Ухвала суду № 67141775, 13.06.2017, Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
13.06.2017
Номер справи
742/213/17
Номер документу
67141775
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Провадження № 1-кс/742/527/17

Єдиний унікальний № 742/213/17

У Х В А Л А

13 червня 2017 року Слідчий суддя Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області Зарічна Л.А., при секретарі Геєць О.О., за участю прокурора Прилуцької місцевої прокуратури Сергушиної О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора Прилуцької місцевої прокуратури по кримінальному провадженню за № 42016271210000108 від 08.12.2016 року, за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст.191 КК України, про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії,-

ВСТАНОВИВ:

До Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області із клопотанням про надання дозволу на проведення позапланової ревізії в частині законності надходження та використання благодійних внесків фізичних та юридичних осіб, розтрату майна Малодівицькою районною лікарнею № 1, під час досудового розслідування за кримінальним провадженням № 42016271210000108 від 08.12.2016 року, за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст.191 КК України звернувся прокурор Прилуцької місцевої прокуратури Сергушина О.В.

Клопотання мотивує тим, що 08.12.2016 до Прилуцької місцевої прокуратури, надійшло повідомлення від першого заступника голови Прилуцької РДА ОСОБА_2 про те, що відбулося виїзне засідання постійної діючої комісії з питань розгляду звернень громадян при райдержадміністрації на території Малодівицької селищної ради. Підставою для вказаного засідання стало колективне звернення працівників Малодівицької районної лікарні № 1 на особистому прийомі громадян у голови Прилуцької РДА щодо неправомірних дій завідувача вказаного закладу, зокрема працівники вказували на порушення вимог порядку надходження та використання благодійних внесків фізичних та юридичних осіб, розтрату майна лікувального закладу.

На виїзному засіданні комісії було встановлено, що хворі надають . благодійні внески, однак кошти належним чином не оприбутковуються, використання благодійний внесків документально не підтверджується. За двох хворих завідуюча Малодівицької районної лікарні № 1 отримувала пенсію. Крім того остання без погодження з керівництвом Прилуцької ЦРЛ та без належного оформлення передала матеріальні цінності (2 ліжка, 2 матраци, 4 подушки 1 ліжко - диван) приватному товариству у користування.

За вищевказаним фактом прокуратурою 08.12.2016 внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за -№ 42016271210000108 з попередньою правовою кваліфікацією кримінального правопорушення за ч. 1 ст. 191 КК У країни.

Під час досудового розслідування встановлено, що за дорученням голови Прилуцької РДА була створена комісія Прилуцької ЦРЛ, яка провела службову перевірку фінансово - господарської діяльності Малодівицької районної лікарні № 1. За результатами службової перевірки встановлено нестачу ТМЦ (4 подушки, ліжко - диван). Крім того, встановлено, хворий ОСОБА_3 у лютому 2016 року для медичного закладу купив інгалятор за 3817- грн., у листопаді здав благодійний внесок на суму 504 грн.. Хворий ОСОБА_4 у листопаді 2016 року придбав для лікарні друкованої продукції на 600 грн., хворий ОСОБА_5 у зимовий час перебуває у лікарні, протягом 2016 року ним надано благодійних внесків на загальну суму 3172 грн., а за надання йому палати для інвалідів великої вітчизняної війни він заплатив завідуючій 500 грн.

До матеріалів службової перевірки були долучені копії актів комісії Малодівицької районної лікарні № 1 про одержання благодійної допомоги від хворих у вигляді товарів за листопад 2016 року на загальну .суму 1804 грн.

Допитана в якості свідка старша медична сестра Малодівицької районної лікарні № 1 показала, що благодійні внески отримувались районною лікарнею від хворих шляхом написання заяви про надання благодійної допомоги. Дані заяви остання зберігала у себе у сейфі. В подальшому ОСОБА_6 повідомляла головному лікарю про суму коштів благодійних внесків, а остання говорила скільки їй треба принести, на які потреби витрачались дані кошти їй не відомо. Родичі хворих приносили благодійну допомогу у вигляді грошових кошів кожного місяця, кожний різні суми, від 500 до 800 грн.

