхня Хортиця площею 769,1 га, внаслідок чого площа міста склала 31129,1 га; Указу Президії Верховної ОСОБА_7 Української РСР від 24.09.1979 № 5134-IX щодо включення до меж міста сел. Підпорожнянка площею 79,2 га; Указу Президії Верховної ОСОБА_7 Української РСР від 10.05.1978 щодо включення до меж міста сел. Скворцово площею 87,0 га. Останнє розширення міста ОСОБА_6 відбулося на підставі Указу Президії Верховної ОСОБА_7 Української РСР від 16.06.1988 № 6039-ХІ щодо включення до межі міста 1137,7 га (Хортицький, Осипенківський мікрорайони, промзвалища в балці Середній, промвузол по вул. Зачиняєва), на підставі постанови ОСОБА_7 Міністрів Української РСР від 30.05.1985 № 224 щодо затвердження генерального плану міста та Державних актів щодо відведення земель КП «Управління капітального будівництва Запорізького міськвиконкому» згідно з постановами Пленумів Верховної ОСОБА_7 Української РСР щодо будівництва житлових масивів та міської інженерної інфраструктури. Загальна площа міста склала 33150,89 га. Відповідні матеріали, в т.ч. і графічні, були направлені до Верховної ОСОБА_7 Української РСР листами Запорізького міськвиконкому від 04.1988 № 08-12/292 та від 25.05.1988 № 08-43/365. Крім того, в Управлінні Держкомзему м. Запоріжжя та у Відділі Держкомзему Запорізького району були різні чергові кадастрові плани. Управління Держкомзему м. Запоріжжя не мало технічної можливості бачити черговий кадастровий план Відділу Держкомзему Запорізького району, а, в свою чергу, Відділ Держкомзему Запорізького району не мав технічної можливості бачити черговий кадастровий план Управління Держкомему м. Запоріжжя. Отже, викопіювання з чергових кадастрових планів, які надавались Відділом Держкомзему Запорізького району та Управлінням Держкомзему м. Запоріжжя до 2013 року на земельні ділянки, територіальну належність яких неможливо визначити однозначно, не можуть бути використані як підтвердження або спростування інформації про межу м. Запоріжжя. Однозначно стверджувати про належність спірної земельної ділянки до тієї чи іншої адміністративної одиниці, стане можливим після внесенні закоординованих меж міста ОСОБА_6 та/або Сонячної сільської ради до Державного земельного кадастру. Крім того, відомості стосовно органу що має повноваження розпоряджатись зазначеною земельною ділянкою прямо випливає з територіальної належності земельної ділянки до певного адміністративного утворення (м. Запоріжжя, або Сонячної сільської ради). Також надав інформацію, що відповідно відомостей з Державного земельного кадастру земельна ділянка кадастровий номер 2322188800:07:001:0022 розташована на території Запорізької області, м. Запоріжжя, вул. Зачиняєва. Загальні відомості про вищезазначену земельну ділянку: 1. Цільове призначення: Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі; 2. Категорія земель: Землі житлової та громадської забудови; 3. Вид використання: розташування торговельно-сервісного центру; 4. Площа: 2.1098; 5. Форма власності: комунальна. Інформація та докази переведення спірної земельної ділянки з кадастровим номером 2322188800:07:001:0014 до земель запасу Сонячної сільської ради в Головному управління Держгеокадастру у Запорізькій області відсутні.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників учасників судового процесу, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Розпорядженням голови Запорізької районної державної адміністрації від 06.08.2004р. № 2/149 затверджено проект відведення земельної ділянки ТОВ «Агроспецторг» для розміщення виставки-продажу сільськогосподарської техніки українських виробників та виробничого майданчика по виготовленню та ремонту ґрунтообробної техніки із земель запасу Сонячної сільської ради під спорудами та дворами, загальною площею 1,98 га та передано її в оренду ТОВ «Агроспецторг» терміном на 10 років.
На підставі вказаного розпорядження, 01.10.2004р. між Запорізькою районною державною адміністрацією Запорізької області (Орендодавець) і ТОВ «Агроспецторг» (Орендар) укладений договір оренди земельної ділянки, за умовами якого орендодавець на підставі розпорядження голови Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області від 06.08.2004р. за № 2/149 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку із земель запасу Сонячної сільської ради, загальною площею 1,98 га, кадастровий №2322188800:07:001:0014.
