
Справа № 161/7129/17
Провадження № 2-а/161/688/17
ЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 червня 2017 р. Луцький міськрайонний суд Волинської області
у складі: головуючого-судді Пушкарчук В.П.,
при секретарі Сіньчук Л.О.,
з участю: представника позивача Романюка Л.С.,
відповідача Маковецького В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Приватного підприємства виробничої фірми «КМЗ» до начальника відділу реєстрації бізнесу та дозвільних процедур Луцької міської ради Волинської області Маковецького В.М., третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Мале підприємство «Стерн», про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
Приватне підприємство виробнича фірма «КМЗ» звернулося до суду з адміністративним позовом до начальника відділу реєстрації бізнесу та дозвільних процедур Луцької міської ради Волинської області Маковецького В.М. (державний реєстратор) про визнання протиправним рішення державного реєстратора про відмову в проведені державної реєстрації змін відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, в тому числі змін до установчих документів юридичної особи мале підприємство «Стерн» та зобов'язання державного реєстратора провести державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, шляхом реєстрації Статуту малого підприємства «Стерн» в новій редакції.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 24 березня 2017 року за № 6.2-3/571 начальником відділу реєстрації бізнесу та дозвільних процедур Луцької міської ради Волинської області Маковецьким В.М. було відмовлено позивачу у проведені державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу,що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи мале підприємство «Стерн».
Позивач вважає, що дії державного реєстратора про відмову у проведенні державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу здійснені з порушенням чинного законодавства, а тому є протиправними, з наступних підстав.
Згідно протоколу №218894 від 12.12.2016 року електронних торгів, проведених державним підприємством «СЕТАМ» та акту про проведені електронні торги від 07.02.2017 року, затверджених начальником Другого відділу державної виконавчої служби м. Луцька Головного територіального управління юстиції у Волинській області, витікає, що у відповідності до ст. 61 Закону України «Про виконавче провадження» Другим відділом державної виконавчої служби м. Луцька передано на реалізацію 100% статутного капіталу малого підприємства «Стерн» (ЄДРПОУ 13356187), юридична адреса: м. Луцьк, вул. Вороніхіна, 13.
Відповідно до протоколу про проведені електронні торги від 12.12.21016 року № 218894 державного підприємства «СЕТАМ» Міністерства юстиції України, проведено електронні торги з реалізації майна: 100% статутного капіталу малого підприємства «Стерн».
Згідно до протоколу про проведені електронні торги від 12.12.2016 року № 218894 державного підприємства «СЕТАМ» Міністерства юстиції України переможцем визнано приватне підприємство виробнича фірма «КМЗ», ЄДРПОУ 32649975, юридична адреса: 43023, вул. Карпенка-Карого, 7, м. Луцьк. Майно придбане за сумою 100 000,00 грн.
24.03.2017 року представником приватного підприємств виробнича фірма «КМЗ» у відповідності з вимогами ч. 4 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» для проведення реєстраційної дії «Внесення змін до відомостей про юридичну особу було подано до відділу реєстрації бізнесу та дозвільних процедур Луцької міської ради:
-реєстраційну картку на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (заява форма 3);
-рішення про внесення змін до установчих документів (оригінал);
-документ про зміну власника (нотаріально засвідчена копія);
-Статут в новій редакції (нотаріально посвідчений);
-квитанція про сплату адміністративних послуг.
В підтвердження подання позивачем по справі вищенаведених документів свідчить опис документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії «Внесення змін до відомостей про юридичну особу,що не пов,язані зі змінами в установчих документах», підписаний державним реєстратором та представником позивача по справі.
24.03.2017 року повідомленням за вихідним № 6.2-3/571 державним реєстратором начальником відділу реєстрації бізнесу та дозвільних процедур Луцької міської ради Волинської області Маковецьким В.М. було відмовлено у проведенні державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що міститься в Єдиному державному реєстрі, в тому числі змін до установчих документів юридичної особи мале підприємство «Стерн», ЄДРПОУ 13356187, на підставі п. 10 ст. 28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» (щодо юридичної особи, стосовно якої подано заяву про державну реєстрацію змін до відомостей Єдиного державного реєстру, пов'язаних із зміною засновників (учасників) юридичної особи, проведено державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації.
З Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, витікає, що мале підприємство «Стерн» знаходиться в стані припинення, згідно постанови Волинського окружного адміністративного суду від 15.10.2012 року.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив позов задовольнити.
Відповідач в судовому засіданні проти адміністративного позову заперечив.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд приходить висновку, що адміністративний позов підлягає задоволення з огляду на наступне.
Згідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців регулює Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 року № 755-IV (чинний на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 1 цього Закону (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.
Відповідно до частини другої статті 6 Закону № 755-IV державний реєстратор: 1) приймає документи; 2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 3) перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації; 4) проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 5) веде Єдиний державний реєстр; 6) веде реєстраційні справи; 7) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
Частиною четвертою статті 17 цього Закону визначено, що для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, подаються такі документи: 1) заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі; 2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення зв'язку з юридичною особою; 3) реєстр осіб (громадян), які брали участь в засіданні уповноваженого органу управління юридичної особи, - у разі внесення змін до відомостей про громадські об'єднання, політичні партії; 4) документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення відповідно до статуту громадського формування про внесення змін до Єдиного державного реєстру, - у разі державної реєстрації змін до відомостей про громадське формування; 5) відомості про керівні органи громадського формування (ім'я, дата народження керівника, членів інших керівних органів, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), посада, контактний номер телефону та інші засоби зв'язку) - у разі внесення змін до складу керівних органів; 6) документ, що підтверджує реєстрацію іноземної особи в країні її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського, судового реєстру тощо), - у разі змін, пов'язаних із входженням до складу засновників юридичної особи іноземної юридичної особи; 7) документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених статтею 36 цього Закону; 8) установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в установчому документі; 9) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) передавального акта або розподільчого балансу - у разі внесення змін, пов'язаних із внесенням даних про юридичну особу, правонаступником якої є зареєстрована юридична особа; 10) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про вихід із складу засновників (учасників) та/або заява фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників), справжність підпису на якій нотаріально засвідчена, та/або договору, іншого документа про перехід чи передачу частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, та/або рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про примусове виключення із складу засновників (учасників) юридичної особи або ксерокопія свідоцтва про смерть фізичної особи, судове рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою - у разі внесення змін, пов'язаних із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи; 11) заява про обрання юридичною особою спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційна заява про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість, та/або заява про включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій за формами, затвердженими відповідно до законодавства, - за бажанням заявника у разі внесення до установчих документів змін, які впливають на систему його оподаткування.
Відповідно до частини першої статті 25 Закону № 755-IV державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться, зокрема, на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації.
Згідно з частиною другою статті 25 Закону № 755-IV порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає: 1) заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника); 2) прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі; 3) виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі; 4) внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру; 5) перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 6) перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації; 7) прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об'єднання; 8) проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 9) формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів юридичної особи; 10) видача за бажанням заявника виписки з Єдиного державного реєстру у паперовій формі за результатами проведеної реєстраційної дії (у разі подання заяви про державну реєстрацію у паперовій формі). Виписка з Єдиного державного реєстру у паперовій формі надається з проставленням підпису та печатки державного реєстратора.
Згідно статті 104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Відомості щодо припинення МП «Стерн» в результаті її ліквідації відсутні в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб,фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
07.02.2017 року позивач по справі згідно акту про проведені електронні торги від 07.02.2017 року, затверджених начальником Другого відділу державної виконавчої служби м. Луцька Головного територіального управління юстиції у Волинській області, набув право власності на 100% статутного капіталу малого підприємства «Стерн» (ЄДРПОУ 13356187), юридична адреса: м. Луцьк, вул. Вороніхіна, 13.
Окрім того, позивач по справі у порядку, встановленому для виконання судових рішень, набув право власності на майно у вигляді 100% статутного капіталу МП «Стерн», яке він придбав на електронних торгах ДП «СЕТАМ», і у відповідності із ч. 2 ст. 388 ЦК України став добросовісним набувачем цього майна.
Статтею 328 Цивільного Кодексу України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Верховний суд України в постанові від 23 вересня 2014 року № 3-112гс14 зазначив, що виходячи з аналізу правової природи процедури реалізації майна на прилюдних торгах, яка полягає у продажу майна, тобто в забезпеченні переходу права власності на майно боржника, на яке звернено стягнення, до покупця - учасника прилюдних торгів, та ураховуючи особливості, передбачені законодавством щодо проведення прилюдних торгів, складання за результатами їх проведення акта про проведення прилюдних торгів є оформленням договірних відносин купівлі-продажу майна на публічних торгах, а отже, є правочином.
