Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
21.07.09Справа №2а-4439/09/10/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі: головуючого судді - Кудряшової А.М. ,
при секретарі судового засідання - Дєрюшкової І.А.,
за участю представників сторін:
від позивача – не з'явився;
від відповідача – не з'явився;
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим
до Державного комунального підприємства "Білизна"
про стягнення податкової заборгованості по податку на прибуток, по частині прибутку господарської організації, які належать до комунальної форми власності, в загальній сумі 499грн.08коп.
ВСТАНОВИВ:
Красноперекопська об'єднана державна податкова інспекція в АР Крим - позивач – 19 березня 2009 року звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Державного комунального підприємства "Білизна" про стягнення податкової заборгованості по податку на прибуток в сумі 159гривень 08копійок. та по частині прибутку господарської організації, яка належить до комунальної форми власності, в сумі 340гривень 00 копійок, а взагалі - 499гривень 08копійок, що виникла станом на 20.01.2009 року. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем не сплачені суми штрафних санкцій по податковим повідомленням-рішенням, які були прийняті у зв'язку з неподанням відповідачем у встановлені діючим законодавством строки до ДПІ податкової декларації по податку на прибуток та податкових розрахунків частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності в 2008 році. Зазначені податкові повідомлення-рішення вручені відповідачу, однак суми штрафних санкцій до часу подання позовної заяви до бюджету не сплачені, у зв’язку з чим позивач просить стягнути вказану суму заборгованості у судовому порядку.
Представник позивача у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином під розписку (а.с.37), про причини неприбуття не повідомив, надав клопотання про розгляд справи за відсутності представника позивача, позовні вимоги підтримує в повному обсязі (а.с.38).
Відповідач у судове засідання не з'явився, про день, час та місце його проведення був повідомлений належним чином - оголошенням в газеті "Перекоп" №27 (9575) від 04.07.2009 року (а.с.39-41), про причини неприбуття не повідомив, заперечення на позов до суду не надав.
Суд, приймаючи до уваги ненадання відповідачем доказів неможливості участі його представника у судовому засіданні з поважних причин, відсутність в матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи без участі представника відповідача, керуючись ст.128 КАС України, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів за відсутності учасників процесу.
Розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Державне комунальне підприємство «Білизна» (код ЄДРПОУ 22250239, юридична адреса: 96012, АР Крим, м. Армянськ, вул. Іваніщева, буд.13) зареєстровано Виконавчим комітетом Армянської міської ради АР Крим 21 серпня 1994 року, про що в журналі обліку реєстраційних справ зроблено запис №4368916Ю0010159 (а.с.54-61), дані внесені до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, що підтверджено довідкою Головного управління статистики в АР Крим №09/2-5-6/2493 від 17.12.2002 року (а.с.5).
Згідно з довідкою Управління статистики в Красноперекопському районі АР Крим від 15.04.2009 р. №177 (а.с.27) відповідач станом на зазначену дату перебуває на обліку в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України, відомості про зміну юридичної адреси, а також про проведення реорганізації відсутні.
Відповідач ДКП «Білизна» є платником податків та зборів, передбачених Законом України “Про систему оподаткування”, взятий на облік в Красноперекопській ОДПІ АРК, що підтверджено матеріалами справи (а.с.47, 50).
Пунктом 4.1 статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року №2181-ІІІ (надалі – Закон №2181) встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов’язання, яку вказує у податковій декларації. Пунктом 1.11 статті 1 даного Закону визначено, що податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Пунктом 2 частини першої статті 9 Закону України “Про систему оподаткування” від 25.06.1991 р. №1251-XII встановлено, що платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону №2181 встановлені базові податкові (звітні) періоди. Згідно пункту "а" пп.4.1.4 п.4.1 даної статті податкові декларації за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), подаються протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; згідно пункту “б” пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 зазначеного Закону податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Відповідно до пп.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону №2181 платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Пунктом 11 статті 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” передбачено, що органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку і розмірах, встановлених законами України.
