
Справа № 727/3101/17
Провадження № 2/727/990/17
Р І Ш Е Н Н Я
(ЗАОЧНО)
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 травня 2017 року
Шевченківський районний суд м. Чернівці у складі:
Головуючого судді Слободян Г.М.
при секретарі судових засідань Ільчук М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань приміщення Шевченківського районного суду м. Чернівці цивільну справу за позовною заявою Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради до ОСОБА_3 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач Департамент праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради звернувся до відповідача ОСОБА_3 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, мотивуючи позовні вимоги тим, що 31.01.2005 року відповідач ОСОБА_3 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у місті Чернівці ради, яке згідно рішення Чернівецької міської ради від 30.06.2015 року № 1645 «Про структуру, загальну чисельність виконавчих органів Чернівецької міської ради, ліквідацію виконавчих органів районних в місті Чернівцях рад та підрозділів, створених при виконавчих органах районних в місті Чернівцях рад» з 23.10.2015 року реорганізовано шляхом приєднання до Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради, із заявою про призначення їй соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Згідно з рішеннями Управління призначено відповідачу допомогу на загальну суму 919,62 грн. з 01.01.2005 р. по 30.06.2005 р. Під час вибіркової перевірки було встановлено та відповідно до інформації з державного реєстру речових прав на нерухоме майно реєстраційний № 23772471 та договору купівлі - продажу квартири від 30.04.2004 ВВС/№348209 посвідченого приватним нотаріусом Каленюк В.С. зареєстровано Чернівецьким комунальним ОБТІ від 05.05.2004 р., отриманої Управлінням 11.08.2014 р. вх.-3191, вбачається, що громадянин ОСОБА_3 здійснила придбання квартири по АДРЕСА_1 за 10502,00 грн. Розпорядженням Управління від 01.12.2014 р. № о/с 662435 виявлено переплату у зв'язку з тим, що відповідач ОСОБА_3 не вказала про здійснення покупки на суму, що перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї, а саме придбання квартири по АДРЕСА_1 та виведено розрахунок переплати призначеної допомоги відповідачу за період з 01.01.2005 р. 30.06.2005 р., яка становить 919,62 грн. Для врегулювання в досудовому порядку спору Управлінням 27.05.2015 р. направлено відповідачу ОСОБА_3 письмове повідомлення про повернення надміру виплачених бюджетних коштів в сумі 919,62 грн., на що відповідачем жодних дій по їх поверненню в добровільному порядку не вчинила. Просить стягнути з відповідача ОСОБА_3 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради кошти в сумі 919,62 грн.
Представник позивача Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради, за довіреністю Лукін М., в судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим про дату та час розгляду справи; від представника в суд поступила письмова заява про розгляд справи у його відсутність; позовні вимоги представником позивача підтримано в повному обсязі і не заперечувалося в разі повторної не явки в засідання відповідача справу розглянути в заочному порядку.
Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання повторно не з'явилася, будучи повідомленою про день, час і місце розгляду справи в порядку ст. 74 ч. 4 ЦПК України, відомостей про поважність причини неявки в судове засідання суду не повідомила, клопотань про відкладення слухання справи не поступило.
Розгляд справи проведено у відповідності до ст.197 ч.2 ЦПК України без участі сторін та фіксування судового процесу.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно дослідивши і оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом, належними доказами по справі встановлено, що відповідач ОСОБА_3 зареєстрована та проживає в АДРЕСА_2, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_2 ( а.с.8) та довідкою КЖРЕП №4 (а.с.10).
31.01.2005 року відповідач ОСОБА_3 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у місті Чернівці ради, яке згідно рішення Чернівецької міської ради від 30.06.2015 року № 1645 «Про структуру, загальну чисельність виконавчих органів Чернівецької міської ради, ліквідацію виконавчих органів районних в місті Чернівцях рад та підрозділів, створених при виконавчих органах районних в місті Чернівцях рад» з 23.10.2015 року реорганізовано шляхом приєднання до Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради, із заявою про призначення їй соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (а.с.5).
Згідно з рішеннями Управління призначено відповідачу допомогу на загальну суму 919,62 грн. з 01.01.2005 р. по 30.06.2005 р. (а.с.11).
