
Головуючий у 1 інстанції - Тесленко І.О.
Суддя-доповідач - Геращенко І.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 червня 2017 року справа №414/684/17
84301, Донецька область, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Геращенка І.В., суддів Арабей Т.Г., Міронової Г.М., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації Луганської області на постанову Кремінського районного суду Луганської області від 03 травня 2017 року у справі № 414/684/17 за позовом ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
10 квітня 2017 року ОСОБА_2 (далі - позивач, заявник) звернулася до Кремінського районного суду Луганської області з позовом до Управління соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації Луганської області (далі - відповідач, управління) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії (а.с.2-5).
Постановою Кремінського районного суду Луганської області від 03 травня 2017 року адміністративний позов задоволений, визнані дії Управління соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації з приводу відмови у призначенні ОСОБА_2 щомісячної адресної допомоги як внутрішньо переміщеній особі на покриття витрат на проживання в тому числі на оплату житлово комунальних послуг незаконними. Зобов'язано Управління соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації відновити ОСОБА_2 виплати щомісячної адресної допомоги як внутрішньо переміщеній особі на покриття витрат на проживання в тому числі на оплату житлово комунальних послуг. Зобов'язано Управління соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації виплатити ОСОБА_2 щомісячну адресну допомогу як внутрішньо переміщеній особі на покриття витрат на проживання в тому числі на оплату житлово комунальних послуг з 26 квітня 2016 року (а.с.44-46).
Не погодившись з вказаним рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою на прийняте рішення та посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову суду першої інстанції і прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Вважає, що судом першої інстанції не враховані роз'яснення Департаменту державної соціальної допомоги Міністерства соціальної політики України, в яких зазначено, що у випадках, коли внутрішньо-перемішені особи, які переміщуються в межах Донецької та Луганської областей, на момент звернення за призначенням грошової допомоги мають у власності житлові приміщення, розташовані на території, де проводилася антитерористична операція, але на цій території органи державної влади вже здійснюють свої повноваження, грошова допомога не призначається (а.с.49-54).
В судове засідання сторони не з'явились, про дату, час та місце слухання справи повідомлені належним чином, просили справу розглянути за їх відсутністю.
За нормами статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги та доповнення до неї, наданих заперечень, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено й не оспорюється апелянтом наступне.
Позивач, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків - НОМЕР_1, взята на облік як внутрішньо переміщена особа, що підтверджується довідкою Управління соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації Луганської області від 11 листопада 2016 року № 13 (а.с.6-8, 12).
Відповідач, Управління соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації Луганської області, є суб'єктом владних повноважень, який діє на підставі Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Положення про Управління праці та соціального захисту населення та у спірних правовідносинах реалізує повноваження, надані йому Законом.
Позивач 23 жовтня 2014 року звернулась до Управління та отримала довідку особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, відповідно до порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб».
В подальшому, з врахуванням змін в законодавстві України, позивачем отримана нова Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, встановленого зразка. Станом на час розгляду справи позивач взята на облік як внутрішньо переміщена особа, що підтверджується Довідкою від 11 листопада 2016 року № 13 (а.с.12). Місцем фактичної реєстрації визначене: АДРЕСА_2.
Позивач 23 жовтня 2014 року звернулась з заявою до Управління із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. На підставі наданої заяви позивачу була призначена щомісячна адресна допомога на період з 23 жовтня 2014 року по 22 квітня 2015 року
Заявник також зверталась до Управління 27 квітня 2015 року та 30 жовтня 2015 року з заявами про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово комунальних послуг, на підставі яких позивачу здійснювались відповідні щомісячні виплати до 23 квітня 2016 року.
Позивач 24 квітня 2016 року знов звернулась до Управління із заявою про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово комунальних послуг, на наступний період. Проте Повідомленням про припинення надання грошової допомоги на проживання переміщеним особам з тимчасово окупованої території від 27 квітня 2016 року, відповідачем було повідомлено позивача про те, що на підставі висновків проведеної державним соціальним інспектором перевірки інформації, наданої разом із заявами від 23 жовтня 2014 року № 11, від 27 квітня 2015 року № 1292 та від 30 січня 2015 року № 2432 виявлено подання недостовірної інформації про майновий стан, внаслідок чого, їй надмірно виплачені кошти (а.с.29).
