ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
15 червня 2017 рокусправа № 804/6094/16 Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Кругового О.О.
суддів: Лукманової О.М. Божко Л.А.
за участю секретаря судового засідання: Царьової Н.П.,
за участю:
представника відповідача: Постольник О.С.,
представника позивача: Тиховліс В.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпро апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «ТРЕЙД КОММОДІТІ»
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2016 року у справі №804/6094/16 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ТРЕЙД КОММОДІТІ» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС про визнання протиправним та скасування акту, зобов'язання вчинити певні дії , -
в с т а н о в и в:
19 вересня 2016 року товариство з обмеженою відповідальністю «ТРЕЙД КОММОДІТІ» звернулось до суду з адміністративним позовом в якому просило:
- визнати недійсним і скасувати висновки Акту перевірки від 15.09.2016 р. № 0026/28/01/14/30536344 "Про результати фактичної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЙД КОММОДІТІ" (код 30536344) даних акту інвентаризації обсягів залишку пального, поданого відповідно до п.9 підрозділу 5 розділу ХХ Податкового кодексу України щодо відповідності обсягів пального, зазначених в акті інвентаризації, фактичним даним та/або даних бухгалтерського обліку";
- заборонити Спеціалізованій державній податковій інспекції з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС та іншим контролюючим органам доходів і зборів вносити до Системи електронного адміністрування реалізації пального (СЕАРП), до Єдиного реєстру електронних акцизних накладних та до інших інформаційних баз органів доходів і зборів відомості, викладені в п.4 "Висновки" Акту перевірки від 15.09.2016 р. № 0026/28/01/14/30536344 "Про результати фактичної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЙД КОММОДІТІ" (код 30536344) даних акту інвентаризації обсягів залишку пального, поданого відповідно до п.9 підрозділу 5 розділу ХХ Податкового кодексу України щодо відповідності обсягів пального, зазначених в акті інвентаризації, фактичним даним та/або даних бухгалтерського обліку".
Адміністративний позов обґрунтовано тим, що висновки Акту перевірки зроблені відповідачем без урахування положень чинного законодавства, є неправомірними та не повинні бути застосовані у відношенні позивача. Відповідачем невірно застосовуються положення чинного законодавства щодо визначення пального, яке повинно бути відображено в Акті інвентаризації оскільки позивач, керуючись положеннями підпункту 9 Підрозділу 5 Перехідних положень Податкового кодексу та визначенням пального, наведеним у пп.14.1.1411 п. 14.1 ст. 14 та у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу України, надав відповідачу Акт інвентаризації із зазначенням в такому Акті пального у відповідності з переліком кодів товарів УКТ ЗЕД, вказаним у пп. 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу, яке було в наявності у позивача станом на 01.03.2016 року. Таким чином, висновки Акта перевірки впливають на права позивача щодо виписки та реєстрації електронних акцизних накладних в Єдиному реєстрі електронних акцизних накладних, і тому можуть бути оскаржені у відповідності з положеннями ст.6 КАС України.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2016 року в задоволенні позовних вимог - відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом вимог норм матеріального та процесуального права просить оскаржувану постанову суду скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.
Апеляційна скарга обґрунтована доводами адміністративного позову.
В судовому засіданні представником позивача було заявлено клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з необхідністю витребування у відповідача нові докази у справі.
Колегія суддів, вислухавши думку представника відповідача, порадившись на місці, ухвалила в задоволенні клопотання про відкладення розгляду справи - відмовити у зв'язку відсутністю необхідності для витребування запропонованих доказів.
Представник позивача в судовому засіданні доводи апеляційної скарги підтримав, просив постанову суду скасувати та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог.
Представник відповідача проти задоволення апеляційної скарги заперечував, просив апеляційну скаргу залишити без задоволення а постанову суду залишити без змін.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, суд вважає, що апеляційна скарга позивача не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що овариство з обмеженою відповідальністю "ТРЕЙД КОММОДІТІ" (ідентифікаційний код 30536344) зареєстровано виконавчим комітетом Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області, дата первинної реєстрації 27.09.1999 року, види діяльності за КВЕД - 2010: 19.20 Виробництво продуктів нафтоперероблення; 20.59 Виробництво іншої хімічної продукції, н.в.і.у.; 46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля. Відомості надані головним управлінням статистики Дніпропетровської області з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) від 12.09.2016 року.
