
Справа №333/1977/17
Провадження№2/333/1399/17
У Х В А Л А
Іменем України
15 червня 2017 р.Комунарський районний суд м. Запоріжжя в складі:
головуючої -судді Варнавської Л.О.,
при секретарі-Некрашевич Є.В..,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Запоріжжя цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання права на отримання грошової допомоги та стягнення суми, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом, за яким просить суд визнати за ним право на отримання одноразової грошової допомоги у звязку із настанням інвалідності 2-ї групи, відповідно доЗУ «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»таПостанови КМУ від 25.12.2013 р. №975, стягнути з відповідача на користь позивача одноразову грошову допомогу у розмірі 243600 грн.
У судовому засіданні представник відповідача, заперечуючи на позов, зазначив, що заявлені вимоги не можуть розглядатися за правилами цивільно-процесуального Закону, оскільки позов має бути предметом розгляду у порядкуКАС України.
Вивчивши матеріали справи, вислухавши сторони, суд вважає, що провадження по справі підлягає закриттю, з наступних підстав.
Відповідно дост. 205 ч. 1 п.1 ЦПК Україниякщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, то суд своєю ухвалою закриває провадження по справі.
Як вбачається з матеріалів справи позивач звернувся до суду з позовною заявою до Міністерства оборони України про визнання права на одноразову грошову допомогу та її стягнення.
Згідност. 3 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних, оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно дост.15 ЦПК Українисуди розглядають у порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Згідно з п. 1 ч. 1ст. 3 КАС Українисправа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно- правовий спір, в якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
За змістом п. 3 постанови Пленуму ВССУ № 3 від 01.03.2013 року "Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ", вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суди повинні виходити з того, що відповідно до статей15,16 ЦПКу порядку цивільного судочинства суди розглядають справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ заКодексом адміністративного судочинства України(стаття 17),Господарським процесуальним кодексом України(статті1,12 ГПК України),Кримінальним процесуальним кодексом УкраїниабоКодексом України про адміністративні правопорушеннявіднесено до компетенції адміністративних, господарських судів, до кримінального провадження чи до провадження в справах про адміністративні правопорушення. Законом може бути передбачено розгляд інших справ за правилами цивільного судочинства.
Частиною 1 ст.2, п. 2 ч. 2 ст.17 КАС Українивизначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів субєктів права у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування при здійсненні ними владних управлінських функцій. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Відповідно дост. 24 КАС Україниадміністративні справи, предметом оскарження в яких є рішення, дії чи бездіяльність Кабінету Міністрів України, міністерства чи іншого центрального органу виконавчої влади, Національного банку України, їхньої посадової чи службової особи, виборчої комісії (комісії з референдуму), члена цієї комісії розглядаються і вирішуються в окружному адміністративному суді колегією у складі трьох суддів.
Так, за поданим до місцевого суду позовом, ОСОБА_1 зазначає, що він є інвалідом війни 2 групи з 27.08.2014 року, внаслідок захворювання, повязаного з виконанням обовязків військової служби, при перебуванні в країні, де велись бойові дії.
Згідно протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії МОУ №1102 від 30.04.2013 року позивач під час виконання обовязків військової служби в країнах де велися бойові дії отримав множинні вогнепальні осколкові поранення голови, живота, лівої нижньої кінцівки, контузію.
Позивач звернувся до Запорізького обласного військового комісаріату із заявою про направлення особистих документів до відповідача для прийняття рішення щодо виплати одноразової грошової допомоги.
Протоколом засідання комісії МОУ позивачу у його проханні було відмовлено та повернуто документи, на підставі того, що він був звільнений зі Збройних сил Російської Федерації.
Позивач вважає вказані дії відповідача протиправними, так як він є громадянином України, народився та проживає в Україні, призваний на дійсну військову службу 1983 році Шевченківським районним військовим комісаріатом м. Запоріжжя, тому саме Міністерство оборони України зобовязано нарахувати та виплатити йому одноразову грошову допомогу. Тобто, вважаючи вказану відмову протиправною, позивач і звернувся з даним позовом до суду.
Таким чином, враховуючи характер спірних правовідносин, субєктивний склад сторін справа повинна розглядатись за правиламиКАС України.
Доводи сторони позивача не спростовують висновків суду.
На підставі викладеного та керуючисьст. 205 ч. 1 п.1 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Провадження по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання права на отримання грошової допомоги та стягнення суми закрити.
Заявнику розяснюється право звернутися з заявою до Комунарського районного суду м. Запоріжжя в порядку адміністративного судочинства відповідно до вимогКАС України.
Ухвала може бути оскаржена до Апеляційного суду Запорізької області через Комунарський районний суд м. Запоріжжя протягом п'яти днів з дня отримання копіїухвали.
Суддя: Л.О. Варнавська