На звернення заявника листом від 30 грудня 2016 року вих. № 6377 Управління повідомило заявника, що згідно роз'яснень Міністерства соціальної політики України щодо умов надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово комунальних послуг, які надійшли на адресу відповідача 01 грудня 2016 року, у випадках, коли внутрішньо переміщені особи, які переміщуються в межах Донецької та Луганської областей, на момент звернення за призначенням грошової допомоги мають у власності житлові приміщення, розташовані на території, де проводиться антитерористична операція, але на цій території органи державної влади вже здійснюють свої повноваження, грошова допомога не призначається. У зв'язку з чим, заявнику не призначено грошову допомогу на проживання (а.с.9).
Суть спірних правовідносин у правомірності відмови управління у нарахуванні та виплати позивачу щомісячної адресної допомоги, як особі яка переміщується з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, що регулюється нормами Конституції України, Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII (далі - Закон № 1706-VII).
Статтею 1 Закону № 1706-VII визначено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
За приписами пунктів 2, 3 статті 7 Закону № 1706-VII Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
За вимогами частини першої статті 4 Закону № 1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; підставами для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Механізм видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції (далі - довідка), та надання цим особами щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, врегульований Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 509 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Порядок № 509), та Порядком надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 505 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Порядок № 505).
Згідно з пунктом 1 Порядку № 509 довідка є документом, який видається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території або району проведення антитерористичної операції (далі - особа, яка переміщується).
За приписами пункту 2 Порядку № 509 для отримання довідки особа, яка переміщується, звертається із заявою встановленої форми до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад (далі - уповноважені органи).
Підстави для відмови у видачі довідки наведені в пункті 8 Порядку № 509 і ними є: відсутність обставин, що спричинили переміщення особи з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції; втрата або викрадення документів, що посвідчують особу, яка переміщується, та підтверджують громадянство України, до їх відновлення.
Щомісячна адресна допомога надається особам, які переміщуються, після взяття їх на облік та отримання довідок про взяття на облік в уповноважених органах. Грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю (пункти 2, 3, 5 Порядку № 505).
Статтею 1 Закону України від 2 вересня 2014 року № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» визначено, що територія проведення антитерористичної операції - це територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Пунктом 5 статті 11 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» на Кабінет Міністрів України покладено обов'язок у десятиденний строк з дня опублікування цього Закону затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення, та у десятиденний строк з дня закінчення антитерористичної операції прийняти остаточний перелік.
На виконання вимог Закону розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 року № 1275-р затверджений Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, до якого віднесено с. Металіст Слов'яносербського району Луганської області та м. Кремінна Луганської області.
З Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотеки, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта станом на 25 квітня 2017 року, позивач є власником квартири загальною площею 39,9 кв.м., що розташована за адресою: АДРЕСА_1 та частки у розмірі 1/2 житлового будинку розташованого за адресою: АДРЕСА_3 (а.с.35-36).
Отже, наявними матеріалами справи підтверджено, що у власності та співвласності позивача перебувають житлові приміщення, які розташовані в населених пунктах, на території яких здійснюється антитерористична операція.
Враховуючи, що на даний час антитерористична операція триває та на теперішній час м. Кремінна Луганської області згідно затвердженого переліку є територією, де проводилася антитерористична операція, належне позивачці на праві співвласності житло, що розташоване за адресою: АДРЕСА_3, тобто в районі проведення антитерористичної операції, не є підставою для відмови у призначенні адресної допомоги.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необґрунтованість відмови позивачу в наданні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, беручи до уваги, що ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
З врахуванням викладеного, колегія суддів дійшла до висновку, що постанова суду першої інстанції прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права, що є підставою для залишення без змін постанови суду першої інстанції і відмови в задоволенні апеляційної скарги відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7-15, 17-24, 69-72, 86, 94, 184, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації Луганської області на постанову Кремінського районного суду Луганської області від 03 травня 2017 року у справі № 414/684/17 - залишити без задоволення.
Постанову Кремінського районного суду Луганської області від 03 травня 2017 року у справі № 414/684/17 за позовом ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Ухвала прийнята за наслідками розгляду в письмовому проваджені набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий: І.В. Геращенко
Судді: Т.Г. Арабей
Г.М. Міронова