
Єдиний унікальний номер 229/1829/17
Номер провадження № 229/1829/17
Категорія 88
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 червня 2017 року Дружківський міський суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Гонтар А.Л.
при секретарі Костенко В.М.
за участі позивача ОСОБА_1
представника відповідача Коюди М.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Ясинуватської районної державної адміністрації Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 17 травня 2017 р. звернулась до Управління соціального захисту населення Ясинуватської районної державної адміністрації Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Свої позовні вимоги позивач мотивувала тим, що вона є особою тимчасово переміщеною та отримувала адресну допомогу, але 27 лютого 2017 року їй відповідачем було відмовлено у надані адресної допомоги у звязку з тим. що вона має у власності будинок, розташований у Донецької області Ясинуватському районі с. Бердичі вул. Центральна,23.
Просить визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Ясинуватської районної державної адміністрації Донецької області щодо відмови у призначенні їй щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Ясинуватської районної державної адміністрації Донецької області призначити та виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 08 лютого 2017 року.
Позивач ОСОБА_1 з'явилась у судове засідання, позовні вимоги підтримала у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача Коюда М.А. з'явився у судове засідання, позовні вимоги не визнав, надав заперечення.
Суд, заслухавши позивача, представника відповідача, дослідивши докази по справі, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню за наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є громадянкою України, відповідно до копії паспорта СЕРІЇ НОМЕР_2 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.6).
У 2015 році вимушено покинула своє фактичне місце проживання у селищі Піски та переїхала до села Бердичі Ясинуватського району Донецької області.
Відповідно до довідки від 23 жовтня 2015 року № НОМЕР_1 позивача взято на облік, як особу яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, тобто визнано внутрішньо переміщеною особою (а.с. 9).
03 липня 2015 року позивач звернулась до відповідача із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі, на оплату житлово-комунальних послуг, в якій зазначила, серед іншого, що у будь-кого з членів сім'ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції немає, що не заперечується відповідачем (а.с. 19).
Рішенням Управління соціального захисту населення Ясинуватської районної державної адміністрації Донецької області від 25 вересня 2015 року позивачу призначено допомогу, як переміщеній особі на проживання у розмірі 884 грн. з 03 липня 2015 року по 02 січня 2016 року (а.с. 20).
28 січня 2016 року позивач звернулась до відповідача із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі, на оплату житлово-комунальних послуг, в якій зазначила, серед іншого, що у будь-кого з членів сім'ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції немає, що не заперечується відповідачем (а.с. 22).
Рішенням Управління соціального захисту населення Ясинуватської районної державної адміністрації Донецької області від 09 березня 2016 року позивачу призначено допомогу, як переміщеній особі на проживання у розмірі 884 грн. з 28 січня 2016 року по 22 червня 2016 року (а.с. 23).
29 червня 2016 року позивач звернулась до відповідача із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі, на оплату житлово-комунальних послуг, в якій зазначила, серед іншого, що у будь-кого з членів сім'ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції немає, що не заперечується відповідачем (а.с. 24).
Рішенням Управління соціального захисту населення Ясинуватської районної державної адміністрації Донецької області від 21 липня 2016 року позивачу призначено допомогу, як переміщеній особі на проживання у розмірі 884 грн. з 29 червня 2016 року по 28 грудня 2016 року (а.с. 26).
08 лютого 2017 року позивач звернулась до відповідача із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі, на оплату житлово-комунальних послуг, в якій зазначила, серед іншого, що у будь-кого з членів сім'ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції немає, що не заперечується відповідачем (а.с. 27).
Рішенням Управління соціального захисту населення Ясинуватської районної державної адміністрації Донецької області від 22 лютого 2017 року позивачу відмовлено у поновленні щомісячної адресної допомоги, оскільки заявниці належить на праві власності будинок (а.с.27)
Відповідач як на обгрунтовання своїх заперечень посилається на те, що пунктом 6 Порядку № 505 передбачено, що грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення. Управління також зазначило, що листом Мінсоцполітики України від 03.08.2016 року № 1641/5/75-16 надано роз'яснення, що внутрішньо переміщеним особам, які переміщуються в межах Донецької та Луганської областей на момент звернення за призначенням щомісячної адресної допомоги мають у власності житлові приміщення, розташовані на підконтрольній території України, грошова допомога не призначається .
