КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 810/537/16 Головуючий у 1-й інстанції: Панова Г.В.
Суддя-доповідач: Бужак Н.П.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 червня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Бужак Н. П.
Суддів: Костюк Л.О., Троян Н.М.
За участю секретаря: Івченка М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України на постанову Київського окружного адміністративного суду від 17 січня 2017 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Феракс» до Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
У С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Феракс» звернулось до суду з адміністративним позовом про визнання дій Броварської ОДПІ Головного управління ДФС у Київській області та Державної фіскальної служби України, а саме не внесення в Реєстр податкових накладних суми від»ємного значення ПДВ ТОВ «Феракс», протиправними та про зобов»язання Броварську ОДПІ та Державну фіскальну службу України перенести в Єдиний Реєстр податкових накладних суму від»ємного значення ПДВ ТОВ «Феракс», що складає 4 858 078 грн.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 17 січня 2017 року адміністративний позов задоволено частково.
Не погоджуючись із зазначененим рішенням суду, Державна фіскальна служба України подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, осіб, що з'явились в судове засідання, провіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що 09.07.2015 року засобами телекомунікаційного зв'язку через мережу Інтернет ТОВ "Феракс" було подано до Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за період з лютий - травень 2015 року щодо збільшення або повернення передплати в сумі 5225573,50 грн. на електронний рахунок з ПДВ.
Вказана сума позитивного сальдо розрахунків підтверджується наявними в матеріалах справи актом позапланової виїзної перевірки від 27.12.2013 № 395/10-06-15-02-09/36287755 та актом звірення розрахунків за період з 01.01.2015 - 09.02.2015 за № 524-20 від 19.02.2015 року
Згідно з даними листа Броварської ОДПІ зазначена податкова звітність підприємства була визнана не прийнятою (не вважається податковою звітністю) контролюючим органом.
20.07.2015 ТОВ "Феракс" подано до Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області декларацію з податку на додану вартість за червень 2015 року.
Виявивши помилку у вказаній податковій декларації, а саме те, що підприємством замість рядка 31 "сума непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду було заповнено рядок 31 "сума залишку від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів, яка підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку" позивач направив 21.07.2015 уточнюючий розрахунок до вказаної декларації з ПДВ за червень 2015 року в якому визначило в рядку 31 від'ємне значення у сумі 4858078,00 грн.
Як зазначено судом першої інстанції, відповідно до наявних в матеріалах справи письмових заперечень Броварською ОДПІ не заперечується вказаний факт, проте зазначено, що поданий підприємством уточнюючий розрахунок до декларації за червень 2015 року не вплинув на кінцевій результат, у зв'язку з чим від'ємне значення у сумі 4858078,00 грн. не відобразилось в ЄРПН. Разом з цим, відповідач зауважив, що Броварська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області не має технічних можливостей вносити корективи до системи електронного адміністрування ПДВ.
ДФС України не заперечується факт наявного у позивача від'ємного значення у розмірі 4858078,00 грн., проте вказано, що ця сума була задекларована платником податків в уточнюючому розрахунку до декларації червень 2015 року від 13.08.2015року, тобто після збільшення показників формули, яке відбулось разово 03.08.2015 у зв'язку з чим не може бути врахована в СЕА.
Враховуючи, що починаючи з 11.08.2015 реєстраційна сума ТОВ "Феракс" не збільшена контролюючими органами на значення рядка 24, 31 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року, а підприємство позбавлене можливості реєструвати податкові накладні у ЄРПН на вказану суму позивач звернувся за захистом своїх прав до суду з даним адміністративним позовом.
Також судом першої інстанції в ході розгляду справи встановлено, що 13.08.2015 у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок позивачем було подано до Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість до декларації з ПДВ за червень 2015 року.
З 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", яким запроваджено нові правила функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість.