Договір оренди земельної ділянки від 01.10.2004р., посвідчений ОСОБА_8, приватним нотаріусом Запорізького районного нотаріального округу Запорізької області, 01.10.2004р. за № 5456, засвідчений в Сонячній сільській раді та зареєстрований в Запорізькому районному відділу земельних ресурсів, про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис від 04.10.2004 №19.
Згідно п.11 договору, земельна ділянка передається в оренду для розміщення виставки-продажу сільськогосподарської техніки Українських виробників та виробничого майданчика виготовленню та ремонту ґрунтообробної техніки.
В подальшому на підставі розпорядження голови райдержадміністрації від 05.11.2007 № 1115 «Про укладання додаткової угоди щодо зміни строку дії договору оренди землі, зареєстрованого 04.10.2004р. за № 19» внесені зміни до договору оренди земельної ділянки щодо зміни строку договору з 10 років на 49 років (до 01.10.2053), про що укладений Додатковий договір про доповнення та зміни до договору оренди земельної ділянки від 01.10.2004р., посвідчений ОСОБА_8, приватним нотаріусом Запорізького районного нотаріального округу Запорізької області 26.11.2007 за № 8817, та зареєстрований у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі, про що вчинено запис 29.02.2008 за № 040826000002.
Додатковим договором від 04.02.2009р.(нотаріально посвідчений та зареєстрований належним чином) передбачено, що земельна ділянка передається оренду для розміщення логістично-складського комплексу групи непродовольчих товарів.
Відповідно до ст.792 Цивільного кодексу України, за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобовязується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Згідно ст. 93 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземцям і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.
Оренда земельної ділянки може бути короткостроковою - не більше 5 років та довгостроковою - не більше 50 років.
Орендодавцями земельних ділянок є їх власники або уповноважені ними особи.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Згідно ст.1 Закону України «Про оренду землі», оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 13 Закону України «Про оренду землі» визначено, що договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
У відповідності до ст. 19 цього Закону, строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років.
В силу ст.6 Закону, орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Аналіз фактичних обставин справи свідчить про те, що під час укладення договору оренди землі від 01.10.2004р. сторонами були погоджені всі істотні умови такого договору. Договір підписаний обома сторонами. Відбулась державна реєстрація цього договору. Договір виконується обома сторонами. Орендар користується земельною ділянкою та сплачує орендну плату.
Посилання позивача в позові на те, що земельна ділянка знаходиться на території м. Запоріжжя, у зв'язку з чим відповідач-1 не мав права на розпорядження земельною ділянкою шляхом передачі її в орендне користування відповідачу-2 є безпідставними і не відповідають дійсності.
Так, відповідно до п.12 «Перехідних положень» Земельного кодексу України, до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Згідно п. п. «а», «в» ст.12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Частинками 1, 2 ст.116 Земельного кодексу України передбачалося, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Статтею 124 Земельного кодексу України закріплено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі тішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Спірна земельна ділянка знаходиться на території земель запасу Сонячної сільської ради, за межами населеного пункту, і не перебуває в межах м. Запоріжжя.
Статтею 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» передбачено, що місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Частиною 2 ст.84 ЗК України визначено, що право державної власності на землю набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, ОСОБА_7 міністрів Автономної ОСОБА_9 Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних, державних адміністрацій відповідно до закону.
Таким чином, вищевказаними нормативно-правовими актами підтверджується наявність у районних державних адміністрацій права на розпорядження землями, що знаходяться за межами населених пунктів.
Відповідно до п.1 «Перехідних положень» Закону України «Про розмежування земель державної та комунальної власності», у разі якщо межі сіл, селищ, міст не встановлені відповідно до вимог статей 174, 175 та 176 Земельного кодексу України, розмежування земель державної та комунальної власності проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування відповідно до меж, прийнятих для обліку земель у складі державного земельного кадастру.
Кадастровий номер спірної земельної ділянки - № 2322188800:07:001:0014 відповідає умовам надання земельної ділянки щодо її цільового призначення, оцінки кількісних та якісних характеристик згідно із дозволом на розроблення документації із землеустрою та підтверджує, що за адміністративно-територіальним устроєм відноситься до території Запорізького району, форма власності державна, власник Запорізька районна державна адміністрація Запорізької області (відомості з державного реєстру речових прав на нерухоме майно містяться в матеріалах справи).