На виконання п.9 Підрозділу 5 розділу ХХ ПКУ, у відповідності з яким протягом 20 календарних днів, починаючи з 1 березня 2016 року, платник податку зобов'язаний подати контролюючому органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 року, 19.03.2016 року позивачем було подано до СДПІ з ОВП у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС, Акт інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 року.
З 31.08.2016 р. по 14.09.2016 р. проведена фактична перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЙД КОММОДІТІ" (ідентифікаційний код 30536344), в ході якої перевірено акт інвентаризації обсягів залишку пального, поданого відповідно до абзацу третього п. 9 підрозділу 5 розділу ХХ Податкового кодексу.
За результатами зазначеної перевірки складено Акт перевірки від 15.09.2016 р. № 0026/28/01/14/30536344 "Про результати фактичної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЙД КОММОДІТІ" (код 30536344) даних акту інвентаризації обсягів залишку пального, поданого відповідно до п.9 підрозділу 5 розділу ХХ Податкового кодексу України щодо відповідності обсягів пального, зазначених в акті інвентаризації, фактичним даним та/або даних бухгалтерського обліку".
Перевіркою встановлено, що при формуванні залишків пального станом на 01.03.2016р. в Акті інвентаризації від 21.03.2016 № 9040018336 ТОВ "Трейд Коммодіті" враховано залишки пального станом на 01.01.2016, з яких не сплачено акцизний податок, а саме:
- 746761,6 кг/1183800 л. по коду УКТ ЗЕД 2901100000;
- 57368,88 кг/74992 л. по коду УКТ ЗЕД 3811190000;
- 66000 кг/75000 л. по коду УКТ ЗЕД 2707509000;
- 3509 кг/4588 л. по коду УКТ ЗЕД 2909199090.
На підставі п.п.215.3.4 п.215.3 ст.215 Кодексу з 01.01.2016р. податок справляється зокрема з пального з вищевказаними кодами УКТ ЗЕД.
Таким чином перевіркою встановлено порушення ТОВ "ТРЕЙД КОММОДІТІ" п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Податкового кодексу України та завищення в Акті інвентаризації від 21.03.2016 № 9040018336 залишків пального в кількості 1 338 380 літрів, в т.ч. 1183800 л. по коду УКТ ЗЕД 2901100000, 74992 л. по коду УКТ ЗЕД 3811190000, 75000 л. по коду УКТ ЗЕД 2707509000, 4588 л. по коду УКТ ЗЕД 2909199090, з яких не сплачено акцизний податок.
У п. 4 "Висновки" вказаного Акту зазначено, що перевіркою не підтверджено відображені ТОВ "ТРЕЙД КОММОДІТІ" інвентаризаційні залишки пального станом на 01.03.2016 в кількості 1 338 380 літрів (873 639,48кг). Залишки пального у Акті інвентаризації підлягають коригуванню шляхом зменшення в кількості 1 338 380 літрів в системі електронного адміністрування реалізації пального (СЕАРП).
Вважаючи висновки відповідача, викладені в акті перевірки протиправними позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір між сторонами та відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем правомірно у відповідності до вимог чинного податкового законодавства сформовано висновки акту перевірки про вчинені позивачем порушення, тому підстави для задоволення позову відсутні.
Суд апеляційної інстанції погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 75.1. статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Підпункт 75.1.3 зазначеної статті розкриває сутність фактичної перевірки. Фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Пунктом 58 розділу І Закону України від 24.12.2015 року № 909-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" з 01.03.2016 року передбачено запровадження системи електронного адміністрування реалізації пального (СЕАРП) та введення акцизної накладної.
Відповідно до пп. 212.3.4 п. 212.3 ст. 212 ПК України особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального.
Реєстрація платника податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального.