Цей висновок узгоджується з нормами ст.ст. 650, 655 та ч. 4 ст. 656 ЦК України, що відносять до договорів купівлі-продажу процедуру прилюдних торгів.
Згідно ст. 41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Норми ст. 113 Господарського Кодексу України, Цивільного кодексу України, а також положення Статуту МП «Стерн» передбачають можливість включення до складу засновника (власника) приватного підприємства нової особи у вигляді позивача по справі ППВФ «КМЗ».
Поряд із цим, включення складу учасників приватного підприємства нової особи можливе шляхом переходу частки (її частини) засновника (власника) у статутному капіталі приватного підприємства до іншої особи.
Аналіз положень ЦК України та Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» дає підстави зробити висновок, про те, що процедура ліквідації юридичної особи відбувається у два етапи:
- винесення рішення юридичної особи про ліквідацію, прийнятого її учасниками або відповідним органом юридичної особи, а у випадках, передбачених законом, - відповідним державним органом або судовими органами;
- державна реєстрація припинення юридичної особи шляхом ліквідації.
У відповідності до п. 10 ч. 1 ст. 28 Закону № 755-IV, у державній реєстрації може бути відмовлено у разі, якщо щодо юридичної особи, стосовно якої подано заяву про державну реєстрацію змін до відомостей Єдиного державного реєстру, пов'язаних із зміною засновників (учасників) юридичної особи, проведено державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації .
Відповідач по справі, відмовляючи позивачу у здійсненні державної реєстрації змін до відомостей Єдиного державного реєстру, пов'язаних із зміною засновників (учасників) МП «Стерн» не врахував, що МП «Стерн» не ліквідоване, з 15.10.2012 року по даний час (більше 4 років) здійснює господарську діяльність, знаходиться в стані припинення. Державна реєстрація прав власності позивача на майно МП «Стерн» у вигляді 100% статутного капіталу шляхом внесення змін до Статуту останнього не завадить позивачу здійснювати процедуру ліквідації МП «Стерн».
Відповідно до ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, до якої Україна приєдналася 17.07.1997 року, відповідно до закону 475/97-ВР від 17.07.1997 року «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції» закріплені принципи непорушності права приватної власності, який означає право особи на безперешкодне користування своїм майном та закріплює право власника володіти, користуватися і розпоряджатися належним йому майном, на власний розсуд учиняти щодо свого майна будь-які угоди, відповідно до закону за своєю волею незалежно від волі інших осіб.
Згідно із статтею 17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію і практику Суду як джерело права.
Європейський суд з прав людини зазначив, що коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (рішення у справах «Беєлер проти Італії» п. 120; «Онер'їлдіз проти Туреччини» п. 128; і «Москаль проти Польщі» п. 51).
Згідно із статтею 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищенаведене та з урахуванням п. 3 ст. 2, ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України витікає, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень, але не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; не обґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); не добросовісно.
Керуючись ст.ст. 11, 17, 128, 158, 160, 162, 163, 186 КАС України, на підставі Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців», ст. 104, ст. 328, ч. 2 ст. 388 Цивільного Кодексу України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії державного реєстратора -начальника відділу реєстрації бізнесу та дозвільних процедур Луцької міської ради Волинської області Маковецького В.М. щодо відмови приватному підприємству виробничій фірмі «КМЗ» у проведенні державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу,що містяться в Єдиному державному реєстрі, в тому числі змін до установчих документів малого підприємства «Стерн», ЄДРПОУ 13356187, та зобов'язати Державного реєстратора -начальника відділу реєстрації бізнесу та дозвільних процедур Луцької міської ради Волинської області Маковецького В.М., або будь-якого іншого державного реєстратора відділу реєстрації бізнесу та дозвільних процедур Луцької міської ради провести державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, шляхом внесення змін до Статуту малого підприємства «Стерн» про зміну складу засновників відповідно до рішення від 22.02.2017 року засновника (власника) приватного підприємства виробнича фірма «КМЗ» (ЄДРПОУ 32649975).
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області В.П. Пушкарчук