
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 травня 2017 року 09 год. 25 хв.Справа № 808/4129/16 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазаренка М.С., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою Публічного акціонерного товариства Завод будівельно-опоряджувальних машин до Василівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Запорізької області області про визнання протиправними дій та скасування розрахунків
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду (далі іменується суд) надійшов позов Публічного акціонерного товариства Завод будівельно-опоряджувальних машин (далі іменується позивач) до Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області (далі іменується відповідач), в якому позивач просить суд
- визнати протиправними дії відповідача щодо складання розрахунків № 3249/06 від 12.07.2016, № 3706/06 від 11.08.2016, № 4229/06 від 12.09.2016 № 4744/06 від 10.10.2016, № 5213/06 від 10.11.2016 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів б-з ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення з липня, серпня, вересня, жовтня, листопада 2016 року на загальну суму 58 794,02 грн.
- скасувати розрахунки № 3249/06 від 12.07.2016, № 3706/06 від 11.08.2016, № 4229/06 від 12.09.2016 № 4744/06 від 10.10.2016, № 5213/06 від 10.11.2016 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів б-з ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення з липня, серпня, вересня, жовтня, листопада 2016 року на загальну суму 58 794,02 грн.
В обґрунтування позовних вимог ПАТ «Завод будівельно-опоряджувальних машин» зазначено, що особи, зазначені у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пенсій мають право на пільгову пенсію відповідно до статті 100 Закону України Про пенсійне забезпечення, тому підстави для відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за положеннями частини 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування відсутні. Також позивач посилається на ту обставину, що відповідачем неправомірно включено до зазначених розрахунків надбавки, суми доплат та підвищень до пенсій, в тому числі за понаднормативний стаж. Крім того позивач вказує, що діями відповідача включено до ОСОБА_1 № 3249/06 від 12.07.2016, № 3706/06 від 11.08.2016, № 4229/06 від 12.09.2016 № 4744/06 від 10.10.2016, № 5213/06 від 10.11.2016 осіб, які працювали на роботах, передбачених Списком № 2 до і після 01.01.1992 та мають право на пільгову пенсію відповідно до ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення, а з урахуванням діючого законодавства відшкодування позивачем витрат відповідача, повязаних з виплатою та доставкою пільгових пенсій особам, які мають право на пільгову пенсію відповідно до ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» не передбачено. А тому оскаржувані розрахунки складені неправомірно та підлягають скасуванню.
Ухвалою суду від 22.05.2017 допущено заміну відповідача у справі № 808/4129/16 Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області на правонаступника Василівське обєднане управління Пенсійного фонду України Запорізької області.
Позивач у судове засідання зявився, на позовних вимогах наполягав.
Представник відповідача у судове засідання не прибув. Матеріали справи містять письмові заперечення вх. № 6631 від 06.03.2017, у яких вказано, що згідно з пунктом 6.6 Інструкції додаткові пенсії, додаткові витрати на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до статті 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці, доплати, надбавки та підвищення, призначені відповідно до законодавства України, які виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України не включаються до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню. Відмінність розмірів пенсій, що виплачуються в поточному році від розмірів, які зазначені в протоколах про призначення пенсій, полягає у їх збільшенні внаслідок перерахунку. Таким чином зазначені розрахунки в повній мірі відповідають нормам чинного законодавства, а суми фактичних витрат, зазначені в них підлягають відшкодуванню в повному обсязі. На підставі викладеного УПФУ в Василівському районі Запорізької області просить в задоволенні адміністративного позову ПАТ Завод будівельно-опоряджувальних машин відмовити в повному обсязі.
Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Оскільки у судове засідання прибули не всі особи, які беруть участь у справі, суд визнав за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі доказами.
Враховуючи вимоги частини першої статті 41 КАС України, відповідно до якої у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Згідно з частиною першою статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного зясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.
Розглянувши матеріали та зясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
УПФУ в Василівському районі Запорізької області сформовано та направлено на адресу позивача ОСОБА_1 № 3249/06 від 12.07.2016, № 3706/06 від 11.08.2016, № 4229/06 від 12.09.2016 № 4744/06 від 10.10.2016, № 5213/06 від 10.11.2016, фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в частині пенсій, призначених відповідно, до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення, з липня, серпня, вересня, жовтня, листопада 2016 року, в яких зазначені суми відшкодувань Пенсійному фонду України витрат на виплату та доставку пенсій колишнім працівникам ПАТ Завод будівельно-опоряджувальних машин.
