
Справа № 815/1988/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 червня 2017 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Стефанова С.О.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» до державного реєстратора Комунального підприємства Новоселівської сільської ради «Регіональне бюро державної реєстрації» ОСОБА_1, треті особи: Юридичний департамент Одеської міської ради, Дочірнє підприємство «Санаторій «ОСОБА_2» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» про визнання незаконними дій та скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер 33176279 від 26.12.2016 року, -
В С Т А Н О В И В:
Приватне акціонерне товариство лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» (надалі по тексту позивач) звернулося до суду з позовом до державного реєстратора Комунального підприємства Новоселівської сільської ради «Регіональне бюро державної реєстрації» ОСОБА_1, третя особа - Юридичний департамент Одеської міської ради, в якому просило суд:
- визнати незаконними дії державного реєстратора Комунального підприємства Новоселівської сільської ради «Регіональне бюро державної реєстрації» ОСОБА_1 щодо реєстрації права господарського відання за ДП «Санаторій «ОСОБА_2»;
- скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 33176279 від 26.12.2016 року державного реєстратора Комунального підприємства Новоселівської сільської ради «Регіональне бюро державної реєстрації» ОСОБА_1.
Ухвалою суду від 12.04.2017 року, яка занесена до журналу судового засідання, залучено до участі у розгляді справи у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Дочірнє підприємство «Санаторій «ОСОБА_2» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 23.12.2016 року у Державний реєстр речових прав на нерухоме майно, на підставі статуту-рішення, серія та номер 1556105002022309, виданого 01.11.2006 року, Дочірнього підприємства «Санаторій «Красні зорі», внесено запис про інше речове право за номером 18308291 про право господарського
відання на обєкт в цілому, що знаходиться за адресою: Одеська область, м. Одеса, вулиця Красних Зорь, 4/6 (реєстраційний номер обєкта нерухомого майна 891918951101). Підставою для внесення запису стало рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 33176279 від 26.12.2016 року державного реєстратора ОСОБА_1 комунального підприємства Новоселівської сільської ради «Регіональне бюро державної реєстрації» Одеської області. Позивач вважає вищезазначені дії та рішення державного реєстратора незаконними, з огляду на те, що Приватному акціонерному товариству лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» належить на праві власності обєкт нерухомого майна (реєстраційний номер 891918951101) санаторій «Красні зорі», загальною площею 14 905,00 кв.м, що знаходиться за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Красних Зорь, 4/6. Позивач після реєстрації права власності на вказаний обєкт не приймав відповідних рішень, розпоряджень та не здійснював передачі вказаного майна в господарське відання Дочірнього підприємства, а відповідно, не подавав документи і не вносив інформацію до державного реєстру речових прав. Однак, в порушення ст. 16 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 року № 1952-ІУ, державним реєстратором ОСОБА_1 безпідставно та незаконно здійснено запис про право господарського відання на вищевказаний обєкт нерухомого майна, оскільки ні позивач, ні його дочірнє підприємство з такою заявою не звертались.
Від відповідача до суду надійшли письмові заперечення на позов, в яких останній позовні вимоги не визнав та просив суд в задоволенні позову відмовити у повному обсязі, посилаючись на те, що 23.12.2016 року до КП Новоселівської сільської ради «Регіональне бюро державної реєстрації» надійшла заява № 20301797 про державну реєстрацію права господарського відання ДП «Санаторій «Красні зорі» на обєкт нерухомого майна за адресою: м. Одеса, вул. Красних Зорь, 4/6, яка була подана ліквідатором, згідно Протоколу комісії з припинення Дочірнього підприємства «Санаторій «Красні зорі» ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» від 01.09.2015 року. На підставі поданих до відповідної заяви документів, перелік яких передбачений Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, керуючись діючим законодавством у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, 26.12.2016 року ним було прийнято рішення № 33176279 про державну реєстрацію права господарського відання ДП «Санаторій «Красні зорі» та внесено відповідний запис до Державного реєстру речових прав.
У судове засідання зявились представник позивача та представник третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору Дочірнього підприємства «Санаторій «ОСОБА_2» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця».