Відповідно до наказу Держкомстатистики України від 09.12.1997р. № 78 «Про впровадження державних класифікаторів України: Класифікації послуг зовнішньоекономічної діяльності; Класифікації основних фондів; Класифікатора об'єктів адміністративно-територіального устрою України», КОАТУУ є складовою частиною єдиної системи класифікації та кодування техніко-економічної та соціальної інформації.
КОАТУУ розроблено відповідно до постанови КМУ від 04.05.1993р. №326 «Про концепцію побудови національної статистики України та Державну програму переходу на міжнародну систему обліку і статистики». КОАТУУ призначено для забезпечення достовірності, зіставленості, цілісності та автоматизованої обробки інформації. КОАТУУ складається з кодів та назв всіх адміністративно-територіальних об'єктів України, які згруповані за ознаками територіальної спільності, історичних, економічних, географічних, етнічних і культурних особливостей.
Об'єктами класифікації у КОАТУУ є одиниці адміністративно-територіального устрою України: ОСОБА_9 Крим, області, райони, міста, райони у містах, селища міського типу, сільради, селища та села.
Відповідно до класифікатора об'єктів адміністративно-територіального устрою України, земельна ділянка з кадастровим номером 2322188800:07:001:0014 розташована на території Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області.
Таким чином, Запорізька міська рада не може бути розпорядником спірної земельної ділянки. Позивачем також не надані правоустановчі документи на спірну земельну ділянку.
Позивач стверджує, що спірна земельна ділянка увійшла до площі 1137,7 га, тобто до площі земель Вільнянського і Запорізького районів, відведених під будівництво промислових і цивільних об'єктів міста на підставі Указу Президії ВР УРСР № 6039-ХІ від 16.06.1988р.
Проте, такі твердження спростовуються наступним.
Як вбачається з доданих Позивачем документів, зокрема, із ОСОБА_7 Міністрів Української РСР від 30.05.1985 № 224, Указу Президії ВР УРСР від 16.06.1988 № 6039-ХІ, проекту нової міської межі м. Запоріжжя та інших листів, не вбачається сама по собі передача земель Вільнянського та Запорізького районів до меж міста, дані факти свідчать лише про ухвалення проекту таких меж, а не про їх затвердження.
Тобто, сам по собі Указ № 6039-ХІ не зумовлює автоматичну зміну власника та форму власності землі, з огляду на відсутність проведеної державної реєстрації таких змін в порядку, передбаченому Земельним Кодексом України (необхідна проектна документація з погодженням суміжних землевласників та землекористувачів).
А згідно «Довідки про розширення межі міста ОСОБА_6» заступника завідуючого відділом у питанням роботи ОСОБА_7 від 14.06.1988р., Виконавчий комітет Запорізької обласної ОСОБА_7 народних депутатів за погодженням з обкомом партії лише порушив клопотання про розширення межі міста ОСОБА_6 за рахунок частини території Вільнянського і Запорізького районів загальною площею 1137,7 га, яке було визнане за доцільне задовольнити.
Додатковим підтвердженням того факту, що спірна земельна ділянка не увійшла до складу площі 1137,7 га є також наступне.
З матеріалів справи вбачається, що на момент передачі спірної земельної ділянки в орендне користування вона відносилась до земель запасу.
Відповідно до ст.19 Земельного кодексу України, землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії:
а) землі сільськогосподарського призначення;
б) землі житлової та громадської забудови;
в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення;
г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення;
д) землі історико-культурного призначення;
е) землі лісогосподарського призначення;
є) землі водного фонду;
ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.
Тобто, за змістом ч.2 ст.19 ЗК України, спірна земельна ділянка, яка за станом на час виникнення спірних правовідносин, відносилась до земель запасу, не була раніше надана у власність або користування будь-яким громадянам чи юридичним особам.
З викладених вище обставин вбачається, що спірна земельна ділянка находилась і до теперішнього часу знаходиться на території Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області за межами населеного пункту і ніколи не включалась встановленому законом порядку до території м. Запоріжжя.
Отже, у Запорізької міської ради відсутні права на розпорядження спірною земельною ділянкою, яка знаходиться за територією м. Запоріжжя.
Позивач посилається і надав до матеріалів справи копію вихідної земельно-кадастрової інформації щодо земельної ділянки з кадастровим № 2310100000:04:046:0022 та зазначає про те, що спірна земельна ділянка була віднесена до категорії земель іншого призначення.
Разом з тим, спірна земельна ділянка в межах розгляду справи № 908/43/17 має кадастровий № 2322188800:07:001:0014, тобто інший, аніж той, на який посилається позивач.