Згідно з пунктом 16.4 ст.16 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” від 28.12.1994 р. №334/94-ВР платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону. При цьому за звітні квартал, півріччя та три квартали платники податку подають спрощену декларацію, а за результатами звітного року - повну. Відповідно до ст.96 Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" від 23.12.2004 року №2285-IV встановлено, що для платників податку на прибуток у 2005 році сплату податку на прибуток за результатами одинадцяти місяців 2005 року за правилами, встановленими для повного податкового періоду, з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування попередніх періодів, визначеного відповідно до законодавства, та приросту (убутку) матеріальних запасів за одинадцять місяців 2005 року та суми амортизаційних відрахувань, нарахованих за три квартали 2005 року, та двох третин амортизаційних відрахувань четвертого кварталу 2005 року. Сплата податку на прибуток та подання податкової декларації з цього податку за одинадцять місяців 2005 року здійснюється у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду. Законом України “Про оподаткування прибутку підприємств”, зокрема пунктом 20.1 статті 20 встановлено, що відповідальність за правильність нарахування, своєчасність сплати податку та дотримання податкового законодавства несе платник податку у порядку та розмірах, визначених законом.
Таким чином, діючим законодавством передбачений обов’язок відповідача надавати податкові декларації з податку на прибуток до податкових органів.
Красноперекопською ОДПІ АР Крим 23.01.2006 р. проведено невиїзну документальну перевірку відповідача з питання своєчасності подання податкової звітності, в ході якої виявлені порушення п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону №2181 та п.16.4 ст.16 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”, а саме: ненадання відповідачем до ДПІ податкової декларації з податку на прибуток за 11 місяців 2005 року.
Результати перевірки знайшли відображення в акті №11/15-01/22250239 від 23.01.2005 року (а.с.47), другий екземпляр якого вручено уповноваженій особі відповідача (що підтверджено розпискою на акті перевірки).
За порушення податкового законодавства, на підставі зазначеного акту перевірки, згідно пп.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону №2181 відносно відповідача прийняте податкове повідомлення-рішення №0000101501/0 від 23.01.2006 року (а.с.46) про застосування штрафних санкцій з податку на прибуток в сумі 170грн.00коп.
Зазначене податкове повідомлення-рішення було отримано уповноваженою особою відповідача 20.02.2006 року, що підтверджено підписом на корінці податкового повідомлення-рішення (а.с.15, 46).
Станом на 09 червня 2009 року з урахуванням переплати по особовому рахунку відповідача станом на 02.03.2009 року в сумі 10грн.92коп. (а.с.11-12) сума заборгованості по податку на прибуток (основний платіж) становить 159грн.08коп., що підтверджено копіями особових рахунків (а.с.9-10, 43) та довідками про розрахунки з бюджетом від 09.06.2009 року б/номеру (а.с.42, 45).
Пункт 3 частини 1 статті 14 Закону України «Про систему оподаткування» податок на прибуток підприємств, у тому числі дивіденди, що сплачуються до бюджету державними некорпоратизованими, казенними або комунальними підприємствами належить до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів).
Відповідно п.1.9 ст.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» дивіденд - платіж, який здійснюється юридичною особою - емітентом корпоративних прав чи інвестиційних сертифікатів на користь власника таких корпоративних прав (інвестиційних сертифікатів) у зв'язку з розподілом частини прибутку такого емітента, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку. До дивідендів прирівнюється також платіж, який здійснюється державним некорпоратизованим, казенним чи комунальним підприємством на користь відповідно держави або органу місцевого самоврядування у зв'язку з розподілом частини прибутку такого підприємства, платіж, який виплачується власнику сертифіката фонду операцій з нерухомістю в результаті розподілу доходу фонду операцій з нерухомістю. При цьому наявність чи відсутність прибутку, розрахованого згідно з правилами податкового обліку, не може впливати на прийняття чи неприйняття рішення щодо нарахування дивідендів.
Відповідно до частини 1 статті 61 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р. №107-VI встановлено, що комунальні унітарні підприємства та їх об'єднання сплачують до загального фонду місцевих бюджетів частини чистого прибутку (доходу) відповідно до порядків і нормативів, які встановлюються відповідними радами. Частина чистого прибутку (доходу) сплачується до Державного бюджету України або місцевих бюджетів наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2008 році у строки, встановлені для сплати податку на прибуток підприємств.
Додатком №1 до розділу І зазначеного Закону затверджено перелік доходів Державного бюджету України на 2008 рік, згідно з яким передбачено надходження до бюджету частина прибутку (доходу) господарських організацій, що вилучається до бюджету та дивіденди, нараховані на акції (частки, паї) господарських товариств, які є у державній власності (найменування показника згідно з бюджетною класифікацією) по коду 21010000.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 12.05.2008 року №294 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 26.05.2008 р. за №458/15149) затверджено форму Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності в 2008 році.