Під час вибіркової перевірки було встановлено та відповідно до інформації з державного реєстру речових прав на нерухоме майно реєстраційний № 23772471 та договору купівлі - продажу квартири від 30.04.2004 ВВС/№348209 посвідченого приватним нотаріусом Каленюк В.С. зареєстровано Чернівецьким комунальним ОБТІ від 05.05.2004 р., отриманої Управлінням 11.08.2014 р. вх.-3191, вбачається, що громадянка ОСОБА_3 здійснила придбання квартири по АДРЕСА_1 за 10502,00 грн. (а.с.13-17).
У відповідності до розпорядження Управління від 01.12.2014 р. № о/с 662435 виявлено переплату у зв'язку з тим, що відповідач ОСОБА_3 не вказала про здійснення покупки на суму, що перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї, а саме придбання квартири по АДРЕСА_1 (а.с.18) та виведено розрахунок переплати №564 від 16.12.2014 року призначеної допомоги відповідачу за період з 01.01.2005 р. 30.06.2005 р., яка становить 919,62 грн. (а.с.19).
Відповідачу ОСОБА_3 для врегулювання в досудовому порядку спору Управлінням 27.05.2015 р. направлено письмове повідомлення про повернення надміру виплачених бюджетних коштів в сумі 919,62 грн., на що відповідачем жодних дій по їх поверненню в добровільному порядку не вчинила (а.с.20-25).
Закон України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Вимогами ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» визначено випадки, коли у наданні державної соціальної допомоги може бути відмовлено, а виплата призначеної допомоги може бути припинена, а саме: п.2 ч.1 ст.7 Закону, якщо малозабезпечена сім'я має додаткові джерела для існування, а також хто-небудь із її складу протягом 12 місяців перед зверненням за наданням державної соціальної допомоги здійснив покупку або оплатив послуги на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї. Пунктом 9 ч.1 ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» передбачено, якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
Згідно п.2 Постанови КМУ від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та п. 6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, для призначення допомоги подається декларація про доходита майно осіб, які входять до складу сім'ї.На виконання вказаних вимог, ОСОБА_3 було подано до заяви про призначення допомоги декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (а.с.6-7), проте не зазначила, що здійснила придбання квартири по АДРЕСА_1 за 10502,00 грн.
Відповідно до п.28 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку. Згідно ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
За таких обставин, з урахуванням вищевказаного, оцінюючи всі докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню та вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача суму надміру виплачених коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 919,62 грн.
Статтею 57 ЦПК України передбачено, що доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, їхніх представників, допитаних як свідків, показань свідків, письмових доказів, речових доказів, зокрема звуко - і відеозаписів, висновків експертів.
Відповідно до ст.60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.
Відповідно до ст.ст. 212, 213 ЦПК України, законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно ї законом. Обгрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Таким чином, повно і всебічно з'ясувавши обставини справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що заявлені позовні вимоги грунтуються на законі і підлягають задоволенню.
Крім того, суд вважає, що оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору на підставі п.19 ст.5 Закону України «Про судовий збір» при подачі позовної заяви до суду в сумі 1600 грн., а позовні вимоги задоволено повністю, то згідно вимог ст.88 ч.3 ЦПК України ці витрати належить стягнути з відповідача на користь держави.
На підставі викладеного та керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», ст.1166 ЦК України, ст. ст. 3, 10, 11, 60, 88, 212- 215, 218, 224-226 ЦПК України, суд,- ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради до ОСОБА_3 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, мешканки АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради кошти в сумі 919,62 грн. на рахунок: 35414022042365 Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради в ГУДКСУ у м. Чернівцях Чернівецької області, МФО 856135, КОД 26075395.
Стягнути з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, мешканки АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 на користь держави судовий збір в розмірі 1600,00 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Чернівецької області через Шевченківський районний суд м. Чернівці в 10-денний строк з дня проголошення рішення, а особами, які не були присутні в засіданні при проголошенні рішення в цей же строк з дня отримання копії рішення суду.
Заочне рішення може бути переглянуте судом за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 10 днів з дня отримання його копії.
Суддя Слободян Г.М.