Допитані в якості свідків медичні працівники .Малодівицької районної лікарні № 1 ОСОБА_7, ОСОБА_8; ОСОБА_9, ОСОБА_10 та інші підтвердили факти надання щомісячної благодійної допомоги у визначеному головним лікарем у розмірі у середньому розмірі 500-800 грн.

Допитані в якості свідків хворі, які перебували на лікуванні протягом 2016 року та зимового періоду 2017 року ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 показали, що кожного місяця головний лікар ОСОБА_14 брала у них благодійні внески за перебування у лікарні, вони підписували якісь заяви зі змістом не ознайомлювались.

Під час досудового розслідування встановлено, що згідно актів про оприбуткування благодійної допомоги від хворих лікарні у вигляді ТМЦ та товарів і продуктів, які складені та підписані комісією у складі: завідуючої господарством ОСОБА_15, старшої медичної сестри ОСОБА_6, голови профспілкового комітету ОСОБА_16. Малодівицької лікарні № 1 та підписані хворими, які надавали благодійну допомогу, протягом січня - листопада 2016 року лікарнею отримано благодійної допомоги на суму 28,4 тис. грн.

В ході допиту деякі із хворих не підтвердили дійсність свого підпису в актах про оприбуткування допомогу вигляді товарів чи продуктів.

Малодівицька районна лікарня № 1 підпорядковувалась Прилуцькій центральній районній лікарні, яка в свою чергу, повністю забезпечувала фінансування закладу.

14.02.2017 Малодівицька районна лікарня № 1 як юридична особа припинила своє існування та була реорганізована шляхом приєднання до і Центру первинної медико - санітарної допомоги Прилуцького району.

Враховуючи вище викладене, з метою повного та об»єктивного розслідування кримінального провадження є необхідність комплексного дослідження фінансово - господарської діяльності Малодівицької районної лікарні № 1, яка була підпорядкована та фінансувалась із центральної бухгалтерії Прилуцької центральної районної лікарні, зокрема, проведення перевірки правомірності оприбуткування та використання благодійної допомоги, а також правомірність використання бюджетних коштів, які виділялись на її фінасування із залученням спеціалістів управління Північного офісу Держаудитслужби у Чернігівській області.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про основні засади, здійснення державного фінансового контролю в Україні» позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин, зокрема, у разі надходження доручення щодо проведення ревізій у підконтрольних установах органів прокуратури, в якому містяться, факти, що свідчать про порушення підконтрольними установами законів України, перевірку додержання яких віднесено законом до компетенції органів державного фінансового контролю.

За даним фактом Прилуцькою місцевою прокуратурою внесено відомості до ЄРДР за № 42016271210000108 з попередньою правовою кваліфікацією кримінального правопорушення - ч.1 ст.191 КК України.

У зв'язку з цим прокурор просить суд надати дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії фінансово господарської діяльності Прилуцької центральної районної лікарні (Чернігівська обл., м. Прилуки, вул. Київська, 98, код ЄДРПОУ 02006455) в частині що стосується фінансово - господарської діяльності Малодівицької районної лікарні № 1 (яка знаходилась в смт. Мала Дівиця, вул. Чернігівська, 27, код ЄДРПОУ 02006432) за період з 01.01.2015 та по 14.02.2017. Проведення позапланової виїзної ревізії доручити управлінню Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області в період з 19.06.2017 року по 30.06.17.

Відповідно до ч.1 ст. 107 КПК України, рішення про фіксацію процесуальної дії за допомогою технічних засобів під час досудового розслідування, в тому числі під час розгляду питань слідчим суддею, приймає особа, яка проводить відповідну процесуальну дію. За клопотанням учасників процесуальної дії застосування технічних засобів фіксування є обов'язковим.

Оскільки від учасників процесуальної дії клопотання про застосування технічних засобів фіксування не надійшло, тому фіксування судового процесу не проводиться та у відповідності до ст. 108 КПК України ведеться журнал судового засідання.