Отже, Розрахунок частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності в 2008 році є обов'язковим документом, на підставі якого здійснюється нарахування та сплата зазначеного платежу і має статус податкової декларації, розрахунку. Платники цього платежу несуть відповідальність за правильність складання, своєчасність подання цього Розрахунку, повноту та своєчасність сплати зобов'язань по такому платежу, передбачену відповідними нормами Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Красноперекопською ОДПІ АР Крим 18.09.2008 р. проведено невиїзну документальну перевірку відповідача з питання своєчасності подання податкової звітності, в ході якої виявлені порушення п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону №2181, п.1.19 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”, ст.61 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», п.1.11 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме: неподання відповідачем розрахунку частини чистого прибутку (доходу) за І квартал 2008 р. та І півріччя 2008 р.
Результати перевірки знайшли відображення в акті №1113/1501/22250239 від 29.09.2008 року (а.с.50).
За порушення податкового законодавства, на підставі зазначеного акту перевірки, згідно пп.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону №2181 відносно відповідача прийняте податкове повідомлення-рішення №0000501501/0 від 29.09.2008 року (а.с.49) про застосування штрафних санкцій з податку на прибуток в сумі 340грн.00коп. (2 податкових періоди Х 170грн.00коп.). Зазначене податкове повідомлення-рішення було вручено відповідачу, що підтверджено матеріалами справи.
Станом на 09 червня 2009 року зазначена сума заборгованості відповідачем не сплачена, що підтверджено копіями особових рахунків (а.с.13, 14, 44) та довідками про розрахунки з бюджетом від 09.06.2009 року б/номеру (а.с.42, 45).
Відповідно до п.1.3 ст.1 Закону №2181 податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Підпунктом 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону №2181 передбачено, що податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом, зокрема, якщо платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.
Згідно з пп.6.2.1 п.6.2 ст.6 Закону №2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги. Податкові вимоги надсилаються: а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків. обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк; б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу (пп.6.2.3 п.6.2 ст.6 Закону №2181).
На адресу відповідача позивачем були направлені перша податкова вимога №1/105 від 15.10.2007 р. та друга податкова вимога №2/106 від 19.11.2007 р., які вручені відповідно 16.10.2007 року та 13.03.2009 року, що підтверджено підписами уповноваженої особи відповідача на корінцях податкових вимог (а.с.18). На час розгляду справи у суду відсутні відомості щодо оскарження відповідачем зазначених податкових вимог у встановленому діючим законодавством порядку.
З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що відповідачем узгоджене податкове зобов'язання по податку на прибуток у сумі 499грн.10коп., тому податкова заборгованість підлягає стягненню в повному обсязі.
Відповідно до п.11 ч.1 ст.10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
У порядку ст.71 КАС України відповідачем не надано доказів сплати заборгованості у повному обсязі або оскарження зазначених податкових повідомлень-рішень та податкових вимог.
Суд також вважає необхідним зазначити, що під час розгляду даної справи представником позивача надано суду нову редакцію Статуту відповідача, згідно з яким його найменування - Міське комунальне підприємство "Білизна".
Відповідно до ст.1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» від 15.05.2003 р. №755-IV Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - Єдиний державний реєстр) - автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців.
Згідно з частиною 1 статті 4 зазначеного Закону державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Статтею 16 даного Закону також передбачено, що Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
Відповідно до частини 1 статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Суд зазначає, що згідно з довідкою Управління статистики в Красноперекопському районі АР Крим від 15.04.2009 р. №177 (а.с.27) відповідач станом на зазначену дату перебуває на обліку в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України, відомості про зміну юридичної адреси, а також про проведення реорганізації відсутні. Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем по даній справі є Державне комунальне підприємство «Білизна».
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
В ході судового засідання, яке відбулось 21 липня 2009 року, оголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлений та підписаний 27 липня 2009 року.
З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст.160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Державного комунального підприємства «Білизна» (код ЄДРПОУ 22250239, 96012, АР Крим, м. Армянськ, вул. Іваніщева, буд.13) податкову заборгованість в загальній сумі 499 гривень (чотириста дев'яносто дев'ять) 08 копійок:
- в дохід місцевого бюджету м. Армянська АР Крим (код платежу 11020201, р/р 33219861700022, код ЄДРПОУ 34740735, банк ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026) податкову заборгованість по податку на прибуток в сумі 159 (сто п'ятдесят дев'ять) гривень 08 копійок;
- в дохід місцевого бюджету м. Армянська АР Крим (код платежу 21010301, р/р 33212857700022, код ЄДРПОУ 34740735, банк ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026) податкову заборгованість по частині прибутку господарської організації, яка належить до комунальної форми власності, в сумі 340 (триста сорок) гривень 00 копійок.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня проголошення постанови до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Окружного
адміністративного суду
Автономної Республіки Крим Кудряшова А.М.