Відповідно до п.9 підрозділу 5 Перехідних положень Податкового кодексу України протягом 20 календарних днів, починаючи з 1 березня 2016 року, платник податку зобов'язаний подати контролюючому органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 року із зазначенням адрес об'єктів, на яких зберігаються відповідні обсяги залишків пального, перелік резервуарів, в яких зберігаються обсяги залишку пального, їх технічних параметрів (фізична місткість, що відповідає технічним паспортам), правовстановлюючих документів на відповідні об'єкти та документів, що засвідчують правові підстави експлуатації таких об'єктів. Зазначені у такому акті інвентаризації обсяги залишку пального контролюючий орган враховує у формулі, визначеній пунктом 232.3 статті 232 цього Кодексу, як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування в системі електронного адміністрування реалізації пального.
Форма акта проведення інвентаризації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Дані акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального можуть бути перевірені контролюючим органом у встановленому порядку протягом шести календарних місяців із дня його подання.
При встановленні за результатами перевірки невідповідності обсягів пального, зазначених у акті інвентаризації, фактичним даним та/або даним бухгалтерського обліку підприємства контролюючий орган здійснює відповідні коригування в Єдиному реєстрі електронних акцизних накладних на підставі даних акта перевірки.
Наказом Міністерства фінансів України від 25 лютого 2016 року N 219, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 12.0.2016р за № 377/28507 "Про затвердження форми Акта інвентаризації обсягів залишку пального та Порядку його заповнення та подання" затверджено форму акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального.
Відповідно до п. 2 Наказу, акт складається особою, що здійснює реалізацію пального та яка згідно з підпунктом 212.3.4 пункту 212.3 статті 212 розділу VI Кодексу зареєстрована платником акцизного податку (далі - платник податку) щодо обсягів залишку пального:
отриманого від інших суб'єктів господарювання (складається особою, що здійснює реалізацію пального, в тому числі виробником та імпортером).
При цьому обсяги сумішей ароматичних вуглеводнів, толуолу, ксилолу, вуглеводнів ациклічних, інших ефірів простих, антидетонаторів, антиоксидантів, інших речовин, віднесених з 01 січня 2016 року до підакцизних товарів, з яких не сплачено акцизний податок, не заносяться до Акта;
виробленого на митній території України, з якого сплачено акцизний податок (складається виробником пального);
ввезеного на митну територію України, з якого сплачено акцизний податок (складається імпортером пального).
Відповідно до пп. 232.3. ПК України, платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування, а також коригування до заявок на поповнення обсягу залишку пального в Єдиному реєстрі акцизних накладних на обсяг реалізованого пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД (?АНакл), обчислений за такою формулою:
?АНакл = ?АНаклОтр + ?АМитн + ?ЗаявкиПоповн - ?КоригЗаявкиПоповн - ?АНаклВид - ?Втрат, де:
?АНаклОтр - загальний обсяг пального за отриманими платником податку акцизними накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та розрахунками коригування до них таких акцизних накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних;
?АМитн - загальний обсяг пального, ввезеного на митну територію України, оформленого належним чином митними деклараціями, з якого сплачено акцизний податок;
?ЗаявкиПоповн - загальний обсяг пального за оформленими та зареєстрованими в системі електронного адміністрування реалізації пального заявками на поповнення обсягу залишку пального, із списанням з облікових карток грошових коштів сплаченого акцизного податку в бюджет, рівних сумі акцизного податку для відповідного обсягу пального;
?КоригЗаявкиПоповн - загальний обсяг пального за оформленими та зареєстрованими в системі електронного адміністрування реалізації пального коригуваннями до заявок на поповнення обсягу залишку пального, за якими зменшується попередньо збільшений обсяг залишку пального;
?АНаклВид - загальний обсяг пального за виданими платником податку акцизними накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та розрахунками коригування до таких акцизних накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних;
?Втрат - загальний обсяг пального втраченого, як в межах, так і понад встановлені норми втрат, зіпсованого, знищеного, включаючи випадки внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального, що засвідчені відповідним актом втрати, псування чи знищення пального.