Відповідно до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій №3249/06 від 12 липня 2016 року, УПФУ в Василівському районі Запорізької області було визначено місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, що підлягає відшкодуванню органам Пенсійного фонду України. До кола осіб, яким призначена пенсія на пільгових умовах за зазначеним розрахунком увійшли ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 по яких за період липень 2016 року визначено розмір відшкодування пільгової пенсії у загальній сумі 12 759,25 грн.
Відповідно до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій №3706/06 від 11 серпня 2016 року, УПФУ в Василівському районі Запорізької області було визначено місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, що підлягає відшкодуванню органам Пенсійного фонду України. До кола осіб, яким призначена пенсія на пільгових умовах за зазначеним розрахунком увійшли ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_12, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, по яких за період з серпня 2016 року визначено розмір відшкодування пільгової пенсії у загальній сумі 12 695,02 грн.
Відповідно до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій № 4229/06 від 12 вересня 2016 року, УПФУ в Василівському районі Запорізької області було визначено місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, що підлягає відшкодуванню органам Пенсійного фонду України. До кола осіб, яким призначена пенсія на пільгових умовах за зазначеним розрахунком увійшли ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_12, ОСОБА_5, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, по яких за період з вересня 2016 року визначено розмір відшкодування пільгової пенсії у загальній сумі 11 763,77 грн.
Відповідно до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій № 4744/06 від 10 жовтня 2016 року, УПФУ в Василівському районі Запорізької області було визначено місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, що підлягає відшкодуванню органам Пенсійного фонду України. До кола осіб, яким призначена пенсія на пільгових умовах за зазначеним розрахунком увійшли ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, по яких за період з жовтня 2016 року визначено розмір відшкодування пільгової пенсії у загальній сумі 11 311,61 грн.
Відповідно до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій № 5213/06 від 10 листопада 2016 року, УПФУ в Василівському районі Запорізької області було визначено місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, що підлягає відшкодуванню органам Пенсійного фонду України. До кола осіб, яким призначена пенсія на пільгових умовах за зазначеним розрахунком увійшли ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, по яких за період з листопада 2016 року визначено розмір відшкодування пільгової пенсії у загальній сумі 10 264,37 грн.
Вважаючи вищезазначені розрахунки, а також дії відповідача щодо їх складання неправомірними, Публічне акціонерне товариство Завод будівельно-опоряджувальних машин оскаржило їх до суду.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступних висновків.
Згідно пункту «б» статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі - Закон №1788-ХІІ), на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 міс. на зазначених роботах; жінки після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи жінкам.
У статті 13 Закону №1788-ХІІ зазначено, що порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається статтею 100 даного Закону.
Згідно зі статтею 100 Закону №1788-ХІІ особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Згідно матеріалів справи, пенсії призначені вище вказаним пенсіонерам після введення у дію Закону №1788-ХІІ.
Принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду визначені Законом України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування №1058-ІV від 09 липня 2003 року.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України №1058-IV, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Як зазначено у підпункті 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України Про пенсійне забезпечення. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів "в"-"е" та "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" , здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.
Таким чином, відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій до досягнення працівником пенсійного віку, призначених за Списком №2, з 01 січня 2004 року має здійснюватися незалежно від того, за яким Законом призначена ця пенсія, в порядку передбаченому пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення всіма підприємствами, установами, організаціями України.
У пункті 6 Постанови Верховної Ради України Про порядок введення в дію Закону України Про пенсійне забезпечення від 06 грудня 1991 року №1931-XII зазначено, що до затвердження Кабінетом Міністрів України списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, діють наявні списки.
Враховуючи викладене, позивачу обґрунтовано нараховано відсоток відшкодування фактичних витрат, враховуючи період стажу роботи пенсіонерів до 1992 року.
Порядок відшкодування вказаних витрат Пенсійному фонду України врегульований главою 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України №21-1 від 19 грудня 2003 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за №64/8663 (далі Інструкція №21-1).
Як стаття 14 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, так і підпункт 2.1.1 пункту 2.1 Інструкції №21-1 визначено перелік роботодавців, що є страхувальниками, якими, зокрема, є: підприємства, установи, організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки та політичні партії, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи, які використовують працю фізичних осіб, на умовах трудового контракту, або на інших умовах, передбачених законодавством або за договорами цивільно-правового характеру.
