Ухвала суду № 67153947, 14.06.2017, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.06.2017
Номер справи
805/566/17-а
Номер документу
67153947
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Крилова М.М.

Суддя-доповідач - Сухарьок М.Г.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2017 року справа № 805/566/17-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Сухарька М.Г., Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г., при секретареві судового засідання - Борисові А.А., за участю представника позивача - Щербачук Я.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Огнеупорнеруд» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 24 квітня 2017 року в справі № 805/566/17-а за позовом Приватного акціонерного товариства «Огнеупорнеруд» до Відділу реєстрації Добропільської районної державної адміністрації про визнання протиправними дій,-

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство «Огнеупорнеруд» звернулось до суду з позовом, в якому, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, просило визнати протиправними дії Відділу реєстрації Добропільської районної державної адміністрації щодо внесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та не виправлення технічної помилки стосовно місцезнаходження товариства в с. Шахове замість с. Октябрське Добропільського району.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 24 квітня 2017 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Позивач, не погодившись з судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

На обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» державна реєстрація базується, зокрема, на заявницькому принципі. Позивач не звертався до Відділу реєстрації із заявою про проведення державної реєстрації змін щодо місцезнаходження юридичної особи.

Окрім цього, апелянт звертає увагу, що відомості, які містяться в реєстраційній справі, мають відповідати відомостям в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

За таких обставин відповідач протиправно змінив місцезнаходження позивача з с. Октябрське Добропільського району на с. Шахове Добропільського району.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги, просив задовольнити їх у повному обсязі. Відповідач у судове засідання не прибув, був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального права, вважає за необхідне у задоволенні вимог апеляційної скарги відмовити, а постанову суду залишити без змін з таких підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що Приватне акціонерне товариство «Огнеупорнеруд» (далі - позивач, товариство) зареєстроване 04.12.1996 як юридична особа розпорядженням виконавчого комітету Калінінської районної ради народних депутатів від 03.12.1996 № 1237, включене до ЄДРПОУ за № 24464945.

З онлайн-відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що місцезнаходженням позивача є адреса: 85050, Донецька обл., Добропільський район, село Шахове, вулиця Октябрська, будинок 14.

В липні 2016 року товариству стало відомо, що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з'явився запис про зміну місцезнаходження ПрАТ «Огнеупорнеруд» з села Октябрське (як зазначено в правовстановлюючих документах) на село Шахове Добропільського району.

25 липня 2016 позивач звернувся до відділу реєстрації Добропільської районної державної адміністрації (далі - відповідач, відділ реєстрації) з листом № 269, в якому просив вжити необхідних заходів щодо виправлення технічної помилки в ЄДР та повернути запис щодо місцезнаходження ПрАТ «Огнеупорнеруд» в селі Октябрському Добропільського району.

Листом від 05.08.2016 № 12-09/6 відділ реєстрації повідомив позивача про відсутність технічної змоги і повноважень виправити помилку в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, яку було допущено державним підприємством «Інформаційно-ресурсний центр» внаслідок технічної причини при внесенні інформації до державного реєстру відповідно до декомунізаційних законів України.

Також даною відповіддю роз'яснено, що наказом Міністерства юстиції України від 31.05.2016 № 1565/5 «Питання адміністрування Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» з 01.07.2016 технічним адміністратором ЄДР визначено державне підприємство «НАІС», тому з метою вирішення проблемного питання запропонувало звернутися саме до вказаної особи.

21 листопада 2016 року Міністерством юстиції України надано відповідь № 40770/12080-0-4-16/19 на лист ПрАТ «Огнеупорнеруд» від 18.08.2016 № 297, яким роз'яснено з посиланням на Закон України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», що суб'єкти господарювання можуть вносити зміни щодо назви населеного пункту в загальному порядку при внесенні змін до своїх установчих документів, пов'язаних зі зміною складу своїх засновників (учасників, власників), розміру статутного (складеного) капіталу, структури управління тощо. Також у цьому листі повідомлено, що зміни до класифікаторів ЄДР вносяться технічним адміністратором у зв'язку з прийняттям відповідних постанов Верховної Ради України та після надходження від Державної служби статистики України нової редакції КОАТУУ зі змінами назв адміністративно-територіальних одиниць.

23 лютого 2017 року позивач звернувся до державного підприємства «Національні інформаційні системи» з листом № 85 про вжиття необхідних заходів щодо виправлення технічної помилки в ЄДР щодо місцезнаходження ПрАТ «Огнеупорнеруд» в селі Шахове Добропільського району.

