Постанова № 67192926, 12.06.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.06.2017
Номер справи
308/3729/17
Номер документу
67192926
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2017 рокуЛьвів№ 876/6699/17

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Обрізко І.М.

суддів Яворського І.О., Сапіги В.П.

за участю секретаря судового засідання Сідельник Г.М.

за участю представника сторони позивача - ОСОБА_1

за участю представника сторони відповідача - Самолюка В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційні скарги громадянина В'єтнаму ОСОБА_2 на постанову та ухвалу Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 18 квітня 2017 року у справі за адміністративним позовом Чопського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України до громадянина В'єтнаму ОСОБА_2 про примусове видворення іноземця з України,-

В С Т А Н О В И В:

Чопський прикордонний загін Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України звернувся у з адміністративним позовом до громадянина Вєтнаму ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, про примусове видворення іноземця з України.

Покликання маються на те, що відповідач був переданий на територію України у встановленою угодою порядку за незаконний перетин в складі групи осіб державного кордону з України в Словацьку Республіку на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби «Княгиня», без документів, що посвідчують особу та підтверджують законність перебування на території України та дають право на перетин державного кордону як України так і інших країн, а також достатніх коштів.

Позивач вказує на те, що відповідач перебуває на території України незаконно, документів, коштів для виїзду з території України не має, працевлаштуватись на території України не має змоги, має намір у будь - який спосіб потрапити в країни Західної Європи з метою працевлаштування, повертатися до країни походження не має, що підтверджується його незаконними діями.

Постановою Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 18 квітня 2017 року позов задоволено. Суд виходив з того, що пунктом 9 ст.29 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці або особи без громадянства, прийняті відповідно до міжнародного договору про реадмісію, які не мають законних підстав для перебування та території України, підлягають примусовому видворенню у разі, якщо між Україною і країною громадянської належності чи країною попереднього постійного проживання таких іноземців або осіб без громадянства відсутній договір про реадмісію.

Відповідач не має законних підстав для перебування в Україні.

Ухвалою Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 18 квітня 2017 року задоволено клопотання про затримання відповідача. Суд виходив із пункту 3 частини 2 статті 183-7 даного КАСУ де визначено, що у разі наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якого подано адміністративний позов про примусове видворення, не має документа, що дає право на виїзд з України, ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення або якщо існує ризик його втечі, адміністративний суд, визначений частиною першою цієї статті, за клопотанням органу (підрозділу), який подав такий позов, може прийняти рішення - затримати іноземця або особу без громадянства з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

Не погодившись із вказаними судовими рішеннями, сторона відповідача подала апеляційні скарги, з яких із-за порушення норм матеріального та процесуального права, невідповідності висновків суду обставинам справи просить їх скасувати та відмовити в задоволенні позовних вимог, та в задоволенні клопотання про затримання відповідача.

Покликання маються на те, що відповідач перебуває на законних підставах на території України, оскільки відповідно до візи закордонного паспорта, останній прибув в Україну 23.03.2017 року і віза дійсна до 14.06.2017 року. Судом першої інстанції на взято до уваги, ЗУ (Закон України) «Про ратифікацію Угоди між Кабінетом Міністрів України (КМУ) та Урядом Соціалістичної Республіки Вєтнам про реадмісію громадян обох держав» від 03.09.2008 року. Відтак, процедура реадмісії з Вєтнамом визначена вказаною угодою.

З приводу ухвали, то затримання спрямоване на забезпечення видворення іноземця та втрачає підстави у разі відмови в цій частині.

Не взято до уваги п. 30 постанови Пленуму ВАС України за № 1 від 25.06.2009 року.

Судова колегія заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційних скарг, вбачає їх аргументованими.

Відповідно до ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує судове рішення та ухвалює нове, коли має місце неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність таких обставин, невідповідність висновків суду обставина справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи чи питання.