Відповідно до п. 232.1 ст. 232 ПК України система електронного адміністрування реалізації пального забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД: обсягів пального, що містяться у виданих та отриманих акцизних накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних; обсягів пального, виробленого на митній території України або ввезеного на митну територію України, з яких сплачено акцизний податок; обсягів пального, на які платники податку зареєстрували заявки на поповнення обсягів залишку пального за рахунок сплачених коштів в бюджет в системі електронного адміністрування реалізації пального; сум сплаченого акцизного податку, за рахунок яких платники податку можуть зареєструвати заявки на поповнення обсягів залишку пального; обсягу залишку пального, на який платники податку мають право зареєструвати акцизні накладні та розрахунки коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Встановлені обставини справи свідчать, що до Акту інвентаризації від 21.03.2016 № 9040018336 ТОВ "Трейд Коммодіті" віднесені залишки пального станом на 01.01.2016, з яких не сплачено акцизний податок, а саме: - 746761,6 кг/1183800 л. по коду УКТ ЗЕД 2901100000; 57368,88 кг/74992 л. по коду УКТ ЗЕД 3811190000; 66000 кг/75000 л. по коду УКТ ЗЕД 2707509000;3509 кг/4588 л. по коду УКТ ЗЕД 2909199090.
Позивач вважає, що неврахування контролюючим органом обсягів залишку пального за кодами УКТ ЗЕД 2901100000, 3811190000, 2707509000, 2909199090, яке з 01.01.2016 року віднесене пп. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 ПК України до пального, з якого повинен сплачуватись акцизний податок, призводить до штучного зменшення кількості пального, на яке платник податків має право зареєструвати акцизні накладні.
Між тим, положення п. 9 підрозділу 5 Перехідних положень Податкового кодексу України та п. 232.3 ст. 232 ПК України узгоджуються з приписами п. 2 Порядку щодо заповнення та подання акту інвентаризації, якими визначено право платника на реєстрацію акцизних накладних в обсязі визначеному від обсягів пального поставленого на територію України або виробленого на території України, поповнення обсягів пального, обсягів, які містяться в виданих та отриманих акцизних накладних, які зазначені в інвентаризаційному акті, в свою чергу вказані акти мають застереження, що для цілей адміністрування податку та визначення обсягу реєстрації акцизних накладних до акту інвентаризації враховується зокрема пальне, з якого сплачено акцизний податок.
В акті перевірки податковим органом було встановлено, що до Акту інвентаризації позивачем безпідставно відображено в акті інвентаризації інвентаризаційні залишки пального станом на 01.03.2016 року всього у кількості 1 338 380 літрів, з якого не сплачено акцизний податок, що є підставою для їх коригування в бік зменшення на 13338 380 літрів в системі електронного адміністрування реалізації пального (СЕАРП).
Доводи позивача стосовно неможливості використання відповідачем в ході перевірки Наказу Міністерства фінансів України від 25 лютого 2016 року N 219, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.03.2016р за № 377/28507 "Про затвердження форми Акта інвентаризації обсягів залишку пального та Порядку його заповнення та подання", який набрав законної сили 05.04.2016 року, суд вважає необґрунтованими, оскільки акт інвентаризації ТОВ « ТРЕЙД КОММОДІТІ» було складено за формою, визначеною саме Наказом від 25.02.2016 року, під час складання вказаного акту позивач повинен був діяти на підставі з урахуванням вимог всіх вимог Наказу. Крім того, перевірку даних акту інвентаризації податковим органом було проведено з 31.08.2016 року по 14.09.2016 року, оскаржуваний акт був складений 15.09.2016 року, тобто станом на час набрання чинності відповідним Наказом.
З огляду на вищевикладене суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, що перевірка була проведена законно, встановлені порушення згідно чинного законодавства мали місце, а тому позов ТОВ "ТРЕЙД КОММОДІТІ" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС задоволенню не підлягає.
В свою чергу, вимоги в частині заборони відповідачу вчиняти дії щодо внесення до Системи електронного адміністрування висновки акту перевірки позивача є похідними від первісних, та відповідно також задоволенню не підлягають.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про правомірність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції та відсутність підстав, в межах доводів апеляційної скарги, для його зміни або скасування.
Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.195, ст.196, ст.198, ст.200, ст.205, ст.206 КАС України суд, -
у х в а л и в :
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «ТРЕЙД КОММОДІТІ» - залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2016 року у справі №804/6094/16 - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення але може бути оскаржена в касаційному порядку відповідно до вимог ст. 212 КАС України.
Головуючий: О.О. Круговий
Суддя: О.М. Лукманова
Суддя: Л.А. Божко