Відповідач та представник третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору - Юридичного департаменту Одеської міської ради у судове засідання не зявились, про дату, час і місце судового засідання повідомлялись належним чином та своєчасно, направили до суду клопотання про розгляд справи за їх відсутності.
Враховуючи думки представника позивача та представника Дочірнього підприємства «Санаторій «ОСОБА_2» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця», керуючись положеннями ч.6 ст.128 КАС України, суд продовжив розгляд справи в порядку письмового провадження.
Вивчивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що 23.12.2016 року державним реєстратором Комунального підприємства Новоселівської сільської ради «Регіональне бюро державної реєстрації» ОСОБА_1 прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за № 33176279, відповідно до якого проведено державну реєстрацію іншого речового права, а саме: права господарського відання на будівлі і споруди, що розташовані за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Красних Зорь, будинок 4/6 за субєктом: ДП «Санаторій «Красні зорі» (а.с. 142 том 2).
23.12.2016 року у Державний реєстр речових прав на нерухоме майно, на підставі вищезазначеного рішення державного реєстратора Комунального підприємства Новоселівської сільської ради «Регіональне бюро державної реєстрації» ОСОБА_1 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за № 33176279 від 26.12.2016 року, внесено запис про інше речове право за номером 18308291 про право господарського відання ДП «Санаторій «Красні зорі» на обєкт в цілому, що знаходиться за адресою: Одеська область, м. Одеса, вулиця Красних Зорь, 4/6 (реєстраційний номер обєкта нерухомого майна 891918951101), що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а.с. 143-145 том 2). Як вбачається із витягу, підставою виникнення іншого речового права зазначено: статут-рішення № 1556105002022309, видане 01.11.2016 року ДП «Санаторій «Красні зорі» та рішення № 3б-12/22, видане 04.10.2006 року ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофздравниця».
Надаючи правову оцінку вищезазначеним діям та рішенню державного реєстратора, суд виходив з наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною другою ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Нормативними актами, що визначають правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації, та їх обтяжень і спрямовані на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, є Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 року № 1952-ІУ та інші нормативні акти, видані на його реалізацію.
Процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, перелік документів, необхідних для її проведення, визначено Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 року № 1127 (надалі по тексту Порядок № 1127).
Пунктами 1, 2 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів таких прав.
Статтею 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що державній реєстрації прав підлягають: 1) право власності; 2) речові права, похідні від права власності: право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди (суборенди) земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншою капітальною спорудою (їх окремою частиною), що виникає на підставі договору найму (оренди) будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), укладеного на строк не менш як три роки; іпотека; право довірчої власності; інші речові права відповідно до закону; 3) право власності на об'єкт незавершеного будівництва; 4) заборона відчуження та арешт нерухомого майна, податкова застава, предметом якої є нерухоме майно, та інші обтяження.
Згідно із ч. 3 ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстратор, зокрема: 1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації; 2) перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення.
Частиною 1 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що державна реєстрація прав проводиться в такому порядку:
1) прийняття/отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрація заяви в базі даних заяв;
2) виготовлення електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та їх розміщення у Державному реєстрі прав;
3) встановлення черговості розгляду заяв, зареєстрованих у базі даних заяв;
4) перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень;
5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав);
6) відкриття розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідних відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав;
7) формування витягу з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав для подальшого використання заявником;
8) видача/отримання документів за результатом розгляду заяви.
Частиною 2 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав, та порядок державної реєстрації прав визначаються Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Державні реєстратори зобов'язані надавати до відома заявників інформацію про перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав.
Згідно з ч. 4 ст. 18 зазначеного Закону державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим/отриманим документам.
Частиною 1 ст. 20 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що заява на проведення реєстраційних дій та оригінали документів, необхідних для проведення таких дій, подаються заявником у паперовій або електронній формі у випадках, передбачених законодавством.
У разі якщо оригінали документів, необхідних для проведення реєстраційних дій, відповідно до законодавства залишаються у справах державних органів, органів місцевого самоврядування, що їх видають, заявник подає копії документів, оформлені такими органами відповідно до законодавства.
Заява на проведення реєстраційних дій в електронній формі подається за умови ідентифікації заявника (фізичної або юридичної особи) з використанням електронного цифрового підпису чи іншого альтернативного засобу ідентифікації особи.