Відповідно до пунктів 200-1 та 200-1.2 статті 200-1 Податкового кодексу України (у редакції, яка діяла до 29 липня 2015 року) система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Платникам податку автоматично відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 569 відповідно до приписів пунктів 200-1.1 та 200-1.2 статті 200-1 Податкового кодексу України затверджено Порядок електронного адміністрування ПДВ № 569, яким визначено механізм відкриття та закриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, особливості складення податкових накладних та розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних у такій системі, а також механізм проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків.
Електронний рахунок у системі електронного адміністрування ПДВ - це рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який платником перераховуються кошти з власного поточного рахунка в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, а також у сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з цього податку. Порядок визначення сум, в межах яких платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку регламентовано пунктом 2001.3 статті статті 2001 Податкового кодексу України.
29 липня 2015 року набрав чинності Закон України від 16 липня 2015 року №643-VІІІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість", яким підрозділ 2 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України доповнено пунктом 34.
Пунктом 34 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України встановлено, що станом на третій робочий день після дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість" зареєстрованим платникам податку значення суми податку (позитивне або від'ємне), на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначене пунктом 2001.3 статті 2001цього Кодексу, та значення усіх її складових, визначених цим Кодексом, дорівнюють нулю, крім значень її складових суми НаклОтр, суми НаклВид та суми Митн, що були сформовані починаючи з 1 липня 2015 року. Зареєстрованим платникам податку, що застосовують звітний (податковий) період місяць, таке значення автоматично збільшується контролюючим органом до 31 липня 2015 року без проведення перевірок, передбачених статтею 200 цього Кодексу, на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, та суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду, що зазначено в податковій звітності з податку на додану вартість, у якій відображаються розрахунки з бюджетом та/або відображаються операції, що стосуються спеціального режиму оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, за червень 2015 року. На таку суму платником податку збільшується розмір суми податкового кредиту за звітний (податковий) період (липень 2015 року).
Суми такого від'ємного значення можуть бути перевірені контролюючим органом у загальновстановленому порядку.
Аналогічний алгоритм дій ДФС України визначений підпунктом 3 пункту 10 Порядку № 569.
30 липня 2015 року Державна фіскальна служба України повідомила план заходів ДФС для забезпечення реалізації норм Закону України №643-VІІІ з удосконалення системи електронного адміністрування ПДВ в розділі ІІІ якого передбачено обнуління показників та перерахунок суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН), для зареєстрованих платників податку, зокрема:
- з 00 годин 00 хвилин 3 серпня 2015 року (на початок третього робочого дня після дня набрання чинності Законом №643) ДФС буде проведено обнуління суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН, сформовану відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 та пункту 34 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України, та значення усіх її складових, визначених Податковим кодексом України, крім показників суми НаклОтр, суми Митн та суми НаклВид, що були сформовані, починаючи з 1 липня 2015 року;
- протягом 3 серпня 2015 року (третього робочого дня після дня набрання чинності Законом № 643) сума "сума" Накл зареєстрованим платникам податку збільшиться на:
- суму середньомісячного розміру сум ПДВ, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених або розстрочених за останні 12 звітних місяців/4 квартали (сума Овердрафт);
- суму помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань з ПДВ станом на 01.07.2015 (сума Перепл);
- суму від'ємного значення податку, непогашеного станом на 1 липня 2015 року та задекларованого платником у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року;
- суму залишків коштів на електронних рахунках платників у системі електронного адміністрування ПДВ станом на початок робочого дня 3 серпня 2015 року за вирахуванням сум, заявлених платником у складі податкової звітності з податку за звітний (податковий) період за червень 2015 року до перерахування з електронного рахунку до бюджету в рахунок сплати податкових зобов'язань з податку та/або на поточний рахунок платника відповідно до пункту 2001.6 статті 2001 цього Кодексу, також така сума зменшується на суму податкових зобов'язань, задекларованих платником за звітний (податковий) період за червень 2015 року/II квартал 2015 року;
- на кінець третього робочого дня після дня набрання чинності Законом № 643 сума податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН ( сума Накл), буде обрахована на підставі оновлених значень усіх її складових та інших показників, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 2001.3 статті 2001 Податкового кодексу України.