За приписами пункту 6 Інструкції №21-1, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини другої «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в таких розмірах: 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини другої Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Як передбачено пунктом 6.2 глави 6 Інструкції №21-1, витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього підпункту 1 пункту 2 розділу XV Прикінцеві положення Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах. При визначенні частки сплати окремого підприємства стаж ураховується в місяцях (шляхом переведення років у місяці). Якщо пенсія на пільгових умовах призначена із взаємним зарахуванням періодів роботи, передбачених статтями 13, 14 та 55 Закону України Про пенсійне забезпечення, які дали право на цю пільгову пенсію, то відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку цих пенсій здійснюється тими підприємствами, на яких цей стаж було вироблено у розмірах, передбачених частиною 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З матеріалів справи суд не вбачає порушень пункту 6.2 Інструкції №21-1 при розрахунку позивачу витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах фізичним особам відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення.
З матеріалів справи встановлено, що колишнім працівникам відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 була призначена та виплачувалась пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13Закону України «Про пенсійне забезпечення», що підтверджується наявними у матеріалах справи копіями документів з пенсійних справ.
Зайнятість зазначених пенсіонерів на роботах, які дають право на призначення пільгових пенсій підтверджується наявними у матеріалах справи копіями довідок, уточнюючих особливий характер роботи та умови праці, що необхідні для призначення пільгової пенсії, та які були надані представником позивача.
Видаючи зазначені довідки про підтвердження пільгового стажу ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_12, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 ПАТ Завод будівельно-опоряджувальних машин підтвердив наявність у останніх пільгового стажу.
Отже, позивач документально не довів, що пенсіонери, зазначені у оскаржуваних розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, не мають відповідного стажу трудових відносин з ПАТ Завод будівельно-опоряджувальних машин на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою Кабінету міністрів України.
Зазначені громадяни на час прийняття Закону України Про пенсійне забезпечення не мали відповідного повного стажу на зазначених роботах для призначення пенсії та віку (в 1992 році вищезазначені пенсіонери не досягли віку з якого можливе призначення пенсії), а призначення пенсії відбулося не раніше 2002 року. У звязку з чим, суд вважає посилання позивача щодо призначення пенсії відповідно до статті 100 Закону України Про пенсійне забезпечення безпідставним та необґрунтованим.
Пунктом 6.3 Інструкції №21-1 передбачено, що у разі ліквідації або зміни власника підприємства, суми зазначених витрат Пенсійному фонду вносять правонаступники.
Отже, відповідачем обґрунтовано позивачу направлено оскаржувані розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій.
Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій (пункт 6.4 Інструкції №21-1).
Вказані вимоги, свідчать про те, що спірні розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій не є виконавчим документом чи то будь-яким іншим документом, який у розумінні статті 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (ратифікованої Законом України №475/97-ВР від 17 липня 1997 року) впливає на активи підприємства (у даному випадку ПАТ Завод БОМ).
Згідно з пунктом 6.6 Інструкції №21-1 додаткові пенсії, додаткові витрати на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до статті 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці, доплати, надбавки та підвищення, призначені відповідно до законодавства України, які виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України не включаються до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню.
Відповідно до частини 1 статті 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.
Питання індексації та перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, прожиткового мінімуму та страхового стажу врегульовані статтею 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно зі статтею 1 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування пенсійні виплати це грошові виплати в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, що здійснюються у вигляді пенсії, довічної пенсії або одноразової виплати; пенсія це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Таким чином, підвищення пенсій входять до загального розміру пенсії, яку фактично отримує пенсіонер, та фінансуються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
Відповідно до частини 1 статті 72 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування джерелами формування коштів Пенсійного фонду є: 1) надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у розмірах, визначених законом, крім частини страхових внесків, що спрямовується до накопичувальної системи пенсійного страхування; 2) інвестиційний дохід, який отримується від інвестування резерву коштів для покриття дефіциту бюджету Пенсійного фонду в майбутніх періодах; 3) кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом; 3-1) кошти, сплачені виконавчій дирекції Пенсійного фонду за надання послуг з адміністрування Накопичувального фонду та послуг недержавним пенсійним фондам - суб'єктам другого рівня системи пенсійного забезпечення; 4) суми від фінансових санкцій та пені (крім сум пені, сплачених роботодавцем за несвоєчасне перерахування з його вини сум страхових внесків застрахованої особи до накопичувальної системи пенсійного страхування), застосованих відповідно до цього Закону та інших законів до юридичних та фізичних осіб за порушення встановленого порядку нарахування, обчислення і сплати страхових внесків та використання коштів Пенсійного фонду, а також суми адміністративних стягнень, накладених відповідно до закону на посадових осіб та громадян за ці порушення; 5) благодійні внески юридичних та фізичних осіб; 6) добровільні внески; 7) інші надходження відповідно до законодавства.