З наданої відповіді державного підприємства «Національні інформаційні системи» від 10.03.2017 вих. № 1056/08.2-14 вбачається, що зміни до класифікаторів ЄДР вносяться у зв'язку з прийняттям відповідних постанов Верховної ради України та після надходження від Державної служби статистики України нової редакції КОАТУУ зі змінами назв об'єктів адміністративно-територіального устрою України. У зв'язку з набуттям чинності постановою Верховної ради України «Про перейменування деяких населених пунктів» від 12.05.2016 № 1353-VIII, 06.06.2016 державним підприємством «Інформаційно-ресурсний центр», яке на той час виконувало функції технічного адміністратора, до класифікатора ЄДР було внесено інформацію про перейменування села Октябрське Добропільського району на село Шахове Добропільського району. ДП «НАІС» здійснює повноваження технічного адміністратора ЄДР з 01.07.2016. До його компетенції належить: здійснення заходів зі створення, впровадження та супроводження програмного забезпечення Єдиного державного реєстру, його технічне і технологічне забезпечення, збереження та захист даних, які містяться в Єдиному державному реєстрі. Тому, будь-яка інформація до ЄДР ДП «НАІС» не вносилась.

Вважаючи, що відділ реєстрації Добропільської районної державної адміністрації протиправно не виправляє технічну помилку щодо місцезнаходження ПрАТ «Огнеупорнеруд», останнє звернулось до суду за захистом свого порушеного права.

Правовідносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, регламентовані Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 № 755-IV (далі - Закон № 755-IV). Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону № 755-IV, відносини, що виникають у сфері державної реєстрації, регулюються Конституцією України, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.

Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону № 755-IV дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців.

За приписами ч. 2 ст. 6 Закону № 755-IV державний реєстратор: 1) приймає документи; 2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 3) перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації; 4) проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 5) веде Єдиний державний реєстр; 6) веде реєстраційні справи; 7) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Частиною 1 ст. 7 Закону № 755-IV передбачено, що Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців з Єдиного державного реєстру.

Відомості про юридичну особу, громадське формування, що не має статусу юридичної особи, та фізичну особу-підприємця вносяться до Єдиного державного реєстру на підставі:

1) відповідних заяв про державну реєстрацію;

2) документів, що подаються для проведення інших реєстраційних дій;

3) відомостей, отриманих у результаті інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів (ч. 1 ст. 9 Закону № 755-IV).

Частиною 2 ст. 9 Закону № 755-IV визначено які відомості про юридичну особу містяться в Єдиному державному реєстрі.

За приписами ст. 14 Закону № 755-IV документи для державної реєстрації можуть подаватися у паперовій або електронній формі.

12 травня 2016 року Верховною Радою України прийнято постанову «Про перейменування деяких населених пунктів» № 1353-VIII. Цією постановою відповідно до пункту 29 частини першої статті 85 Конституції України, пункту 8 статті 7 Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», враховуючи пропозиції, подані органами місцевого самоврядування, та рекомендації Українського інституту національної пам'яті, перейменовано деякі населені пункти та райони, зокрема, у Донецькій області село Октябрське Добропільського району на село Шахове.

Як вже було зазначено, зміни до класифікаторів ЄДР вносяться технічним адміністратором у зв'язку з прийняттям відповідних постанов Верховної Ради України та після надходження від Державної служби статистики України нової редакції КОАТУУ зі змінами назв адміністративно-територіальних одиниць.

Відповідно до п. 16 ч. 1 ст. 1 Закону № 755-IV технічний адміністратор Єдиного державного реєстру (далі - технічний адміністратор) - визначене Міністерством юстиції України державне унітарне підприємство, віднесене до сфери його управління, що здійснює заходи із створення, доопрацювання та супроводження програмного забезпечення Єдиного державного реєстру, порталу електронних сервісів та відповідає за їх технічне і технологічне забезпечення, збереження та захист даних, що містяться в Єдиному державному реєстрі, надає, блокує та анулює доступ до Єдиного державного реєстру та проводить навчання роботі з цим реєстром.

Наказом Міністерства юстиції України від 25.06.2015 № 1059/5 «Деякі питання щодо визначення адміністратора Єдиних та Державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України» визначено державне підприємство «Національні інформаційні системи» адміністратором Єдиних та Державних реєстрів, створення та забезпечення функціонування яких належить до компетенції Міністерства юстиції України.