При цьому планом заходів окремо зазначено, що у зв'язку із переведенням роботи системи електронного адміністрування ПДВ в штатний режим до 20 серпня 2015 року платникам податку, що застосовують звітний податковий період квартал, сума податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН (УНакл), буде збільшена на суму від'ємного значення, непогашеного станом на 01.07.2015 та задекларованого у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за ІІ квартал 2015 року.
Таким чином, до 03.08.2015 Державна фіскальна служба України у зв'язку з переведенням роботи системи електронного адміністрування ПДВ у штатний режим зобов'язана була автоматично збільшити значення суми податку, на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 24), та суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду (рядок 31), що зазначене у податковій звітності з податку на додану вартість за червень 2015 року.
Тобто, всі непогашені залишки ПДВ, відображені у рядках 24 та 31 декларації з ПДВ за червень 2015 року, без проведення перевірок, автоматично, в силу їх заповнення, підлягають врахуванню у збільшення реєстраційної суми.
Крім того, з аналізу зазначеної офіційної інформації ДФС вбачається, що протягом 03 серпня 2015 року були відновлені, у тому числі й позивача, права на достовірне відображення в системі електронного адміністрування ПДВ відомостей щодо сум податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яка відображається в рядку 2 Витягу з системи електронного адміністрування ПДВ.
Як встановлено судом, 21.07.2015 та 13.08.2015 ТОВ "Феракс" було сформовано уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за звітний період червень 2015 року, яким уточнено показник "сума непогашенного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду" (рядок 31), значення якого визначено у розмірі 4858078,00 грн.
При цьому, як було з'ясовано в ході розгляду справи судом першої інстанції, податкова звітність з ПДВ за червень 2015 року, зокрема, вказані уточнюючі розрахунки були прийняті Броварською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області без жодних зауважень. Даний факт не заперечувався відповідачами та підтверджується наявними у справі доказами.
Суд першої інстанціх вірно послався на Порядок № 569 та вказав, що система електронного адміністрування ПДВ організована та діє на центральному рівні ДФС, тому саме ДФС має право вносити корективи до системи електронного адміністрування ПДВ. Наведене також підтверджується даними листа Департаменту адміністративного оскарження та судового супроводження, в якому зазначено, що за технічний стан СЕА відповідає ДФС.
Проте, станом на час розгляду даної справи Державною фіскальною службою України не забезпечено відображення у системі електронного адміністрування ПДВ заявлених позивачем в уточнюючих розрахунках від 21.07.2015 та 13.08.2015 відомостей.
Суд правомірно не взяв до уваги доводи Державної фіскальної служби України про те, що реєстраційна сума в системі електронного адміністрування може бути збільшена на суму від'ємного значення, що задекларована позивачем виключно у рядках 24 та 31 податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2015 року, та не підлягає перерахунку у зв'язку з подальшим уточненням показників такої звітності шляхом подання відповідних уточнюючих розрахунків, є безпідставними, з огляду на наступне.
Відповідно до статті 49, платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.
Податкова декларація з податку на додану вартість подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (стаття 203.1. Податкового кодексу України).
Статтею 50.1 ст.50 Податкового кодексу України встановлено, що у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Отже, платник податків у разі самостійного виявлення помилок у податковій декларації має право надіслати уточнюючий розрахунок до цієї декларації не пізніше закінчення 1095 дня що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання.
Крім того, згідно з підпунктом 4 пункту 34 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України визначальним фактором для автоматичного збільшення реєстраційної суми у системі електронного адміністрування податку на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду, є зазначення такої суми саме в податковій звітності з ПДВ платника податку.