Згідно з частиною 2 статті 72 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України.
Як зазначено у статті 73 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, кошти Пенсійного фонду використовуються на: 1) виплату пенсій, передбачених цим Законом; 2) надання соціальних послуг, передбачених цим Законом; 3) фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду; 4) оплату послуг з виплати та доставки пенсій; 5) формування резерву коштів Пенсійного фонду. Забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.
З урахуванням зазначеного, кошти Державного бюджету України спрямовані Пенсійному фонду України як дотацію на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами, стають коштами Пенсійного фонду України.
З урахуванням матеріалів справи, доплати, надбавки та підвищення пенсій, що виплачуються вказаним вище пенсіонерам, врегульовані статтею 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та виплачуються за рахунок коштів саме Пенсійного фонду України. Звідси, дані доплати, надбавки та підвищення пенсій повинні включатися до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню.
Позивачем не доведено у суді, що кошти, які виплачуються вказаним вище пенсіонерам в рахунок доплат, надбавок та підвищення пенсій, не є коштами Пенсійного фонду України.
Відповідно до пункту 6.7 Інструкції №21-1 підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Відтак, ОСОБА_1 № 3249/06 від 12.07.2016, № 3706/06 від 11.08.2016, № 4229/06 від 12.09.2016 № 4744/06 від 10.10.2016, № 5213/06 від 10.11.2016 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій є лише повідомленням органу Пенсійного фонду України підприємству про суми відшкодування, а не вимогою до їх сплати. Така вимога сплати передбачена підпунктом 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тобто, законодавством, а не самими Розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій (які просить позивач скасувати).
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Як зазначено у пункту 1.4 Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації, затвердженого 12 квітня 2005 року наказом Міністерства юстиції України №34/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 15 травня 2013 року №883/5), зареєстрованого 12 квітня 2005 року в Міністерстві юстиції України за №381/10661, у цьому Порядку терміни вживаються в таких значеннях: нормативно-правовий акт офіційний документ, прийнятий уповноваженим на це суб'єктом нормотворення у визначеній законом формі та порядку, який встановлює норми права для неозначеного кола осіб і розрахований на неодноразове застосування.
Таким чином, оскаржувані розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій не є ані нормативно-правовим документом, ані правовим актом індивідуальної дії у розумінні пункту 1 частини 2 статті 17 КАС України, тому скасуванню не підлягають.
Досліджені судом документи з пенсійних справ не викликають зауважень щодо визначення УПФУ в Василівському районі Запорізької області пропорційного відсотку відшкодування ПАТ Завод будівельно-опоряджувальних машин витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» «з» статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення.
Крім того, позивач, його представник, заперечуючи проти доводів УПФУ в Василівському районі Запорізької області, не надав до суду будь-яких платіжних документів, які б свідчили про повне/часткове відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 у сумі, яка на його думку є законною і обґрунтованою. Контррозрахунку таких сум відповідачем до суду також не надано.
Таким чином, дії УПФУ в Василівському районі Запорізької області, щодо складання ОСОБА_1 № 3249/06 від 12.07.2016, № 3706/06 від 11.08.2016, № 4229/06 від 12.09.2016 № 4744/06 від 10.10.2016, № 5213/06 від 10.11.2016 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів б-«з» статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення не суперечать вимогам чинного законодавства
За приписами статті 19 Конституції України від 28.06.1996 №254к/96-ВР, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про необгрунтованість доводів позивача, викладених у позовній заяві та відсутність підстав для задоволення останньої.
Враховуючи вищезазначене, та керуючись статтями 2, 4, 7 12, 14, 86, 158 163 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя М.С. Лазаренко