Про подання/отримання заяви на проведення реєстраційних дій державний реєстратор невідкладно повідомляє власника об'єкта нерухомого майна, щодо якого подано заяву.
Порядок подання заяв у сфері державної реєстрації прав та повідомлення власника об'єкта нерухомого майна про подані заяви визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Відповідно до ч.ч. 5, 6 ст. 20 зазначеного Закону у разі подання заяви про проведення реєстраційних дій у паперовій формі така заява формується, реєструється у базі даних заяв із зазначенням дати і часу реєстрації та скріплюється власним підписом заявника.
З оригіналів документів чи відповідно оформлених копій документів у випадку, передбаченому абзацом другим частини першої цієї статті, поданих для проведення реєстраційних дій, виготовляються електронні копії шляхом сканування, що долучаються до заяви, зареєстрованої у Державному реєстрі прав.
Реєстрація заяв про державну реєстрацію прав проводиться в порядку черговості їх надходження.
У разі подання заяви про проведення реєстраційних дій в електронній формі така заява за допомогою Державного реєстру прав реєструється у базі даних із зазначенням дати і часу реєстрації.
Реєстрація заяв про проведення реєстраційних дій в електронній формі проводиться в порядку черговості їх надходження, у тому числі з урахуванням заяв, що подаються в паперовій формі.
Згідно із ч. 1 ст. 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі: 1) укладеного в установленому законом порядку договору, предметом якого є нерухоме майно, речові права на яке підлягають державній реєстрації, чи його дубліката; 2) свідоцтва про право власності на частку у спільному майні подружжя у разі смерті одного з подружжя, виданого нотаріусом або консульською установою України, чи його дубліката; 3) свідоцтва про право на спадщину, виданого нотаріусом або консульською установою України, чи його дубліката; 4) виданого нотаріусом свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) та свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги (аукціони) не відбулися, чи їх дублікатів; 5) свідоцтва про право власності, виданого органом приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді, чи його дубліката; 6) свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого до 1 січня 2013 року органом місцевого самоврядування або місцевою державною адміністрацією, чи його дубліката; 7) рішення про закріплення нерухомого майна на праві оперативного управління чи господарського відання, прийнятого власником нерухомого майна чи особою, уповноваженою управляти таким майном; 8) державного акта на право приватної власності на землю, державного акта на право власності на землю, державного акта на право власності на земельну ділянку або державного акта на право постійного користування землею, виданих до 1 січня 2013 року; 9) рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно; 10) ухвали суду про затвердження (визнання) мирової угоди; 11) заповіту, яким установлено сервітут на нерухоме майно; 12) рішення уповноваженого законом органу державної влади про повернення об'єкта нерухомого майна релігійній організації; 13) рішення власника майна, уповноваженого ним органу про передачу об'єкта нерухомого майна з державної у комунальну власність чи з комунальної у державну власність або з приватної у державну чи комунальну власність; 14) інших документів, що відповідно до законодавства підтверджують набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно.
Згідно з п.п. 6-10 Порядку № 1127 державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса, крім випадків, передбачених цим Порядком.
Державний реєстратор, уповноважена особа за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав формує та роздруковує заяву, на якій заявник (за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених у ній) проставляє власний підпис. Така заява долучається до документів, поданих для державної реєстрації прав.
За бажанням заявника - власника об'єкта нерухомого майна в заяві зазначається електронна адреса такого власника для здійснення з ним зворотного зв'язку у передбачених законодавством випадках.
За бажанням заявника відповідна заява може бути сформована та роздрукована у двох примірниках, один з яких після проставляння підписів заявником та особою, яка сформувала таку заяву, надається заявникові.
Після проставлення заявником підпису на заяві уповноважена особа суб'єкта державної реєстрації прав, нотаріус або його помічник реєструє заяву в базі даних заяв.
Заява не підлягає реєстрації у базі даних заяв виключно у випадках, передбачених Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Під час формування та реєстрації заяви у базі даних заяв державний реєстратор, уповноважена особа встановлює особу заявника на підставі передбаченого Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» документа, що посвідчує таку особу.