Згідно пункту 8 розділу 1 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 23 вересня 2014 року № 966 до податкової звітності з податку на додану вартість належать: податкова декларація з податку на додану вартість з додатками; уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок з додатками; розрахунок податкових зобов'язань, нарахованих отримувачем послуг, не зареєстрованим як платник податку на додану вартість, які постачаються нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, не зареєстрованими платниками податків, на митній території України.
Отже, уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ поданий платником податків до контролюючого органу у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за звітний період червень 2015 року є однією з форм податкової звітності з ПДВ, а тому сформовані у ньому показники (зокрема рядку 31) повинні бути враховані податковим органом при автоматичному збільшенні суми, на яку позивач має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування, на величину від'ємного значення, зокрема, за червень 2015 року.
Суд першої інстанції вірно не прийняв до уваги доводи Державної фіскальної служби України про те, що відповідно до пункту 34 підрозділу 2 розділу XX Кодексу після "обнулення" показників формули реєстраційна сума збільшується на суму від'ємного значення, що задекларована платником податків виключно у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року та не перераховується надалі у зв'язку з уточненням показників такої звітності є лише суб'єктивним тлумаченням податковим органом вказаної норми законодавства, оскільки жодна редакція пункту 34 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України не містить такого припису.
Не приведення даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість у відповідність з показниками податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року грубо порушує право позивача мирно володіти своїм майном та не узгоджується з закріпленими в Україні, як в правовій державі, принципами юридичної визначеності та законних (легітимних) очікувань.
Таким чином, колегія суддів вважає, що бездіяльність Державної фіскальної служби України щодо не виконання покладених на неї функцій як адміністратора системи електронного адміністрування ПДВ, а саме: не збільшення значення суми податку, на яку ТОВ "Феракс" має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму на суму від'ємного значення, непогашеного станом на 01.07.2015 та задекларованого позивачем в уточнюючих розрахунках до податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року, є протиправною та такою, що порушує законні права та інтереси платника податків, зокрема, позбавляє фактичної можливості розпоряджатися власними активами, призводить до понесення додаткових та необґрунтованих витрат по сплаті податку, створює реальну загрозу накладення на підприємство санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в ЄРПН.
Вирішуючи питання щодо можливості застосування обраного позивачем способу захисту порушених прав шляхом задоволення вимог про визнання дій ДФС України щодо не внесення в Реєстр податкових накладних суми від'ємного значення ПДВ ТОВ "Феракс" протиправними, судом першої інстанції встановлено, що порушення прав позивача зумовлене саме протиправною бездіяльністю ДФС України як адміністратора системи електронного адміністрування податку на додану вартість.
Тому суд мав всі правові підстави для застосування ст. 11 КАС України для повного захисту прав позивача та задовольнив вимоги позивача, визнавши протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України, яка полягає у не внесенні в Реєстр податкових накладних суми від'ємного значення ПДВ Товариства з обмеженою відповідальністю "Феракс".
Щодо решти позовних вимог, то суд вірно відмовив у їх задоволенні зважаючи на ту обставину, що Броварська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області не наділена повноваженням щодо внесення змін до системи електронного адміністрування податку на додану вартість, у зв'язку з чим даним контролюючим органом не було допущено порушень вимог чинного законодавства.
Крім того, колегія судідв враховує, що постанова суду в частині відмови у задоволенні позовних вимог апелянтом не оскаржується.
Згідно зі статтею 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова Київського окружного адміністративного суду від 17 січня 2017 року є законною і обґрунтованою, ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для її скасування не має.
Викладені в апеляційній скарзі апелянтом доводи, висновків суду першої інстанції не спростовують.
Відповідно до ст. 198, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції має право за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів,-
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України залишити без задоволення, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 17 січня 2017 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення, проте на неї може бути подано касаційну скаргу до Вищого адміністративного суду України у порядку та в строки, визначені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя: Бужак Н.П.
Судді: Костюк Л.О.
Троян Н.М.
Повний текст виготовлено: 14 червня 2017 року.
Головуючий суддя Бужак Н.П.
Судді: Костюк Л.О.
Троян Н.М.