Крім того, земельна ділянка з кадастровим № 2310100000:04:046:0022 має площу 2,1098 га. В той же час, земельна ділянка з кадастровим № 2322188800:07:001:0014, яка перебуває в орендному користуванні ТОВ «Агроспецторг» має площу 1,98 га.
Також, в пунктах 1.1.2, 1.2.2 наданої вихідної земельно-кадастрової інформації, земельна ділянка з кадастровим № 2310100000:04:046:0022 відноситься до державної форми власності (код згідно з УКФВЗ - 4.1).
Отжее, в силу п. 12 «Перехідних положень» Земельного кодексу України, ст. 124 Земельного кодексу України розпорядження земельною ділянкою віднесено до повноважень Запорізької районної державної адміністрації, а не Запорізької міської ради.
Позивач вважає, що спірна земельна ділянка увійшла до площі 1137,7 га, згідно Указу Президії Верховної ОСОБА_7 УРСР від 16.06.1988р. №6039-ХІ, посилаючись на те, що така ділянка була вилучена із землекористувань Дослідної станції олійних культур Запорізького району.
Проте, така позиція позивача не відповідає дійсним обставинам справи, оскільки згідно архівної копії пояснювальної записки до Проекту нової міської межі м. Запоріжжя за 1988р., площа м. Запоріжжя з урахуванням раніше виконаних відводів земельних ділянок складає 322,64 кв.км.
При цьому землі площею 722 га, до яких увійшли землі Дослідної станції олійних культур в розмірі 0,83 кв.км, були запроектовані для включення до території м. Запоріжжя, але фактично не були затверджені і не були включені до нової межі м. Запоріжжя.
До теперішнього часу уповноваженим органом державної влади не приймалось будь-яких рішень про затвердження нових (додаткових) площ м. Запоріжжя, у т.ч. площі 722 га.
Надані позивачем до пояснень матеріали картографічного матеріалу, викопіювання з каталогу координат міської межі м. Запоріжжя та викопіювання з плану міської межі м. Запоріжжя М1:25000 з точками координат - не є доказами знаходження спірної земельної ділянки в межах м. Запоріжжя, оскільки такі матеріали стосуються запроектованої, а не затвердженої площі м. Запоріжжя. Додатковим підтвердженням цього є те, що згідно цих матеріалів площа м. Запоріжжя становить 329,86 кв.км. В той же час, затверджена в 1988р. нова загальна площа м. Запоріжжя, яка є чинною і до теперішнього часу, становить 322,64 кв.км.
Щодо доводів позивача на матеріали господарської справи №17/130д за позовом Запорізького міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах Запорізької міської ради до Сонячної сільської ради про визнання недійсним договору купівлі-продажу, то слід зазначити наступне.
Рішенням господарського суду Запорізької області від 15.09.2008р. у справі №17/130д-10/497/08 (при новому розгляді) відмовлено у задоволенні позовних вимог Запорізького міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах Запорізької міської ради до Сонячної сільської ради, ТОВ «Корпорація «Агротехніка», треті особи Запорізька обласна рада, ДП «Запорізький інститут землеустрою», Запорізьке обласне управління земельних ресурсів, про визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки.
Під час нового розгляду справи № 17/130д-10/497/08 господарський суд дійшов висновку про те, що Сонячна сільська рада правомірно розпорядилась земельною ділянкою, оскільки спірна земельна ділянка не входить в межі населеного пункту м. Запоріжжя.
Так, судом по справі №17/130д-10/497/08 було встановлено, що 25.04.1988 р. (лист № 08-12/292) виконком Запорізької обласної ОСОБА_7 народних депутатів звернувся з проханням до Президії Верховної ОСОБА_7 УРСР про затвердження міської межі ОСОБА_6 згідно до генерального плану розвитку міста. Листом від 25.05.1988 р. (№08-43/365) Президія ВР УРСР сповіщалася, що міська межа м. Запоріжжя встановлена в 1968 р. та складає 30960,1 га. Фактично, у звязку з відводами земельних ділянок під будівництво промислових та цивільних об'єктів за рахунок земель Вільнянського та Запорізького районів, площа міста ОСОБА_6 складає 32264 га. Згідно пояснювальної записки виконавчий комітет просив затвердити нову міську межу з загальною площею міста 32986 га, тобто до межі, що фактично склалася ще 722 га земель зазначених районів.