Судом першої інстанції встановлено, що відповідач 13.04.2017 року незаконно, поза пунктом пропуску, перетнув державний кордон в складі групи осіб з України в Словацьку Республіку в районі прикордонних знаків №№83-84, на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби «Княгиня», однак, після незаконного перетину кордону був затриманий представниками прикордонної поліції Словацької Республіки та 14.04.2017 року, в пункті пропуску «Княгиня» Чопського прикордонного загону, на підставі ст.3 Угоди між Україною та Європейським Співтовариством про реадмісію осіб був переданий на територію України у встановленому угодою порядку під час проведення прикордонно - представницької зустрічі.

Відповідно до частини першої статті 32 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» № 3929-ХІІ від 04.02.1994 року (далі - Закон № 3929-ХІІ) іноземець та особа без громадянства має бути видворений за межі України у разі якщо: він вчинив злочин, - після відбуття призначеного йому покарання; він добровільно не виконав рішення про скорочення терміну його тимчасового перебування в Україні у визначений у цьому рішенні строк; його перебування в Україні становить загрозу національній безпеці або громадському порядку; під час його перебування виникли підстави для заборони в'їзду відповідно до цього Закону; він хоча б раз не виконав вимогу щодня з'являтися для реєстрації до органу, який прийняв рішення про скорочення терміну його тимчасового перебування в Україні, у зв'язку з причинами, не визнаними поважними.

Частиною восьмою статті 32 Закону № 3929-ХІІ визначено, що органи внутрішніх справ, органи охорони державного кордону або Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх зверненням постанови адміністративного суду затримати і примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець та особа без громадянства будуть ухилятися від виїзду, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі органами охорони державного кордону до суміжної держави.

За приписами частини десятої статті 32 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» № 3929-ХІІ від 04 лютого 1994 року, іноземці та особи без громадянства, затримані за незаконне перебування на території України (всупереч забороні щодо в'їзду в Україну, за відсутності визначених законодавством та міжнародними договорами України підстав для перебування в Україні (транзитного проїзду через її територію), у тому числі перебування за чужими, підробленими, зіпсованими або такими, що не відповідають встановленому зразку, візою (дозволом), паспортним документом) або прийняті на територію України на виконання міжнародних договорів про реадмісію осіб, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, розміщуються за рішенням адміністративного суду в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, з регламентованим внутрішнім розпорядком на період, необхідний для підготовки їх видворення за межі України у примусовому порядку, але не більш як дванадцять місяців.

Отже, обов'язковими є такі умовами в їх сукупності, як наявність факту незаконного перебування іноземця або особи без громадянства та наявність чужого, підробленого, зіпсованого або такого, що не відповідає встановленому зразку, візи (дозволу), паспортного документу.

Враховуючи те, що судом першої інстанції не встановлено законність перебування відповідача в Україні (наявність візи у закордонному паспорті) та наявний інший порядок передбачений по реадмісії згідно вказаної вище Угоди, про яку суду першої інстанції відомо не було, відтак помилково були задоволені позовні вимоги.

Щодо затримання, то відповідно до ч. 1 ст. 26 Конституції України зазначено, що іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, - за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України. Відтак, безпідставне затримання іноземців не допускається.

З огляду на наведене, судова колегія вважає, що доводи апеляційних скарг являються суттєвими і складають підстави для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, питання, а також наявна невідповідність висновків суду обставинам справи.

Керуючись ст.ст. 160 ч.3, 195, 198 п.3 ч.1, 202, 205, 207, 254 КАС України, Львівський апеляційний адміністративний суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційні скаргу громадянина В'єтнаму ОСОБА_2 задоволити.

Скасувати постанову та ухвалу Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 18 квітня 2017 року у справі № 308/3729/17, та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог Чопського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України до громадянина В'єтнаму ОСОБА_2 про примусове видворення іноземця з України - відмовити.

Прийняти нову ухвалу, якою в задоволенні клопотання Чопського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України про затримання громадянина В'єтнаму ОСОБА_2 та поміщення до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі України - на строк - 6 місяців - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня виготовлення постанови в повному обсязі, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя І. М. Обрізко судді І. О. Яворський В. П. Сапіга Повний текст судового рішення виготовлено 16.06.2017 року