У разі подання заяви уповноваженою на те особою державний реєстратор, уповноважена особа перевіряє обсяг повноважень такої особи на підставі документа, що підтверджує її повноваження діяти від імені іншої особи.
Обсяг повноважень особи, уповноваженої діяти від імені юридичної особи, перевіряється на підставі відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, за допомогою порталу електронних сервісів.
Разом із заявою заявник подає оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав, та документ, що підтверджує сплату адміністративного збору за державну реєстрацію прав.
У разі коли оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав, відповідно до законодавства залишаються у справах державних органів, органів місцевого самоврядування, що їх видають, заявник подає копії документів, оформлені такими органами відповідно до законодавства.
З оригіналів документів чи відповідно оформлених копій документів у випадку, передбаченому абзацом другим пункту 9 цього Порядку, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор, уповноважена особа обов'язково виготовляє електронні копії шляхом сканування таких документів, що долучаються до заяви, зареєстрованої у базі даних заяв.
При цьому, пунктом 11-1 Порядку № 1127 встановлено, що про подання заяви державний реєстратор невідкладно з моменту отримання такої заяви за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав повідомляє власника об'єкта нерухомого майна, щодо якого подано заяву.
Повідомлення власника об'єкта нерухомого майна здійснюється державним реєстратором у разі наявності в Державному реєстрі прав відомостей про електронну адресу власника як адреси для зворотного зв'язку шляхом надсилання на таку електронну адресу інформації в електронній формі про тип заяви, її реєстраційний номер, дату та час подання, прізвище, ім'я та (за наявності) по батькові заявника з накладенням власного електронного цифрового підпису.
Дія цього пункту не поширюється на випадки державної реєстрації прав у результаті вчинення нотаріальної дії за умови вчинення відповідної нотаріальної дії за безпосередньої участі власника об'єкта нерухомого майна, державної реєстрації права власності на підставі свідоцтва про право на спадщину або державної реєстрації припинення обтяження речових прав на нерухоме майно на підставі договору довічного утримання чи спадкового договору.
Пунктом 12 Порядку № 1127 встановлено, що розгляд заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, здійснюється державним реєстратором, який встановлює черговість розгляду заяв, що зареєстровані в базі даних заяв на це саме майно, відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами та їх обтяженнями, а також наявність підстав для проведення державної реєстрації прав, зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав.
Під час розгляду заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор обов'язково використовує відомості Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна та Державного реєстру іпотек, які є архівною складовою частиною Державного реєстру прав, а також відомості з інших інформаційних систем, доступ до яких передбачено відповідно до законодавства, у тому числі відомості з Державного земельного кадастру та Єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів (далі - Єдиний реєстр документів).
Як зазначив позивач та встановлено судом, Приватному акціонерному товариству лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» належить на праві власності обєкт нерухомого майна (реєстраційний номер 891918951101) санаторій «Красні зорі», загальною площею 14 905,00 кв.м, що знаходиться за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Красних Зорь, 4/6.
Як зазначає позивач, після реєстрації права власності на вказаний обєкт, він не приймав відповідних рішень, розпоряджень та не здійснював передачі вказаного майна в господарське відання Дочірнього підприємства «Санаторій «ОСОБА_2» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця», а відповідно, не подавав документи і не вносив інформацію до державного реєстру речових прав. Однак, в порушення ст. 16 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 року № 1952-ІУ, державним реєстратором ОСОБА_1 безпідставно та незаконно здійснено запис про право господарського відання на вищевказаний обєкт нерухомого майна, оскільки ні позивач, ні його дочірнє підприємство з такою заявою не звертались.
При цьому, як зазначив відповідач у своїх письмових запереченнях, 23.12.2016 року до КП Новоселівської сільської ради «Регіональне бюро державної реєстрації» надійшла заява № 20301797 про державну реєстрацію права господарського відання ДП «Санаторій «Красні зорі» на обєкт нерухомого майна за адресою: м. Одеса, вул. Красних Зорь, 4/6, яка була подана ліквідатором, згідно Протоколу комісії з припинення Дочірнього підприємства «Санаторій «Красні зорі» ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» від 01.09.2015 року. На підставі поданих до відповідної заяви документів, перелік яких передбачений Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, керуючись діючим законодавством у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, 26.12.2016 року ним було прийнято рішення № 33176279 про державну реєстрацію права господарського відання ДП «Санаторій «Красні зорі» та внесено відповідний запис до Державного реєстру речових прав.