Згідно з наказом Міністерства юстиції України від 31.05.2016 № 1565/5 «Питання адміністрування Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» з 01 липня 2016 року технічним адміністратором Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - Реєстр) визначено державне підприємство «Національні інформаційні системи».

Статтею 32 Закону № 755-IV передбачено, що у разі виявлення у відомостях Єдиного державного реєстру помилки (описки, друкарської, граматичної, арифметичної помилки), допущеної суб'єктом державної реєстрації, заявник письмово в паперовій або електронній формі повідомляє про це суб'єкта державної реєстрації, який перевіряє відповідність відомостей Єдиного державного реєстру інформації, що міститься в документах, що стали підставою для внесення цих відомостей. Якщо факт невідповідності підтверджено, суб'єкт державної реєстрації безоплатно виправляє допущену помилку в день надходження повідомлення.

Виправлення помилки у відомостях Єдиного державного реєстру, допущеної не з вини суб'єкта державної реєстрації, здійснюється за плату, розмір якої встановлений цим Законом.

У разі виявлення суб'єктом державної реєстрації помилки, допущеної у відомостях Єдиного державного реєстру, він в одноденний строк безоплатно виправляє допущену помилку та письмово повідомляє про це заявника.

Виправлення помилок, допущених у відомостях Єдиного державного реєстру внаслідок наявності помилок у документах, на підставі яких були внесені такі відомості, здійснюється після виправлення помилок у зазначених документах.

Виправлення помилок у відомостях Єдиного державного реєстру може здійснюватися також на підставі судового рішення.

Пунктом 14 ч. 1 ст. 1 Закону № 755-IV визначено, що до суб'єктів державної реєстрації належать: Міністерство юстиції України; територіальні органи Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі; виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська та Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації, нотаріуси, акредитовані суб'єкти.

Акредитованим суб'єктом може бути юридична особа публічного права, у трудових відносинах з якою перебуває не менше ніж три державні реєстратори та яка до початку здійснення повноважень у сфері державної реєстрації уклала:

договір страхування цивільно-правової відповідальності з мінімальним розміром страхової суми у тисячу мінімальних розмірів заробітної плати, встановленої законом на 1 січня календарного року;

договір з іншим суб'єктом державної реєстрації та/або нотаріусом (у разі коли акредитований суб'єкт здійснює повноваження виключно в частині забезпечення прийняття та видачі документів у сфері державної реєстрації).

Акредитація суб'єктів та моніторинг відповідності таких суб'єктів вимогам акредитації здійснюються Міністерством юстиції України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;

Відповідно до п. 15 ч. 1 ст. 1 Закону № 755-IV технічна помилка - описка, друкарська, граматична, арифметична помилка, допущена державним реєстратором під час проведення ним реєстраційних дій.

Відповідачем в обґрунтування своїх заперечень в якості доказів надано до суду реєстраційну справу ПрАТ "Огнеупорнеруд" № 1_260_001180_10. Якою підтверджено, що державними реєстраторами відділу реєстрації Добропільської РДА не вносились зміни до місцезнаходження ПрАТ "Огнеупорнеруд" з с. Октябрське Добропільського району на с.Шахове Добропільського району.

Таким чином, колегія суддів не приймає доводів апелянта, що невідповідність відомостей ЄДР реєстраційній справі позивача має бути виправлена відділом реєстрації Добропільської районної державної адміністрації. Оскільки така невідповідність виникла не на підставі помилкового внесення відповідачем відомостей, а в зв'язку з набранням чинності постановою Верховної Ради України.

За таких обставин суд апеляційної інстанції погоджує висновок, викладений в оскаржуваній постанові, про відсутність ознак протиправності в діях відділу реєстрації Добропільської районної державної адміністрації щодо не виправлення відомостей стосовно місцезнаходження ПрАТ «Огнеупорнеруд» з с. Шахове Добропільського району на с. Октябрське Добропільського району.

На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до вимог ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а судового рішення без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Керуючись статями 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Огнеупорнеруд» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 24 квітня 2017 року в справі № 805/566/17-а за позовом Приватного акціонерного товариства «Огнеупорнеруд» до Відділу реєстрації Добропільської районної державної адміністрації про визнання протиправними дій - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 24 квітня 2017 року в справі № 805/566/17-а - залишити без змін.

Вступна та резолютивна частини ухвали складені в нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 14 червня 2017 року. Повний текст ухвали складений 15 червня 2017 року.

Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після виготовлення повного тексту.

Колегія суддів М. Г. Сухарьок

А. А. Блохін

Т. Г. Гаврищук