
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 червня 2017 року м. Рівне
Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Апеляційного суду Рівненської області в складі:
головуючого судді Шимківа С.С.,
суддів: ОСОБА_1, ОСОБА_2,
секретар судового засідання Москалик Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на рішення Рівненського міського суду Рівненської області від 09 лютого 2017 року у справі за позовом ОСОБА_5, ОСОБА_6 до ОСОБА_3, ОСОБА_4, Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області, Рівненської районної державної адміністрації, третя особа на стороні позивачів - Обарівська сільська рада Рівненського району Рівненської області про визнання протиправними та скасування наказів, рішення про державну реєстрацію та скасування запису про державну реєстрацію, -
в с т а н о в и л а :
Рішенням Рівненського міського суду Рівненської області від 09 лютого 2017 року позов ОСОБА_5, ОСОБА_6 до ОСОБА_3, ОСОБА_4, Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області, Рівненської районної державної адміністрації, третя особа на стороні позивача - Обарівська сільська рада Рівненського району Рівненської області про визнання протиправними та скасування наказів, рішення про державну реєстрацію та скасування запису про державну реєстрацію задоволено.
Визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області № 17-1702/16-16-СГ від 28.04.2016 року про надання ОСОБА_4 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення індивідуального садівництва за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення (рілля) на території Обарівської сільської ради Рівненського району Рівненської області, площею 0,12 га.
Визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області № 17-1705/16-16-СГ від 28.04.2016 року про надання ОСОБА_3 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення індивідуального садівництва за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення (рілля) на території Обарівської сільської ради Рівненського району Рівненської області, площею 0,12 га.
Визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області № 17-3285/16/16-СГ від 05.08.2016 року про затвердження проекту землеустрою ОСОБА_4 щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення індивідуального садівництва за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення (рілля) на території Обарівської сільської ради Рівненського району Рівненської області, площею 0,1015 га.
Визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області № 17-3286/16/16-СГ від 05.08.2016 року про затвердження проекту землеустрою ОСОБА_3 щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення індивідуального садівництва за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення (рілля) на території Обарівської сільської ради Рівненського району Рівненської області, площею 0,1016 га.
Скасовано рішення державного реєстратора Рівненської районної державної адміністрації про державну рєстрацію прав та їх обтяжень № 31067680 від 23.08.2016 року земельної ділянки, що знаходиться на території Обарівської сільської ради Рівненського району Рівненської області, площею 0,1015 га, кадастровий номер 5624687400:04:010:0735 за ОСОБА_4.
Скасовано рішення державного реєстратора Рівненської районної державної адміністрації про державну рєстрацію прав та їх обтяжень № 31068392 від 23.08.2016 року земельної ділянки, що знаходиться на території Обарівської сільської ради Рівненського району Рівненської області, площею 0,1016 га, кадастровий номер 5624687400:04:010:0736 за ОСОБА_3.
Скасовано запис про державну реєстрацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно земельної ділянки, що знаходиться на території Обарівської сільської ради Рівненського району Рівненської області, площею 0,1015 га, кадастровий номер 5624687400:04:010:0735 за ОСОБА_4.
Скасовано запис про державну реєстрацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно земельної ділянки, що знаходиться на території Обарівської сільської ради Рівненського району Рівненської області, площею 0,1016 га, кадастровий номер 5624687400:04:010:0736 за ОСОБА_3.
Вирішено питання про розподіл судових витрат.
У поданій апеляційній скарзі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 покликаються на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Вказують, що право на безоплатне отримання у власність земельних ділянок громадянами України, в тому числі учасниками АТО, регулюється земельним законодавством, а саме ч. 6 ст. 118 та статтями 121-122 Земельного кодексу України. Згідно зі ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", учасникам бойових дій надаються, зокрема такі пільги: першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва.
Головне управління Держгеокадастру, приймаючи наказ про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, діяло в межах своїх повноважень та в межах Закону.
Відсутні підстави для відмови учасникам бойових дій у задоволенні заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою та передання земельних ділянок у власність затвердженням проекту землеустрою на законних підставах.
Згідно з ст. 41 Конституції України громадянин України має право на приватну власність.
Стаття 64 Основного Закону встановлює заборону в обмеженні своїх конституційних прав.
Суд не врахував всіх обставин справи, чим неправильно застосував норми статей 116, 118, 122 Земельного кодексу України, що призвело до порушення ст. 64 Конституції України.
Відповідно до ч. 6 ст.123 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування. Стаття 125 Земельного кодексу України встановлює момент виникнення права на земельну ділянку.
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
У даному випадку вони в повному обсязі та на законних підставах реалізували своє право, чого не зроблено позивачами, які своєчасно не надали на затвердження проекти землеустрою.
Відповідно до ст. 28 ЗУ "Про землеустрій" - максимальний строк складання документації із землеустрою не повинен перевищувати шести місяців. Дані строки позивачами не дотримані.