Разом з тим, з наявної в матеріалах справи копії реєстраційної справи № 891918951101 на обєкт нерухомого майна, що розташований за адресою: м. Одеса, вул. Красних Зорь, 4/6, оригінал якої був досліджений судом, вбачається, що в ній наявна лише заява ДП «Санаторій «Красні зорі» про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, квитанція про сплату адміністративного збору, рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень та Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (а.с. 138-144 том 1).
Будь-які інші документи, зокрема, які б містили підставу для проведення державної реєстрації права господарського відання за ДП «Санаторій «Красні зорі», передбачені Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та Порядком № 1127, в матеріалах реєстраційної справи відсутні.
Крім того, з наявної в матеріалах реєстраційної справи заяви ДП «Санаторій «Красні зорі» про державну реєстрацію прав та їх обтяжень на спірний обєкт, вбачається, що в ній взагалі не зазначені відомості про уповноважену особу заявника, якою було подано заяву та відсутній підпис заявника (а.с. 140 том 2).
Як вбачається із Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, який міститься в матеріалах реєстраційної справи, підставою виникнення іншого речового права зазначено: статут-рішення № 1556105002022309, видане 01.11.2016 року ДП «Санаторій «Красні зорі» та рішення № 3б-12/22, видане 04.10.2006 року ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофздравниця».
Разом з тим, зазначені документи також відсутні в матеріалах реєстраційної справи.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що дії державного реєстратора Комунального підприємства Новоселівської сільської ради «Регіональне бюро державної реєстрації» ОСОБА_1 щодо реєстрації права господарського відання за ДП «Санаторій «ОСОБА_2» є протиправними, оскільки вчинені за відсутності підстав для проведення державної реєстрації зазначеного права, визначених Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та поданої у відповідності до вимог Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, а тому відповідно рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 33176279 від 26.12.2016 року підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Частиною 3 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Згідно з ч.1 ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
З огляду на вищевикладене, на підставі ст. 10 КАС України, згідно якої, усі учасники адміністративного процесу є рівними та ст. 11 КАС України, згідно якої розгляд і вирішення справ у адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними доказів, зясувавши обставини у справі; перевіривши всі доводи і заперечення сторін та надавши правову оцінку всім наданим сторонами на час розгляду справи доказам; суд дійшов висновку, що державний реєстратор Комунального підприємства Новоселівської сільської ради «Регіональне бюро державної реєстрації» ОСОБА_1 діяв в порушення вимог Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень під час здійснення реєстрації права господарського відання на обєкт спірного нерухомого майна за ДП «Санаторій «ОСОБА_2», у зв'язку із чим позовні вимоги приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» підлягають задоволенню.
Судові витрати розподілити за правилами ст.94 КАС України.
Керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» до державного реєстратора Комунального підприємства Новоселівської сільської ради «Регіональне бюро державної реєстрації» ОСОБА_1, треті особи: Юридичний департамент Одеської міської ради, Дочірнє підприємство «Санаторій «ОСОБА_2» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» про визнання незаконними дій та скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер 33176279 від 26.12.2016 року - задовольнити.
Визнати протиправними дії державного реєстратора Комунального підприємства Новоселівської сільської ради «Регіональне бюро державної реєстрації» ОСОБА_1 щодо реєстрації права господарського відання (номер запису про інше речове право: 18308291) на обєкт нерухомого майна, розташованого за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Красних Зорь, 4/6 за Дочірнім підприємством «Санаторій «ОСОБА_2» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» (код ЄДРПОУ 32405248).
Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Комунального підприємства Новоселівської сільської ради «Регіональне бюро державної реєстрації» ОСОБА_1 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 33176279 від 26.12.2016 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» (код ЄДРПОУ 02583780) сплачений судовий збір у розмірі 3200 грн. 00 коп.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги. Якщо апеляційну скаргу не буде подано в строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя С.О. Cтефанов