Позивач, вважаючи такі дії відповідача неправомірними, звернулась до суду за захистом своїх порушених прав.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішнього переміщення осіб", внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 4 Закону № 1706-VII, факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
З аналізу зазначеної норми вбачається, що статус внутрішньо переміщеної особи підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Механізм надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, (далі - грошова допомога) визначений Порядком № 505 (пункт 1).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 505 (в редакції на час звернення з заявою), грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Згідно до пункту 3 Порядку № 505, грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сім'ї); для інвалідів - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність; для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім'ї). Загальна сума допомоги на сім'ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім'ї та не може перевищувати 2400 гривень. Якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім'ї або інформацією компетентного органу. Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 цього Порядку) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік осіб, які переміщуються, строк дії яких продовжено на наступний період.
Пункт 8 Порядку № 505 передбачає, що уповноважені органи протягом 10 днів після подання уповноваженим представником сім'ї заяви та документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, призначають грошову допомогу або відмовляють у її призначенні, про що надають відповідне повідомлення уповноваженому представнику сім'ї.
З аналізу вищезазначених норм вбачається, що законодавством передбачено право позивача, як внутрішньо переміщеної особи яка стоїть на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення отримати грошову допомогу з дня звернення з заявою за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно.
Відповідно до п.6 Порядку № 505, грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення; будь-хто з членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Суд, зазначає, що вищенаведеною нормою встановлений вичерпний перелік підстав для відмови у її призначенні грошової допомоги, зокрема, володіння будь-яким з членів родини житловим приміщенням розташованим в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
Зазначена норма не містить будь-яких додаткових умов, як то здійснення своїх повноважень органами державної влади на території проведення антитерористичної операції.
Тобто, вказана норма передбачає, що наявність у власності житлового приміщення розташованого, зокрема, на території проведення антитерористичної операції, не є підставою для відмови у призначенні допомоги.
Наказом Антитерористичного центру при Службі безпеки України від 7 жовтня 2014 року № 33/6/а визначено такі райони проведення антитерористичної операції та терміни її проведення: Донецька і Луганська області - з 07 квітня 2014 року; Харківська область - з 07 квітня 2014 року до 14 вересня 2014 року.
Розпорядженням Кабінету Міністрів Українивід 2 грудня 2015 р. № 1275-р затверджено Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. До вказаного переліку включено с. Бердичі Ясинуватського району Донецької області.
Таким чином, суд зазначає, що позивач має у своєму володінні житло розташоване на території на якій здійснюється антитерористична операція, а саме за адресою: Донецька область Ясинуватський район с. Бердичі вул. Центральна, буд.23, що у відповідності до п.6 Порядку № 505 не є підставою для відмови у призначенні позивачу допомоги.
Стосовно посилання відповідача на лист Міністерства соціальної політики України від 03.08.2016 року № 1641/5/75-16, суд зазначає, що вказаний лист не є нормативно-правовим актом та носити лише роз'яснювальний характер.
Крім того, Порядком № 505 не визначено підставу для відмови в призначені допомоги, як володіння житловим приміщенням розташованим на території проведення антитерористичної операції на якій державна влада здійснює свої повноваження. Як зазначалось, норми не пов'язують розташування житлового приміщення на території проведення антитерористичної операції із здійсненням свої повноваження органів державної влади на цій території.
Таким чином,суд, дійшов до висновку про визнання протиправними дії відповідача щодо припинення позивачу виплати щомісячної адресної допомоги на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг та зобов'язання відповідача відновити позивачу щомісячну адресну допомогу на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 08 лютого 2017 року
Керуючись статтями 184, 185, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Ясинуватської районної державної адміністрації Донецької області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково .
Визнати незаконим та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Ясинуватської районної державної адміністрації Донецької області від 22 лютого 2017 року № 39 щодо відмови ОСОБА_1 у отриманні щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Ясинуватської районної державної адміністрації Донецької області призначити щомісячну адресну допомогу особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1,них послуг з 08 лютого 2017 року.
Стягнути з Управління соціального захисту населення Ясинуватської районної державної адміністрації Донецької області (ЄДРПОУ 25928832) на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 640 (шістсот сорок) гривень.
В решті позовних вимог відмовити.
Копію постанови надіслати особам які беруть участь у справі протягом трьох днів з моменту підписання постанови.
Постанова набирає законної сили: через 10 днів з дня її проголошення, якщо продовж цього строку не подана апеляційна скарга; або після розгляду апеляційним судом у разі подання апеляційної скарги.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного адміністративного суду через Дружківський міський суд протягом 10 днів з дня проголошення постанови, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України -з дня складання у повному обсязі.
Суддя: А. Л. Гонтар