Заслухавши прокурора, перевіривши надані матеріали клопотання, приходжу до наступного висновку:

Кримінальне провадження № 42016271210000108 зареєстровано в Єдиному реєстрі досудових розслідувань 08 грудня 2016 року, правова кваліфікація правопорушення - ст. 191 ч.1 КК України.

Як на правову підставу клопотання слідчий посилається на положення Постанови Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 року № 408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами», якою передбачено, що дозвіл на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців державними інспекціями та іншими контролюючими органами надається Кабінетом Міністрів України або за рішенням суду та на Закон України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні, якими визначено, що позапланові виїзні ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, проводяться органами державного фінансового контролю за рішенням суду, ухваленим на підставі клопотання слідчого прокурора для забезпечення розслідування під час кримінального провадження.

Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

Згідно вимог КПК України, одним із процесуальних джерел доказів є документи, до яких, відповідно до п. 4 ч.2 ст. 99 КПК України віднесено і висновки ревізій.

Разом із тим, на даний час з КПК України виключено п. 6 ч. 2 ст. 36 та п. 4 ч. 2 ст. 40, якими прокурору, який здійснює нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням та слідчому надавались повноваження призначати ревізії та перевірки у порядку, визначеному законом.

Відтак, єдиним можливим процесуальним шляхом для призначення перевірки дотримання вимог фінансового законодавства під час кримінального провадження є отримання судового рішення (ухвали слідчого судді) про призначення такої ревізії.

Відповідно до ч. 4 ст. 6 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» строк здійснення позапланового заходу не може перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - двох робочих днів, якщо інше не передбачено законом.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 р. затверджений Порядок проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами. Об'єктом такого інспектування виступає фінансово-господарська діяльність об'єкта контролю, тобто сукупність рішень, дій та операцій, які об'єкт контролю приймає та здійснює в частині володіння, використання та розпорядження фінансовими ресурсами, необоротними та іншими активами.

На відміну від законодавчої регламентації у згаданій вище постанові Кабінету Міністрів України тривалість проведення перевірки визначена інша - 30 робочих днів для планової та 15 для позапланової ревізії.

Як вбачається із досліджених в судовому засіданні документів, прокурорм визначено строк, протягом якого має бути проведена відповідна перевірка та юридичну особу (суб'єкт господарювання), в якої така перевірка має проводитися.

Враховуючи вищевикладене, вважаю, що в даному випадку наявні підстави для задоволення клопотання прокурора про проведення позапланової виїзної ревізії.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 110, 309 КПК України, -

УХВАЛИВ :

Клопотання прокурора Прилуцької місцевої прокуратури Сергушиної Ольги Володимирівни по кримінальному провадженню за № 42016271210000108 від 08.12.2016 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.191 КК України, про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності Прилуцької центральної районної лікарні (Чернігівська обл., м. Прилуки, вул. Київська, 98, код ЄДРПОУ 02006455) в частині, що стосується фінансово - господарської діяльності Малодівицької районної лікарні № 1 (яка знаходилась в смт. Мала Дівиця, вул. Чернігівська, 27, код ЄДРПОУ 02006432) за період з 01.01.2015 по 14.02.2017 - задольнити.

Надати дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії фінансово господарської діяльності Прилуцької центральної районної лікарні (Чернігівська обл., м. Прилуки, вул. Київська, 98, код ЄДРПОУ 02006455) в частині, що стосується фінансово - господарської діяльності Малодівицької районної лікарні № 1 (яка знаходилась в смт. Мала Дівиця Прилуцького району Чернігівської області, вул. Чернігівська, 27, код ЄДРПОУ 02006432) за період з 01.01.2015 року по 14.02.2017, починаючи з 19.06.2017 року по 10.07.2017 року ( 15 робочих днів).

Проведення позапланової виїзної ревізії доручити працівникам управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області (Державна фінансова інспекія в Чернігівській області) .

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя Л.Зарічна