Указом Президії Верховної ОСОБА_7 Української РСР № 6039-ХІ від 16.06.1988р. включено в межу міста ОСОБА_6 частину території Вільнянського та Запорізького районів загальною площею 1137 га. Як свідчить текст пояснювальної записки будь-які інші землі в розмірі 1137 га, крім тих, що вже фактично зайняті територією міста, в нову межу міста не включалися та Президією не затверджувалися. Перелік землекористувачів ділянок, що включено до межі міста ОСОБА_6 та підстави зміни межі міста вказані в пояснювальній записці, направленій до президії Верховної ОСОБА_7 УРСР. Спірна земельна ділянка в цьому переліку не зазначена.
Таким чином, в зазначені в Указі Президії ВР УРСР від 16.06.1988 р. 1137,7 га земель, що увійшли в межу м. Запоріжжя, спірна земельна ділянка не увійшла.
Рішенням № 6 Запорізької обласної ради народних депутатів від 10.04.1992 р. утворено Сонячну сільську ОСОБА_7 народних депутатів Запорізького району. Представником Президента в Запорізькій райдержадміністрації затверджено проект формування території та встановлення меж. Згідно затвердженого проекту територію Сонячної сільської ради складають 7657,6 га земель. При цьому, в проекті, виконаному Запорізькою філією інституту землеустрою на замовлення Запорізького обласного управління земельних ресурсів, в розрізі землекористувачів зазначено розмір земельної ділянки, що складає територію Сонячної сільської ОСОБА_7, в тому числі і спірна земельна ділянка.
На даний час, як і на час укладання оспорюваної угоди, як зазначає Сонячна сільська ОСОБА_7, змін в адміністративно-територіальному устрої ОСОБА_7 не відбувалося.
Крім того у відповідності до п. 5 розділу II Положення про порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою Української РСР (затв. Указом Президії ВР УРСР від 12.03.1981 р.) зміна меж міст провадиться за поданням виконавчих комітетів відповідних обласних ОСОБА_7 народних депутатів Верховною ОСОБА_7 України. З набранням чинності з 01.01.2002р. Земельним Кодексом України питання зміни та встановлення меж районів та міст віднесено до компетенції Верховної ОСОБА_7 України (ст. 174 Земельного Кодексу України), яка приймає відповідне рішення за поданням ВР АР Крим, обласних, Київської чи Севастопольської міської рад.
Рішення компетентного органу про зміну меж Запорізького району (до якого входить Сонячна сільська ОСОБА_7) та міста ОСОБА_6, які б відбулися після 1992р. (створення Сонячної сільської ОСОБА_7) позивач суду не надав.
В обґрунтування доводів про передачу Сонячною сільською ОСОБА_7 частини своїх земель до меж міста ОСОБА_6 Запорізька міська рада посилається на акт приймання-передачі б/н від 31.07.2001р. Даний акт не може бути прийнятий судом в якості доказу зміни в адміністративно-територіальному устрою міста ОСОБА_6 та Запорізького району, оскільки доказом таких змін може бути лише рішення компетентного органу, яке на теперішній час відсутнє.
У відповідності до ст. 176 Земельного Кодексу України документом, яким посвідчуватимуться межі адміністративно-територіальних утворень, є державний акт України. Оскільки форма такого акта ще не є встановленою, єдиним доказом меж адміністративно-територіальних утворень є земельно-кадастрова документація.
Акт прийому-передачі земель від 31.07.2001р. не є встановленим законом способом зміни меж міста. Дії посадових осіб, які склали цей акт не відповідають, ст. 19 Конституції, п.п. 34, 41 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», якими визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, та їх посадові особи зобовязані діяти тільки на підставі, в межах повноважень та засобами, передбаченими Конституцією та законами України.
Що стосується доказів наданих позивачем в обґрунтування вимог: в Технічному звіті по виконанню проектно-вишукувальних робіт встановлення меж м. Запоріжжя, що проходять по Запорізькому, Вільнянському районах Запорізької області (червень 2000 р.) зазначено, що актів встановлення зовнішніх меж (стосовно матеріалів 1988 р.) замовником робіт не надано, погодження виконано по матеріалах 1968-1969 р.р. В Технічному звіті по виконанню корегування проекту передачі земель землекористувань Запорізького району Запорізькій міській ОСОБА_7 (жовтень 2001 р.) щодо спірної земельної ділянки посилання зроблено на акт приймання-передачі земельної ділянки від 31.07.2001р. Саме вказаний акт про передачу Сонячною сільською ОСОБА_7 992,37 га земель було покладено за підставу виконання проекту межі міста ОСОБА_6 з Сонячною сільською ОСОБА_7.