Вважаючи той факт, що вони на законних підставах реалізували своє право на безоплатне отримання земельної ділянки, набули її у приватну власність, суд першої інстанції помилково застосував норми матеріального та процесуального права, а також не врахував положень Протоколу 1 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.
Просять суд скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове про відмову у позові.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення учасників процесу колегія суддів приходить до висновку про задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.
Постановляючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з їх обгрунтованості. На думку суду, Головним управлінням Держгеокадастру у Рівненській області невірно надано правову оцінку фактичним обставинам справи.
Погодитися з таким висновком місцевого суду колегія суддів апеляційного суду не може.
Відповідно до ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно ст. 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Статтею 123 ЗК України врегульовано порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування.
Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.
Положеннямистатті 124 ЗК Українипередбачено порядок передачі земельних ділянок в оренду.
Зокрема, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до ст. 125 ЗК України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Судом встановлено, що 12 жовтня 2012 року позивачі звернулися до Рівненської районної державної адміністрації із відповідними заявами та іншими необхідними документами про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, зокрема земельної ділянки, позначеної під номером 3 та земельної ділянки, позначеної під номером 4, у власність орієнтовною площею 0,1000 га кожна для ведення садівництва за рахунок земель запасу на території Обарівської сільської ради Рівненького району Рівненської області.
Розпорядженням голови Рівненської районної державної адміністрації № 999 від 02 листопада 2012 року їм надано дозвіл на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення індивідуального садівництва за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення (рілля) на території Обарівської сільської ради Рівненського району Рівненської області (а.с. 9).
Пунктом 2 вказаного розпорядження було визначено розробити у відповідності до вимог чинного законодавства проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок, а після їх виготовлення подати на розгляд та затвердження до Рівненської районної державної адміністрації.
У подальшому позивачі виготовили проекти землеустрою щодо відведення їм земельних ділянок у власність для індивідуального садівництва за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення на території Обарівської сільської ради Рівненського району Рівненської області.
27.11.2013 року та 28.11.2013 року, розглянувши проекти землеустрою ОСОБА_5 та ОСОБА_5 щодо відведення земельних ділянок у власність на території Обарівської сільської ради, загальною площею по 0,1016 га для садівництва, за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення, відділ містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства погодив його та вказав про те, що вважає можливим відведення земельних ділянок у встановленому законодавством порядку.
24.12.2013 року за вих. № 03-07/2912 та за вих. № 03-07/2913 позивачами було отримано у встановленому порядку висновки Управління Держземагенства у Рівненському районі Рівненської області про погодження проектів землеустрою щодо відведення відповідних земельних ділянок.
29.07.2016 року вони звернулися до державного кадастрового реєстратора Управління Держгеокадастру у Рівненському районі Рівненської області, що є правонаступником Управління Держземагенства у Рівненському районі Рівненської області, із відповідною заявою про внесення відомостей до Державного земельного кадастру та доданими до них документами з метою проведення державної реєстрації земельних ділянок.
11 серпня 2016 року державним кадастровим реєстратором Управління Держгеокадастру у Рівненському районі Рівненської області було прийнято рішення № РВ-5600155582016 та № РВ-5600155572016 про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру з підстав невідповідності електронного документа установленим вимогам, а саме XCD Схема наявні зауваження щодо валідності електронного документа. Перетин ділянок з ділянкою 5624687400:04:010:0736, площа співпадає на 100% та з ділянкою 5624687400:04:010:0735, площа співпадає на 99,9207%, а також з підстав знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.
На підставі розробленого ТзОВ «Землевпорядник-Рівне» проекту землеустрою та заяви про проведення державної реєстрації земельної ділянки від 13.07.2016 року, ЗВ-5602484182016 відповідачки ОСОБА_4 проведено державну реєстрацію земельної ділянки, площею 0,1015 га для ведення садівництва, присвоєно кадастровий номер 5624687400:04:010:0735 та видано витяг з Державного земельного кадастру від 20.07.2016 року НВ-5602286182016.
На підставі розробленого ТзОВ «Землевпорядник-Рівне» проекту землеустрою та заяви про проведення державної реєстрації земельної ділянки від 13.07.2016 року, ЗВ-5602484192016 відповідача ОСОБА_3 проведено державну реєстрацію земельної ділянки, площею 0,1016 га для ведення садівництва, присвоєно кадастровий номер 5624687400:04:010:0736 та видано витяг з Державного земельного кадастру від 20.07.2016 року НВ-5602286222016.
Вказані проекти землеустрою були виготовлені на підставі виданих Головним управлінням Держгеокадастру у Рівненській області оспорюваних наказу Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області № 17-1702/16-16-СГ від 28.04.2016 року про надання ОСОБА_7 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення індивідуального садівництва за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення (рілля) на території Обарівської сільської ради Рівненського району Рівненської області, площею 0,12 га та наказу Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області № 17-1705/16-16-СГ від 28.04.2016 року про надання ОСОБА_3 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення індивідуального садівництва за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення (рілля) на території Обарівської сільської ради Рівненського району Рівненської області, площею 0,12 га, відповідно, позначені під номером 3 та номером 4.