У звязку з цим, господарський суд Запорізької області під час нового розгляду справи №17/130д-10/497/08 дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутню підстав для їх задоволення.
Таким чином, всупереч ст.ст. 33, 34 ГПК України позивачем не доведено того, що спірна земельна ділянка знаходиться на території м. Запоріжжя.
Матеріалами справи підтверджується те, що спірна земельна ділянка з кадастровим № 2322188800:07:001:0014 знаходилась і до теперішнього часу знаходиться на території Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області за межами населеного пункту і ніколи не включалась у встановленому законом порядку до території м. Запоріжжя.
Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт.
Обовязковою умовою визнання акта недійсним є порушення у звязку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.
Оскаржуване позивачем розпорядження голови Запорізької райдержадміністрації Запорізької області № 2/149 від 06.08.2004р. повністю відповідає вимогам чинного на час його прийняття законодавства України і визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Таке рішення жодним чином не порушує права позивача, у звязку з чим позовні вимоги є необґрунтованими і не підлягають задоволенню.
Також, не підлягають задоволенню похідні вимоги Запорізької міської ради про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, оскільки спірний договір укладений у відповідності до вимог ст. ст. 203, 215 ЦК України, і вимоги про скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Всупереч вимогам ст.ст. 33, 34 ГПК України, позивачем не були доведені у встановленому законом порядку ті обставини, на які вони посилаються в обґрунтування своїх вимог і знаходження спірної земельної ділянки на території м. Запоріжжя, та як наслідок, відсутність у відповідача-1 повноважень на розпорядження такою земельною ділянкою.
В судовому засіданні 23.05.2017р. розглянуто клопотання позивача про призначення у справі № 908/43/17 судової земельно - технічної експертизи, яке обґрунтовується тим, що в ході розгляду справи виникли питання щодо територіального розміщення спірної земельної ділянки з кадастровим номером 2322188800:07001:0014, а саме в межах адміністративно територіальної одиниці міста ОСОБА_6 або в межах адміністративно - територіальної одиниці Запорізького району Запорізької області. Заявник вказує, що спір щодо територіального розміщення земельної ділянки з кадастровим номером 2322188800:07:001:0014 виникає, в тому числі, внаслідок існування ще однієї земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:04:046:0022, яка передавалась Запорізькою міською радою в оренду іншій особі. За поясненнями позивача, вказані земельні ділянки розташовані в одному місці та повністю перетинаються. Кадастрові номери цих ділянок вказують про їх розташування в різних адміністративно територіальних одиницях. Запорізька міська рада вважає, що потребує зясування питання про фактичне територіальне розташування спірної земельної ділянки з кадастровим номером 2322188800:07:001:0014 та повязане з обсягом повноважень відповідача-1 при розпорядженні вказаною земельною ділянкою. На думку позивача, розяснення даного питання потребує спеціальних знань, оскільки повязане із співставленням координат поворотних точок обох земельних ділянок на місцевості з наявними закоординованими межами населеного пункту міста ОСОБА_6, а також порівняння вказаних даних з наявними іншими графічними матеріалами.
Судом клопотання позивача про призначення судової земельно технічної експертиз залишено без задоволення виходячи з наступного.
Відповідно до п.2 ОСОБА_7 Пленуму ВГСУ від 23.03.2012р. № 4 «Про деякі питання практики призначення судової експертизи», судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.
В межах розгляду справи № 908/43/17 відсутня дійсна потреба у спеціальних знаннях для з'ясування питання того, до якої саме адміністративно-територіальної одиниці входить спірна земельна ділянка, оскільки надані суду сторонами докази, в т.ч. архівні копії проекту нової міської межі м. Запоріжжя, складеного Архітектурно-планувальним управлінням в 1988р., свідчать про те, що земельна ділянка з кадастровим №2322188800:07:001:0014 знаходиться на території Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області за межами населеного пункту, а отже, розпорядження такою земельною ділянкою віднесено до компетенції Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області.
З урахуванням вище викладеного, у позові відмовляється у повному обсязі.
Відповідно до ст. 49 ГПК України витрати зі сплати судового збору покладаються на позивача.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 45, 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити.
Повне рішення складено 09.06.2016р.
СуддяТ.А. Азізбекян