Ці земельні ділянки були раніше погоджені, як такі, що передаються у власність позивачам.
У подальшому, 05.08.2016 року Головним управлінням Держгеокадастру у Рівненській області було видано наказ № 17-3285/16/16-СГ про затвердження проекту землеустрою ОСОБА_4 щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення індивідуального садівництва за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення (рілля) на території Обарівської сільської ради Рівненського району Рівненської області, площею 0,1015 га та наказ № 17-3286/16/16-СГ від 05.08.2016 року - про затвердження проекту землеустрою ОСОБА_3 щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення індивідуального садівництва за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення (рілля) на території Обарівської сільської ради Рівненського району Рівненської області, площею 0,1016 га.
Таким чином, Головним управлінням Держгеокадастру у Рівненській області, що є правонаступником Головного управління Держземагенства у Рівненській області, було видано оспорювані накази про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення індивідуального садівництва за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення (рілля) на території Обарівської сільської ради Рівненського району Рівненської області, на які попередньо, а саме на підставі розпорядження Рівненської районної державної адміністрації № 999 від 02 листопада 2012 року було вже видано дозвіл на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення вказаних земельних ділянок у власність для ведення індивідуального садівництва за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення (рілля) на території Обарівської сільської ради Рівненського району Рівненської області позивачам, а в подальшому - і оспорювані накази про затвердження проектів землеустрою відповідачам ОСОБА_4 та ОСОБА_3, що і стали підставами для реєстрації за ними права власності на спірні земельні ділянки.
Оскільки ОСОБА_4 та ОСОБА_3 своєчасно звернулися до Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області із заявами про внесення відомостей до Державного земельного кадастру та доданими до них документами з метою проведення державної реєстрації земельних ділянок їм правомірно проведено державну реєстрацію цих земельних ділянок та присвоєно відповідні кадастрові номери і видано витяги з Державного земельного кадастру від 20.07.2016 року.
Позивачі ж звернулися до державного кадастрового реєстратора тільки 29 липня 2016 року.
Невиправдане зволікання ними з грудня 2013 року реалізації наданої їм можливості по набуттю права на отримання спірних земельних ділянок не може бути підставою для визнання дій Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області щодо оформлення права власності на ці земельні ділянки за ОСОБА_4 та ОСОБА_3 протиправними.
В управління відсутні будь-які правові підстави для відмови ОСОБА_4 та ОСОБА_3 у задоволенні поданих заяв на безоплатне отримання земельних ділянок.
Позивачі не оскаржували у встановленому порядку відмову державного кадастрового реєстратора Управління Держгеокадастру у Рівненському районі Рівненської області у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру.
Частиною 5 ст. 116 ЗК України визначено, що земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
ОСОБА_5 та ОСОБА_5 не надали суду відповідних документів, які свідчили б про наявність у них права власності на спірні земельні ділянки чи право постійного користування ними чи їх оренди.
У зв"язку з цим, покликання місцевого суду на порушення відповідачами вказаних вимог закону є помилковим.
Крім того, вирішуючи спір, місцевий суд не звернув уваги на положення ч. 1 ст. 114 ЦПК України, згідно яких позови, що виникають з приводу нерухомого майна, пред"являються за місцезнаходженням майна або основної його частини чим допустив порушення процесуального закону щодо виключної підсудності так як спірні земельні ділянки знаходяться на території Рівненського району і справа повинна була розглядатися Рівненським районним судом.
Також суд не вирішив питання про роз"єднання позовів, оскільки спір виник між різними фізичними особами та щодо різних земельних ділянок.
Виходячи з наведеного та враховуючи те, що судом допущено порушення норм процесуального права, не правильно застосовано норми матеріального права, оскаржуване рішення залишатися чинним не може.
На підставі ст.ст. 116, 118, 121-123, 125 ЗК України, керуючись ст.ст. 303, 309, 313-314, 316-317 ЦПК Укураїни, колегія суддів, -
в и р і ш и л а :
Апеляційну скаргу ОСОБА_3, ОСОБА_4 задовольнити.
Рішення Рівненського міського від 09 лютого 2017 року скасувати.
ОСОБА_5, ОСОБА_6 у задоволенні позову до ОСОБА_3, ОСОБА_4, Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області, Рівненської районної державної адміністрації, третя особа на стороні позивачів - Обарівська сільська рада Рівненського району Рівненської області про визнання протиправними та скасування наказів, рішення про державну реєстрацію та скасування запису про державну реєстрацію відмовити.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржене в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом 20 днів з дня набрання ним чинності.
ОСОБА_8 Шимків
Судді: Н.В. Бондаренко
ОСОБА_2